• کهیر و انواع آن

  Author

  از شایعترین بیماریهای پوستی کهیر است بطوریکه تا حدود 20% مردم در طی زندگی خود دچار یک یا چند حمله کهیری می‌شوند.

 • No file selected.

  بیماری و غذا

  Author

  در مقاله اول در مورد راهکارهایی که پزشکان و کاشفان گذشته در مورد علت بیماری اسکوربوت ارائه داده بودند صحبت شد، اکنون در این مقاله به راهکارهایی که نیروی دریایی ژاپن در خصوص این بیماری ارائه داده بودند، اشاره می‌شود.

 • No file selected.

  مرکز بدن، شکم

  Author

  با وجود این که شکم ارتباط  بسیار نزدیکی با اصلی ترین نیازهای ما دارد، بی حفاظ ترین و آسیب پذیرترین عضو بدن است.

 • No file selected.

  اختلالات شخصیت (بخش اول)

  Author

   

  شخصیت یعنی چه؟ چه تعریفی از شخصیت دارید؟ به نظر شما شخصیت پدیده‌ای ثابت است یا تغییر پذیر؟ دراین مطلب سعی می‌شود اطلاعات مفیدی درباره اختلالات شخصیت  داده شود و در چند قسمت درباره برخی از مهمترین‌ها توضیح داده شود.

نکاتی در مورد بیماری لوپوس (SLE)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

نکاتی در مورد بیماری لوپوس (SLE)

در بدن انسان‌ها سیستم ایمنی نقش بسیاری در نحوه بروز بیماریها و بهبودی پس از آن دارد اما گاهی همین سیستم ایمنی و اختلال در کارکرد آن می‌تواند منجر به بروز بیماریهای موسوم به بیماریهای اتوایمیون (Auto immune) گردد. یکی از این بیمارها، لوپوس می‌باشد.

در واقع اختلال ناشناخته در دو نوع سیستم ایمنی سلولار و همورال بدن در لوپوس وجود دارد. این بیماری می‌تواند هم در زنان و هم در مردان دیده شود اما اغلب در زنان جوان و در سنین باروری رخ می‌دهد و می‌توان گفت که لوپوس بیماری زنان 15 تا 45 ساله است. لوپوس یک بیماری سیستمیک (Systemic) است که بسیاری از ارگان‌ها را درگیر می‌کند. ژنتیک هم علاوه بر مسائل ایمنی در بروز لوپوس نقش عمده‌ایی دارد. شاید علت بروز بیشتر در زنان، نقش هورمون‌ها هم باشد.

 

علایم و تظاهرات عمومی و اختصاصی لوپوس عبارتند از:

-        شایعترین علامت خستگی زودرس می‌باشد که می‌تواند عذاب آورترین علامت باشد.

-        تب، دردهای مفاصل محیطی و بزرگی غدد لنفاوی در بیماران لوپوسی به وفور دیده می‌شوند.

-     درگیری‌های پوستی مخاطی مثل زخم‌های دهانی بدون درد یا دردناک و راش‌های پوستی اختصاصی مانند راش بال پروانه‌ای روی صورت، حساسیت به نور و ریزش موها جزء اصلی ترین تظاهرات هستند.لوپوس

-        در بیش از نیمی از بیماران درگیری قلبی و ریوی هم ممکن است پدید آید.

-        از بدترین درگیری‌ها، تظاهرات کلیوی است. این علایم به صورت دفع پروتئین، خون و کست‌های سلولی و درگیری بافت کلیه رخ می‌دهد.

-        درگیری‌های سیستم خونی مثل کمبود گلبولهای سفید، قرمز و پلاکت‌ها و ایجاد لخته در عروق مختلف و خونریزی‌های مکرر.

-        فنومن (نشانه) رینود در حدود نیمی از بیماران به صورت واکنش تیره شدن نوک انگشتان در برابر سرما در لوپوس و بعضی بیماریهای اتوایمیون دیگر دیده می‌شود. فنومن رینود در واقع یک پاسخ سه مرحله ایی به شکل پریدگی، سیانوزه شدن و پرخونی واکنشی در پاسخ به سرما می باشد.

-        درگیریهای عصبی به صورت تشنج و ایجاد هذیان‌ها و توهم‌ها هم در سیر رو به وخامت بیماری ممکن است دیده شود.

-       وجود آنتی بادی‌های اختصاصی در بدن که با اندازه گیری آنان می‌توان بیشتر به تشخیص پی برد.

 

آنچه در تشخیص بیماری برای پزشک مهم است، تشخیص بالینی است یعنی مجموعه‌ای از علایم و نشانه‌های بیمار به همراه برخی تست های آزمایشگاهی پزشک را به تشخیص می‌رساند و هیچ نشانه قطعی برای تشخیص وجود ندارد. سیر بیماری لوپوس یک سیر بهبودی و فعالیت مجدد است و ممکن است بیمار دوره‌هایی بدون علامت باشد.

 

برای بیمار لوپوسی راهکارهایی برای پیشگیری از شعله ور شدن بیماری به کار می‌رود از جمله:لوپوس

-        لباس‌های گرم و محافظ  برای درمان فنومن رینود

-        استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و پوشش مناسب در برابر اثرات اشعه UV نور خورشید.

اما اکثر بیماران به درمان تهاجی و پیگیری درازمدت تحت نظر پزشک متخصص مانند درمان‌های ضد التهابی، درمان‌‌های کورتیکواستروئید و داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی نیاز دارند. تمامی بیماران باید در دوران بارداری تحت نظر ویژه بوده و همچنین از لحاظ درگیری‌های قلبی عروقی وکلیوی مرتب پیگیری شوند. احتمال بدخیمی‌ها هم در بیماران لوپوسی بالا رفته و حتما باید بررسی‌های دوره‌ای جهت بیماران انجام شود. با تمام تظاهرات گفته شده، پیش آگهی اکثر بیماران مطلوب است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.8/5 امتیازهای داده شده (12 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

اطلاعات عمومی