• مهمان ناخوانده را بیرون کنید

  Author صنم سرایی

  در هر خیابان شلوغی که قدم بزنید متوجه خواهید شد که مردم اطرافتان همه شانه‌های خود را تا گوش‌ها بالا کشیده‌اند. این که چرا ما به چنین حرکتی دست می‌زنیم تقریبا ناشناخته است اما به هر حال همه ناگهان کشف می‌کنیم که شانه‌هایمان مهمان ناخوانده‌ی گوش‌ها شده‌اند و این تجربه‌ی شایع است.

 • سنگ‌ های صفراوی

  Author رامیز کامرانی

  یکی از شایعترین بیماری‌های انسان در طول زندگی، ابتلا به سنگ‌های صفراوی است. در بسیاری از موارد ممکن است این سنگها  علامتدار نشوند  ولی میزان بروز واقعی آن شاید به 3 نفر در هر 10 نفر هم برسد.

 • میاستنی گراو را بشناسید

  Author رامیز کامرانی

  در مقاله بیماری لوپوس به وجود برخی بیماریها در بدن انسان بر پایه فعالیت سیستم  ایمنی اشاره کردیم . یکی از این بیماریها که با توجه به ذات بیماریهای اتوایمیون در خانمها شایعتر است، میاستنی گراو نام دارد اما میاستنی گراو چیست؟
 • سنگهای کلیه (بخش اول)

  Author رامیز کامرانی

  شاید تاکنون کسی را دیده باشید که دچار درد سنگ کلیه باشد. در برخی موارد درد سنگ کلیه جزو بدترین دردهاست و بیمار دچارآن از شدت درد رنج بسیاری می‌کشد. آیا راهی برای پیشگیری از ابتلا به سنگهای کلیه وجود دارد؟

میاستنی گراو را بشناسید

نویسنده: رامیز کامرانی, يكشنبه, ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۱, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت, تعداد بازدیدها 12324,

میاستنی گراو را بشناسید
در مقاله بیماری لوپوس به وجود برخی بیماریها در بدن انسان بر پایه فعالیت سیستم  ایمنی اشاره کردیم . یکی از این بیماریها که با توجه به ذات بیماریهای اتوایمیون در خانمها شایعتر است، میاستنی گراو نام دارد اما میاستنی گراو چیست؟

 

بیماری میاستنی گراو در واقع یک بیماری عصبی عضلانی است و مشخصه اصلی آن ضعف نوسان کننده و خستگی عضلات ارادی است که می تواند در گروه های عضلانی مختلف بدن رخ دهد. بیمار دچار این عارضه، تداوم قدرت در انجام حرکات خود را از دست می دهد و به تدریج دچار ضعف می شود و جالب اینجاست که با استراحتی کوتاه مدت مجددا قدرت عضلات بر می گردد.

وجه بارز بیماری، تدریجی بودن آن است اما در مواردی مانند حاملگی، قاعدگی  یا مصرف برخی داروها ممکن است سیر بیماری تشدید شود و بیماری حاد ایجاد گردد. مانند بسیاری از بیماریهای اتوایمیون، این بیماری هم می تواند همراه سایر بیماریها مانند رماتیسم مفصلی و لوپوس باشد. تومور های تیموس هم ممکن است همراه بیماری دیده شوند.میاستنی گراو

گفتیم که بیماری می تواند اشکال مختلفی داشته باشد و مهمترین شکل آن، درگیری عضلات چشمی است که تقریبا در 90% موارد وجود دارد. این درگیری در عضلات خارج چشمی اغلب به شکل دو بینی و افتادن پلک بروز می کند و نکته مهم درگیر نشدن مردمک چشم در این بیماری است. در گروهی دیگر از بیماران، درگیری عضلات حلقی وجود داشته و باعث بلع مشکل و حتی صدای تو دماغی بیمار می شود. شاید در بدترین فرم بیماری، درگیری منتشر عضلات بدن را داشته باشیم.


میاستنی گراو

 

یکی از مهمترین ویژگیهای بیماری تغییرات شبانه روزی در شدت و ضعف بیماری و همچنین وجود دوره های طولانی مدت بهبودی و عود متناوب می باشد.

در بیماری با چنین مشخصات، پزشک متخصص مغز و اعصاب می تواند با یک تست دارویی  و دیدن بهبودی بالینی با انجام این تست به تشخیص قطعی برسد. یافتن آنتی بادیهای بر علیه گیرنده های استیل کولین عضلات هم می تواند کمک کننده باشد.

درمان بیماران هم بسته به شرایط سنی و شدت بیماری ممکن است به صورت دارویی یا حتی عمل جراحی برداشتن تیموس در بیماران زیر 60 سال متفاوت باشد. معمولا بیماران با درمان دارویی و اقدامات حمایتی بهبود می یابند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

2.7/5 امتیازهای داده شده (21 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

دیدگاه‌ها (1)

 • روناک ضرغامیان
  روناک ضرغامیان
  ۰۴ مهر ۱۳۹۲ at ۲۱:۵۷ |

  سلام خسته نباشید.
  مادر من اردیبهشت سال 91 به بیماری میاستنی دچار شد.
  اطلاعات بیشتری در این مورد نیاز دارم.
  چون دوره های کوتاه مدت عود بیماری رو حس میکنم که
  داره.
  میخوام بدونم این بیماری برگشتی به شدت بار اول داره ؟؟

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

کسب و کار

پزشکی و سلامت