• نکاتی در مورد بیماری لوپوس (SLE)

  Author

  در بدن انسان‌ها سیستم ایمنی نقش بسیاری در نحوه بروز بیماریها و بهبودی پس از آن دارد اما گاهی همین سیستم ایمنی و اختلال در کارکرد آن می‌تواند منجر به بروز بیماریهای موسوم به بیماریهای اتوایمیون (Auto immune) گردد. یکی از این بیمارها، لوپوس می‌باشد.

 • No file selected.

  کف پای صاف

  Author

   

  حتما در بین دوستان یا اطرافیان شنیده‌اید که برخی دچار کف پای صاف هستند یا شاید اصلا خودتان هم کف پای صاف دارید. این اختلال به خصوص شاید برای پسران در سن سربازی جذابیت هم داشته باشد، اما در رابطه با علل آن چه می‌دانید و آیا درمانی برای آن وجود دارد؟

 • آکنه (قسمت دوم)

  Author

  در قسمت اول راجع به بروز آکنه و دلایل آن توضیحاتی داده شد. در تشریح علل اصلی بروز آکنه، افزایش فعالیت غدد سباسه از عوامل موثر به شمار می‌آید. غدد سباسه در سرتاسر بدن غیر از کف دست و پا وجود دارند.

 • No file selected.

  درمان بدون دارو برای افراد مبتلا به پرفشاری خون

  Author

  درمان بدون دارو عبارتست از تغییر در نحوه زندگی و رژیم غذایی که توسط پزشک برای پایین آوردن فشار خون به ما توصیه می‌شود. بعضی از این تغییرات ممکن است برای شما انجامش سخت باشد. با این حال هر چقدر که این تغییرات برای شما سخت باشد اما ارزشش را خواهد داشت. اگر شما در انجام این تغییرات موفق شوید فشار خون شما ممکن است بدون استفاده از دارو به وضعیت طبیعی برگردد. راه‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید به خودتان کمک کنید و به حالت بهتری تغییر کنید.

میگرن

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

میگرن

سردرد یکی از بیماری‌های اصلی ناتوان‌کننده در انسان است بطوریکه از هر 10 نفر، 9 نفر حتماً در طول زندگیشان یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند. سردردها می‌توانند یا به خودی خود یک بیماری باشند یا به عنوان یک علامت ثانویه در بیماری‌های دیگر مشاهده می‌شوند، از جمله شایعترین و مهمترین سردردهای اولیه، میگرن می‌باشد.

میگرن یک نوع سردرد خوش خیم و راجعه همراه با یک سری علائم عصبی می‌باشد. نکته مشخصه سردرد میگرنی وجود یک سری عوامل مستعدکننده و تحریک‌ساز مانند برخی غذاها، صداهای خاص و بلند، نورهای درخشان، استرس و هیجانات زندگی، الکل و نوسانات هورمونی مانند قاعدگی می‌باشد.

سردرد میگرنی را حدود 15٪ زنان و 6٪ مردان تجربه می کنند که آمار کمی نیست.

در مورد میگرنی و علل ایجاد کننده آن فرضیه‌های مختلفی مطرح است.

یکی از فرضیه‌ها بحث ژنتیکی بودن میگرن است که به نظر می‌رسد پایه قوی داشته باشد. تعدادی از سندرم‌های خاص میگرن هستند که تکرار خانوادگی دارند و ناشی از جهش‌های خاص در کروموزوم‌ها می‌باشد. تئوری دیگر مطرح در میگرن، فرضیه سروتونین (Serotonin) می‌باشد. تغییرات سروتونین در مغز و در حین حملات میگرن و تاثیر داروهای سوماتریپتان (Sumatriptan) به این فرضیه قوت بخشیده است. فرضیه عروقی هم به جهت اتفاقاتی که در حین میگرن برای عروق مغزی می‌افتد مطرح است.

در میگرن کلاسیک فرضیه عروقی بسیار مطرح است که در آن انقباض عروق داخل جمجمه‌ای باعث علایم اورا و اتساع عروق خارج جمجمه‌ای باعث علایم سردرد می‌شود.

اما چه سردردی را میگرن می‌گویند؟

بیماری که حملات مکرر سردرد با معاینه فیزیکی طبیعی داشته باشد که بین 4 ساعت تا 3 روز طول بکشد و 2 مورد از موارد یک طرفه بودن، ضرباندار بودن، تشدید درد با حرکت و درد شدید را داشته باشد و حداقل یک مورد از علایم همراه مانند تهوع، استفراغ و یا ترس از نور را دارا باشد.میگرن

اما میگرن 2 نوع عمده دارد:

1- نوع کلاسیک: این نوع با علایمی همراهی دارد که اصطلاحاً اورا نامیده می‌شود. اورا شامل علایمی خاص خصوصاً علایم بینانی مثل وجود جرقه‌های نورانی و یا تاری دید یک طرفه قبل از شروع سردرد می‌باشد که با عوامل محرک مثل گرسنگی، غذاهای خاص، افسردگی و قاعدگی سرو صدا ایجاد می‌شود. سردرد بعد از اورا می‌تواند با علایم گوارشی همراهی داشته باشد.

2- نوع شایع (Common) : سردرد شدید دو طرفه و ضرباندار بدون اورا می‌باشد.

اگر میگرن بالای 4 بار در ماه تکرار شود، نوع شدید میگرن محسوب می‌شود.

جهت درمان دارویی میگرن با توجه به نظر پزشک می‌توان درمان‌های مختلفی را در نظر گرفت. در شرایط افزایش تعداد حملات و مقاومت به درمان‌های دارویی در زمان حملات، داروهای پیشگیری کننده استفاده می‌شود. شایعترین داروهای پیشگیری کننده، بتابلوکرها (Beta blockers) مثل ایندرال (Indral) و سدیم والپرایت (Sodium Valporate) می‌باشند. این داروها با نظر پزشک می‌توانند تا 5 -6 ماه استفاده شوند. در زمان حملات حاد سردرد میگرن هم می‌توان از مسکن‌های غیر استروئیدی در حملات خفیف تا متوسط، آگونسیت‌های سروتونرژیک در حملات متوسط تا شدید ارگوتامین (Ergotamine) و سوماتریپتان (Sumatriptan) و در حملات بسیار شدید از داروهای تزریقی استفاده کرد.

در برخی افراد چاق و در بیمارانی که مصرف زیاد کافئین دارند ممکن است میگرن به حالت مزمن تغییر شکل یابد و به صورت سردرد مزمن هر روزه تظاهر کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.8/5 امتیازهای داده شده (12 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی