• No file selected.

  نحوه ثبت نام در آزمون تافل

  Author

  تافل آزمونی برای ارزیابی مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی افراد برای کاربردهای آکادمیک است. این آزمون توسط سازمان ETS برگزار می‌شود. سالانه هزاران نفر از سرتاسر جهان در این آزمون که در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود شرکت می‌کنند.

 • No file selected.

  سر خود را افراشته نگاه دارید

  Author

  از آنجایی که سر ناحیه‌ای است که اغلب آن را لمس نمی‌کنیم ممکن است بدون این که خود متوجه شویم دچار سفتی و خشکی عضلات باشد. پوست سری که سفت و کشیده شده است باعث کاهش جریان خون در ریشه‌های مو می‌شود و آن را از دریافت مواد مغزی محروم می‌سازد و سست و شکننده شان می‌کند.

 • No file selected.

  ماساژ انگشتان

  Author

  انگشتان بی وقفه در حال حرکت و تلاشند. آن ها از مهم ترین ابزارهای ما برای کشف دنیای پیرامون هستند. اما در طی این جستجو مقدار زیادی تنش و گرفتگی در خود انباشته می کنند و به همین دلیل است که پس از مدتی با بالاتر رفتن سن در می یابیم که دیگر چابکی سابق را ندارند.

برزیل

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

برزیل

اینجا برزیل است! کشوری اسرارآمیز در قاره‌ی امریکای جنوبی، با مردمی متاثر از فرهنگ لاتین ...

اینجا برزیل است! سرزمین فوتبال، قهوه و سامبا ...

جمهوری فدرال برزیل کشوری است در شمال شرقی قاره‌ی امریکای جنوبی. این کشور پنجمین کشور پرجمعیت و پنجمین کشور پهناور جهان است. از شرق به اقیانوس اطلس می‌رسد و با کشورهای ونزوئلا، سورینامی، گویان، گینه‌ی فرانسه، اوروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو و کلمبیا هم‌ مرز است. پایتخت آن برازیلیا است و سائوپائولو بزرگترین شهر آن است. پرتغالی زبان رسمی این کشور محسوب می‌شود.

تاریخ

پرتغالی‌ها اولین ساکنان این کشور بودند که در اوایل قرن شانزدهم به آنجا مهاجرت کردند.تاریخ برزیل اقتصاد این کشور در آن سال‌ها مبتنی بر صادرات محصولات کشاورزی مثل شکر بود. در قرن هجدهم، معادن الماس و طلا کشف شدند و بخشی از آن برای تسویه‌ی بدهی‌هایی که به پرتغال داشتند، استخراج شد. در سال ۱۸۲۲، برزیلی‌ها اعلان استقلال کردند و پدرو به عنوان اولین امپراطور این کشور تاج‌گذاری کرد. پدرو قانون اساسی این کشور بر اساس قانون اساسی دو کشور پرتغال و فرانسه، تدوین شد که از سه قوه‌ی مقننه، مجریه و قضائیه تشکیل می‌شد که تحت نظر امپراطوری اداره می‌شدند.

در ۱۸۸۹، پسر پدرو از امپراطوری کنار کشید و برزیل اعلان جمهوری کرد. اگر چه نیروی نظامی برزیل از ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۵ و بار دیگر از ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ قدرت را در دست گرفت، اما به طور کلی دولت باثباتی در این کشور حاکم بود. با تصویب قانون اساسی فدرال، بار دیگر دموکراسی در ۱۹۸۸ در برزیل سر بر آورد و فرناندو کولور د ملو در ۱۹۹۰ رئیس‌جمهور شد. دیلما روسف سی‌ و‌ ششمین رئیس‌جمهور و رئیس‌جمهور فعلی این کشور است.

 

جغرافیاجغرافیای برزیل وضعیت اقلیمی

جغرافیای برزیل با در بر داشتن جنگل‌های بارانی آمازون در شمال و تپه‌های کوچک و کوه‌هایی در جنوب، تنوع زیادی دارد. بیشتر سلسله جبال برزیل در حاشیه‌ی سواحل آتلانتیک واقع شده است. از آنجا که خط استوا از شمال این کشور گذر می‌کند، بیشتر این کشور آب و هوای گرمسیری دارد، اما بخش جنوبی آن به لحاظ اقلیمی، معتدل است.

اقتصاد

بخش اعظم صادرات برزیل را صنایع دستی، قهوه، اتانول، سویا و محصولات نساجی تشکیل می‌دهند. بخش‌های کشاورزی، معدن، صنعت و خدمات در این سال‌ها مسیر توسعه را طی کرده‌اند و بازار کار گسترده‌ای را در این کشور پدید آورده‌اند.

 

جمعیت‌شناسی

مرکز آمار برزیل جمعیت برزیل را به پنج دسته‌ی سیاه، سفید، سبزه، زرد (جنوب شرقی آسیا) و سرخ تقسیم کرده است. جمعیت شناسی برزیلحدود نیمی از برزیلی‌ها نژاد سفید دارند، حدود ۴۲٪ سبزه، تقریبا ۷٪ سیاه و ۱٪ باقی‌مانده را آسیایی‌ها و سرخپوست‌ها تشکیل می‌دهند. پرتغالی زبان رسمی برزیل است که تقریبا تمامی ساکنان این سرزمین پهناور به این زبان سخن می‌گویند.

فرهنگ

برزیل تا حد زیادی تحت تاثیر پرتغالی‌های مهاجر قرار گرفته است. گونه‌های موسیقیایی بوسا نووا و موسیقی مردمی برزیل سهم به‌سزایی از موسیقی ملل دارد. اگر چه کاتولیک‌ها و بعد از آن پروتستان‌ها بیشتر جمعیت برزیل را تشکیل می‌دهند، اما اسلام و بودایی هم پیروان اندکی در بین مردم برزیل دارند. مرسوم‌ترین ورزش در برزیل فوتبال است. تا امروز، تیم ملی برزیل پنج بار فاتح جام جهانی فوتبال شده است، اما اشتیاق ملت برزیل به این ورزش تا حدی است که قهرمان نشدن تیم ملی کشورشان در جام جهانی برابر خواهد بود با خودکشی تعدادی از مردم این کشور!

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.4/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

اطلاعات عمومی