• سنگ‌ های صفراوی

  Author

  یکی از شایعترین بیماری‌های انسان در طول زندگی، ابتلا به سنگ‌های صفراوی است. در بسیاری از موارد ممکن است این سنگها  علامتدار نشوند  ولی میزان بروز واقعی آن شاید به 3 نفر در هر 10 نفر هم برسد.

 • No file selected.

  غلبه بر سکته قلبی

  Author

  سابقا پزشکان این عقیده را داشتند که بعد از سکته قلبی بیمار باید حدود شش تا هشت هفته در بستر استراحت کند تا در این مدت آسیبهای وارده به قلبش التیام یابد. بنابراین جای تعجب نبود اگر بعد از چنین مدت طولانی در بستر، بیمار احساس بدتری نسبت به قبل از سکته قلبی داشته باشد.

 • No file selected.

  مرکز بدن، شکم

  Author

  با وجود این که شکم ارتباط  بسیار نزدیکی با اصلی ترین نیازهای ما دارد، بی حفاظ ترین و آسیب پذیرترین عضو بدن است.

ویتامین‌ها و انسان

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

کشف ویتامینها سبب تغییر شیوه تغذیه انسان شد. مردم پی بردند که تنها پرخوری کافی نیست. اگر غذایی که سیر می‌کند ویتامین نداشته باشد برای تندرستی زیان‌آور خواهد بود. بنابراین مردم به خوردن غذاهایی که به طور یقین در آنها ویتامین با ارزشی وجود داشته باشد روی آوردند.

برای مثال ویتامین A در سبزیهای پربرگ، شیر، کره، تخم مرغ و جگر پیدا می‌شود. ویتامین D در روغن ماهی و انواع ویتامینهای B کمپلکس در شیر، گوشت ، تخم مرغ ، جگر، غلات و سبزیها و ویتامین  C در گوجه فرنگی و آب مرکبات پیدا می‌شود.

از اینها گذشته کشف شده است که ویتامین غذاها را می‌توان به شیوه‌های گوناگون افزایش داد.

گرچه شمار غذاهایی که ویتامینD  دارند کم است  اما بسیاری از آنها موادی دارند که مشابه ویتامینD  است. وقتی که این غذاها در برابر آفتاب قرار می‌گیرد اتمهای موجود در مواد شبه ویتامین D آرایش دیگری می‌گیرند و به صورت ویتامینD  حقیقی در می‌آیند. برای نمونه شیر معمولی ویتامین D ندارد و از راشیتیسم جلوگیری نمی‌کند اگر همین شیر با روشی درست در برابر آفتاب قرار گیرد ویتامین D  در آن ظاهر می‌شود و از راشیتیسم جلوگیری می‌کند.

در واقع بدن انسان نیز موادی مشابه ویتامین D دارد این مواد از راشیتیسم جلوگیری نمی‌کنند اما اگر انسان در برابر آفتاب قرار گیرد این مواد به ویتامین D  تبدیل می‌شوند. به همین سبب کودکانی که در غذای روزانه آنان ویتامینD  نباشد اگر مدت کوتاهی در برابر آفتاب قرار بگیرند دچار راشیتیسم نمی‌شوند. ویتامینD  به عنوان ویتامین آفتاب شناخته شده است.ویتامین

در دهه 1930 میلادی انسان کمتر درباره ویتامینهای غذایش نگران بود. در آن سالها شیمیدانان به ساختمان مولکولی ویتامینها پی بردند و دانستند که چگونه آن مولکولها را در آزمایشگاه بسازند.

در سال 1933 میلادی ویتامین C به وسیله یک شیمیدان سویسی به نام  تادئوس رایشستین در آزمایشگاه ساخته شد. در سال 1936 ویتامین A  و در سال 1937 میلادی تیامین نیز در آزمایشگاه ساخته شد.

ویتامینهایی که درآزمایشگاه ساخته شدند درست مانند ویتامینهایی بودند که در غذا پیدا می‌شدند و به همان اندازه نیز موثر بودند. یعنی امکان آن وجود داشت که این ویتامینهای مصنوعی را به غذا افزود و میزان بعضی از آنها را افزایش داد. از این راه می‌توان تیامین و نیاسین نان ، ویتامین D شیر و ویتامین C آب میوه‌ها را زیاد کرد.

دیگرحتی لازم نبود که ویتامین به غذاها افزوده شود. ویتامینها به صورت قرص یا شربت در داروخانه‌ها فروخته شدند.

اکنون خریدن قرص ویتامین و خوردن روزانه آن بسیار متداول است. اگر کسی از این ویتامینها بخورد "بود و نبود" ویتامین در غذایش اهمیت خاصی نخواهد داشت.

آیا خوردن قرصهای ویتامین زیان آور است؟ ویتامینهایی که در آب حل می‌شوند ارزش غذایی بیشتری دارند و هیچ گونه آسیبی به بدن نمی‌رسانند. اگز از این ویتامینها بیش از نیاز طبیعی استفاده شود بدن آن را دفع می‌کند. در واقع برخی از مردم به غلط تصور می کنند که زیاد خوردن ویتامین C سبب پیشگیری از سرماخوردگی می‌شود.ویتامین

به این ترتیب به طور کلی درست نیست که قرصهای ویتامین بیش از نیاز بدن مصرف کرد. در واقع غذای روزانه مناسب آن است که در آن همه ویتامین‌ها وجود داشته باشد. چنین غذایی بهتر از هر چیزی است زیرا این خطر وجود ندارد که این یک ویتامین مخصوص مقدار زیادی مصرف شود.

کشف ویتامین‌ها اهمیت بسیاری برای همه ما داشته است. به سبب استفاده از ویتامینها کودکان امروز نسبت به کودکان 50 یا 100 سال پیش قد بلند تر و نیرومند ترند. یکی از عوامل مهمی که مردم بیشتر عمر می‌کنند و سالمترند استفاده درست از ویتامینهاست.

این مقاله از کتاب ویتامینها نوشته آیزاک آسیموف و ترجمه شهناز خانلو اقتباس شده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی