• No file selected.

  انرژی های نو

  Author

  انرژی های نو را گاه انرژی های پاک یا انرژی های طبیعی نیز می نامند زیرا این گروه از انرژی ها با طبیعت هماهنگی دارند و کمتر به محیط زیست زیان می رسانند. این انرژی ها که بشر آنها را از کهن ترین دوران می شناخته هموراه مورد استفاده انسانها قرا گرفته اند.

 • No file selected.

  صاف ایستادن چه حسنی دارد

  Author

  وقتی ما کاملا صاف می‌ایستیم سر خود به خود سر جایش قرار می‌گیرد و در حالت تعادل روی مهره‌ی بالایی گردن بالانس می‌شود بازوها راحت از شانه‌ها به سمت پایین آویزان می‌شوند، دست‌ها و انگشت‌ها نیز نیازی به نگه داشتن ندارند و خود به خود آویزان هستند ،حنجره آزاد است، غده‌ی تیروئید بلامانع کار می‌کند و تحریک نمی‌شود قلب و ریه فضای کافی و لازم را در قفسه سینه دارند آنها قادرند در این حالت بدون هیچ گونه اشکالی کار کنند و ارگان‌های موجود در داخل شکم در وضعیت طبیعی خود قرار می‌گیرند و از ادامه کار خود را انجام می‌دهند. کدام ارگان‌ها؟ کبد، معده، طحال، کیسه‌ی صفرا ، غده‌ی پانکراس، روده‌ها و کلیه‌ها. این ارگان‌ها به مثابهی کارگاه‌های فنی زندگی هستند. بنابراین صاف یا ناصاف ایستادن در کار این کارگاه‌ها اثر مثبت منفی یا ترمزکننده دارد.

آغاز پرواز با هواپیمای موتوری ( بخش سوم)

نویسنده: شایان منصوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

در امریکا برادران رایت، اورویل و ویلبر، به خوبی از مطالعات نظری کیلی آگاه بودند و همیشه نیز دین خود را نسبت به او اذغان داشتند. تنها عاملی که موجب شکست  کیلی و موفقیت آنان بود اختراع  موتوری نسبتا سبک بود که بتواند هواپیما را از زمین جدا کرده، به سمت بالا ببرد. برادران رایت با ساختن یک موتور بنزینی به قدرت 10 اسب بخار که آن را در کارگاه دوچرخه سازی خود ساختند، موفق به انجام این کار شدند.

نخستین پرواز برادران رایت در سال 1903 تقریبا بدون سر و صدا انجام شد. اما در سال 1905 آنها هواپیمای بزرگتری ساختند که آنرا به ثبت رساندند و به کمک آن یک مسیر 40 کیلومتری را با موفقیت پشت سر گذاشتند. این واقعه منجر به بسته شدن قراردادی دولتی برای ساختن هواپیمایی به طراحی برادران رایت (هواپیمایی دوباله بدون دم با ملخی در عقب که هواپیما را به سمت جلو راند) شد.

این طرح هواپیما با آن موفقیت آمیز بود اما به زودی جای خود را به هواپیمای یک باله لویی بلریو فرانسوی داد که دارای یک موتور تراکتور در جلو هواپیما بود. پرواز بلریو از روی کانال مانش در 25 ژوییه 1909 تبلیغات وسیعی را به دنبال داشت. به نحوی که در اوت 1909 یک نمتیش هوایی هفت روزه در رنس و نمایشهای مشابه از جمله در لس آنجلس برگزار شد.

طولی نکشید که همه دریافتند که هواپیما صرفا وسیله ورزشی و تفریحی نیست و می تواند وسیله ای با لقوه برای حمل و نقل و نیز برای مقاصد نظامی باشد. جنگ جهانی اول توان رزمی هواپیما را به معرض نمایش گذاشت. نزدیک به 200000 هواپیما برای این جنگ ساخته شد. اما خطوط هواپیمایی مسافری می بایست تا پایان جنگ به انتظار بنشینند. در واقع پرواز با هواپیما به عنوان شکل جدید حمل و نقل و وسیله مسافربری از دهه 1930 آغاز شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

شایان منصوری

پزشکی و سلامت