• No file selected.

  چین و ساعت رسمی

  Author

  چین کشوری پهناور واقع در شرق قاره آسیا است. شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقطه این کشور بالغ بر ۵۰۰۰ کیلومتر فاصله دارد. با این حال جالب است بدانید که این کشور فقط از یک منطقه زمانی رسمی استفاده می‌کند!

 • No file selected.

  دوران تحصیل

  Author

  غلامرضا 7 ساله بود که به دبستان منوچهری واقع در خیابان خانی آباد رفت و به تحصیل پرداخت. اما تنها 9 سال درس خواند چرا که مجبور بود برای تامین مخارج زندگی کار کند.

 • No file selected.

  ماساژ پیشانی و گیجگاه

  Author

   

  زمانی که نگرانیم یا سعی می‌کنیم افکار خود را متمرکز کنیم ماهیچه‌های پیشانی و گیجگاه در حالت تنش وانقباض  قرار دارند و چون مدت زیادی از عمر ما به نگرانی و تفکر می‌گذرد، رها کردن این عضلات از تنش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 • No file selected.

  دستهای خود را شل کنید.

  Author

  حتی از همان زمانی که قادر می‌شویم روی دو پای خود بایستیم دستهای ما ابزارهایی مهم برای شکل گرفتن حرکتهایمان و کشف دنیای پیرامون است. با کمک این ابزار قادر هستیم صدها حرکت دشوار و ظریف از قبیل گرفتن، پرتاب کردن، نقاشی و نوشتن را انجام دهیم.

تفکر واگرا

نویسنده: نسرین الماسی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

تفکر واگرا

تفکر واگرا روشی‌ است برای کشف جنبه‌های مختلف یک مفهوم. با شروع از یک ایده‌ی اولیه، متفکر واگرا به ذهن‌اش اجازه می‌دهد که در جهت‌های مختلفی جستجو کند و ایده‌ها و نکات بسیاری درباره‌ی همان مطلب اولیه گردآوری کند. تفکر واگرا را می‌توان به عنوان یک روش طوفان ذهنی خلاق، در موضوعات متنوع و جاهای مختلفی از دپارتمان تحقیق و توسعه‌ی یک شرکت بزرگ گرفته تا یک کلاس درس معمولی، به کار گرفت.

افرادی که به تفکر همگرا عادت کرده‌اند، به سختی می‌توانند به طور واگرا فکر کنند. تمرین‌های تفکر آزاد و بدون خودسانسوری مثل تداعی معانی، خاطره‌نویسی و مانند آن، می‌توانند به پرورش ذهن و تفکر افراد کمک کنند. تمرین‌های فردی یا گروهی بسیاری برای پرورش تفکر واگرا بر روی اینترنت نیز وجود دارد.تمرین‌های مرتبط با تفکر واگرا می‌توانند در رشد ذهنی و پرورش خلاقیت سهم عمده‌ای داشته باشند. مثلا می‌توان لیستی از اشیاء را به دانش‌آموزان داد و از آنها خواست که هر چه می‌توانند به موارد متنوع و متعدد استفاده از آن اشیاء فکر کنند. یا می‌توان دانش‌آموزان را با یک معما مواجه کرد و از آنها خواست که با استفاده از طوفان ذهنی، راه‌حل‌های گوناگونی را ارائه دهند. ضمنا تفکر واگرا صرفا مربوط به تئوری‌پردازی نیست؛ مثلا از آن می‌توان در توسعه‌ی محصولات تجاری هم کمک گرفت.تفکر واگرا چندان آزمون پذیر نیست. به بیان روشن‌تر، نمی‌توان با استفاده از روش‌های مرسوم، آزمونی برای سنجش تفکر واگرا طراحی کرد. این نوع تفکر را نمی‌توان به سادگی در چارچوب یا ساختار مشخصی قرار داد، چرا که تفکر واگرا مبتنی بر رسیدن به ایده‌های تازه از مسیر افکار بی‌نظم و تصادفیبه شیوه‌ای آزادانه است. بنابراین افراد ماهر در تفکر واگرا، لزومی ندارد که نتایج خیلی خوبی در تست‌های هوش متداول کسب کنند؛ این در حالی است که آنها واقعا باهوش هستند.با استفاده از تفکر واگرا، افراد از یک مفهوم اولیه شروع می‌کنند و آن مفهوم اولیه را به مفاهیم متعدد دیگری توسعه می‌دهند. این نحوه‌‌ تفکر با تفکر همگرا در تضاد قرار دارد. تفکر همگرا گونه‌ای از تفکر است که هدف از آن شروع از ایده‌های متعدد و رسیدن به یک ایده‌ی مشترک با استفاده از گام‌های از پیش تعیین شده است. در تفکر واگرا ذهن آزادتر گذاشته می‌شود و از گذر نوعی آزادی در نحوه‌ فکر کردن، نتایج خلاقانه‌ تری به دست می‌آید. از این نحوه‌ تفکر در علوم و معماهای علمی نیز استفاده می‌شود. بی‌نظمی و بی‌شکلی از ویژگی‌های اصلی تفکر واگرا هستند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.2/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری