• سنگهای کلیه (بخش دوم)

  Author رامیز کامرانی

  در بخش اول راجع به نحوه تشکیل سنگ و راههای پیشگیری کلی سنگهای کلیوی صحبت کردیم. به طور کلی سنگها در مردان شایعترند و سن شایع ، سن 35 تا 40 سالگیست. کسی که مبتلا به سنگ کلیه می‌شود به احتمال بالایی مجددا دچار سنگ می‌شود پس آگاهی از جنس سنگ می‌تواند در پیگیری بیمار کمک کننده باشد.

 • ویتامین ب یک B1 "تیامین"

  Author مریم اکرمی

  ویتامین ب یک به تجزیه کربوهیدراتها، چربی و الکل در بدن کمک می‌کند. افراد دچار کمبود ویتامین ب یک به بیماری بری بری مبتلا می‌شوند و از آنجایی که بدن آنها نمی‌تواند کربوهیدراتها و چربی‌ها را بخوبی تجزیه نماید دچار مشکلات قلبی و عصبی می‌شوند.

 • فشارخون چیست؟

  Author صنم سرایی

  منظور از فشارخون که پزشکان بیان می‌‎کنند، مقدار فشاری است که در رگ‌های بزرگ خون توسط تلمبه‌ای به نام قلب ایجاد می‌شود. به طور کلی هر چه فشارخون شما پایین‌تر باشد، شما در طولانی مدت سالمتر خواهید بود مگر در موارد بسیار نادر.

کلسترول

نویسنده: شایان منصوری, سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۲, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت, تعداد بازدیدها 4276,

کلسترول

کلسترول در بدن برای ساختن هورمون‌های استروئیدی، نمکهای صفراوی و نگهداری ساختمان غشاهای سلولی بکار می‌رود. با این حال بالا رفتن میزان کلسترول خون باعث افزایش  خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب در افراد می‌گردد.

 

این امر بدین خاطر است که کلسترول می‌تواند در شریان‌های رسوب کرده و باعث تنگ و باریک شدن آنها و در نتیجه ایجاد تصلب شرائین شود. یک یا چند رگ می‌توانند بطور کامل بسته شوند و در نتیجه بافتهایی که این رگها به آنها خونرسانی می‌کرده اند دچار کمبود خون شوند. اگر به بافتی خون نرسد خواهد مرد و اگر شریانهای کرونر قلب دچار این مشکل شوند سکته قلبی ایجاد خواهد شد. احتمال ایجاد تصلب شرائین به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها مقدار چربی موجود در رژیم غذایی شما می باشد.

 

 

میزان کلسترول در رژیم غذایی

گرچه اکثر غذاهایی که ما می‌خوریم سرشار از کلسترول می‌باشند اما بیشتر کلسترولی که در بدن وجود دارد (95 درصد) در خود بدن ساخته می ‌شود. بدن با استفاده از چربی های اشباع شده این کلسترول را می‌سازد. هر چه مقدار چربی اشباع شده در رژیم غذایی شما بیشتر باشد میزان کلسترول خون شما هم بیشتر خواهد بود.کلسترول

چربی‌های غیر اشیاع پلی کمک می‌کنند که کلسترول خون کاهش یابد. آنها باعث می‌شوند که کبد شما تولید فسفولیپیدی به نام اچ دی ال نماید که خطر بیماریهای قلبی را کاهش می دهد. خوردن بیشتر غذاهای حاوی فیبر زیاد نیز به پایین آمدن کلسترول خون شما کمک می‌نماید. فیبرهای محلول در صفرا به کلسترول متصل شده و از باز جذب آنها جلوگیری نموده و دفع آنها را افزایش می‌دهد.

در نوعی از رژیم غذایی  که اصطلاحا به آن " رژیم غذایی مدیترانه‌ای" گفته می‌شود و مردم جنوب اروپا و شمال آفریقا از آن استفاده می‌کنند خطر بروز بیماری کرونری قلب کمتر از بریتانیا می‌باشد. این رژیم غذایی حاوی مقادیر کمتری چربی و مقادیر زیادی سبزی‌ها و میوه‌ها می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

شایان منصوری

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی