تغییر جنسیت در نظام خلقت

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

در تنوع بی‌نظیر نظام خلقت، گونه خاصی از یک نوع ماهی وجود دارد که قادر است در طول حیات خویش جنسیت خود را تغییر بدهد.

این تغییر دو حالت دارد. در حالت اول ماهی به صورت مونث متولد و سپس تبدیل به جنس مذکر می‌شود. در حالت دوم ماهی ابتدا به شکل نر متولد می‌شود ولی این قابلیت را دارد تا تبدیل به جنس ماده شود.

از جمله نمونه‌هایی که قادر به تغییر جنس خود از مذکر به مونث می‌باشد، دلقک ماهی (Clownfish) است. دلقک ماهی، آبزی‌ای کوچک با رنگ‌بندی‌های شفاف و زیبا بر روی پوست خود است.دلقک ماهی

این ماهی در مناطق مرجانی نزدیک به خط استوا در همانند اقیانوس آرام، اقیانوس هند و دریای سرخ زندگی می‌کند. دلقک‌ماهی‌ها در زمان تولد همگی به صورت مذکر متولد می‌شوند. دلقک ماهی‌ها در دسته‌های بسیار بزرگی زندگی می‌کنند. در هر دسته از این ماهی‌ها تنها یک ماهی مونث بزرگ و یک ماهی مذکر با جثه کوچک‌تر وجود دارد که قابلیت باروری و تولید مثل دارد. بقیه ماهی‌ها همگی ماهی‌های کوچکی به جنس مذکر هستند که قابلیت باروری ندارند.

 زمردماهی حال اگر به هر علتی ماهی مونث از بین برود، ماهی مذکر بارور با تغییر جنسیت، خود را جایگزین ماهی مونث گروه می‌کند. علاوه بر آن بزرگترین ماهی از ماهی‌های غیر بارور گروه تبدیل به ماهی مذکر بارور می‌شود. به این ترتیب نسل این گونه از موجودات ادامه پیدا می‌کند.

مشابه دلقک ماهی نوع دیگری از ماهیان وجود دارند که قادر به تغییر جنسیت خود در طول حیات خویش هستند. نام این گروه از ماهیان زمردماهی (Wrasse) است. زمردماهی بر خلاف دلقک ماهی ابتدا به صورت مونث متولد می‌شود و سپس به جنس مذکر تغییر ماهیت می‌دهد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری

پزشکی و سلامت