• بازیکن شماره‌ی "نه و نیم" در فوتبال

  Author

  "نه و نیم" معادل اصطلاح فرانسوی “neuf et demi” است. این اصطلاح یک عبارت آکادمیک در ادبیات فوتبال نیست و در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ در مطبوعات ورزشی شکل گرفته است. خیلی هم اصطلاح رایجی نیست. احتمالاً اولین بار است که آن را می‌خوانید. "نه و نیم" اصطلاحی است در توصیف برخی از فوتبالیست‌های بالفطره.

 • No file selected.

  تدبیر امیر

  Author

  زمانی یک تن از راست گویان امانتی نزد تاجر محترمی گذاشت . بعد از چند روز که آمد مطالبه کند آن تاجر ابا نمود. صاحب امانت نزد امیر رفت و قضیه را باز گفت...

 • ونیز

  Author

  ونیز یکی از مهمترین شهرهای تاریخی و رویایی ایتالیا است. مهترین ویژگی بارز آن واقع بودن آن در آب است.

آنپاسان

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

آنپاسان

شطرنج یکی از معروف‌ترین بازی‌های تخته‌ای تمامی دوران‌ها بوده است. هر چند مردم با قواعد ابتدایی این بازی آشنایی دارند، اما یک قانون گمنام در مورد حرکت پیاده‌ها وجود دارد که اکثر بازیکنان مبتدی از آن بی‌خبرند.

اجازه بدهید قواعد ابتدایی مربوط به حرکت پیاده‌های شطرنج را با هم مرور کنیم. پیاده‌ها در حرکت اول‌شان می‌توانند یک یا دو خانه به جلو بروند. البته این در صورتی است که مهره‌ای مسیرشان را مسدود نکرده باشد. بعد از اولین حرکت، یک پیاده فقط می‌تواند یک خانه، یک خانه به جلو برود و البته باز هم این در صورتی است که مهره‌ای در مسیر حرکت‌اش نباشد.

زمانی پیاده می‌تواند مهره‌ای از حریف را بگیرد که مهره به صورت قطری در جلوی پیاده باشد. آنپاسان یک قاعده‌ی دیگر برای گرفتن پیاده‌ی حریف است. دقت کنید که این قاعده فقط و فقط مربوط به گرفتن پیاده‌ی حریف است و نه مهره‌ی دیگر! به شکل ۱ دقت کنید. پیاده‌ی سفید پیشروی کرده و وارد نیمه‌ی زمین حریف (سیاه) شده است. اگر در حرکت بعدی، پیاده‌ی سیاه دو خانه به جلو برود، دقیقا کنار پیاده‌ی سفید قرار خواهدگرفت (شکل ۲). بنا بر قاعده‌ی آنپاسان، پیاده‌ی سفید می‌تواند، به صورت قطری پیاده‌ی سیاه را زده، آن را از صفحه خارج کرده و خودش پشت آن قرار بگیرد (شکل ۳).

 

 

منطق قاعده‌ی آنپاسان چیست؟

اینکه یک پیاده در حرکت اول‌اش می‌تواند دو خانه رو به جلو برود، در واقع یک امتیاز محسوب می‌شود. زمانی که وضعیت استفاده از قاعده‌ی آنپاسان پیش می‌آید (شکل ۲)، به نظر می‌آید که پیاده‌ی سفید با دو گام رو به جلو، به جای یک گام، از این امتیاز استفاده می‌کند تا از تیر-رس پیاده‌ی سیاه رهایی یابد. انگار قاعده‌ی آنپاسان می‌خواهد در این شرایط خاص، "به نحوی" این امتیاز را لغو کند!

ریشه‌شناسی اصطلاح "آنپاسان"

آنپاسان در اصل اصطلاحی فرانسوی است که به صورت En Passant نوشته می‌شود و تلفظ فرانسوی‌اش "آن پسان" است. واژه‌ی En به معنای "در" (معادل in در زبان انگلیسی) و Passant به معنای "گذر" (معادل Passing در زبان انگلیسی) است. بنابراین “En Passant” یا "آنپاسان" به معنای "در گذر" یا "در حال گذر" است. علت نام‌گذاری آن به پیاده‌ای اشاره دارد که با حرکت دو-خانه‌ای اولیه‌اش (پیاده‌ی سیاه در شکل ۲) قصد "گذر" از کنار پیاده‌ی مقابل (پیاده‌ی سفید در شکل ۲) را دارد، اما پیاده‌ی مقابل می‌تواند پیاده‌ی حریف را "در حال گذر" بزند و از زمین خارج کند!

یک نکته‌ی مهم

مراقب باشید که فقط و فقط در اولین حرکت بعد از ایجاد وضعیتی شبیه به شکل ۲، می‌توان از قاعده‌ی آنپاسان استفاده کرد. اگر در این گام، مهره‌ی حریف به صورت آنپاسان گرفته نشود (شکل ۳)، کار از کار گذشته است و دیگر نمی‌توان این قاعده را به کار برد!

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.8/5 امتیازهای داده شده (24 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری