• No file selected.

  ترفندهای رایج در مذاکرات (بخش سوم)

  Author

  به عنوان یکی از اقدامات موثر در کنترل و راهبری مذاکره، سعی کنید همان ابتدای کار یک بسته پیشنهادی از طرف مقابل دریافت کنید. مطلع شدن از تمام خواسته‌های طرف مقابل آن هم در ابتدای مذاکره، موقعیت بسیار خوبی است که می‌تواند فرد مذاکره کننده را طول گفتگو، مسلط بر جریان مذاکره کند.

 • No file selected.

  تدبیر امیر

  Author

  زمانی یک تن از راست گویان امانتی نزد تاجر محترمی گذاشت . بعد از چند روز که آمد مطالبه کند آن تاجر ابا نمود. صاحب امانت نزد امیر رفت و قضیه را باز گفت...

 • No file selected.

  ترفندهای رایج در مذاکرات (بخش چهارم)

  Author

  "هندونه زیر بغل کسی گذاشتن"، اصطلاح رایجی است که بارها شنیده‌ایم و احتمالا به دفعات این کار را در مورد دیگران انجام داده‌ایم و یا دیگران آن را در مورد ما انجام داده‌اند. اما همین عمل ساده یکی از ترفندهای جالب در مذاکرات است که اگر یک مذاکره کننده موفق به صورت زیرکانه از آن استفاده کند می‌تواند در هدایت جریان مذاکره به نقطه دلخواه، بسیار اثر گذار باشد.

 • اثر پروانه ای و مفهوم تحول

  Author

  اثر پروانه ای به این موضوع اشاره دارد که گاه تاثیر حرکت‌های کوچک می‌تواند سبب تغییرات شگرف شود. عبارت اثر پروانه‌ای اولین بار توسط یکی از پژوهشگران دانشگاه MIT به نام ادوارد لورنز مطرح شد. او عنوان کرد که اگر در برزیل پروانه‌ای شروع به حرکت دادن بال خود کند، تاثیرات این حرکت کوچک بر جریانات جوی می‌تواند سبب ساز بروز یک تندباد در آمریکا شود.

برزیل

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

برزیل

اینجا برزیل است! کشوری اسرارآمیز در قاره‌ی امریکای جنوبی، با مردمی متاثر از فرهنگ لاتین ...

اینجا برزیل است! سرزمین فوتبال، قهوه و سامبا ...

جمهوری فدرال برزیل کشوری است در شمال شرقی قاره‌ی امریکای جنوبی. این کشور پنجمین کشور پرجمعیت و پنجمین کشور پهناور جهان است. از شرق به اقیانوس اطلس می‌رسد و با کشورهای ونزوئلا، سورینامی، گویان، گینه‌ی فرانسه، اوروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو و کلمبیا هم‌ مرز است. پایتخت آن برازیلیا است و سائوپائولو بزرگترین شهر آن است. پرتغالی زبان رسمی این کشور محسوب می‌شود.

تاریخ

پرتغالی‌ها اولین ساکنان این کشور بودند که در اوایل قرن شانزدهم به آنجا مهاجرت کردند.تاریخ برزیل اقتصاد این کشور در آن سال‌ها مبتنی بر صادرات محصولات کشاورزی مثل شکر بود. در قرن هجدهم، معادن الماس و طلا کشف شدند و بخشی از آن برای تسویه‌ی بدهی‌هایی که به پرتغال داشتند، استخراج شد. در سال ۱۸۲۲، برزیلی‌ها اعلان استقلال کردند و پدرو به عنوان اولین امپراطور این کشور تاج‌گذاری کرد. پدرو قانون اساسی این کشور بر اساس قانون اساسی دو کشور پرتغال و فرانسه، تدوین شد که از سه قوه‌ی مقننه، مجریه و قضائیه تشکیل می‌شد که تحت نظر امپراطوری اداره می‌شدند.

در ۱۸۸۹، پسر پدرو از امپراطوری کنار کشید و برزیل اعلان جمهوری کرد. اگر چه نیروی نظامی برزیل از ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۵ و بار دیگر از ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ قدرت را در دست گرفت، اما به طور کلی دولت باثباتی در این کشور حاکم بود. با تصویب قانون اساسی فدرال، بار دیگر دموکراسی در ۱۹۸۸ در برزیل سر بر آورد و فرناندو کولور د ملو در ۱۹۹۰ رئیس‌جمهور شد. دیلما روسف سی‌ و‌ ششمین رئیس‌جمهور و رئیس‌جمهور فعلی این کشور است.

 

جغرافیاجغرافیای برزیل وضعیت اقلیمی

جغرافیای برزیل با در بر داشتن جنگل‌های بارانی آمازون در شمال و تپه‌های کوچک و کوه‌هایی در جنوب، تنوع زیادی دارد. بیشتر سلسله جبال برزیل در حاشیه‌ی سواحل آتلانتیک واقع شده است. از آنجا که خط استوا از شمال این کشور گذر می‌کند، بیشتر این کشور آب و هوای گرمسیری دارد، اما بخش جنوبی آن به لحاظ اقلیمی، معتدل است.

اقتصاد

بخش اعظم صادرات برزیل را صنایع دستی، قهوه، اتانول، سویا و محصولات نساجی تشکیل می‌دهند. بخش‌های کشاورزی، معدن، صنعت و خدمات در این سال‌ها مسیر توسعه را طی کرده‌اند و بازار کار گسترده‌ای را در این کشور پدید آورده‌اند.

 

جمعیت‌شناسی

مرکز آمار برزیل جمعیت برزیل را به پنج دسته‌ی سیاه، سفید، سبزه، زرد (جنوب شرقی آسیا) و سرخ تقسیم کرده است. جمعیت شناسی برزیلحدود نیمی از برزیلی‌ها نژاد سفید دارند، حدود ۴۲٪ سبزه، تقریبا ۷٪ سیاه و ۱٪ باقی‌مانده را آسیایی‌ها و سرخپوست‌ها تشکیل می‌دهند. پرتغالی زبان رسمی برزیل است که تقریبا تمامی ساکنان این سرزمین پهناور به این زبان سخن می‌گویند.

فرهنگ

برزیل تا حد زیادی تحت تاثیر پرتغالی‌های مهاجر قرار گرفته است. گونه‌های موسیقیایی بوسا نووا و موسیقی مردمی برزیل سهم به‌سزایی از موسیقی ملل دارد. اگر چه کاتولیک‌ها و بعد از آن پروتستان‌ها بیشتر جمعیت برزیل را تشکیل می‌دهند، اما اسلام و بودایی هم پیروان اندکی در بین مردم برزیل دارند. مرسوم‌ترین ورزش در برزیل فوتبال است. تا امروز، تیم ملی برزیل پنج بار فاتح جام جهانی فوتبال شده است، اما اشتیاق ملت برزیل به این ورزش تا حدی است که قهرمان نشدن تیم ملی کشورشان در جام جهانی برابر خواهد بود با خودکشی تعدادی از مردم این کشور!

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.6/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری