• جنگ داخلی اسپانیا

  Author

  ملت اسپانیا یکی از خونبارترین روزهای سرزمین‌شان را درست قبل از آغاز جنگ جهانی دوم تجربه کردند. دوره‌ای که سه سال به طول انجامید و نتیجه‌ی آن کشته شدن نزدیک به نیم میلیون انسان، و تضعیف شدید سیستم اقتصادی و اجتماعی اسپانیا و روی کار آمدن ژنرال فرانکو و برپایی حکومت استبدادی‌اش برای مدت ۳۶ سال بود.

 • No file selected.

  رسیدن به آمادگی ذهنی

  Author

  آمادگی ذهنی به لحاظ گوناگون شبیه آمادگی جسمانی است. آمادگی جسمانی به برنامه غذایی مناسب و ورزش به اندازه احتیاج دارد. آمادگی ذهنی هم به برنامه غذایی ذهنی و تمرین منظم احتیاج دارد. اگر به آمادگی ذهنی برسید، شادی و نشاط  و حجم فروشتان افزایش می یابد.

 • No file selected.

  تمرین برای چشم‌ها

  Author

  هنگامی که می‌خواهیم به چیزی که در پایین قرار دارد نگاه کنیم، نگاهمان را به طرف پایین می‌اندازیم. برای این کار بدن یا سر را پایین نمی‌اندازیم.

 • No file selected.

  گرگ و میش

  Author

  در ایام صدارت میرزا تقی خان امیرکبیر روزی احتشام الدوله (خانلر میرزا) عمومی ناصر‌الدین شاه که والی بروجرد بود به تهران آمد و به حضور میرزا تقی خان رسید. امیر از احتشام الدوله پرسید: خانلر میرزا وضع بروجرد چطور است؟

اثر پروانه‌ ای

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

اثر پروانه‌ ای

اگر در جنگل‌های آمازون واقع در آمریکای جنوبی، پروانه‌ ای شروع به حرکت دادن بال خود کند، ممکن است تاثیرات ناشی از این حرکت جزئی، باعث ایجاد طوفانی سهمگین در تگزاس واقع در آمریکای شمالی شود!!!

جمله بالا به اثر پروانه‌ ای شهرت یافته است. عبارت اثر پروانه‌ ای اولین بار توسط یک ریاضی‌دان و هواشناس آمریکایی به نام ادوارد لورنز (Edward Lorenz, 1917-2008) مطرح شد. ادوارد لورنز یکی از پیشگامان نظریه آشوب است. نظریه آشوب مربوط به پدیده‌هایی است که نسبت به شرایط اولیه ایجاد شدنشان حساس هستند و کوچکترین تغییری در شرایط اولیه می‌تواند منجر به نتایج کاملا متفاوتی شود.

ادوارد لورنز در دهه شصت میلادی به عنوان محقق دانشگاه MIT، بر روی مدل‌های پیش بینی وضع آب و هوا پژوهش می‌کرد. او برای انجام محاسبات خود از یک کامپیوتر به نام رویال مک‌بی استفاده می‌نمود. یک روز لورنز تصمیم گرفت تا محاسبات روز قبل خود را مجددا تکرار کند. او به خاطر طولانی بودن محاسبات و برای اینکه در وقت صرفه جویی کرده باشد، محاسبات خود را از ابتدا شروع نکرد و از مراحل میانی شروع به ادامه کار نمود. نتیجه نهایی‌ای که از این اقدام بدست آورد، وی را شگفت زده کرد. او مشاهده نمود که در ابتدای کار، نتایج بدست آمده منطبق بر نتایج آزمایشات روز قبل است. ولی همین طور که آزمایشات جلو می‌رود نتایج بدست آمده به تدریج متفاوت از نتایج روز قبل می‌شود.

لورنز ابتدا تصور کرد که این تفاوت ایجاد شده در نتیجه نهایی بدلیل اشتباه کار کردن کامپیوترش بوده است. ولی با کمی دقت بیشتر متوجه شد که علت چیز دیگری است.اصل پروانه ای

عدد آغازین محاسبات او در روز دوم یک عدد با شش رقم بعد از اعشار بوده (.506127) درحالی که او این رقم را با سه رقم بعد از اعشار (.506) وارد کامپیوتر کرده است. همین تفاوت بسیار اندک در نقطه شروع، اگرچه در ابتدای کار باعث ایجاد تفاوت چشمگیر نشده، ولی به تدریج سبب یک اختلاف زیاد در نتیجه نهایی شده است.

بعد از این اتفاق، ادوارد لورنز در مقاله‌ای نتایج آزمایشات خود را منتشر کرد و برای اولین بار عبارت اثر پروانه‌ ای را مطرح نمود. او عنوان کرد که اگر در برزیل پروانه‌ ای بال خود را حرکت دهد، تاثیراتی که این حرکت کوچک بر روی جریان هوا می‌گذارد، می‌تواند باعث ایجاد یک تندباد در آمریکا شود. از آن پس مفهوم اثر پروانه‌ ای در بسیاری از حوزه‌های علم، کسب و کار، فلسفه و هنر مورد استفاده قرار گرفت.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.5/5 امتیازهای داده شده (20 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری