• سیمون بولیوار

  Author

  در غرب تهران، خیابانی با نام "سیمون بولیوار" وجود دارد. آیا تا به حال این پرسش برایتان پیش آمده است که سیمون بولیوار چه کسی بوده است؟

 • No file selected.

  به پشت خود نگاه کنید

  Author

  پشت برای دید ما نقطه کوربه شمار می آید و به همین دلیل اغلب بسیار راحت از خاطرمان فراموش می شود. گرچه تنش زیادی که در ناحیه ی پشت جمع شده است به خاطر گذراندن ساعات زیادی از روز به دلیل خم شدن روی کامپیوترو یا فرمان اتومبیل است اما می توانید آن را با انجام ماساژ روزانه به شکل موفقیت آمیزی از بین ببرید.

 • No file selected.

  تحلیل کاراکتر و روان از خصوصیات دست

  Author

  هر عضو یا قسمتی از بدن انسان جزئی از مجموعه تمامی واحد انسانی و نمونه فعالیت نیروهای سیستم بدن و نشانگر همه خصوصیات روانی است. دستهای انسان از نظر ساختمانی طوری مهندسی شده که بیشتر و واضحتر از نقاط دیگر بدن متاثر می‌شود. حساسیت پاپیلارهای جاسازی شده در خطوط  کف دست بقدری است که محققان و اهل فن ارتعاشات پاپیلاری را در هیجانات و ترس و خشم به وضوح مشاهده کرده‌اند. شکل دست و نقش بندیهای خطی حاوی رموز و اسراری است که در کیفیت و خصوصیات روحی، ضعفها و قدرتها سخن می‌گوید.

آزمون تافل (TOEFL iBT)

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

با توجه به اینکه این روزها در حال آماده شدن برای آزمون تافل هستم، تصمیم گرفتم چند خطی در مورد این آزمون بنویسم.

تافل (Test Of English as Foreign Language) آزمونی برای سنجش میزان آمادگی فرد در زبان انگلیسی است که توسط موسسه ETS برگزار می‌شود. این آزمون دارای سه نوع PBT، CBT و iBT می‌باشد و در حال حاضر نوع iBT آن رایج‌ترین نوع این آزمون می‌باشد.

در تافل iBT یا internet Based، سازمان ETS سوالات آزمون را از طریق شبکه اینترنت در مراکز برگزاری آزمون در سرتاسر دنیا قابل دسترس می‌کند. بنابراین هر داوطلب در روز برگزاری آزمون برای پاسخ‌گویی به سوالات باید پشت یک سیستم کامپیوتری متصل به اینترنت قرار بگیرد. مراکزی که در ایران این آزمون را برگزار می‌کنند در سایت ETS موجود است.

تافل دارای چهار بخش است. هر کدام از این بخش‌ها برای ارزیابی یکی از چهار مهارت اصلی فراگیری یک زبان است. اولین مهارتی که در آزمون مورد پرسش قرار می‌گیرد، مهارت خواندن یا Reading است. در بخش Reading سه متن داده می‌شود. هر متن به طور متوسط حدود 700 کلمه است که از هر متن بین 12 تا 14 سوال چند گزینه‌ای داده می‌شود. مدت زمان پاسخگویی برای این بخش 60 دقیقه است.تافل

دومین مهارتی که در آزمون مورد پرسش قرار می‌گیرد، مهارت شنیداری یا Listening است. در این بخش نوارهای ضبط شده‌ای از طریق هدست برای هر داوطلب پخش می‌شود و داوطلب باید به پرسش‌هایی که در مورد محتوای این نوارها پرسیده می‌شود، پاسخ دهد. این نوارها در دو نوع Conversation و Lecture هستند. در این بخش ابتدا یک گفتگو (Conversation) پخش می‌شود که از داخل آن پنج پرسش طرح می‌شود. سپس دو سخنرانی (Lecture) پخش می‌شود. در هر کدام از این Lecture ها یک استاد در مورد یکی از مسائل آکادمیک در حوزه های مختلف صحبت می‌کند. از جمله موضوعاتی که در این سخنرانی‌ها مطرح می‌شود می‌توان به زیست شناسی، باستان شناسی، ستاره شناسی، شیمی، مهندسی، اقتصاد و کسب و کار اشاره کرد. از هر کدام از Lecture ها شش سوال مطرح می‌شود. مدت پاسخ‌گویی به مجموع 17 سوالی که از سه نوار فوق پرسیده می‌شود 10 دقیقه است. بعد از پایان یافتن این 10 دقیقه بخش دوم Listening شروع می‌شود. بخش دوم نیز همانند بخش اول شامل یک Conversation و دو Lecture است که داوطلب باید مجددا در مدت زمان 10 دقیقه به 17 پرسش پاسخ دهد.

در مورد بخش Reading و Listening ذکر این نکته قابل اهمیت است که در روز آزمون یکی از این بخش‌ها به صورت کاملا تصادفی در اصطلاح Long می‌شود. منظور از Long شدن یک بخش در آزمون تافل این است که سوالات آن بخش بیشتر از تعداد معمول می‌شود. به این ترتیب که اگر بخش Reading لانگ شود، تعداد متنهایی که داده می‌شود به جای سه متن، پنج متن می‌شود. مدت زمان پاسخ‌گویی به سوالات این پنج متن نود دقیقه است. اگر بخش Listening لانگ شود به جای دو عدد Conversation و چهار عدد Lecture، سه تا Conversation و شش تا Lecture داده می‌شود. اینکه کدام یکی از این بخش‌ها لانگ می‌شود کاملا تصادفی است. بنا بر گفته ETS زمانی که یک بخش لانگ می‌شود، سوالات اضافه شده به آن بخش صرفا جنبه آماری دارد و در نمره داوطلب تاثیری نمی‌گذارد. به عنوان مثال وقتی که بخش Reading لانگ می‌شود داوطلب باید به سوالات پنج متن جواب دهد ولی از بین این پنج متن تنها نمره سه متن در نمره نهایی تاثیر می‌گذارد. دو متن دیگر هیچگونه تاثیری در نمره داوطلب ندارد.تافل این در حالی است که داوطلب به هیچ وجه نمی‌داند کدامیک از این متنها جزء سه متن اصلی هستند. بنابراین باید به سوالات هر پنج متن با دقت پاسخ دهد.

بعد از اتمام بخش Listening، یک زمان ده دقیقه‌ای به داوطلب داده می‌شود که میز خود را ترک کند و یک نفسی تازه کند.

سوالات بخش Speaking بلافاصله پس از اتمام ده دقیقه زمان استراحت شروع می‌شود. در بخش Speaking شش سوال پرسیده می‌شود. دو سوال اول Independent و چهار سوال بعدی Integrated است. کل مدت زمان پاسخگویی به این شش سوال بخش Speaking بیست دقیقه می‌باشد. منظور از Independent این است که تنها مهارت صحبت کردن داوطلب مورد بررسی قرار می‌کیرد. اما در نوع Integrated، در کنار مهارت صحبت کردن، مهارت‌های خواندن و شنیدن هم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

در انتها نیز سوالات بخش Writing به داوطلب نمایش داده می‌شود. تافلاین بخش خود به دوقسمت Integrated Task و Independent Task تقسیم می‌شود. بخش Integrated شامل یک متن حدودا چهار پاراگرافی است که به داوطلب سه دقیقه فرصت داده می‌شود تا آن را بخواند. سپس یک Lecture پخش می‌شود که معمولا موارد اشاره شده در متن را زیر سوال می‌برد. بعد اینکه Lecture به اتمام رسید نوبت به Writing می‌رسد. داوطلب باید یک مقایسه بین آنچه در متن گفته شده و آنچه در Lecture بیان شده است انجام دهد. او بایستی این مقایسه را در قالب 150 تا 255 کلمه و در مدت 20 دقیقه به اتمام برساند.

بعد از اتمام 20 دقیقه، نوبت به Independent می‌رسد. در این نوع از سوال Writing نیز داوطلب باید در قالب حداقل 300 کلمه و در مدت زمان 30 دقیقه نظر خود را در مورد موضوع Writing بیان کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.9/5 امتیازهای داده شده (16 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری