• No file selected.

  ماساژ مچ پا

  Author

  هر کسی که دچار رگ به رگ شدن یا درفتگی پا باشد تصدیق خواهد کرد که مچ پا مهمترین بخش بدن ماست. یک ناحیه‌ی کوچک و انعطاف پذیر که کف پا را با سایر نقاط بدن مربوط می‌سازد. این اندام به عنوان اصلی ترین عضو برای جذب ضربات عمل می‌کند. و تمامی وزن ما را تحمل می‌نماید.

 • No file selected.

  منشا پیدایش و آینده کیهان

  Author

  در سال 1929 ستاره‌شناس امریکایی " ادوین هابل" نشان داد کهکشانها در حال دور شدن از هم هستند و کیهان در حال گسترش است. محاسبات اخیر نشان داده که گسترش کیهان از زمان" مه بانگ" که 10 تا 20 میلیارد سال پیش به وقوع پیوست، منشا گرفته است. مطالعات مربوط به منشاء پیدایش کیهان هم مستلزم مشاهدات ستاره‌شناسی و هم مستلزم اکتشاف ذرات درون اتمی است. امید می‌رود که ارتباطهای متعدد موجود بین تفسیر کیهان‌شناختی از انفجار عظیم و مفاهیم فیزیک ذره‌ای بتواند در نهایت به ارائه نظریه کاملی از فضا، زمان، ماده و کیهان منجر شود.

 • سیمون بولیوار

  Author

  در غرب تهران، خیابانی با نام "سیمون بولیوار" وجود دارد. آیا تا به حال این پرسش برایتان پیش آمده است که سیمون بولیوار چه کسی بوده است؟

انرژی باد

نویسنده: مرتضی مرادوند, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

باد، یکی دیگر از منابع طبیعی انرژی است که خود حاصل گرمای خورشید و گرم شدن هواست.

. دو درصد از انرژی خورشید که به زمین می رسد به انرژی مبدل می شود. بنابر محاسبات علمی میزان تولید بالقوه باد در دنیا حداکثر 2 برابر اولید برق کنونی است. کشور ما از لحاظ میزان باد بر خلاف انرژی خورشیدی چندان غنی نیست، با این همه در مناطقی چون زابل، منجیل و تاکستان لز امکانات بالقوه زیادی برخوردار است.

در زمانهای گذشته انرژی باد در آسیابهای بادی و همچنین در توربین های بادی به کار می رفت. آسیابهای بادی که قدرت باد را از طریق پره های چرخنده خود به یک چرخ دنده و سپس به حرکت مکانیکی سنگ آسیاب منتقل می کردند، در قدیمی ترین شکل خود در شرق و بویژه ایران (سیستان) در قرن هفتم میلادی دیده شده است. این شکل ازآسیاب احتمالا از طریق جنگجویان صلیبی به غرب راه یافت و از قرن دوازدهم ابتدا در فرانسه و انگلستان سپس در سایر کشورها گسترش یافت. حتی پیش از آسیابهای بادی، بشر از نیروی باد در کشتیرانی استفاده می کرد. تکنیک بهره برداری از باد در این زمینه تا به امروز باقی مانده و در ترکیب خود با انرزی موتوریزه، پیشرفته ترین نوع کابرد تکنولوژیهای ترکیبی در صنعت قایق سازی را ممکن ساخته است. همچنین تکنولوژی استفاده از آسیابهای بادی در طول قرن هجدهم میلادی پیشرفت زیادی کرد و دوران ما استفاده از این انرژی از نیمه دوم قرن 19 میلادی ابتدا در آمریکا و سپس در سایر کشورهای پیشرفته برای ایجاد انرژی مکانیکی و سپس الکتریسته به کار گرفته شد. اما تا پیش از بحران نفتی در دهه هفتاد تحقیقات در این زمینه سرعت لازم را پیدا نکرده بود.

در مقاله بعدی به ادامه این بحث پرداخته خواهد شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری