• No file selected.

  قصه‌ی منزوی‌آباد!

  Author

  در روزگاران قدیم در نقطه‌ای از کره زمین، سرزمینی وجود داشت به نام "منزوی‌آباد". منزوی‌آباد پر بود از زمین‌های کشاورزی و برای همین گندم نسبتا خوب و ارزانی تولید می‌کرد تا حدی که کمتر سرزمینی به پای آن می‌رسید. از قضا ...

 • No file selected.

  چهره ی خود را بیدار کنید

  Author

  ما هر روز انعکاس چهره‌ی خود را در آینه می‌بینیم این تصور منطقی خواهد بود که این بخش از بدن ما از همه جا آشناتر است. اما با وجود این که قادریم فورا و به راحتی چهره‌ی خود را بشناسیم به ندرت صورت خود را لمس می‌کنیم و از این رو اغلب از تنشی که در زیر ماهیچه‌های چهره‌مان مخفی شده است غافلیم.

 • No file selected.

  نرمش‌های گردن

  Author

  هر کسی که یک بار گرفتگی گردن را تجربه کرده باشد می‌داند که یک گردن خشک و بدون حرکت تا چه اندازه می‌تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. علاوه بر این چنین فردی روشن است که در زندگی روزانه گردن ما چه قدر کار انجام می‌دهد و فعالیت ما تا چه حدی به انعطاف پذیری و نرمی عضلات این ناحیه بستگی دارد.

تفکر واگرا

نویسنده: نسرین الماسی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

تفکر واگرا

تفکر واگرا روشی‌ است برای کشف جنبه‌های مختلف یک مفهوم. با شروع از یک ایده‌ی اولیه، متفکر واگرا به ذهن‌اش اجازه می‌دهد که در جهت‌های مختلفی جستجو کند و ایده‌ها و نکات بسیاری درباره‌ی همان مطلب اولیه گردآوری کند. تفکر واگرا را می‌توان به عنوان یک روش طوفان ذهنی خلاق، در موضوعات متنوع و جاهای مختلفی از دپارتمان تحقیق و توسعه‌ی یک شرکت بزرگ گرفته تا یک کلاس درس معمولی، به کار گرفت.

افرادی که به تفکر همگرا عادت کرده‌اند، به سختی می‌توانند به طور واگرا فکر کنند. تمرین‌های تفکر آزاد و بدون خودسانسوری مثل تداعی معانی، خاطره‌نویسی و مانند آن، می‌توانند به پرورش ذهن و تفکر افراد کمک کنند. تمرین‌های فردی یا گروهی بسیاری برای پرورش تفکر واگرا بر روی اینترنت نیز وجود دارد.تمرین‌های مرتبط با تفکر واگرا می‌توانند در رشد ذهنی و پرورش خلاقیت سهم عمده‌ای داشته باشند. مثلا می‌توان لیستی از اشیاء را به دانش‌آموزان داد و از آنها خواست که هر چه می‌توانند به موارد متنوع و متعدد استفاده از آن اشیاء فکر کنند. یا می‌توان دانش‌آموزان را با یک معما مواجه کرد و از آنها خواست که با استفاده از طوفان ذهنی، راه‌حل‌های گوناگونی را ارائه دهند. ضمنا تفکر واگرا صرفا مربوط به تئوری‌پردازی نیست؛ مثلا از آن می‌توان در توسعه‌ی محصولات تجاری هم کمک گرفت.تفکر واگرا چندان آزمون پذیر نیست. به بیان روشن‌تر، نمی‌توان با استفاده از روش‌های مرسوم، آزمونی برای سنجش تفکر واگرا طراحی کرد. این نوع تفکر را نمی‌توان به سادگی در چارچوب یا ساختار مشخصی قرار داد، چرا که تفکر واگرا مبتنی بر رسیدن به ایده‌های تازه از مسیر افکار بی‌نظم و تصادفیبه شیوه‌ای آزادانه است. بنابراین افراد ماهر در تفکر واگرا، لزومی ندارد که نتایج خیلی خوبی در تست‌های هوش متداول کسب کنند؛ این در حالی است که آنها واقعا باهوش هستند.با استفاده از تفکر واگرا، افراد از یک مفهوم اولیه شروع می‌کنند و آن مفهوم اولیه را به مفاهیم متعدد دیگری توسعه می‌دهند. این نحوه‌‌ تفکر با تفکر همگرا در تضاد قرار دارد. تفکر همگرا گونه‌ای از تفکر است که هدف از آن شروع از ایده‌های متعدد و رسیدن به یک ایده‌ی مشترک با استفاده از گام‌های از پیش تعیین شده است. در تفکر واگرا ذهن آزادتر گذاشته می‌شود و از گذر نوعی آزادی در نحوه‌ فکر کردن، نتایج خلاقانه‌ تری به دست می‌آید. از این نحوه‌ تفکر در علوم و معماهای علمی نیز استفاده می‌شود. بی‌نظمی و بی‌شکلی از ویژگی‌های اصلی تفکر واگرا هستند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.2/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری