• یوگا

  Author صنم سرایی

  امروزه یوگا را در بسیاری از موارد درست به کار نمی برند مردم فکر می کنند یوگا کج کردن اندام های بدن یا یک نوع ژیمناستیک است.

 • زگیل چیست؟

  Author رامیز کامرانی

  در هر سن و سالی باشید به احتمال خیلی زیاد دچار زگیل شده‌اید. یک ضایعه پوستی احتمالا روی دستتان که بعد از مدتی شاید خود به خود خوب شده است. اما در رابطه با زگیل چه می‌دانید؟

 • در مورد دنده گردنی چه می دانید؟

  Author رامیز کامرانی

  شاید شنیده باشید که بعضی افراد دنده‌ی گردنی داشته باشند . آیا می‌دانید چرا و چطور؟ ستون فقرات انسان از مهره‌های گردنی شروع شده و تا مهره‌های کمری و ساکروم ادامه دارد. تعداد مهره‌های گردنی 7 عدد است که در بعضی افراد رشد بیش از حد زایده فیبری مهره هفتم در یک یا هر دو طرف منجر به ایجاد دنده‌ای اضافه علاوه بر 12 دنده‌ی قفسه سینه می‌گردد. این ضایعه می‌تواند به صورت یک دنده کامل یا به شکل یک زایده کوچک باشد که به صورت مادرزادی بوجود آمده است.

میاستنی گراو را بشناسید

نویسنده: رامیز کامرانی, يكشنبه, ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۱, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت, تعداد بازدیدها 11980,

میاستنی گراو را بشناسید
در مقاله بیماری لوپوس به وجود برخی بیماریها در بدن انسان بر پایه فعالیت سیستم  ایمنی اشاره کردیم . یکی از این بیماریها که با توجه به ذات بیماریهای اتوایمیون در خانمها شایعتر است، میاستنی گراو نام دارد اما میاستنی گراو چیست؟

 

بیماری میاستنی گراو در واقع یک بیماری عصبی عضلانی است و مشخصه اصلی آن ضعف نوسان کننده و خستگی عضلات ارادی است که می تواند در گروه های عضلانی مختلف بدن رخ دهد. بیمار دچار این عارضه، تداوم قدرت در انجام حرکات خود را از دست می دهد و به تدریج دچار ضعف می شود و جالب اینجاست که با استراحتی کوتاه مدت مجددا قدرت عضلات بر می گردد.

وجه بارز بیماری، تدریجی بودن آن است اما در مواردی مانند حاملگی، قاعدگی  یا مصرف برخی داروها ممکن است سیر بیماری تشدید شود و بیماری حاد ایجاد گردد. مانند بسیاری از بیماریهای اتوایمیون، این بیماری هم می تواند همراه سایر بیماریها مانند رماتیسم مفصلی و لوپوس باشد. تومور های تیموس هم ممکن است همراه بیماری دیده شوند.میاستنی گراو

گفتیم که بیماری می تواند اشکال مختلفی داشته باشد و مهمترین شکل آن، درگیری عضلات چشمی است که تقریبا در 90% موارد وجود دارد. این درگیری در عضلات خارج چشمی اغلب به شکل دو بینی و افتادن پلک بروز می کند و نکته مهم درگیر نشدن مردمک چشم در این بیماری است. در گروهی دیگر از بیماران، درگیری عضلات حلقی وجود داشته و باعث بلع مشکل و حتی صدای تو دماغی بیمار می شود. شاید در بدترین فرم بیماری، درگیری منتشر عضلات بدن را داشته باشیم.


میاستنی گراو

 

یکی از مهمترین ویژگیهای بیماری تغییرات شبانه روزی در شدت و ضعف بیماری و همچنین وجود دوره های طولانی مدت بهبودی و عود متناوب می باشد.

در بیماری با چنین مشخصات، پزشک متخصص مغز و اعصاب می تواند با یک تست دارویی  و دیدن بهبودی بالینی با انجام این تست به تشخیص قطعی برسد. یافتن آنتی بادیهای بر علیه گیرنده های استیل کولین عضلات هم می تواند کمک کننده باشد.

درمان بیماران هم بسته به شرایط سنی و شدت بیماری ممکن است به صورت دارویی یا حتی عمل جراحی برداشتن تیموس در بیماران زیر 60 سال متفاوت باشد. معمولا بیماران با درمان دارویی و اقدامات حمایتی بهبود می یابند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

2.7/5 امتیازهای داده شده (21 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

دیدگاه‌ها (1)

 • روناک ضرغامیان
  روناک ضرغامیان
  ۰۴ مهر ۱۳۹۲ at ۲۱:۵۷ |

  سلام خسته نباشید.
  مادر من اردیبهشت سال 91 به بیماری میاستنی دچار شد.
  اطلاعات بیشتری در این مورد نیاز دارم.
  چون دوره های کوتاه مدت عود بیماری رو حس میکنم که
  داره.
  میخوام بدونم این بیماری برگشتی به شدت بار اول داره ؟؟

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

کسب و کار

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی