• بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت اسید)

  Author

  سوزش سر دل، برگشت اسید، ریفلکس معده، آیا تا به حال گریبانگیر شما شده اند؟

  خیلی از شماها حتما تا کنون نام این بیماری را شنیده‌اید و یا در اطرافیانتان کسی را دیده‌اید که از آن رنج می‌برد. دانستن چند نکته در رابطه با آن که یکی از شایعترین ناراحتی‌های بشر است خالی از لطف نیست.

 • چه بودیم و چه شدیم؟

  Author

  همه می‌دانیم نوزادی که به دنیا می‌آید هیچ کدام از تواناییهای کلامی، فکری و رفتاری حال حاضر ما را ندارد. اما شاید برایتان جالب باشد که این روند تکاملی و ترتیبی به چه صورت اتفاق می‌افتد و هرکدام از این تواناییهای به ظاهر ساده در چه زمانی از توان یک نوزاد بر می‌آید ؟شاید خیلی از شماها که به تازگی صاحب یک فرزند شیرین یا خواهر و برادر شده‌اید دوست داشته باشید تا بدانید این نوزاد به ترتیب صاحب کدام عملکردها خواهد شد؟

 • No file selected.

  میاستنی گراو را بشناسید

  Author

  در مقاله بیماری لوپوس به وجود برخی بیماریها در بدن انسان بر پایه فعالیت سیستم  ایمنی اشاره کردیم . یکی از این بیماریها که با توجه به ذات بیماریهای اتوایمیون در خانمها شایعتر است، میاستنی گراو نام دارد اما میاستنی گراو چیست؟

کلسترول

نویسنده: شایان منصوری, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

کلسترول در بدن برای ساختن هورمون‌های استروئیدی، نمکهای صفراوی و نگهداری ساختمان غشاهای سلولی بکار می‌رود. با این حال بالا رفتن میزان کلسترول خون باعث افزایش  خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب در افراد می‌گردد.

 

این امر بدین خاطر است که کلسترول می‌تواند در شریان‌های رسوب کرده و باعث تنگ و باریک شدن آنها و در نتیجه ایجاد تصلب شرائین شود. یک یا چند رگ می‌توانند بطور کامل بسته شوند و در نتیجه بافتهایی که این رگها به آنها خونرسانی می‌کرده اند دچار کمبود خون شوند. اگر به بافتی خون نرسد خواهد مرد و اگر شریانهای کرونر قلب دچار این مشکل شوند سکته قلبی ایجاد خواهد شد. احتمال ایجاد تصلب شرائین به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها مقدار چربی موجود در رژیم غذایی شما می باشد.

 

 

میزان کلسترول در رژیم غذایی

گرچه اکثر غذاهایی که ما می‌خوریم سرشار از کلسترول می‌باشند اما بیشتر کلسترولی که در بدن وجود دارد (95 درصد) در خود بدن ساخته می ‌شود. بدن با استفاده از چربی های اشباع شده این کلسترول را می‌سازد. هر چه مقدار چربی اشباع شده در رژیم غذایی شما بیشتر باشد میزان کلسترول خون شما هم بیشتر خواهد بود.کلسترول

چربی‌های غیر اشیاع پلی کمک می‌کنند که کلسترول خون کاهش یابد. آنها باعث می‌شوند که کبد شما تولید فسفولیپیدی به نام اچ دی ال نماید که خطر بیماریهای قلبی را کاهش می دهد. خوردن بیشتر غذاهای حاوی فیبر زیاد نیز به پایین آمدن کلسترول خون شما کمک می‌نماید. فیبرهای محلول در صفرا به کلسترول متصل شده و از باز جذب آنها جلوگیری نموده و دفع آنها را افزایش می‌دهد.

در نوعی از رژیم غذایی  که اصطلاحا به آن " رژیم غذایی مدیترانه‌ای" گفته می‌شود و مردم جنوب اروپا و شمال آفریقا از آن استفاده می‌کنند خطر بروز بیماری کرونری قلب کمتر از بریتانیا می‌باشد. این رژیم غذایی حاوی مقادیر کمتری چربی و مقادیر زیادی سبزی‌ها و میوه‌ها می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

شایان منصوری