• No file selected.

  یک قهرمانی دیگر

  Author

  دیگر نام تختی تنها به عنوان یک ورزشکار و یا کشتی گیر قدرتمند مطرح نمی شد. او در آن زمان آوازه ای جهانی پیدا کرده بود.

 • No file selected.

  چهره ی خود را بیدار کنید

  Author

  ما هر روز انعکاس چهره‌ی خود را در آینه می‌بینیم این تصور منطقی خواهد بود که این بخش از بدن ما از همه جا آشناتر است. اما با وجود این که قادریم فورا و به راحتی چهره‌ی خود را بشناسیم به ندرت صورت خود را لمس می‌کنیم و از این رو اغلب از تنشی که در زیر ماهیچه‌های چهره‌مان مخفی شده است غافلیم.

 • No file selected.

  ژورنالیسم زرد

  Author

  ژورنالیسم زرد به سبکی از روزنامه‌نگاری اطلاق می‌شود که حقیقتی را به شکلی اغراق‌آمیز جلوه دهد یا اینکه مطلبی را در ظاهر بدون سوگیری ولی در اصل به همراه پیش‌داوری‌های پنهان‌شده در بینابین خطوط متن نگارش کند. به این ترتیب که یک ماجرای واقعی را می‌گیرد ولی به طور احساس‌برانگیز و تحریف‌شده‌ای گزارش می‌کند. هدف از ژورنالیسم زرد برانگیختن حس ترس، نفرت، ابهام یا ترحم و دلسوزی و هم‌دلی در مخاطبان است.

اثر پروانه‌ ای

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

اثر پروانه‌ ای

اگر در جنگل‌های آمازون واقع در آمریکای جنوبی، پروانه‌ ای شروع به حرکت دادن بال خود کند، ممکن است تاثیرات ناشی از این حرکت جزئی، باعث ایجاد طوفانی سهمگین در تگزاس واقع در آمریکای شمالی شود!!!

جمله بالا به اثر پروانه‌ ای شهرت یافته است. عبارت اثر پروانه‌ ای اولین بار توسط یک ریاضی‌دان و هواشناس آمریکایی به نام ادوارد لورنز (Edward Lorenz, 1917-2008) مطرح شد. ادوارد لورنز یکی از پیشگامان نظریه آشوب است. نظریه آشوب مربوط به پدیده‌هایی است که نسبت به شرایط اولیه ایجاد شدنشان حساس هستند و کوچکترین تغییری در شرایط اولیه می‌تواند منجر به نتایج کاملا متفاوتی شود.

ادوارد لورنز در دهه شصت میلادی به عنوان محقق دانشگاه MIT، بر روی مدل‌های پیش بینی وضع آب و هوا پژوهش می‌کرد. او برای انجام محاسبات خود از یک کامپیوتر به نام رویال مک‌بی استفاده می‌نمود. یک روز لورنز تصمیم گرفت تا محاسبات روز قبل خود را مجددا تکرار کند. او به خاطر طولانی بودن محاسبات و برای اینکه در وقت صرفه جویی کرده باشد، محاسبات خود را از ابتدا شروع نکرد و از مراحل میانی شروع به ادامه کار نمود. نتیجه نهایی‌ای که از این اقدام بدست آورد، وی را شگفت زده کرد. او مشاهده نمود که در ابتدای کار، نتایج بدست آمده منطبق بر نتایج آزمایشات روز قبل است. ولی همین طور که آزمایشات جلو می‌رود نتایج بدست آمده به تدریج متفاوت از نتایج روز قبل می‌شود.

لورنز ابتدا تصور کرد که این تفاوت ایجاد شده در نتیجه نهایی بدلیل اشتباه کار کردن کامپیوترش بوده است. ولی با کمی دقت بیشتر متوجه شد که علت چیز دیگری است.اصل پروانه ای

عدد آغازین محاسبات او در روز دوم یک عدد با شش رقم بعد از اعشار بوده (.506127) درحالی که او این رقم را با سه رقم بعد از اعشار (.506) وارد کامپیوتر کرده است. همین تفاوت بسیار اندک در نقطه شروع، اگرچه در ابتدای کار باعث ایجاد تفاوت چشمگیر نشده، ولی به تدریج سبب یک اختلاف زیاد در نتیجه نهایی شده است.

بعد از این اتفاق، ادوارد لورنز در مقاله‌ای نتایج آزمایشات خود را منتشر کرد و برای اولین بار عبارت اثر پروانه‌ ای را مطرح نمود. او عنوان کرد که اگر در برزیل پروانه‌ ای بال خود را حرکت دهد، تاثیراتی که این حرکت کوچک بر روی جریان هوا می‌گذارد، می‌تواند باعث ایجاد یک تندباد در آمریکا شود. از آن پس مفهوم اثر پروانه‌ ای در بسیاری از حوزه‌های علم، کسب و کار، فلسفه و هنر مورد استفاده قرار گرفت.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.5/5 امتیازهای داده شده (20 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری

پزشکی و سلامت