• برج ایفل

  Author

   

  آیا می دونستی در برج ایفل که بلند ترین برج پاریس می‌باشد 7300 تن  آهن استفاده شده است.

 • No file selected.

  زانوها

  Author

  زانوها بزرگترین مفاصل بدن هستند که از کشکک زانو و شبکه‌های از عضلات نگه دارنده  تشکیل شده‌اند و می‌توانند امکان استوار ماندن را برای ما فراهم آورند و به پاها اجازه‌ی حرکت دهند.

 • No file selected.

  دستهای خود را شل کنید.

  Author

  حتی از همان زمانی که قادر می‌شویم روی دو پای خود بایستیم دستهای ما ابزارهایی مهم برای شکل گرفتن حرکتهایمان و کشف دنیای پیرامون است. با کمک این ابزار قادر هستیم صدها حرکت دشوار و ظریف از قبیل گرفتن، پرتاب کردن، نقاشی و نوشتن را انجام دهیم.

تاریخچه اتم

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

لحظه ای به اطراف خود نگاه کنید چه می بینید؟ میز، صندلی، پنجره، درخت ، آب ، هوا و تعداد بی شماری جسم دیگر به صورت جامد، مایع یا گاز؛ برخی مریی و بعضی چون هوا نامریی. ما آنچه را که می بینیم یا حس می کنیم ( مانند هوا) ماده می نامند؛ ماده خود را به صورتهای مختلف به ما نشان می دهد.

براستی ماده چیست؟ چه اسراری در دل خود نهان دارد که ذهن بشر را در طول تاریخ به خود مشغول کرده است؟

انسان اولیه از ماده فقط آسمان، زمبن و دریا را می شناخت. زمین شامل سنگ و خاک و گیاهان و جانوران؛ آسمان در برگیرنده هوا، باران، باد و طوفان و بالاتر از همه خورشید و ماه و ستارگان و دریا نیز منبع بی کران آب و جانوران ریز و درشت بود.

کنجکاوی بشر وی را واداشت تا آنچه می بیند عمیقتر بیندیشد تا دریابد که واقعا طبیعت و ماهیت ماده چیست. آیا منشاء تمام مواد یکی است؟ آیا می توان ماده ای را به ماده دیگر تبدیل کرد؟ چرا از سوختن چوب، آتش و خاکستر پدید می آید؟ چرا گذاشتن سنگ معدن در کوره تولید آهن می کند؟ چرا طلا از آهن درخشنده تر است؟

فلاسفه یونان باستان در مورد طبیعت ماده عقاید گوناگونی داشتند و تعبیرهای مختلفی از آنچه که در طبیعت رخ میدهد ارائه می دادند.

دموکریتوس فیلسوف یونانی که در حدود 500 سال پیش از میلاد می زیست عقیده داشت تمام مواد از ذرات بسیار کوچک غیر قایل تقسیم تشکیل شدهاند. وی چنین استدلال می کرد که اگر سنگی را خرد کنیم سپس هر قطعه خرد شده را به دفعات مکرر به قطعات کوچکتر تقسیم کنیم بالاخره به مرحله ای خواهیم رسید که دیگر ماده تقسیم یا تخریب نمی شود. این دانشمند آن ذره تقسیم ناپذیر نهایی را اتم نامید. دموکریتوس اعتقاد داشت که جهان هستی از اتمها تشکیل شده است و طبیعت ماده همان اتم است و تا ابد نیز به همین صورت خواهد بود. وی اتم را به صورت کره ای سخت تصور می کرد.

پس از دموکریتوس نظریه اتمی توسط فلاسفه نیز مطرح شد که در مقاله های بعدی به آن پرداخته می شود.

این مقاله و مقالات بعدی  از کتاب" از اتم تا انرژی اتمی"  تالیف " دکتر سید محمد کاظم مرعشی"  اقتباس شده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی