• انرژی های نو

  Author مرتضی مرادوند

  انرژی های نو را گاه انرژی های پاک یا انرژی های طبیعی نیز می نامند زیرا این گروه از انرژی ها با طبیعت هماهنگی دارند و کمتر به محیط زیست زیان می رسانند. این انرژی ها که بشر آنها را از کهن ترین دوران می شناخته هموراه مورد استفاده انسانها قرا گرفته اند.

 • قصه‌ی منزوی‌آباد!

  Author وهاب مختاری

  در روزگاران قدیم در نقطه‌ای از کره زمین، سرزمینی وجود داشت به نام "منزوی‌آباد". منزوی‌آباد پر بود از زمین‌های کشاورزی و برای همین گندم نسبتا خوب و ارزانی تولید می‌کرد تا حدی که کمتر سرزمینی به پای آن می‌رسید. از قضا ...

 • جهان پهلوان

  Author مرتضی مرادوند

  در زورخانه  قدیم مرسوم بود که وقتی ورزشکاری پا به عرضه ورزش و عالم پهلوانی می گذاشت در هر مرحله از درجات ورزشی که می رسید صاحب عنوانی می گردید که از صلوات آغاز و به زنگ پهلوانی خاتمه می یافت در میان ورزشکاران زورخانه ها در ایران عده بسیار اندکی هستند که صاحب زنگ و صلوات شده اند.

تاریخچه اتم

نویسنده: مریم اکرمی, سه شنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۳, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی, تعداد بازدیدها 2916,

تاریخچه اتم

لحظه ای به اطراف خود نگاه کنید چه می بینید؟ میز، صندلی، پنجره، درخت ، آب ، هوا و تعداد بی شماری جسم دیگر به صورت جامد، مایع یا گاز؛ برخی مریی و بعضی چون هوا نامریی. ما آنچه را که می بینیم یا حس می کنیم ( مانند هوا) ماده می نامند؛ ماده خود را به صورتهای مختلف به ما نشان می دهد.

براستی ماده چیست؟ چه اسراری در دل خود نهان دارد که ذهن بشر را در طول تاریخ به خود مشغول کرده است؟

انسان اولیه از ماده فقط آسمان، زمبن و دریا را می شناخت. زمین شامل سنگ و خاک و گیاهان و جانوران؛ آسمان در برگیرنده هوا، باران، باد و طوفان و بالاتر از همه خورشید و ماه و ستارگان و دریا نیز منبع بی کران آب و جانوران ریز و درشت بود.

کنجکاوی بشر وی را واداشت تا آنچه می بیند عمیقتر بیندیشد تا دریابد که واقعا طبیعت و ماهیت ماده چیست. آیا منشاء تمام مواد یکی است؟ آیا می توان ماده ای را به ماده دیگر تبدیل کرد؟ چرا از سوختن چوب، آتش و خاکستر پدید می آید؟ چرا گذاشتن سنگ معدن در کوره تولید آهن می کند؟ چرا طلا از آهن درخشنده تر است؟

فلاسفه یونان باستان در مورد طبیعت ماده عقاید گوناگونی داشتند و تعبیرهای مختلفی از آنچه که در طبیعت رخ میدهد ارائه می دادند.

دموکریتوس فیلسوف یونانی که در حدود 500 سال پیش از میلاد می زیست عقیده داشت تمام مواد از ذرات بسیار کوچک غیر قایل تقسیم تشکیل شدهاند. وی چنین استدلال می کرد که اگر سنگی را خرد کنیم سپس هر قطعه خرد شده را به دفعات مکرر به قطعات کوچکتر تقسیم کنیم بالاخره به مرحله ای خواهیم رسید که دیگر ماده تقسیم یا تخریب نمی شود. این دانشمند آن ذره تقسیم ناپذیر نهایی را اتم نامید. دموکریتوس اعتقاد داشت که جهان هستی از اتمها تشکیل شده است و طبیعت ماده همان اتم است و تا ابد نیز به همین صورت خواهد بود. وی اتم را به صورت کره ای سخت تصور می کرد.

پس از دموکریتوس نظریه اتمی توسط فلاسفه نیز مطرح شد که در مقاله های بعدی به آن پرداخته می شود.

این مقاله و مقالات بعدی  از کتاب" از اتم تا انرژی اتمی"  تالیف " دکتر سید محمد کاظم مرعشی"  اقتباس شده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی