• No file selected.

  جزیره‌ی ایس‌تر

  Author

  جزیره ایس‌تر یا (راپانویی در زبان بومی) مستعمره شیلی است و در جنوب شرقی اقیانوس آرام قرار دارد. راپتنویی جزیره‌ای کوچک، پراز پستی و بلندی و اکنون بدون درخت، از یک منشاء آتشنشانی است. این جزیره، غیرعادی‌ترین منطقه دورافتاده جهان خوانده شده، اما چیزهای دیگری هم هست که این مکن را از مکان های دیگر روی کره زمین مجزا می سازد.

 • No file selected.

  استخدام در شرکت ملی نفت

  Author

  تختی در کنار عشق و علاقه ای که به ورزش داشت مجبور بود به فکر گذران زندگی خود نیز باشد. به همین دلیل تقاضای استخدام در شرکت ملی نفت ایران را داد که مورد قبول واقع شد.

 • No file selected.

  عطار نیشابوری

  Author

  آغاز زندگی

  در سال 540 ه.ق خداوند ابی بکر ابراهیم پسری عطا نمودکه بعدها یکی از بزرگترین عرفا و شعرای به نام قرن ششم و هفتم ایران گردید. نام عزیز " محمد" بر او نهاده شد و "ابوحامد" کنیه اش گردید.

انرژی باد

نویسنده: مرتضی مرادوند, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

باد، یکی دیگر از منابع طبیعی انرژی است که خود حاصل گرمای خورشید و گرم شدن هواست.

. دو درصد از انرژی خورشید که به زمین می رسد به انرژی مبدل می شود. بنابر محاسبات علمی میزان تولید بالقوه باد در دنیا حداکثر 2 برابر اولید برق کنونی است. کشور ما از لحاظ میزان باد بر خلاف انرژی خورشیدی چندان غنی نیست، با این همه در مناطقی چون زابل، منجیل و تاکستان لز امکانات بالقوه زیادی برخوردار است.

در زمانهای گذشته انرژی باد در آسیابهای بادی و همچنین در توربین های بادی به کار می رفت. آسیابهای بادی که قدرت باد را از طریق پره های چرخنده خود به یک چرخ دنده و سپس به حرکت مکانیکی سنگ آسیاب منتقل می کردند، در قدیمی ترین شکل خود در شرق و بویژه ایران (سیستان) در قرن هفتم میلادی دیده شده است. این شکل ازآسیاب احتمالا از طریق جنگجویان صلیبی به غرب راه یافت و از قرن دوازدهم ابتدا در فرانسه و انگلستان سپس در سایر کشورها گسترش یافت. حتی پیش از آسیابهای بادی، بشر از نیروی باد در کشتیرانی استفاده می کرد. تکنیک بهره برداری از باد در این زمینه تا به امروز باقی مانده و در ترکیب خود با انرزی موتوریزه، پیشرفته ترین نوع کابرد تکنولوژیهای ترکیبی در صنعت قایق سازی را ممکن ساخته است. همچنین تکنولوژی استفاده از آسیابهای بادی در طول قرن هجدهم میلادی پیشرفت زیادی کرد و دوران ما استفاده از این انرژی از نیمه دوم قرن 19 میلادی ابتدا در آمریکا و سپس در سایر کشورهای پیشرفته برای ایجاد انرژی مکانیکی و سپس الکتریسته به کار گرفته شد. اما تا پیش از بحران نفتی در دهه هفتاد تحقیقات در این زمینه سرعت لازم را پیدا نکرده بود.

در مقاله بعدی به ادامه این بحث پرداخته خواهد شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری