آغاز پرواز با هواپیمای موتوری ( بخش سوم)

نویسنده: شایان منصوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

در امریکا برادران رایت، اورویل و ویلبر، به خوبی از مطالعات نظری کیلی آگاه بودند و همیشه نیز دین خود را نسبت به او اذغان داشتند. تنها عاملی که موجب شکست  کیلی و موفقیت آنان بود اختراع  موتوری نسبتا سبک بود که بتواند هواپیما را از زمین جدا کرده، به سمت بالا ببرد. برادران رایت با ساختن یک موتور بنزینی به قدرت 10 اسب بخار که آن را در کارگاه دوچرخه سازی خود ساختند، موفق به انجام این کار شدند.

نخستین پرواز برادران رایت در سال 1903 تقریبا بدون سر و صدا انجام شد. اما در سال 1905 آنها هواپیمای بزرگتری ساختند که آنرا به ثبت رساندند و به کمک آن یک مسیر 40 کیلومتری را با موفقیت پشت سر گذاشتند. این واقعه منجر به بسته شدن قراردادی دولتی برای ساختن هواپیمایی به طراحی برادران رایت (هواپیمایی دوباله بدون دم با ملخی در عقب که هواپیما را به سمت جلو راند) شد.

این طرح هواپیما با آن موفقیت آمیز بود اما به زودی جای خود را به هواپیمای یک باله لویی بلریو فرانسوی داد که دارای یک موتور تراکتور در جلو هواپیما بود. پرواز بلریو از روی کانال مانش در 25 ژوییه 1909 تبلیغات وسیعی را به دنبال داشت. به نحوی که در اوت 1909 یک نمتیش هوایی هفت روزه در رنس و نمایشهای مشابه از جمله در لس آنجلس برگزار شد.

طولی نکشید که همه دریافتند که هواپیما صرفا وسیله ورزشی و تفریحی نیست و می تواند وسیله ای با لقوه برای حمل و نقل و نیز برای مقاصد نظامی باشد. جنگ جهانی اول توان رزمی هواپیما را به معرض نمایش گذاشت. نزدیک به 200000 هواپیما برای این جنگ ساخته شد. اما خطوط هواپیمایی مسافری می بایست تا پایان جنگ به انتظار بنشینند. در واقع پرواز با هواپیما به عنوان شکل جدید حمل و نقل و وسیله مسافربری از دهه 1930 آغاز شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

شایان منصوری

پزشکی و سلامت