• SMITH

  Author وهاب مختاری

  واژه های انگلیسی blacksmith، goldsmith، silversmith، gunsmith، wordsmith و ... به چه معنا هستند و چه اشتراکی با هم دارند؟ پسوند smith در زبان انگلیسی چه کاربردی دارد؟

 • خانه خود را به شما بخشیدم!

  Author مریم اکرمی

  امیرکبیر از مردم مفتخور و بیسواد و پرادعا نفرت داشت اما به عالمان و دانشمندان عمیقا احترام می‌گذاشت و کوشش می‌کرد آسایش روحی برای آنان فراهم گردد تا آنان بتوانند بدون اندیشیدن به مسائل دیگر زندگانی، به تحقیقات علمی خود ادامه دهند.

 • انرژی اقیانوس

  Author مرتضی مرادوند

  می دانیم که بیش از دو سوم سطح کره زمین را آب پوشانده است. دریاها و اقیانوسها منابع انرژی خداداد و لایزالی هستند که چشم اندازهای گسترده ای در برابر بشر می گشانید. به طور کلی انرزی اقیانوسها را در سه شکل می توان مورد استفاده قرارداد.

 • تناسب اندام

  Author شراره فائزی

  ما می‌توانيم جمعيت جهان را از نظر تناسب اندام افراد آن، ‌به 3 قسمت تقريباً مساوی تقسيم كنيم: يك سوم چاق، يك سوم لاغر و يك سوم دارای اندام مناسب. بنابر اين پديده چاقی یا لاغری، پديده‌ای طبيعی به حساب می‌آيد.

آغاز پرواز با هواپیمای موتوری ( بخش سوم)

نویسنده: شایان منصوری, يكشنبه, ۰۸ دی ۱۳۹۲, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی, تعداد بازدیدها 3661,

آغاز پرواز با هواپیمای موتوری ( بخش سوم)

در امریکا برادران رایت، اورویل و ویلبر، به خوبی از مطالعات نظری کیلی آگاه بودند و همیشه نیز دین خود را نسبت به او اذغان داشتند. تنها عاملی که موجب شکست  کیلی و موفقیت آنان بود اختراع  موتوری نسبتا سبک بود که بتواند هواپیما را از زمین جدا کرده، به سمت بالا ببرد. برادران رایت با ساختن یک موتور بنزینی به قدرت 10 اسب بخار که آن را در کارگاه دوچرخه سازی خود ساختند، موفق به انجام این کار شدند.

نخستین پرواز برادران رایت در سال 1903 تقریبا بدون سر و صدا انجام شد. اما در سال 1905 آنها هواپیمای بزرگتری ساختند که آنرا به ثبت رساندند و به کمک آن یک مسیر 40 کیلومتری را با موفقیت پشت سر گذاشتند. این واقعه منجر به بسته شدن قراردادی دولتی برای ساختن هواپیمایی به طراحی برادران رایت (هواپیمایی دوباله بدون دم با ملخی در عقب که هواپیما را به سمت جلو راند) شد.

این طرح هواپیما با آن موفقیت آمیز بود اما به زودی جای خود را به هواپیمای یک باله لویی بلریو فرانسوی داد که دارای یک موتور تراکتور در جلو هواپیما بود. پرواز بلریو از روی کانال مانش در 25 ژوییه 1909 تبلیغات وسیعی را به دنبال داشت. به نحوی که در اوت 1909 یک نمتیش هوایی هفت روزه در رنس و نمایشهای مشابه از جمله در لس آنجلس برگزار شد.

طولی نکشید که همه دریافتند که هواپیما صرفا وسیله ورزشی و تفریحی نیست و می تواند وسیله ای با لقوه برای حمل و نقل و نیز برای مقاصد نظامی باشد. جنگ جهانی اول توان رزمی هواپیما را به معرض نمایش گذاشت. نزدیک به 200000 هواپیما برای این جنگ ساخته شد. اما خطوط هواپیمایی مسافری می بایست تا پایان جنگ به انتظار بنشینند. در واقع پرواز با هواپیما به عنوان شکل جدید حمل و نقل و وسیله مسافربری از دهه 1930 آغاز شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

شایان منصوری

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

اطلاعات عمومی