• No file selected.

  غلبه بر سکته قلبی

  Author

  سابقا پزشکان این عقیده را داشتند که بعد از سکته قلبی بیمار باید حدود شش تا هشت هفته در بستر استراحت کند تا در این مدت آسیبهای وارده به قلبش التیام یابد. بنابراین جای تعجب نبود اگر بعد از چنین مدت طولانی در بستر، بیمار احساس بدتری نسبت به قبل از سکته قلبی داشته باشد.

 • در مورد دنده گردنی چه می دانید؟

  Author

  شاید شنیده باشید که بعضی افراد دنده‌ی گردنی داشته باشند . آیا می‌دانید چرا و چطور؟ ستون فقرات انسان از مهره‌های گردنی شروع شده و تا مهره‌های کمری و ساکروم ادامه دارد. تعداد مهره‌های گردنی 7 عدد است که در بعضی افراد رشد بیش از حد زایده فیبری مهره هفتم در یک یا هر دو طرف منجر به ایجاد دنده‌ای اضافه علاوه بر 12 دنده‌ی قفسه سینه می‌گردد. این ضایعه می‌تواند به صورت یک دنده کامل یا به شکل یک زایده کوچک باشد که به صورت مادرزادی بوجود آمده است.

 • اختلالات خواب- قسمت دوم

  Author

  در بخش نخست اهمیت یک خواب خوب مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به اینکه  چه مقدار خواب نیاز داریم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  نظر متخصصان و کارشناسان در رابطه با میزان خواب برای کسب سلامتی حداکثر تغییر پذیر است و البته این مسئله به نیازهای شخصی و سن هر فرد هم وابسته است. انجمن طب خواب آمریکا می گوید بیشتر بزرگسالان حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند که به آرامش برسند. بنیاد ملی خواب هم 7 تا 9 ساعت را مفید می داند. مطالعه اخیر نشان می‌دهد 6 ساعت خواب هم در شب می‌تواند کافی باشد اما خواب بیش از 9 ساعت می‌تواند به اندازه ی بی‌خوابی مضر باشد.

 • No file selected.

  ویتامینها

  Author

  ویتامینها چیستند و اگر به بدن نرسند، چه روی خواهد داد؟

  ویتامینها موادی هستند که بدن به آنها نیاز دارد و اگر به بدن نرسند، انسان بیمار می‌شود. همه ما می‌دانیم که سبب بسیاری از بیماریها میکروب است. پزشکان هم تا صد سال پیش تصور می‌کردند که اسکوربوت، بریبری، راشیتیسم، شبکوری و بسیاری از بیماریهای دیگر به سبب وجود میکروبهاست. اما پژوهشهای بعدی نشان داد که سبب بعضی از بیماریها کمبود برخی مواد در غذاهاست. کمبود هر ماده سبب نوعی بیماری می‌شود. مردم روزگار ما به اهمیت ویتامینها پی برده‌اند و چون به اندازه مناسب از آنها استفاده می‌کنند، سالمتر و بیشتر عمر می‌کنند.

کمر درد

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

کمر درد

در هر سن و سالی که باشید به احتمال زیاد تاکنون درد کمر را تجربه کرده‌اید. اما آیا می‌دانید که چه کمردردی را حتما باید جدی گرفت؟

براساس کتب رفرنس پزشکی معمولا 5 نوع کمردرد وجود دارد که عبارتند از: کمر درد موضعی، ارجاعی به پشت، مربوط به ستون مهره، رادیکولر و اسپاسم عضلانی. هر کدام از این انواع ویژگی‌هایی دارند که می‌تواند در تشخیص علت کمک کننده باشد. مثلا کمر درد مربوط به مهره‌ها ممکن است به اندام تحتانی ارجاع گردد یا کمردرد رادیکولر دردی تیزبوده که به پاها تیر می‌کشد.

این نوع معمولا به خاطر درگیری یک ریشه عصبی بوده و بعضی شرایط مثل سرفه یا عطسه و یا بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند موجب شروع درد رادیکولر شود. درد همراه با اسپاسم عضلانی معمولا مبهم بوده موجب وضعیت غیرطبیعی بدن می‌گردد. درد ارجاعی به پشت هم معمولا ازاحشای شکمی نشات می‌گیرد.

در ارزیابی کمردرد توسط پزشکان معمولا کمردرد به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌گردد که در شرایط کمتر از 3 ماه حاد تلقی می‌گردد. اما آنچه بسیار حایز اهمیت می‌باشد اینست که ازهمان ابتدای شروع کمردرد باید فاکتورهای خطر مورد بررسی قرار گیرد. این ریسک فاکتورها عبارتند از:

 • سن بالای 50 سال
 • دردی که با استراحت بدتر شود یا درهنگام شب تشدید شود
 • سابقه ضربه و تصادف وجود داشته باشد
 • سابقه بیماریهای بدخیم مثل انواع سرطانها
 • سابقه یک نقص عصبی در حال پیشرفت
 • همراه با علایم دیگر مثل تب، بی اختیاری وعلایم عفونت مزمن باشد
 • سابقه مصرف داروهای داخل وریدی و بخصوص کورتون داشته باشد


این موارد و نشانه‌هایی که در معاینه توسط پزشک انجام می‌گیرد می‌تواند کمک به تشخیص علل متنوع درد کمر کند.

بیماری دیسک کمری

این بیماری یکی از علل شایع درد مزمن کمرو پاها می‌باشد. علت اصلی این بیماری نامشخص است ولی عواملی مانند ژنتیک و چاقی می‌تواند تاثیر گذار باشد. علائم دیسک کمرپاره شده درد پشت و محدودیت در حرکات و درد رادیکولر شود . این نشانه‌ها بیشتر یکطرفه می‌باشند.از لحاظ سنی عمدتا در بالای 20 سال تظاهر می‌کند و در بسیاری از بیماران تا مراحل پیشرفته بی علامت است.کمر درد

اسپوندیلوز (آرتروز)

یکی دیگر از بیماریهای شایع است که عمدتا ستون مهره‌های گردن و ناحیه کمری را درگیر می‌کند. درد این بیماران با حرکت تشدید شده و با خشکی و سفتی همراه است و هر چه سن بالاتر رود احتمال آن بیشتر می‌شود.

همانطور که گفته شد بسیاری از بیماری‌ها ی دیگر مثل انواع سرطانها، یماریهای گوارشی و عروقی مثل پارگی آنوریسم، اختلالات مادرزادی اسکلتی، انواع عفونتهای استخوان و آبسه‌ها و شکستگی‌ها می‌توانند موجب کمر درد شوند که لزوم توجه و بررسی آن را بدنبال دارد.

درمان کمر درد

در صورتیکه با توجه به عوامل خطر بیماریهای وخیم و خطرناک کنار گذاشته شوند روشهای  ساده‌ای می‌‌‌‌تواند از شدت ناراحتی بیمار بکاهد. استراحت در بستر یکی از این درمانهاست که البته بر خلاف تصور عموم نیازی به طولانی بودن آن نیست. در کمر درد بدون عارضه استراحت بالاتر از 2 روز فایده ندارد و بالعکس فعالیت زودرس و حتی برنامه‌های سبک ورزشی می‌تواند کمک کننده باشد. گرما هم ممکن است در کوتاه مدت درد و ناراحتی بیمار را کم کند. در صورت شدت یافتن درد استفاده از مسکن‌های ساده  مثل استامینوفن و ایبوپروفن هم می‌تواند اثربخش باشد. بر اساس کتب رفرنس ماساژ، تحریک الکتریکی و طب سوزنی کمکی به کاهش درد نمی‌کنند. در صورتیکه درد و ناتوانی بیمار ادامه پیدا کند بایستی بار دیگر از لحاظ فاکتورهای خطر بررسی و با صلاحدید پزشک از روشهای تصویر برداری استفاده گردد. در پایان باید یادآور شد که با وجود آنکه بسیاری از علل کمر درد ساده و برطرف شونده هستند حتما بایستی انواع بیماریهای مسبب درد کمر را هم در نظر داشت تا با بررسی آنها بتوان درمان مناسب را اعمال کرد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی