• No file selected.

  نحوه ثبت نام در آزمون تافل

  Author

  تافل آزمونی برای ارزیابی مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی افراد برای کاربردهای آکادمیک است. این آزمون توسط سازمان ETS برگزار می‌شود. سالانه هزاران نفر از سرتاسر جهان در این آزمون که در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود شرکت می‌کنند.

 • No file selected.

  لطفا آسودگی را تجربه کنید

  Author

  پایین کمر یکی از حساس ترین قسمت های بدن است. نشستن به مدت زیاد روی صندلی در روزهای متوالی و سال های مدید می تواند موجب فشردگی ستون مهره ها شود و تنش زیادی را در این ناحیه به وجود آورد که احتمالا منجر به بیماری دیسک و حتی سیاتیک می گردد

 • No file selected.

  ستاره تیم ملی

  Author

  تختی دو مدال دیگر در بازی های المپیک هلسینکی در سال 1331 و فیستیوال ورشو در سال 1333 به کارنامه خود افزود.

تاریخچه اتم

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

لحظه ای به اطراف خود نگاه کنید چه می بینید؟ میز، صندلی، پنجره، درخت ، آب ، هوا و تعداد بی شماری جسم دیگر به صورت جامد، مایع یا گاز؛ برخی مریی و بعضی چون هوا نامریی. ما آنچه را که می بینیم یا حس می کنیم ( مانند هوا) ماده می نامند؛ ماده خود را به صورتهای مختلف به ما نشان می دهد.

براستی ماده چیست؟ چه اسراری در دل خود نهان دارد که ذهن بشر را در طول تاریخ به خود مشغول کرده است؟

انسان اولیه از ماده فقط آسمان، زمبن و دریا را می شناخت. زمین شامل سنگ و خاک و گیاهان و جانوران؛ آسمان در برگیرنده هوا، باران، باد و طوفان و بالاتر از همه خورشید و ماه و ستارگان و دریا نیز منبع بی کران آب و جانوران ریز و درشت بود.

کنجکاوی بشر وی را واداشت تا آنچه می بیند عمیقتر بیندیشد تا دریابد که واقعا طبیعت و ماهیت ماده چیست. آیا منشاء تمام مواد یکی است؟ آیا می توان ماده ای را به ماده دیگر تبدیل کرد؟ چرا از سوختن چوب، آتش و خاکستر پدید می آید؟ چرا گذاشتن سنگ معدن در کوره تولید آهن می کند؟ چرا طلا از آهن درخشنده تر است؟

فلاسفه یونان باستان در مورد طبیعت ماده عقاید گوناگونی داشتند و تعبیرهای مختلفی از آنچه که در طبیعت رخ میدهد ارائه می دادند.

دموکریتوس فیلسوف یونانی که در حدود 500 سال پیش از میلاد می زیست عقیده داشت تمام مواد از ذرات بسیار کوچک غیر قایل تقسیم تشکیل شدهاند. وی چنین استدلال می کرد که اگر سنگی را خرد کنیم سپس هر قطعه خرد شده را به دفعات مکرر به قطعات کوچکتر تقسیم کنیم بالاخره به مرحله ای خواهیم رسید که دیگر ماده تقسیم یا تخریب نمی شود. این دانشمند آن ذره تقسیم ناپذیر نهایی را اتم نامید. دموکریتوس اعتقاد داشت که جهان هستی از اتمها تشکیل شده است و طبیعت ماده همان اتم است و تا ابد نیز به همین صورت خواهد بود. وی اتم را به صورت کره ای سخت تصور می کرد.

پس از دموکریتوس نظریه اتمی توسط فلاسفه نیز مطرح شد که در مقاله های بعدی به آن پرداخته می شود.

این مقاله و مقالات بعدی  از کتاب" از اتم تا انرژی اتمی"  تالیف " دکتر سید محمد کاظم مرعشی"  اقتباس شده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی