• No file selected.

  نهضت سبز

  Author

  نهضت سبز به عنوان یکی از برجسته ترین رویدادهای دهه 1980، مخالفت با نیروهای هسته‌ای را به عنوان یکی از جنبه‌های رسالت خویش در پیش گرفته است و البته هدفهای دیگری نیز دارد.

 • No file selected.

  هنری فورد و انقلاب اتومبیل سازی

  Author

  بزرگترین انقلاب تکنولوژیک اوایل قرن بیستم در زمینه حمل و نقل، روی داد. جالب است بدانیم که این انقلاب بیش از آن که نشات یافته از پیشرفت تکنولوژیک است، مرهون افزایش کارایی در فرآیند ساخت و تولید بود.

تاسیس بیمارستان دولتی

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

تا قبل از صدارت امیرکبیر، معالجه بیماران در شهرها و روستاهای ایران وضعی بسیار دردناک داشت.

جن گیران، دعانویسان و پیرزنان و پیرمردانی که ادعای طبابت داشتند به معالجه بیماران مشغول می‌شدند. داروهایی که آنان تجویز می‌کردند اغلب نه تنها موجب سلامتی بیمار نمی‌شد بلکه بر بیماری می‌افزود. تاسیس " مریضخانه دولتی" و به کار گماردن طبیبان و حکیمان تحصیلکرده و با تجربه از دیگر اقدامات سودمند امیرکبیر بود. در شماره‌های مختلف وقاع اتفاقیه می‌خوانیم که بنای " مریضخانه دولتی" در 1266 قمری آغاز و در ربیع الاول 1268 افتتاح شد.

به موجب آمار منتشر شده، در نخستین سال کار بیمارستان، یعنی از ربیع الاول 1268 تا ربیع الثانی 1269 " تعداد دو هزار و دویست و سی و هشت مریض در آن معالجه گردیدند".

برای جلوگیری از کار شیادان و عوامفریبان که به نام طبابت مردم را فریب می‌دادند به فرمان امیر قرار" تصدیق طبابت" داده شد. در 1267 قمری قرار بر این شد که طبیبان تا " تصدیق از معلم طبابت نگیرند و وقوف و تجربه خود را معلوم ننمایند اذن طبابت" نداشته باشند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی