• RSVP

  Author وهاب مختاری

  شاید پیش آمده که در یک نامه به زبان انگلیسی با عبارت RSVP مواجه شده باشید. آیا می‌دانید این عبارت چه معنایی دارد؟

 • جزیره‌ی ایس‌تر

  Author مریم اکرمی

  جزیره ایس‌تر یا (راپانویی در زبان بومی) مستعمره شیلی است و در جنوب شرقی اقیانوس آرام قرار دارد. راپتنویی جزیره‌ای کوچک، پراز پستی و بلندی و اکنون بدون درخت، از یک منشاء آتشنشانی است. این جزیره، غیرعادی‌ترین منطقه دورافتاده جهان خوانده شده، اما چیزهای دیگری هم هست که این مکن را از مکان های دیگر روی کره زمین مجزا می سازد.

 • شنا

  Author صنم سرایی

  شنا، مهارت یا ورزش شناور ماندن و حرکت درون آب است. شنا کردن به معنی حرکت انسان، حیوانات بدون هر گونه کمک خارجی درون آب می‌باشد. آموختن شنا، علاوه بر تقویت جسم، در مواقع اضطراری و افتادن ناگهانی درون آب، زندگی انسان را نجات خواهد داد.

برای یک دولت زیبنده نیست که نتواند امور رعایای خودش را اداره نماید

نویسنده: مریم اکرمی, سه شنبه, ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۳, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی, تعداد بازدیدها 3103,

برای یک دولت زیبنده نیست که نتواند امور رعایای خودش را اداره نماید

میرزا تقی خان امیر نظام یگانه کسی بود که در مدت صدارت خود دست اجانب را از دخالت در امور داخلی ایران کوتاه نمود و یگانه مردی بود که توانست بدون دخالت اجانب مسائل پیچیده ایران را حل و فصل کند.

در زمان او احدی قادر نبود با اعمال اجانب روابط خصوصی داشته باشد. تمام ماموران دولتی را قدغن نمود که با خارجیها قطع رابطه کنند. این افتخار برای او بس که در زمان او هیچیک از همسایگان نتوانست در امور داخلی دخالت کند و یا به حقوق سیاسی آن تجاوز نماید.

قبل از این تاریخ ( صدارت امیرکبیر) رسم بوده است که غالبا به عقاید و پیشنهادهای نمایندگان دول خارجی که در دربار شاه ایران مقیم بودند توجه می شد و حدود نفوذ نماینده انگلیس یا نماینده روس بسته به لطف مخصوص پادشاه  بود که به کدامیک زیادتر متمایل  باشد. آنها به نسبت تمایل شاه مجاز بودند که در امور داخلی ایران دخالت کنند و حتی بعضی اوقات از نمایندگان خارجی خواهش می شد که از اتباع شاه ایران حمایت نمایند.

در هنگام عزیمت ناصرالدین شاه جوان از تبریز به تهران قرار شد از قنسول انگلیس  مقیم تبریز  خواهش شد که سکنه ارمنی آن شهر را حفظ کند. امیر نظام فورا اظهار نمود: (( این برای یک دولت زیبنده نیست  که نتواند امور رعایای خودش را اداره نماید.)) و از همینجا تصمیم گرفت  که در آتیه درهیچ کاری به نمایندگان خارجی اجازه دخالت در امور ایران را ندهد و به قشون و قوای انتظامی آنچنان قدرت و نظمی بدهد که خود دولت حافظ جان همه ایرانیان از هر فرقه و مذهب و گروه باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

اطلاعات عمومی