• No file selected.

  حکومت به شما دادن، چراغ دم باد نهادن است.

  Author

  پس از آنکه میرزا تقی خان به صدارت رسید دوستان و آشنایان سابق وی به امید رسیدن به پست و مقام به نزد وی رفتند اما از آنجا که ملاک و ضابطه امیرکبیر کاردانی و لیاقت اشخاص بود به افراد بی کفایت و متملق و چابلوس کاری رجوع نکرد.

 • SMITH

  Author

  واژه های انگلیسی blacksmith، goldsmith، silversmith، gunsmith، wordsmith و ... به چه معنا هستند و چه اشتراکی با هم دارند؟ پسوند smith در زبان انگلیسی چه کاربردی دارد؟

 • چرا به H2O می‌گویند "هاش.۲.او"؟

  Author

  اگر خاطرتان باشد، در دوران دبیرستان، در درس شیمی، فرمول شیمیایی آب را به صورت H2O می‌نوشتیم. اما این H2O نه اچ.۲.او، بلکه هاش.۲.او تلفظ می‌شد! آیا هیچ وقت از معلم‌تان پرسیده بودید که چرا حرف انگلیسی H را به جای اچ، هاش تلفظ می‌کنند؟

   

تاسیس بیمارستان دولتی

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

تا قبل از صدارت امیرکبیر، معالجه بیماران در شهرها و روستاهای ایران وضعی بسیار دردناک داشت.

جن گیران، دعانویسان و پیرزنان و پیرمردانی که ادعای طبابت داشتند به معالجه بیماران مشغول می‌شدند. داروهایی که آنان تجویز می‌کردند اغلب نه تنها موجب سلامتی بیمار نمی‌شد بلکه بر بیماری می‌افزود. تاسیس " مریضخانه دولتی" و به کار گماردن طبیبان و حکیمان تحصیلکرده و با تجربه از دیگر اقدامات سودمند امیرکبیر بود. در شماره‌های مختلف وقاع اتفاقیه می‌خوانیم که بنای " مریضخانه دولتی" در 1266 قمری آغاز و در ربیع الاول 1268 افتتاح شد.

به موجب آمار منتشر شده، در نخستین سال کار بیمارستان، یعنی از ربیع الاول 1268 تا ربیع الثانی 1269 " تعداد دو هزار و دویست و سی و هشت مریض در آن معالجه گردیدند".

برای جلوگیری از کار شیادان و عوامفریبان که به نام طبابت مردم را فریب می‌دادند به فرمان امیر قرار" تصدیق طبابت" داده شد. در 1267 قمری قرار بر این شد که طبیبان تا " تصدیق از معلم طبابت نگیرند و وقوف و تجربه خود را معلوم ننمایند اذن طبابت" نداشته باشند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی