• No file selected.

  رسیدن به آمادگی ذهنی

  Author

  آمادگی ذهنی به لحاظ گوناگون شبیه آمادگی جسمانی است. آمادگی جسمانی به برنامه غذایی مناسب و ورزش به اندازه احتیاج دارد. آمادگی ذهنی هم به برنامه غذایی ذهنی و تمرین منظم احتیاج دارد. اگر به آمادگی ذهنی برسید، شادی و نشاط  و حجم فروشتان افزایش می یابد.

 • No file selected.

  خواهر خوانده زمین!؟

  Author

  از گذشته های دور بسیاری از دانشمندان بر این باور بوده اند که سیاره ناهید به دلیل شباهت‌هایش به زمین به عنوان خواهر خوانده زمین محسوب می‌شود. از جمله این شباهت‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که ناهید نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به زمین است. علاوه بر آن قطری تقریبا برابر با زمین دارد. اما آیا این دلایل برای این که ناهید را به عنوان خواهر خوانده زمین بپذیریم کافی است؟

 • No file selected.

  اصول مذاکرات

  Author

  همه ما در زندگی در موقعیت‌های مختلفی قرار می‌گیریم که ناچار هستیم برای رسیدن به خواسته‌های خود با شخص دیگری به گفتگو و مذاکره بنشینیم. در بسیاری از این گفتگوها و مذاکرات خواسته‌های طرف مقابل در راستای خواسته‌های ما نیست. به همین دلیل در گفتگوهایمان دچار اختلاف می‌شویم و در اغلب موارد بدون گرفتن نتیجه ملموسی مجبور به پایان دادن به گفتگو می‌شویم.

 • تناسب اندام

  Author

  ما می‌توانيم جمعيت جهان را از نظر تناسب اندام افراد آن، ‌به 3 قسمت تقريباً مساوی تقسيم كنيم: يك سوم چاق، يك سوم لاغر و يك سوم دارای اندام مناسب. بنابر اين پديده چاقی یا لاغری، پديده‌ای طبيعی به حساب می‌آيد.

اثر پروانه‌ ای

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

اثر پروانه‌ ای

اگر در جنگل‌های آمازون واقع در آمریکای جنوبی، پروانه‌ ای شروع به حرکت دادن بال خود کند، ممکن است تاثیرات ناشی از این حرکت جزئی، باعث ایجاد طوفانی سهمگین در تگزاس واقع در آمریکای شمالی شود!!!

جمله بالا به اثر پروانه‌ ای شهرت یافته است. عبارت اثر پروانه‌ ای اولین بار توسط یک ریاضی‌دان و هواشناس آمریکایی به نام ادوارد لورنز (Edward Lorenz, 1917-2008) مطرح شد. ادوارد لورنز یکی از پیشگامان نظریه آشوب است. نظریه آشوب مربوط به پدیده‌هایی است که نسبت به شرایط اولیه ایجاد شدنشان حساس هستند و کوچکترین تغییری در شرایط اولیه می‌تواند منجر به نتایج کاملا متفاوتی شود.

ادوارد لورنز در دهه شصت میلادی به عنوان محقق دانشگاه MIT، بر روی مدل‌های پیش بینی وضع آب و هوا پژوهش می‌کرد. او برای انجام محاسبات خود از یک کامپیوتر به نام رویال مک‌بی استفاده می‌نمود. یک روز لورنز تصمیم گرفت تا محاسبات روز قبل خود را مجددا تکرار کند. او به خاطر طولانی بودن محاسبات و برای اینکه در وقت صرفه جویی کرده باشد، محاسبات خود را از ابتدا شروع نکرد و از مراحل میانی شروع به ادامه کار نمود. نتیجه نهایی‌ای که از این اقدام بدست آورد، وی را شگفت زده کرد. او مشاهده نمود که در ابتدای کار، نتایج بدست آمده منطبق بر نتایج آزمایشات روز قبل است. ولی همین طور که آزمایشات جلو می‌رود نتایج بدست آمده به تدریج متفاوت از نتایج روز قبل می‌شود.

لورنز ابتدا تصور کرد که این تفاوت ایجاد شده در نتیجه نهایی بدلیل اشتباه کار کردن کامپیوترش بوده است. ولی با کمی دقت بیشتر متوجه شد که علت چیز دیگری است.اصل پروانه ای

عدد آغازین محاسبات او در روز دوم یک عدد با شش رقم بعد از اعشار بوده (.506127) درحالی که او این رقم را با سه رقم بعد از اعشار (.506) وارد کامپیوتر کرده است. همین تفاوت بسیار اندک در نقطه شروع، اگرچه در ابتدای کار باعث ایجاد تفاوت چشمگیر نشده، ولی به تدریج سبب یک اختلاف زیاد در نتیجه نهایی شده است.

بعد از این اتفاق، ادوارد لورنز در مقاله‌ای نتایج آزمایشات خود را منتشر کرد و برای اولین بار عبارت اثر پروانه‌ ای را مطرح نمود. او عنوان کرد که اگر در برزیل پروانه‌ ای بال خود را حرکت دهد، تاثیراتی که این حرکت کوچک بر روی جریان هوا می‌گذارد، می‌تواند باعث ایجاد یک تندباد در آمریکا شود. از آن پس مفهوم اثر پروانه‌ ای در بسیاری از حوزه‌های علم، کسب و کار، فلسفه و هنر مورد استفاده قرار گرفت.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.5/5 امتیازهای داده شده (20 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری

اطلاعات عمومی