• اختلالات خواب- قسمت دوم

  Author

  در بخش نخست اهمیت یک خواب خوب مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به اینکه  چه مقدار خواب نیاز داریم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  نظر متخصصان و کارشناسان در رابطه با میزان خواب برای کسب سلامتی حداکثر تغییر پذیر است و البته این مسئله به نیازهای شخصی و سن هر فرد هم وابسته است. انجمن طب خواب آمریکا می گوید بیشتر بزرگسالان حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند که به آرامش برسند. بنیاد ملی خواب هم 7 تا 9 ساعت را مفید می داند. مطالعه اخیر نشان می‌دهد 6 ساعت خواب هم در شب می‌تواند کافی باشد اما خواب بیش از 9 ساعت می‌تواند به اندازه ی بی‌خوابی مضر باشد.

 • No file selected.

  پایین آوردن کلسترول

  Author

  انواع مختلفی از چربی‌ها در خون وجود دارد که معروف ترین آنها کلسترول می‌باشد. اما نوع دیگری از چربی‌ها هم وجود دارد که به آن "تری گلیسیرید" گفته می‌شود و نقش مهمی در بروز بیماری کرونری قلب دارد.

 • No file selected.

  گانگلیون ساده چیست؟

  Author

   

  گانگلیون برجستگی نرمی در اطراف مفاصل و غلاف رباطهاست. در واقع یکی از شایعترین برجستگیهای کیستیک در بدن، گانگلیون است و در پشت مچ دست از همه جا شایعتر.

 • سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

  Author

  ممکن است برای خیلی از شما پیش آمده باشد که متوجه زردی چشم یا پوست کسی یا حتی خودتان شده باشید.برای اینکه بفهمیم این زردی چیست چه کنیم؟و در چه شرایطی باید پیگیری کنیم؟

میگرن

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

میگرن

سردرد یکی از بیماری‌های اصلی ناتوان‌کننده در انسان است بطوریکه از هر 10 نفر، 9 نفر حتماً در طول زندگیشان یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند. سردردها می‌توانند یا به خودی خود یک بیماری باشند یا به عنوان یک علامت ثانویه در بیماری‌های دیگر مشاهده می‌شوند، از جمله شایعترین و مهمترین سردردهای اولیه، میگرن می‌باشد.

میگرن یک نوع سردرد خوش خیم و راجعه همراه با یک سری علائم عصبی می‌باشد. نکته مشخصه سردرد میگرنی وجود یک سری عوامل مستعدکننده و تحریک‌ساز مانند برخی غذاها، صداهای خاص و بلند، نورهای درخشان، استرس و هیجانات زندگی، الکل و نوسانات هورمونی مانند قاعدگی می‌باشد.

سردرد میگرنی را حدود 15٪ زنان و 6٪ مردان تجربه می کنند که آمار کمی نیست.

در مورد میگرنی و علل ایجاد کننده آن فرضیه‌های مختلفی مطرح است.

یکی از فرضیه‌ها بحث ژنتیکی بودن میگرن است که به نظر می‌رسد پایه قوی داشته باشد. تعدادی از سندرم‌های خاص میگرن هستند که تکرار خانوادگی دارند و ناشی از جهش‌های خاص در کروموزوم‌ها می‌باشد. تئوری دیگر مطرح در میگرن، فرضیه سروتونین (Serotonin) می‌باشد. تغییرات سروتونین در مغز و در حین حملات میگرن و تاثیر داروهای سوماتریپتان (Sumatriptan) به این فرضیه قوت بخشیده است. فرضیه عروقی هم به جهت اتفاقاتی که در حین میگرن برای عروق مغزی می‌افتد مطرح است.

در میگرن کلاسیک فرضیه عروقی بسیار مطرح است که در آن انقباض عروق داخل جمجمه‌ای باعث علایم اورا و اتساع عروق خارج جمجمه‌ای باعث علایم سردرد می‌شود.

اما چه سردردی را میگرن می‌گویند؟

بیماری که حملات مکرر سردرد با معاینه فیزیکی طبیعی داشته باشد که بین 4 ساعت تا 3 روز طول بکشد و 2 مورد از موارد یک طرفه بودن، ضرباندار بودن، تشدید درد با حرکت و درد شدید را داشته باشد و حداقل یک مورد از علایم همراه مانند تهوع، استفراغ و یا ترس از نور را دارا باشد.میگرن

اما میگرن 2 نوع عمده دارد:

1- نوع کلاسیک: این نوع با علایمی همراهی دارد که اصطلاحاً اورا نامیده می‌شود. اورا شامل علایمی خاص خصوصاً علایم بینانی مثل وجود جرقه‌های نورانی و یا تاری دید یک طرفه قبل از شروع سردرد می‌باشد که با عوامل محرک مثل گرسنگی، غذاهای خاص، افسردگی و قاعدگی سرو صدا ایجاد می‌شود. سردرد بعد از اورا می‌تواند با علایم گوارشی همراهی داشته باشد.

2- نوع شایع (Common) : سردرد شدید دو طرفه و ضرباندار بدون اورا می‌باشد.

اگر میگرن بالای 4 بار در ماه تکرار شود، نوع شدید میگرن محسوب می‌شود.

جهت درمان دارویی میگرن با توجه به نظر پزشک می‌توان درمان‌های مختلفی را در نظر گرفت. در شرایط افزایش تعداد حملات و مقاومت به درمان‌های دارویی در زمان حملات، داروهای پیشگیری کننده استفاده می‌شود. شایعترین داروهای پیشگیری کننده، بتابلوکرها (Beta blockers) مثل ایندرال (Indral) و سدیم والپرایت (Sodium Valporate) می‌باشند. این داروها با نظر پزشک می‌توانند تا 5 -6 ماه استفاده شوند. در زمان حملات حاد سردرد میگرن هم می‌توان از مسکن‌های غیر استروئیدی در حملات خفیف تا متوسط، آگونسیت‌های سروتونرژیک در حملات متوسط تا شدید ارگوتامین (Ergotamine) و سوماتریپتان (Sumatriptan) و در حملات بسیار شدید از داروهای تزریقی استفاده کرد.

در برخی افراد چاق و در بیمارانی که مصرف زیاد کافئین دارند ممکن است میگرن به حالت مزمن تغییر شکل یابد و به صورت سردرد مزمن هر روزه تظاهر کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.8/5 امتیازهای داده شده (12 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی