• روی

  Author

  آیا می‌دانید روی دومین ماده معدنی کمیاب بدن است؟ روی یکی از عناصر مهم بدن انسان است که کافی بودن آن در طول دوره‌‌های رشد و برای ترمیم بافتی بسیار حائز اهمیت است. آیا می‌دانید روی در چه چیزهایی یافت می‌شود؟

 • No file selected.

  کف پای صاف

  Author

   

  حتما در بین دوستان یا اطرافیان شنیده‌اید که برخی دچار کف پای صاف هستند یا شاید اصلا خودتان هم کف پای صاف دارید. این اختلال به خصوص شاید برای پسران در سن سربازی جذابیت هم داشته باشد، اما در رابطه با علل آن چه می‌دانید و آیا درمانی برای آن وجود دارد؟

 • میگرن

  Author

  سردرد یکی از بیماری‌های اصلی ناتوان‌کننده در انسان است بطوریکه از هر 10 نفر، 9 نفر حتماً در طول زندگیشان یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند. سردردها می‌توانند یا به خودی خود یک بیماری باشند یا به عنوان یک علامت ثانویه در بیماری‌های دیگر مشاهده می‌شوند، از جمله شایعترین و مهمترین سردردهای اولیه، میگرن می‌باشد.

لوزه سوم

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

 

شاید خیلی از شما که این مطلب را می‌خوانید نام لوزه سوم را شنیده باشید. اگر علاقه مندید تا بیشتر در مورد این نام بدانید این مطلب را بخوانید.

از شایعترین اختلالات لوزه‌ها، هیپر تروفی آدنوئید یا همان لوزه سوم است  لوزه‌ها در واقع بافت لنفاوی هستند که نقش دفاعی در برابر عوامل بیماری‌زا دارند.

هیپرتروفی آدنوئید در واقع بزرگ شدن آدنوئید در برابر عفونت می‌باشد که البته برخی عوامل مانند حساسیت، ژنتیک و تکرار عفونت هم می‌تواند در این رشد تاثیرگذار باشد.

 

سن شایع این اختلال حدود 4-5 سالگی است. علایم اصلی این بزرگ شدن، آبریزش دایمی و تنفس‌های دهانی بیماراست. اگر کودکی شبها با دهان باز خوابیده و نفس کشیده و خرخر کند حتما باید از این لحاظ مورد ارزیابی قرار گیرد. تنفس‌های طولانی دهانی می‌تواند منجر به تغییرات ساختمانی ظاهری منجر شود مانند دهان باز، وسیع و مسطح شدن چینهای بینی- لبی، طویل شدن فک تحتانی و برآمده شدن فک فوقانی . این ظاهر با نام صورت آدنوئیدی یاد می‌شود.

 

بزرگ شدن لوزه سوم می‌تواند منجر به بسته شدن راه ارتباطی دهان با گوش شود و منجر به اوتیت‌های مکرر شود. لوزه سوم سرفه‌های خشک خصوصا در شب هم بسیار شایع است. اوتیت یا عفونت گوش مکرر و ترشح چرکی مداوم از بینی منجر به سینوزیت هم می‌شود. ضمنا اختلالات خواب در کودکان می‌تواند باعث کاهش یادگیری شود. اگر تا سنین بزرگسالی این روند ادامه داشته باشد، منجر به ناراحتی‌های قلبی می شود. دلیل این امر کاهش مزمن اکسیژن خون به خاطر اختلالات تنفسی است.

با شرح حال علایمی که داده شد و به کمک عکس نیمرخ گردن می‌توان به تشخیص قطعی بیماری رسید.

در مورد درمان هم باید عوامل مستعد کننده مانند حساسیت‌ها  و عفونتها را به صورت کامل درمان کرد اما اگر تنفس‌های دهانی بیمار شدید باشد و بیماریهای مزمن گوش هم ایجاد شده باشد بهتر است عمل برداشتن لوزه برای بیمار انجام شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت