• No file selected.

  مرکز بدن شکم

  Author

  با وجود این که شکم ارتباط نزدیکی با اصلی ترین نیازهای ما گرسنگی و ارتباط جنسی دارد بی حفاظ ترین و آسیب پذیرترین عضو بدن است.

 • ماجرای یک استراتژی‌ و یک ضداستراتژی مضحک اما عاقلانه در مستطیل سبز!

  Author

  جام قهرمانی کشورهای حوزه دریای کارائیب،

  سال ۱۹۹۴،

  بازی آخر گروه اول بین تیم‌های باربادوس و گرنادا در مرحله گروهی

   

  سه دقیقه به پایان بازی بیشتر باقی نمانده است. نتیجه ۲-۲ مساوی است. بازیکنان تیم گرنادا در کمال حیرت تماشاگران، به دو دسته تقسیم شده‌اند. نیمی در صدد گشودن دروازه تیم حریف هستند و نیم دیگر می‌خواهند به خودشان گل بزنند!!

 • No file selected.

  حکومت به شما دادن، چراغ دم باد نهادن است.

  Author

  پس از آنکه میرزا تقی خان به صدارت رسید دوستان و آشنایان سابق وی به امید رسیدن به پست و مقام به نزد وی رفتند اما از آنجا که ملاک و ضابطه امیرکبیر کاردانی و لیاقت اشخاص بود به افراد بی کفایت و متملق و چابلوس کاری رجوع نکرد.

انرژی باد

نویسنده: مرتضی مرادوند, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

باد، یکی دیگر از منابع طبیعی انرژی است که خود حاصل گرمای خورشید و گرم شدن هواست.

. دو درصد از انرژی خورشید که به زمین می رسد به انرژی مبدل می شود. بنابر محاسبات علمی میزان تولید بالقوه باد در دنیا حداکثر 2 برابر اولید برق کنونی است. کشور ما از لحاظ میزان باد بر خلاف انرژی خورشیدی چندان غنی نیست، با این همه در مناطقی چون زابل، منجیل و تاکستان لز امکانات بالقوه زیادی برخوردار است.

در زمانهای گذشته انرژی باد در آسیابهای بادی و همچنین در توربین های بادی به کار می رفت. آسیابهای بادی که قدرت باد را از طریق پره های چرخنده خود به یک چرخ دنده و سپس به حرکت مکانیکی سنگ آسیاب منتقل می کردند، در قدیمی ترین شکل خود در شرق و بویژه ایران (سیستان) در قرن هفتم میلادی دیده شده است. این شکل ازآسیاب احتمالا از طریق جنگجویان صلیبی به غرب راه یافت و از قرن دوازدهم ابتدا در فرانسه و انگلستان سپس در سایر کشورها گسترش یافت. حتی پیش از آسیابهای بادی، بشر از نیروی باد در کشتیرانی استفاده می کرد. تکنیک بهره برداری از باد در این زمینه تا به امروز باقی مانده و در ترکیب خود با انرزی موتوریزه، پیشرفته ترین نوع کابرد تکنولوژیهای ترکیبی در صنعت قایق سازی را ممکن ساخته است. همچنین تکنولوژی استفاده از آسیابهای بادی در طول قرن هجدهم میلادی پیشرفت زیادی کرد و دوران ما استفاده از این انرژی از نیمه دوم قرن 19 میلادی ابتدا در آمریکا و سپس در سایر کشورهای پیشرفته برای ایجاد انرژی مکانیکی و سپس الکتریسته به کار گرفته شد. اما تا پیش از بحران نفتی در دهه هفتاد تحقیقات در این زمینه سرعت لازم را پیدا نکرده بود.

در مقاله بعدی به ادامه این بحث پرداخته خواهد شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری