• No file selected.

  ماساژ مچ پا

  Author

  هر کسی که دچار رگ به رگ شدن یا درفتگی پا باشد تصدیق خواهد کرد که مچ پا مهمترین بخش بدن ماست. یک ناحیه‌ی کوچک و انعطاف پذیر که کف پا را با سایر نقاط بدن مربوط می‌سازد. این اندام به عنوان اصلی ترین عضو برای جذب ضربات عمل می‌کند. و تمامی وزن ما را تحمل می‌نماید.

 • No file selected.

  درمان های جراحی

  Author

  همه افرادی که به آنژین قلبی دچار هستند نیازی به عمل جراحی ندارند، اما وقتی که مشکلات بیمار با مصرف داروها برطرف نمی گردد نتایج عمل جراحی می تواند بسیار شگفت انگیز باشد.

 • No file selected.

  شفق قطبی

  Author

  شفق قطبی از برخورد بادها یا جریانات خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین ایجاد می‌شود. میدان مغناطیسی زمین باعث منحرف شدن ذرات باردار موجود در بادهای خورشیدی می‌شود. به این پدیده در اصطلاح Magnetosphere می‌گویند.

تغییر جنسیت در نظام خلقت

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

در تنوع بی‌نظیر نظام خلقت، گونه خاصی از یک نوع ماهی وجود دارد که قادر است در طول حیات خویش جنسیت خود را تغییر بدهد.

این تغییر دو حالت دارد. در حالت اول ماهی به صورت مونث متولد و سپس تبدیل به جنس مذکر می‌شود. در حالت دوم ماهی ابتدا به شکل نر متولد می‌شود ولی این قابلیت را دارد تا تبدیل به جنس ماده شود.

از جمله نمونه‌هایی که قادر به تغییر جنس خود از مذکر به مونث می‌باشد، دلقک ماهی (Clownfish) است. دلقک ماهی، آبزی‌ای کوچک با رنگ‌بندی‌های شفاف و زیبا بر روی پوست خود است.دلقک ماهی

این ماهی در مناطق مرجانی نزدیک به خط استوا در همانند اقیانوس آرام، اقیانوس هند و دریای سرخ زندگی می‌کند. دلقک‌ماهی‌ها در زمان تولد همگی به صورت مذکر متولد می‌شوند. دلقک ماهی‌ها در دسته‌های بسیار بزرگی زندگی می‌کنند. در هر دسته از این ماهی‌ها تنها یک ماهی مونث بزرگ و یک ماهی مذکر با جثه کوچک‌تر وجود دارد که قابلیت باروری و تولید مثل دارد. بقیه ماهی‌ها همگی ماهی‌های کوچکی به جنس مذکر هستند که قابلیت باروری ندارند.

 زمردماهی حال اگر به هر علتی ماهی مونث از بین برود، ماهی مذکر بارور با تغییر جنسیت، خود را جایگزین ماهی مونث گروه می‌کند. علاوه بر آن بزرگترین ماهی از ماهی‌های غیر بارور گروه تبدیل به ماهی مذکر بارور می‌شود. به این ترتیب نسل این گونه از موجودات ادامه پیدا می‌کند.

مشابه دلقک ماهی نوع دیگری از ماهیان وجود دارند که قادر به تغییر جنسیت خود در طول حیات خویش هستند. نام این گروه از ماهیان زمردماهی (Wrasse) است. زمردماهی بر خلاف دلقک ماهی ابتدا به صورت مونث متولد می‌شود و سپس به جنس مذکر تغییر ماهیت می‌دهد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری

اطلاعات عمومی