• آرتروز( استئو آرتریت)

  Author

  قطعا برای افراد جوانی که این مطلب را می‌خوانند واژه آرتروز واژه نا شناخته‌ای نیست اما برای اینکه در آینده این درد ناتوان کننده را مثل بسیاری از سالمندان تجربه نکنیم، دانستن چند نکته از این بیماری شاید موجب پیشگیری از آن شود.

 • سنگ‌ های صفراوی

  Author

  یکی از شایعترین بیماری‌های انسان در طول زندگی، ابتلا به سنگ‌های صفراوی است. در بسیاری از موارد ممکن است این سنگها  علامتدار نشوند  ولی میزان بروز واقعی آن شاید به 3 نفر در هر 10 نفر هم برسد.

 • بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت اسید)

  Author

  سوزش سر دل، برگشت اسید، ریفلکس معده، آیا تا به حال گریبانگیر شما شده اند؟

  خیلی از شماها حتما تا کنون نام این بیماری را شنیده‌اید و یا در اطرافیانتان کسی را دیده‌اید که از آن رنج می‌برد. دانستن چند نکته در رابطه با آن که یکی از شایعترین ناراحتی‌های بشر است خالی از لطف نیست.

 • No file selected.

  چرا شما به پروتئین‌ها نیاز دارید؟

  Author

  پروتئین‌ها دارای استفاده‌های زیادی در بدن شما هستند. آنها قسمت مهمی از ساختمان بافتهایی مثل پوست و کلاژن هستند که در بافت همبندی مانند تاندون‌ها و لیگامان ها دیده می‌شوند. خون برای ساختن گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و بسیاری از اجزاء موجود در پلاسما به پروتئین ها نیاز دارد. سیستم ایمنی بدن شما نیز به پروتئین‌ها متکی می‌باشد و از پروتئین‌ها برای ساختن آنتی بادی‌ها و گلبول های سفیدی که با بیماریها می جنگند استفاده می‌کند.

لوزه سوم

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

 

شاید خیلی از شما که این مطلب را می‌خوانید نام لوزه سوم را شنیده باشید. اگر علاقه مندید تا بیشتر در مورد این نام بدانید این مطلب را بخوانید.

از شایعترین اختلالات لوزه‌ها، هیپر تروفی آدنوئید یا همان لوزه سوم است  لوزه‌ها در واقع بافت لنفاوی هستند که نقش دفاعی در برابر عوامل بیماری‌زا دارند.

هیپرتروفی آدنوئید در واقع بزرگ شدن آدنوئید در برابر عفونت می‌باشد که البته برخی عوامل مانند حساسیت، ژنتیک و تکرار عفونت هم می‌تواند در این رشد تاثیرگذار باشد.

 

سن شایع این اختلال حدود 4-5 سالگی است. علایم اصلی این بزرگ شدن، آبریزش دایمی و تنفس‌های دهانی بیماراست. اگر کودکی شبها با دهان باز خوابیده و نفس کشیده و خرخر کند حتما باید از این لحاظ مورد ارزیابی قرار گیرد. تنفس‌های طولانی دهانی می‌تواند منجر به تغییرات ساختمانی ظاهری منجر شود مانند دهان باز، وسیع و مسطح شدن چینهای بینی- لبی، طویل شدن فک تحتانی و برآمده شدن فک فوقانی . این ظاهر با نام صورت آدنوئیدی یاد می‌شود.

 

بزرگ شدن لوزه سوم می‌تواند منجر به بسته شدن راه ارتباطی دهان با گوش شود و منجر به اوتیت‌های مکرر شود. لوزه سوم سرفه‌های خشک خصوصا در شب هم بسیار شایع است. اوتیت یا عفونت گوش مکرر و ترشح چرکی مداوم از بینی منجر به سینوزیت هم می‌شود. ضمنا اختلالات خواب در کودکان می‌تواند باعث کاهش یادگیری شود. اگر تا سنین بزرگسالی این روند ادامه داشته باشد، منجر به ناراحتی‌های قلبی می شود. دلیل این امر کاهش مزمن اکسیژن خون به خاطر اختلالات تنفسی است.

با شرح حال علایمی که داده شد و به کمک عکس نیمرخ گردن می‌توان به تشخیص قطعی بیماری رسید.

در مورد درمان هم باید عوامل مستعد کننده مانند حساسیت‌ها  و عفونتها را به صورت کامل درمان کرد اما اگر تنفس‌های دهانی بیمار شدید باشد و بیماریهای مزمن گوش هم ایجاد شده باشد بهتر است عمل برداشتن لوزه برای بیمار انجام شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

اطلاعات عمومی