• No file selected.

  وقتی خم می‌شوید زانوهایتان را خم نمایید.

  Author

  کسی که وارد نیست وقتی می‌خواهد چیزی را از زمین بردارد زانوهایش را خم نمی‌کند، بالا تنه به خصوص سر را کاملا جلو می‌برد. در این حالت ماهیچه‌های شخص باید جهت ایجاد تعادل در مقابل نیروی جاذبه‌ای زمین بسیار فعال باشند. وقتی همان شخص به حالت عادی برگشت می بینییم که صورتش قرمز شده، خون در مغزش جمع شده و کمرش به درد آمده است.

 • چه بودیم و چه شدیم؟

  Author

  همه می‌دانیم نوزادی که به دنیا می‌آید هیچ کدام از تواناییهای کلامی، فکری و رفتاری حال حاضر ما را ندارد. اما شاید برایتان جالب باشد که این روند تکاملی و ترتیبی به چه صورت اتفاق می‌افتد و هرکدام از این تواناییهای به ظاهر ساده در چه زمانی از توان یک نوزاد بر می‌آید ؟شاید خیلی از شماها که به تازگی صاحب یک فرزند شیرین یا خواهر و برادر شده‌اید دوست داشته باشید تا بدانید این نوزاد به ترتیب صاحب کدام عملکردها خواهد شد؟

 • ویتیلیگو چیست؟

  Author

  تاکنون افرادی را در اطرافتان دیده اید که پوست بدنشان دچار تغییر رنگ به صورت لکه‌های کم رنگ و پررنگ شده است؟ به این بیماری ویتیلیگو یا برص می‌گویند. در مورد این بیماری پوستی چه می‌دانید؟

کوآنزیمها و ویتامینها

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

چرا بدن به مقدار بسیار کمی از ویتامینها نیازمند است؟ بدن با این مقدار کم چه کار می‌تواند بکند؟ اگر بدن می‌تواند با این مقدار کم زندگی کند، چرا بدون آن نمی‌تواند؟

آنزیم ماده‌ای است که بدن به مقدار بسیار کمی از آن نیازمند است. این ماده به واکنشهای شیمیایی بدن کمک می‌کند. هر واکنش شیمیایی آنزیم خاص خود را دارد. برای هر واکنش فقط مقدار کمی آنزیم لازم است.

آیا ویتامینها مانند آنزیمها هستند؟ به طوز یقین، نه. آنزیمها از پروتئینهایی درست شده‌اند که دارای مولکولهای بزرگی هستند و بدن می‌تواند خودش آنها را بسازد. ویتامینها از مولکولهای کوچکتری ساخته شده‌اند که بدن نمی‌تواند خودش آنها را بسازد.

در سال 1904 میلادی آرتورهاردن، زیست شیمیدان انگلیسی، درباره آنزیمی پژوهش می‌کرد که می‌توانست سبب تغییراتی در مولکول قند شود. او آنزیم را در کیسه‌ای که لایه نازکی داشت قرار داد. این لایه سوراخهای ریزی داشت که مولکولهای کوچک می‌توانستند از آنها بگذرند. اما مولکولهای بزرگ پروتئین آنزیم نمی‌توانستند از آن بگذرند.

هاردن کیسه آنزیم را در آب قرار داد. مولکولهای کوچکی که در آن بودند از لایه گذشتند و توی آب ریختند. مولکولهای پروتئین آنزیم درون کیسه ماندند، اما دیگر نمی‌توانستند مثل یک آنزیم عمل کنند. هاردن آب بیرون کیسه را توی کیسه ریخت. آنزیم دوباره کار خودش را انجام داد.

کوآنزیمها و ویتامینهاهاردن اندیشید که چه اتفاقی افتاده است. آنزیم از مولکولهای پروتئین تشکیل شده است و برای اینکه کار خودش را درست انجام دهد باید از چند مولکول کوچک، که پروتئین نیستند، استفاده کند. او مولکول کوچک را کوآنزیم نامید زیرا پیشوند co در زبان لاتین به معنی "همراه با" است و در اینجا مولکول کوچک همراه با آنزیم عمل می‌کند.

اگر آنزیم در کیسه‌ای که از لایه نازکی درست شده است قرار بگیرد، مولکولهای کوچک کوآنزیم در آب رخنه می‌کنند. آنزیم بدون کوآنزیم نمی‌تواند کار خودش را انجام دهد. اگر آب بیرون کیسه که دارای کوآنزیم است، دوباره توی کیسه ریخته شود آنزیم کوآنزیم مورد نیازش را دارد و می‌تواند کار خودش را انجام دهد.

بعضی از آنزیمها کوآنزیم ندارند. مولکول پروتئین همه کارها را خودش انجام می دهد. ولی بسیاری از آنزیمها کوآنزیم دارند. بعضی از کوآنزیم ها در سالهای پس از کشف هاردن کشف شدند. چون بدن به آنزیم کمی نیاز دارد، احتیاج آن به کوآنزیم نیز کم است.

ویتامینها نیز، مانند کوآنزیمها از پروتئین ساخته نشده‌اند و به مقدار بسیار کمی برای بدن لازمند. آیا ارتباطی میان ویتامینها و کوآنزیمها می‌توانست وجود داشته باشد؟ پاسخ دادن به این پرسش تا زمانی که شیمیدانان ساختمان مولکولی ویتامینها و کوآنزیمها را درنیافته بودند؛ ممکن نبود. یافتن ساختمان مولکولی ویتامینها و کوآنزیمها نیز بس دشوار بود.

پس از آنکه آیکمان نخستین ویتامین را کشف کرد، چهل سال طول کشید تا ساختمان مولکولی آن پیدا شد. یکی از دلایلی دیر پیدا شدن ساختمان مولکولی ویتامینها این بود که مقدار ویتامین موجود در غذاها بسیار اندک است. اگر شیمیدانان کار خود را با یک تن پوسته برنج شروع می‌کردند، سرانجام در حدود پنج گرم ویتامین B1 به دست می‌آوردند.

کوآنزیمها و ویتامینهاشیمیدانان به تدریج دریاره آرایش اتمی مولکول ویتامین B1 آگاهی پیدا کردند. مثلا در سال 1932 میلادی کشف شد که در میان 36 اتم یک مولکول B1 فقط یک اتم گوگرد وجود دارد.

سرانجام، در سال 1934 میلادی رابرت ویلیامز شیمیدان آمریکایی ساختمان کامل مولکول ویتامین B1 را کشف کرد. بنابراین نامگذاری رسمی ویتامین B1 امکان پذیر شد. ساختمان مولکولی این ویتامین شامل گروه آمینه بود که فونک بیست و دو سال پیش از آن، کشف کرده بود. گذشته از آن شامل اتم گوگرد نیز بود. چون گوگرد در زبان یونانی تیون نامیده می‌شود، این ویتامین نام قبلی خود را که ویتامین B1 بود، از دست داد و تیامین نامیده شد.

در بخش دوم مقاله به ادامه این مبحث پرداخته خواهیم شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.4/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی