• No file selected.

  آرنج تنیس بازان

  Author

  آیا تاکنون چنین اسمی شنیده اید؟ شاید برایتان جالب باشد که بیماری به این نام وجود دارد. اگر دوست دارید بیشتر بدانید ادامه مطلب را بخوانید.
 • No file selected.

  سندرم خستگی مزمن

  Author

  سندرم خستگی مزمن نام اختلالی است که با خستگی ناتوان کننده همراه با شکایات گوناگون  گوارشی، جسمی وعصبی بروز می‌کند.

 • No file selected.

  بیماری و غذا

  Author

  در مقاله اول در مورد راهکارهایی که پزشکان و کاشفان گذشته در مورد علت بیماری اسکوربوت ارائه داده بودند صحبت شد، اکنون در این مقاله به راهکارهایی که نیروی دریایی ژاپن در خصوص این بیماری ارائه داده بودند، اشاره می‌شود.

کلسترول

نویسنده: شایان منصوری, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

کلسترول در بدن برای ساختن هورمون‌های استروئیدی، نمکهای صفراوی و نگهداری ساختمان غشاهای سلولی بکار می‌رود. با این حال بالا رفتن میزان کلسترول خون باعث افزایش  خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب در افراد می‌گردد.

 

این امر بدین خاطر است که کلسترول می‌تواند در شریان‌های رسوب کرده و باعث تنگ و باریک شدن آنها و در نتیجه ایجاد تصلب شرائین شود. یک یا چند رگ می‌توانند بطور کامل بسته شوند و در نتیجه بافتهایی که این رگها به آنها خونرسانی می‌کرده اند دچار کمبود خون شوند. اگر به بافتی خون نرسد خواهد مرد و اگر شریانهای کرونر قلب دچار این مشکل شوند سکته قلبی ایجاد خواهد شد. احتمال ایجاد تصلب شرائین به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها مقدار چربی موجود در رژیم غذایی شما می باشد.

 

 

میزان کلسترول در رژیم غذایی

گرچه اکثر غذاهایی که ما می‌خوریم سرشار از کلسترول می‌باشند اما بیشتر کلسترولی که در بدن وجود دارد (95 درصد) در خود بدن ساخته می ‌شود. بدن با استفاده از چربی های اشباع شده این کلسترول را می‌سازد. هر چه مقدار چربی اشباع شده در رژیم غذایی شما بیشتر باشد میزان کلسترول خون شما هم بیشتر خواهد بود.کلسترول

چربی‌های غیر اشیاع پلی کمک می‌کنند که کلسترول خون کاهش یابد. آنها باعث می‌شوند که کبد شما تولید فسفولیپیدی به نام اچ دی ال نماید که خطر بیماریهای قلبی را کاهش می دهد. خوردن بیشتر غذاهای حاوی فیبر زیاد نیز به پایین آمدن کلسترول خون شما کمک می‌نماید. فیبرهای محلول در صفرا به کلسترول متصل شده و از باز جذب آنها جلوگیری نموده و دفع آنها را افزایش می‌دهد.

در نوعی از رژیم غذایی  که اصطلاحا به آن " رژیم غذایی مدیترانه‌ای" گفته می‌شود و مردم جنوب اروپا و شمال آفریقا از آن استفاده می‌کنند خطر بروز بیماری کرونری قلب کمتر از بریتانیا می‌باشد. این رژیم غذایی حاوی مقادیر کمتری چربی و مقادیر زیادی سبزی‌ها و میوه‌ها می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

شایان منصوری

پزشکی و سلامت