• هوش های گوناگون

  Author

  هاوارد گاردنر در سال 1983 با انتشار کتاب معروف‌اش، چارچوب‌های ذهن: نظربه‌ی هوش‌های گوناگون، نظریه‌ی انواع هوش را مطرح کرد. اساس این نظریه این است که هر فردی سبک یادگیری خاص خود را دارد. این مسئله‌ای است که به ندرت در روال معمول آموزش مورد توجه قرار می‌گیرد. گاردنر 8 نوع هوش را معرفی می‌کند که هر کدام سبک خاصی از یادگیری را طلب می‌کنند.

 • No file selected.

  قصه‌ی منزوی‌آباد!

  Author

  در روزگاران قدیم در نقطه‌ای از کره زمین، سرزمینی وجود داشت به نام "منزوی‌آباد". منزوی‌آباد پر بود از زمین‌های کشاورزی و برای همین گندم نسبتا خوب و ارزانی تولید می‌کرد تا حدی که کمتر سرزمینی به پای آن می‌رسید. از قضا ...

 • No file selected.

  نهضت سبز

  Author

  نهضت سبز به عنوان یکی از برجسته ترین رویدادهای دهه 1980، مخالفت با نیروهای هسته‌ای را به عنوان یکی از جنبه‌های رسالت خویش در پیش گرفته است و البته هدفهای دیگری نیز دارد.

برای یک دولت زیبنده نیست که نتواند امور رعایای خودش را اداره نماید

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

میرزا تقی خان امیر نظام یگانه کسی بود که در مدت صدارت خود دست اجانب را از دخالت در امور داخلی ایران کوتاه نمود و یگانه مردی بود که توانست بدون دخالت اجانب مسائل پیچیده ایران را حل و فصل کند.

در زمان او احدی قادر نبود با اعمال اجانب روابط خصوصی داشته باشد. تمام ماموران دولتی را قدغن نمود که با خارجیها قطع رابطه کنند. این افتخار برای او بس که در زمان او هیچیک از همسایگان نتوانست در امور داخلی دخالت کند و یا به حقوق سیاسی آن تجاوز نماید.

قبل از این تاریخ ( صدارت امیرکبیر) رسم بوده است که غالبا به عقاید و پیشنهادهای نمایندگان دول خارجی که در دربار شاه ایران مقیم بودند توجه می شد و حدود نفوذ نماینده انگلیس یا نماینده روس بسته به لطف مخصوص پادشاه  بود که به کدامیک زیادتر متمایل  باشد. آنها به نسبت تمایل شاه مجاز بودند که در امور داخلی ایران دخالت کنند و حتی بعضی اوقات از نمایندگان خارجی خواهش می شد که از اتباع شاه ایران حمایت نمایند.

در هنگام عزیمت ناصرالدین شاه جوان از تبریز به تهران قرار شد از قنسول انگلیس  مقیم تبریز  خواهش شد که سکنه ارمنی آن شهر را حفظ کند. امیر نظام فورا اظهار نمود: (( این برای یک دولت زیبنده نیست  که نتواند امور رعایای خودش را اداره نماید.)) و از همینجا تصمیم گرفت  که در آتیه درهیچ کاری به نمایندگان خارجی اجازه دخالت در امور ایران را ندهد و به قشون و قوای انتظامی آنچنان قدرت و نظمی بدهد که خود دولت حافظ جان همه ایرانیان از هر فرقه و مذهب و گروه باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی