• No file selected.

  عواقب نشستن روی صندلی‌های نامناسب منجمله صندلی‌های راحتی (بخش اول)

  Author

  وسایل نامناسب زندگی به سلامتی روح و جسم انسان لطمه وارد می‌کند. چنین وسایلی نیروی عمده‌ی ما را می‌گیرند بدون این که بازدهی مناسب داشته باشد و موجب می‌شود که فقط نیروی اندکی جهت انجام کارهای مفید باقی بماند. از همه بدتر صندلی‌ها و مبل‌های راحتی هستند چون در کارخانه با طول ، عرض و ارتفاع معینی ساخته می‌شوند. این صندلی و مبل‌ها برای افراد کوتاه قد، بلند بوده و برای افراد بلند قد، کوتاه می‌باشند.

 • No file selected.

  مرگ یک ستاره

  Author

  از آنجا که همه ستارگان در واقع مولدهای جوش هسته ای هستند سرانجام روزی سوختشان را به پایان می رسانند.

یک روش ساده برای اولویت بندی و انجام کارهای روزانه

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش کسب و کار, اطلاعات عمومی,

یک روش ساده برای اولویت بندی و انجام کارهای روزانه

آیا برای شما هم این اتفاق افتاده است که شب، هنگام خواب، با خود بگویید "فردا صبح که از خواب بیدار شدم فلان کار و فلان کار رو انجام می‌دهم". اما فردا شب با ناراحتی به روزی که سپری شده ‌اندیشیده‌اید و افسوس ‌خوریده‌اید که چرا کارهایی رو که در ذهن داشتید و باید انجامشان می‌دادید نتوانسته‌اید تمام و کمال به اتمام برسانید؟ مشکل در کجاست؟ آیا مسئله اصلی، کمبود وقت است؟

همه ما به عنوان افراد بالغ در هر شغل و سمت و رده تحصیلی که باشیم، کارهای متفاوت و زیادی در روز انجام می‌دهیم. گاهی وقت‌ها تعداد کارهایی که باید در طول روز انجام دهیم آنقدر زیاد می‌شود که فرصت انجام همه آنها از ما صلب ‌شده و به ناچار انجام بخشی از آنها را به روز بعد موکول می‌کنیم. روز بعد، علاوه بر انجام کارهای مربوط به همان روز، باید کارهای باقیمانده از روزهای قبل را هم سر و سامان دهیم. بنابراین احتمالا باز هم با کمبود وقت مواجه می‌شویم. این روند در روزهای متوالی تکرار می‌شود و حجم کارهای انباشته شده به حدی می‌رسد که احساس می‌کنیم هرچقدر هم که تلاش کنیم فایده ای نداشته و باز هم عقب هستیم.اولویت بندی و انجام کارهای روزانه

اگر تا به حال وضعیت بالا را تجربه کرده اید، به نظر شما علت اصلی بروز چنین شرایطی کجاست؟ راه حل شما برای رفع این مسئله چیست؟ به هر حال باید به این نکته توجه کرد هر یک از ما دارای توانایی های مشخصی در زندگی هستیم و اگر چه در حالت ایده آل خوب است که همه کاره‌ها را تمام و کمال انجام دهیم ولی در واقعیت باید کمی هوشمندانه‌تر با این موضوع برخورد کنیم. آنچه که معلوم است این هست که، ما باید در طول روز، هفته و ماه کارهای مشخصی را به انجام برسانیم. به این ترتیب از یک طرف با تعداد زیادی کار و وظایف محوله رو به رو هستیم و از طرف دیگر با زمان محدودی که باید آن کارها را در این زمان مشخص انجام دهیم. بنابراین، باید بتوانیم کارها را به طرز موثری دسته بندی و اولویت بندی کنیم.

برای دسته‌بندی و اولویت‌دهی به کارها و وظایف، روش‌های متفاوت و زیادی پیشنهاد شده است. برخی از این روش‌ها سیستمی و پیچیده بوده و بیشتر مناسب شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ می‌باشند. برخی دیگر از آنها، روش‌های ساده و پرکاربردی هستند که برای افراد مختلف قابل استفاده می‌باشند. یکی از این روش‌های ساده استفاده از نموداری است که در ادامه شرح داده شده است.

در یک برگه کاغذ یک نمودار با دو محور عمودی و افقی رسم کنید. محور افقی بیانگر فوریت انجام کار و محور عمودی نشان دهنده میزان اهمیت کار مربوطه است. نموداری که رسم کردید را مطابق شکل به چهار بخش تقسیم کنید.

 

اولویت بندی و انجام کارهای روزانه

در قسمت الف، کارهایی را بنویسید که علاوه بر اینکه اهمیت زیادی دارند باید هرچه سریعتر انجام شوند درغیر اینصورت دچار مشکل می‌شوید. در قسمت ب، کارهایی را بنویسید که از اهمیت بالایی برخوردارند ولی مجبور نیستید که حتما در یک بازه زمانی کوتاه انجامشان دهید. در بخش ج، کارهایی را بنویسید که اگرچه فوریت بالایی برای انجام دارند و باید هرچه سریعتر انجام شوند ولی خیلی کارهای پر اهمیتی برای شما نیستند. در نهایت در بخش د نیز، کارهایی را وارد کنید که نه فوریتی برای انجامشان هست و نه اهمیت بالایی دارند.

بعد از اینکه به شیوه گفته شده کارهای خود را دسته بندی نمودید، نوبت به تصمیم‌گیری و انجام کارها می‌رسد. کارهایی که در بخش الف وارد شده اند، کارهای با اهمیت و فوریت بالا هستند. این دقیقا همان کارهایی هستند که شما باید خودتان شخصا انجامشان دهید. کارهایی که در بخش ب قرار می‌گیرند، کارهای پر اهمیتی هستند ولی به دلیل اینکه از فوریت بالایی برخوردار نیستند می‌توانید موقتا انجام آنها را به تعویق انداخته و به زمان دیگری موکول نمایید. موارد وارد شده در بخش ج، کارهایی هستند که باید هرچه سریعتر به انجام برسند اما کارهای چندان پر اهمیتی نیستند. بنابراین پیشنهاد می‌شود انجام این دسته از کارها را در صورت امکان به شخص یا اشخاص دیگری محول کنید. در انتها، کارهای دسته د باقی می‌مانند. این دسته از کارها مواردی هستند که نه اهمیت بالایی دارند و نه فوریتی برای انجامشان است. بنابراین بهتر است برای چنین کارهایی اصلا فکر نکنید و وقت گران بهای خود را صرف چنین کارهایی ننمایید و انجام آنها را کنار بگذارید.

اولویت بندی و انجام کارهای روزانه

استفاده از روش فوق به ما کمک می‌کند تا با دسته بندی کارهای خود، به یک اولویت بندی مشخص برای انجام کارها برسیم. به طوری که کارهای کم اهمیت و بی اهمیت را جدا کرده و کنار می‌گذاریم. و به این ترتیب زمان بیشتری برای انجام کارهای پر اهمیت که نقش مهم‌تری در زندگی ما دارند بدست می‌آوریم. این همان چیزی است که اصل پارتو نیز به آن اشاره دارد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.4/5 امتیازهای داده شده (40 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری