• No file selected.

  از واریس چه می‌دانید؟

  Author

   

  حتما تاکنون در مورد واریس چیزهایی شنیده‌اید و ممکن است اطلاعاتی داشته باشید. در این مطلب سعی می‌شود اطلاعات دقیق‌تری در مورد آن به شما داده شود. واریس چیست و چه عواملی سبب بروزآن می‌شوند؟ برای جلوگیری، بهترین کار چیست؟

 • No file selected.

  آلرژی‌های غذایی

  Author

  آلرژی‌های غذایی و عدم تحمل به بعضی از غذاها دارای علایم مشابهی هستند اما مکانیزمهای مختلفی باعث بروز آنها می‌شود. آلرژی‌های غذایی بر اثر واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن به غذاها و نیز عمل اسیدها و آنزیمهای معده و اثنی عشر از اکثر این پاسخهای آلرژیک جلوگیری می‌کند.

 • No file selected.

  زونا چیست؟

  Author

  در مطلب آبله مرغان راجع به بیماری و نحوه بروز آن توضیح داده شد اما آیا می‌دانستید که ویروس مسبب بیماری، می‌تواند منجر به بیماری زونا شود. اگر علاقه مندید تا بیشتر در مورد این بیماری بدانید، این مطلب را بخوانید.

میگرن

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

میگرن

سردرد یکی از بیماری‌های اصلی ناتوان‌کننده در انسان است بطوریکه از هر 10 نفر، 9 نفر حتماً در طول زندگیشان یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند. سردردها می‌توانند یا به خودی خود یک بیماری باشند یا به عنوان یک علامت ثانویه در بیماری‌های دیگر مشاهده می‌شوند، از جمله شایعترین و مهمترین سردردهای اولیه، میگرن می‌باشد.

میگرن یک نوع سردرد خوش خیم و راجعه همراه با یک سری علائم عصبی می‌باشد. نکته مشخصه سردرد میگرنی وجود یک سری عوامل مستعدکننده و تحریک‌ساز مانند برخی غذاها، صداهای خاص و بلند، نورهای درخشان، استرس و هیجانات زندگی، الکل و نوسانات هورمونی مانند قاعدگی می‌باشد.

سردرد میگرنی را حدود 15٪ زنان و 6٪ مردان تجربه می کنند که آمار کمی نیست.

در مورد میگرنی و علل ایجاد کننده آن فرضیه‌های مختلفی مطرح است.

یکی از فرضیه‌ها بحث ژنتیکی بودن میگرن است که به نظر می‌رسد پایه قوی داشته باشد. تعدادی از سندرم‌های خاص میگرن هستند که تکرار خانوادگی دارند و ناشی از جهش‌های خاص در کروموزوم‌ها می‌باشد. تئوری دیگر مطرح در میگرن، فرضیه سروتونین (Serotonin) می‌باشد. تغییرات سروتونین در مغز و در حین حملات میگرن و تاثیر داروهای سوماتریپتان (Sumatriptan) به این فرضیه قوت بخشیده است. فرضیه عروقی هم به جهت اتفاقاتی که در حین میگرن برای عروق مغزی می‌افتد مطرح است.

در میگرن کلاسیک فرضیه عروقی بسیار مطرح است که در آن انقباض عروق داخل جمجمه‌ای باعث علایم اورا و اتساع عروق خارج جمجمه‌ای باعث علایم سردرد می‌شود.

اما چه سردردی را میگرن می‌گویند؟

بیماری که حملات مکرر سردرد با معاینه فیزیکی طبیعی داشته باشد که بین 4 ساعت تا 3 روز طول بکشد و 2 مورد از موارد یک طرفه بودن، ضرباندار بودن، تشدید درد با حرکت و درد شدید را داشته باشد و حداقل یک مورد از علایم همراه مانند تهوع، استفراغ و یا ترس از نور را دارا باشد.میگرن

اما میگرن 2 نوع عمده دارد:

1- نوع کلاسیک: این نوع با علایمی همراهی دارد که اصطلاحاً اورا نامیده می‌شود. اورا شامل علایمی خاص خصوصاً علایم بینانی مثل وجود جرقه‌های نورانی و یا تاری دید یک طرفه قبل از شروع سردرد می‌باشد که با عوامل محرک مثل گرسنگی، غذاهای خاص، افسردگی و قاعدگی سرو صدا ایجاد می‌شود. سردرد بعد از اورا می‌تواند با علایم گوارشی همراهی داشته باشد.

2- نوع شایع (Common) : سردرد شدید دو طرفه و ضرباندار بدون اورا می‌باشد.

اگر میگرن بالای 4 بار در ماه تکرار شود، نوع شدید میگرن محسوب می‌شود.

جهت درمان دارویی میگرن با توجه به نظر پزشک می‌توان درمان‌های مختلفی را در نظر گرفت. در شرایط افزایش تعداد حملات و مقاومت به درمان‌های دارویی در زمان حملات، داروهای پیشگیری کننده استفاده می‌شود. شایعترین داروهای پیشگیری کننده، بتابلوکرها (Beta blockers) مثل ایندرال (Indral) و سدیم والپرایت (Sodium Valporate) می‌باشند. این داروها با نظر پزشک می‌توانند تا 5 -6 ماه استفاده شوند. در زمان حملات حاد سردرد میگرن هم می‌توان از مسکن‌های غیر استروئیدی در حملات خفیف تا متوسط، آگونسیت‌های سروتونرژیک در حملات متوسط تا شدید ارگوتامین (Ergotamine) و سوماتریپتان (Sumatriptan) و در حملات بسیار شدید از داروهای تزریقی استفاده کرد.

در برخی افراد چاق و در بیمارانی که مصرف زیاد کافئین دارند ممکن است میگرن به حالت مزمن تغییر شکل یابد و به صورت سردرد مزمن هر روزه تظاهر کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.8/5 امتیازهای داده شده (12 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

اطلاعات عمومی