• No file selected.

  تاریخچه اتم

  Author

  لحظه ای به اطراف خود نگاه کنید چه می بینید؟ میز، صندلی، پنجره، درخت ، آب ، هوا و تعداد بی شماری جسم دیگر به صورت جامد، مایع یا گاز؛ برخی مریی و بعضی چون هوا نامریی. ما آنچه را که می بینیم یا حس می کنیم ( مانند هوا) ماده می نامند؛ ماده خود را به صورتهای مختلف به ما نشان می دهد.

 • تفکر واگرا

  Author

  تفکر واگرا روشی‌ است برای کشف جنبه‌های مختلف یک مفهوم. با شروع از یک ایده‌ی اولیه، متفکر واگرا به ذهن‌اش اجازه می‌دهد که در جهت‌های مختلفی جستجو کند و ایده‌ها و نکات بسیاری درباره‌ی همان مطلب اولیه گردآوری کند. تفکر واگرا را می‌توان به عنوان یک روش طوفان ذهنی خلاق، در موضوعات متنوع و جاهای مختلفی از دپارتمان تحقیق و توسعه‌ی یک شرکت بزرگ گرفته تا یک کلاس درس معمولی، به کار گرفت.

 • No file selected.

  آغاز پرواز با هواپیمای موتوری ( بخش سوم)

  Author

  در امریکا برادران رایت، اورویل و ویلبر، به خوبی از مطالعات نظری کیلی آگاه بودند و همیشه نیز دین خود را نسبت به او اذغان داشتند. تنها عاملی که موجب شکست  کیلی و موفقیت آنان بود اختراع  موتوری نسبتا سبک بود که بتواند هواپیما را از زمین جدا کرده، به سمت بالا ببرد. برادران رایت با ساختن یک موتور بنزینی به قدرت 10 اسب بخار که آن را در کارگاه دوچرخه سازی خود ساختند، موفق به انجام این کار شدند.

برای یک دولت زیبنده نیست که نتواند امور رعایای خودش را اداره نماید

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

میرزا تقی خان امیر نظام یگانه کسی بود که در مدت صدارت خود دست اجانب را از دخالت در امور داخلی ایران کوتاه نمود و یگانه مردی بود که توانست بدون دخالت اجانب مسائل پیچیده ایران را حل و فصل کند.

در زمان او احدی قادر نبود با اعمال اجانب روابط خصوصی داشته باشد. تمام ماموران دولتی را قدغن نمود که با خارجیها قطع رابطه کنند. این افتخار برای او بس که در زمان او هیچیک از همسایگان نتوانست در امور داخلی دخالت کند و یا به حقوق سیاسی آن تجاوز نماید.

قبل از این تاریخ ( صدارت امیرکبیر) رسم بوده است که غالبا به عقاید و پیشنهادهای نمایندگان دول خارجی که در دربار شاه ایران مقیم بودند توجه می شد و حدود نفوذ نماینده انگلیس یا نماینده روس بسته به لطف مخصوص پادشاه  بود که به کدامیک زیادتر متمایل  باشد. آنها به نسبت تمایل شاه مجاز بودند که در امور داخلی ایران دخالت کنند و حتی بعضی اوقات از نمایندگان خارجی خواهش می شد که از اتباع شاه ایران حمایت نمایند.

در هنگام عزیمت ناصرالدین شاه جوان از تبریز به تهران قرار شد از قنسول انگلیس  مقیم تبریز  خواهش شد که سکنه ارمنی آن شهر را حفظ کند. امیر نظام فورا اظهار نمود: (( این برای یک دولت زیبنده نیست  که نتواند امور رعایای خودش را اداره نماید.)) و از همینجا تصمیم گرفت  که در آتیه درهیچ کاری به نمایندگان خارجی اجازه دخالت در امور ایران را ندهد و به قشون و قوای انتظامی آنچنان قدرت و نظمی بدهد که خود دولت حافظ جان همه ایرانیان از هر فرقه و مذهب و گروه باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی