• No file selected.

    احساس ناراحتی در قفسه سینه

    Author

    در هر سن و سالی که باشید حتما دچار احساس ناراحتی در قفسه سینه خود شده‌اید، خواه به شکل درد یا احساس ضربان قلب و یا احساس تنگی نفس. اما باید دانست که چه علایمی به نفع بیماری مهم قلبی است یا نیازمند پیگیری و چه علایمی شاید فقط نشانگر یک درد ساده عضلانی. در واقع احساس ناراحتی در قفسه سینه یکی از شایعترین علل مراجعه به پزشکان است. اگر دوست دارید بیشتر از انواع این ناراحتی‌ها آگاه شوید ادامه مطلب را بخوانید.

کلسترول

نویسنده: شایان منصوری, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

کلسترول در بدن برای ساختن هورمون‌های استروئیدی، نمکهای صفراوی و نگهداری ساختمان غشاهای سلولی بکار می‌رود. با این حال بالا رفتن میزان کلسترول خون باعث افزایش  خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب در افراد می‌گردد.

 

این امر بدین خاطر است که کلسترول می‌تواند در شریان‌های رسوب کرده و باعث تنگ و باریک شدن آنها و در نتیجه ایجاد تصلب شرائین شود. یک یا چند رگ می‌توانند بطور کامل بسته شوند و در نتیجه بافتهایی که این رگها به آنها خونرسانی می‌کرده اند دچار کمبود خون شوند. اگر به بافتی خون نرسد خواهد مرد و اگر شریانهای کرونر قلب دچار این مشکل شوند سکته قلبی ایجاد خواهد شد. احتمال ایجاد تصلب شرائین به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها مقدار چربی موجود در رژیم غذایی شما می باشد.

 

 

میزان کلسترول در رژیم غذایی

گرچه اکثر غذاهایی که ما می‌خوریم سرشار از کلسترول می‌باشند اما بیشتر کلسترولی که در بدن وجود دارد (95 درصد) در خود بدن ساخته می ‌شود. بدن با استفاده از چربی های اشباع شده این کلسترول را می‌سازد. هر چه مقدار چربی اشباع شده در رژیم غذایی شما بیشتر باشد میزان کلسترول خون شما هم بیشتر خواهد بود.کلسترول

چربی‌های غیر اشیاع پلی کمک می‌کنند که کلسترول خون کاهش یابد. آنها باعث می‌شوند که کبد شما تولید فسفولیپیدی به نام اچ دی ال نماید که خطر بیماریهای قلبی را کاهش می دهد. خوردن بیشتر غذاهای حاوی فیبر زیاد نیز به پایین آمدن کلسترول خون شما کمک می‌نماید. فیبرهای محلول در صفرا به کلسترول متصل شده و از باز جذب آنها جلوگیری نموده و دفع آنها را افزایش می‌دهد.

در نوعی از رژیم غذایی  که اصطلاحا به آن " رژیم غذایی مدیترانه‌ای" گفته می‌شود و مردم جنوب اروپا و شمال آفریقا از آن استفاده می‌کنند خطر بروز بیماری کرونری قلب کمتر از بریتانیا می‌باشد. این رژیم غذایی حاوی مقادیر کمتری چربی و مقادیر زیادی سبزی‌ها و میوه‌ها می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

شایان منصوری

پزشکی و سلامت