• No file selected.

  وقتی خم می‌شوید زانوهایتان را خم نمایید.

  Author

  کسی که وارد نیست وقتی می‌خواهد چیزی را از زمین بردارد زانوهایش را خم نمی‌کند، بالا تنه به خصوص سر را کاملا جلو می‌برد. در این حالت ماهیچه‌های شخص باید جهت ایجاد تعادل در مقابل نیروی جاذبه‌ای زمین بسیار فعال باشند. وقتی همان شخص به حالت عادی برگشت می بینییم که صورتش قرمز شده، خون در مغزش جمع شده و کمرش به درد آمده است.

 • اختلالات خواب- قسمت دوم

  Author

  در بخش نخست اهمیت یک خواب خوب مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به اینکه  چه مقدار خواب نیاز داریم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  نظر متخصصان و کارشناسان در رابطه با میزان خواب برای کسب سلامتی حداکثر تغییر پذیر است و البته این مسئله به نیازهای شخصی و سن هر فرد هم وابسته است. انجمن طب خواب آمریکا می گوید بیشتر بزرگسالان حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند که به آرامش برسند. بنیاد ملی خواب هم 7 تا 9 ساعت را مفید می داند. مطالعه اخیر نشان می‌دهد 6 ساعت خواب هم در شب می‌تواند کافی باشد اما خواب بیش از 9 ساعت می‌تواند به اندازه ی بی‌خوابی مضر باشد.

 • No file selected.

  ویتامین ب یک B1 "تیامین"

  Author

  ویتامین ب یک به تجزیه کربوهیدراتها، چربی و الکل در بدن کمک می‌کند. افراد دچار کمبود ویتامین ب یک به بیماری بری بری مبتلا می‌شوند و از آنجایی که بدن آنها نمی‌تواند کربوهیدراتها و چربی‌ها را بخوبی تجزیه نماید دچار مشکلات قلبی و عصبی می‌شوند.

 • No file selected.

  ویتامینها

  Author

  ویتامینها چیستند و اگر به بدن نرسند، چه روی خواهد داد؟

  ویتامینها موادی هستند که بدن به آنها نیاز دارد و اگر به بدن نرسند، انسان بیمار می‌شود. همه ما می‌دانیم که سبب بسیاری از بیماریها میکروب است. پزشکان هم تا صد سال پیش تصور می‌کردند که اسکوربوت، بریبری، راشیتیسم، شبکوری و بسیاری از بیماریهای دیگر به سبب وجود میکروبهاست. اما پژوهشهای بعدی نشان داد که سبب بعضی از بیماریها کمبود برخی مواد در غذاهاست. کمبود هر ماده سبب نوعی بیماری می‌شود. مردم روزگار ما به اهمیت ویتامینها پی برده‌اند و چون به اندازه مناسب از آنها استفاده می‌کنند، سالمتر و بیشتر عمر می‌کنند.

کلسترول

نویسنده: شایان منصوری, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

کلسترول در بدن برای ساختن هورمون‌های استروئیدی، نمکهای صفراوی و نگهداری ساختمان غشاهای سلولی بکار می‌رود. با این حال بالا رفتن میزان کلسترول خون باعث افزایش  خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب در افراد می‌گردد.

 

این امر بدین خاطر است که کلسترول می‌تواند در شریان‌های رسوب کرده و باعث تنگ و باریک شدن آنها و در نتیجه ایجاد تصلب شرائین شود. یک یا چند رگ می‌توانند بطور کامل بسته شوند و در نتیجه بافتهایی که این رگها به آنها خونرسانی می‌کرده اند دچار کمبود خون شوند. اگر به بافتی خون نرسد خواهد مرد و اگر شریانهای کرونر قلب دچار این مشکل شوند سکته قلبی ایجاد خواهد شد. احتمال ایجاد تصلب شرائین به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها مقدار چربی موجود در رژیم غذایی شما می باشد.

 

 

میزان کلسترول در رژیم غذایی

گرچه اکثر غذاهایی که ما می‌خوریم سرشار از کلسترول می‌باشند اما بیشتر کلسترولی که در بدن وجود دارد (95 درصد) در خود بدن ساخته می ‌شود. بدن با استفاده از چربی های اشباع شده این کلسترول را می‌سازد. هر چه مقدار چربی اشباع شده در رژیم غذایی شما بیشتر باشد میزان کلسترول خون شما هم بیشتر خواهد بود.کلسترول

چربی‌های غیر اشیاع پلی کمک می‌کنند که کلسترول خون کاهش یابد. آنها باعث می‌شوند که کبد شما تولید فسفولیپیدی به نام اچ دی ال نماید که خطر بیماریهای قلبی را کاهش می دهد. خوردن بیشتر غذاهای حاوی فیبر زیاد نیز به پایین آمدن کلسترول خون شما کمک می‌نماید. فیبرهای محلول در صفرا به کلسترول متصل شده و از باز جذب آنها جلوگیری نموده و دفع آنها را افزایش می‌دهد.

در نوعی از رژیم غذایی  که اصطلاحا به آن " رژیم غذایی مدیترانه‌ای" گفته می‌شود و مردم جنوب اروپا و شمال آفریقا از آن استفاده می‌کنند خطر بروز بیماری کرونری قلب کمتر از بریتانیا می‌باشد. این رژیم غذایی حاوی مقادیر کمتری چربی و مقادیر زیادی سبزی‌ها و میوه‌ها می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

شایان منصوری