• No file selected.

  کلسترول

  Author

  کلسترول در بدن برای ساختن هورمون‌های استروئیدی، نمکهای صفراوی و نگهداری ساختمان غشاهای سلولی بکار می‌رود. با این حال بالا رفتن میزان کلسترول خون باعث افزایش  خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب در افراد می‌گردد.

 • رماتیسم مفصلی ( آرتریت روماتوئید )

  Author

  شاید در خیلی از اطرافیانتان دیده یا شنیده باشید که دچار رماتیسم می‌باشند اما این را باید درنظر داشته باشید که هر درد در مفاصل را نمی‌توان بیماری رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید نامید. با خواندن این مطلب با این بیماری آشنا می‌شوید.

 • No file selected.

  یوگا

  Author

  امروزه یوگا را در بسیاری از موارد درست به کار نمی برند مردم فکر می کنند یوگا کج کردن اندام های بدن یا یک نوع ژیمناستیک است.

لوزه سوم

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

 

شاید خیلی از شما که این مطلب را می‌خوانید نام لوزه سوم را شنیده باشید. اگر علاقه مندید تا بیشتر در مورد این نام بدانید این مطلب را بخوانید.

از شایعترین اختلالات لوزه‌ها، هیپر تروفی آدنوئید یا همان لوزه سوم است  لوزه‌ها در واقع بافت لنفاوی هستند که نقش دفاعی در برابر عوامل بیماری‌زا دارند.

هیپرتروفی آدنوئید در واقع بزرگ شدن آدنوئید در برابر عفونت می‌باشد که البته برخی عوامل مانند حساسیت، ژنتیک و تکرار عفونت هم می‌تواند در این رشد تاثیرگذار باشد.

 

سن شایع این اختلال حدود 4-5 سالگی است. علایم اصلی این بزرگ شدن، آبریزش دایمی و تنفس‌های دهانی بیماراست. اگر کودکی شبها با دهان باز خوابیده و نفس کشیده و خرخر کند حتما باید از این لحاظ مورد ارزیابی قرار گیرد. تنفس‌های طولانی دهانی می‌تواند منجر به تغییرات ساختمانی ظاهری منجر شود مانند دهان باز، وسیع و مسطح شدن چینهای بینی- لبی، طویل شدن فک تحتانی و برآمده شدن فک فوقانی . این ظاهر با نام صورت آدنوئیدی یاد می‌شود.

 

بزرگ شدن لوزه سوم می‌تواند منجر به بسته شدن راه ارتباطی دهان با گوش شود و منجر به اوتیت‌های مکرر شود. لوزه سوم سرفه‌های خشک خصوصا در شب هم بسیار شایع است. اوتیت یا عفونت گوش مکرر و ترشح چرکی مداوم از بینی منجر به سینوزیت هم می‌شود. ضمنا اختلالات خواب در کودکان می‌تواند باعث کاهش یادگیری شود. اگر تا سنین بزرگسالی این روند ادامه داشته باشد، منجر به ناراحتی‌های قلبی می شود. دلیل این امر کاهش مزمن اکسیژن خون به خاطر اختلالات تنفسی است.

با شرح حال علایمی که داده شد و به کمک عکس نیمرخ گردن می‌توان به تشخیص قطعی بیماری رسید.

در مورد درمان هم باید عوامل مستعد کننده مانند حساسیت‌ها  و عفونتها را به صورت کامل درمان کرد اما اگر تنفس‌های دهانی بیمار شدید باشد و بیماریهای مزمن گوش هم ایجاد شده باشد بهتر است عمل برداشتن لوزه برای بیمار انجام شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت