• سنگهای کلیه (بخش دوم)

  Author

  در بخش اول راجع به نحوه تشکیل سنگ و راههای پیشگیری کلی سنگهای کلیوی صحبت کردیم. به طور کلی سنگها در مردان شایعترند و سن شایع ، سن 35 تا 40 سالگیست. کسی که مبتلا به سنگ کلیه می‌شود به احتمال بالایی مجددا دچار سنگ می‌شود پس آگاهی از جنس سنگ می‌تواند در پیگیری بیمار کمک کننده باشد.

 • No file selected.

  احساس ناراحتی در قفسه سینه

  Author

  در هر سن و سالی که باشید حتما دچار احساس ناراحتی در قفسه سینه خود شده‌اید، خواه به شکل درد یا احساس ضربان قلب و یا احساس تنگی نفس. اما باید دانست که چه علایمی به نفع بیماری مهم قلبی است یا نیازمند پیگیری و چه علایمی شاید فقط نشانگر یک درد ساده عضلانی. در واقع احساس ناراحتی در قفسه سینه یکی از شایعترین علل مراجعه به پزشکان است. اگر دوست دارید بیشتر از انواع این ناراحتی‌ها آگاه شوید ادامه مطلب را بخوانید.

 • No file selected.

  استفاده از فن بیهوشی

  Author

  با این که عملهای جراحی از دوران باستان انجام شده است اما همیشه دو محدویت عمده سد راه مهارت جراحان بوده است. نخستین محدودیت مربوط به میزان و طول مدت دردی بود که بیمار می توانست تحمل کند. دومین مسئله میزای بالای مرگ و میر ناشی از عفونتهای پس از عملهای جراحی بود. نخستین مانع با معرفی ماده بیهوشی "اتر" در دهه 1840 برطرف شد و بر دومین مشکل نیز با ساختن سولفونامیدها و بعدها پنیسیلین و سایر آنتی بیوتیکها در اواسط دهه 1930 غلبه شد.

کهیر و انواع آن

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

کهیر و انواع آن

از شایعترین بیماریهای پوستی کهیر است بطوریکه تا حدود 20% مردم در طی زندگی خود دچار یک یا چند حمله کهیری می‌شوند.

کهیر در واقع تورم خارش دار، قرمز و بعضا رنگ پریده در درم می‌باشد که معمولا گرد یا بیضی شکل است ولی در بعضی موارد می‌تواند گسترده‌تر شود. نکته مهم در ضایعات کهیری نداشتن پوسته‌ریزی است که می‌تواند در رد سایر تشخیص‌ها کمک کننده باشد. ضایعات کهیری در طی یک روز از بین می‌روند. اما حملات کهیری ممکن است راجعه باشد. در صورتیکه از شروع حملات بیش از 6 هفته گذشته باشد به آن کهیر مزمن گفته می‌شود و در غیر این صورت کهیر حاد. کهیر مزمن بیشتر در زنان و سالمندان شیوع دارد.

کهیر در واقع به خاطر افزایش نفوذ پذیری عروق درم ایجاد می‌شود.بیشترین علت مسبب کهیر حاد واکنش بین ماست سل‌های پوست و آنتی ژن‌هاست.

در ایجاد کهیر علل مختلفی می‌توانند موثر باشند از جمله:
1.    غذاها و مواد افزودنی
2.    انواع داروها و عفونتها
3.    گزش حشرات
4.    بیماریهای مزمن
5.    عوامل فیزیکی

اما برخی از انواع شایع کهیر عبارتند از:کهیر


کهیر فشاری (درماتو گرافیسم)

ضایعات این نوع کهیر می تواند درمحل فشار و ضربه مثلا فشار کیف دستی روی دستها یا کمربند دیده شوند. درماتوگرافیسم هم در واقع نوعی کهیر است که در اثر خراشیدن یا فشار روی پوست ممکن است به صورت زودرس یا تاخیری ایجاد شود.

کهیر سرمایی

در تماس با آب سرد و یا در سرما در ظرف چند دقیقه این بثورات ایجاد می‌شوند.

کهیر ناشی از آفتاب

در تماس با نور آفتاب به وجود می‌آیند.

کهیرکهیر کولینرژیک

به دنبال فعالیت یا گرم شدن بدن یا مثلا حمام آب گرم شدید و ورزش در تنه و اندام فوقانی ممکن است ایجاد شوند.

در بررسی تشخیصی کهیر بایستی به بیماریهای مهم دیگر از جمله واسکولیت‌ها دقت شود. عدم وجود درد می تواند به نفع کهیر باشد. انواع بیماریهای تاول دار هم ممکن است در ابتدا به شکل کهیر بروز کنند. در برسی انواع کهیر باید سیر و زمان شروع آن در نظر گرفته شود. در بررسی کهیر مزمن بایستی بیماریهای سیستمیک و برخی عفونتها رد شوند.

در صورتیکه علت کهیر برخورد با برخی مواد غذایی و یا داروهای محرک باشد اجتناب از مصرف آنها می‌تواند میزان عود را به حداقل برساند. در درمان کهیر حاد می توان با توجه به شدت از آنتی هیستامینها و یا کورتون سیستمیک استفاده کرد. در نوع مزمن هم اساس درمان آنتی هیستامین است و ضمنا رفع علت زمینه‌ای.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.6/5 امتیازهای داده شده (16 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی