• No file selected.

  نشاسته‌ها

  Author

  غذاهای نشاسته‌ای قسمت مهمی از رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. در بعضی از نقاط جهان غذاهای نشانسته دار تا 80 درصد کل انرژی رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. در بریتانیا حدود 24 درصد کل انرژی از مواد نشاسته دار به دست می‌آید.

 • No file selected.

  اضطراب و افسردگی بعد از یک سکته قلبی

  Author

  هر کسی بعد از یک سکته قلبی دچار نگرانی‌هایی خواهد شد و با وجود توصیه‌های مثبت و امیدوارکننده‌ای که از سوی پزشکان ، پرستاران و اطرافیان به او گفته می‌شود ، این نگرانی‌ها ممکن است ادامه یابند. آنها از این موضوع نگران هستند که دوباره دچار سکته قلبی شوند. طبیعی است که هر کسی نسبت به خودش و خانواده‌اش نگرانی‌هایی داشته باشد، حتی اگر مشکل باشد که علت این نگرانی‌ها را بر زبان بیاورد. وقوع یک سکته قلبی می‌تواند ضربه شدیدی به اعتماد به نفس فرد وارد کند، بخصوص اگر قبلا دچار بیماریهای سختی نشده باشد و در چنین مواقعی فرد به آسانی می تواند دچار افسردگی گردد.

 • No file selected.

  قلب چگونه کار می‌کند؟

  Author

  قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند. در حدود 100/000  بار در روز قلب ضربان می‌کند. برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد نیاز دارد که توسط شریانهای کرونری به عضله خودش هم خونرسانی مناسبی صورت پذیرد.

 • سنگهای کلیه (بخش دوم)

  Author

  در بخش اول راجع به نحوه تشکیل سنگ و راههای پیشگیری کلی سنگهای کلیوی صحبت کردیم. به طور کلی سنگها در مردان شایعترند و سن شایع ، سن 35 تا 40 سالگیست. کسی که مبتلا به سنگ کلیه می‌شود به احتمال بالایی مجددا دچار سنگ می‌شود پس آگاهی از جنس سنگ می‌تواند در پیگیری بیمار کمک کننده باشد.

احساس ناراحتی در قفسه سینه

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

در هر سن و سالی که باشید حتما دچار احساس ناراحتی در قفسه سینه خود شده‌اید، خواه به شکل درد یا احساس ضربان قلب و یا احساس تنگی نفس. اما باید دانست که چه علایمی به نفع بیماری مهم قلبی است یا نیازمند پیگیری و چه علایمی شاید فقط نشانگر یک درد ساده عضلانی. در واقع احساس ناراحتی در قفسه سینه یکی از شایعترین علل مراجعه به پزشکان است. اگر دوست دارید بیشتر از انواع این ناراحتی‌ها آگاه شوید ادامه مطلب را بخوانید.

همانطور که گفته شد بسیاری از بیماریها می‌توانند علایمی در قفسه سینه ایجاد کنند اما شاید مهمترین آنها برای تشخیص، بیماریهای قلبی باشند چرا که نیازمند ارزیابی جدی می‌باشند. اما درد قلبی چه ویژگیهایی دارد؟

دردهای تیپیک قلبی در نتیجه اختلال خونرسانی یا به اصطلاح ایسکمی ایجاد می‌شوند. طبیعتا این دردها در افراد مسن تر بیشتر ایجاد می‌شوند اما نمی‌توان در افراد جوان هم این تشخیص‌ها را کاملا کنار گذاشت. با  توجه به شدت این اختلال ممکن است درد قلبی به 3 صورت تظاهر کند. شاید شایعترین فرم درد قلبی که به آن آنژین صدری گفته می‌شود دردی است با مشخصات زیر:احساس ناراحتی در قفسه سینه

•    بین 2-3 تا 10 دقیقه طول می‌کشد و توصیف درد بیمار به شکل فشارنده یا تیز و خنجری ممکن  است باشد.


•    محل درد معمولا در پشت جناغ سینه است و ممکن است به گردن، بازو و بین شانه‌ها انتشار یابد.


•    فعالیت جسمی مانند ورزش و تپش قلب ممکن است باعث شروع درد و شدت یافتن آن شوند.


•    استراحت و نیتروگلیسرین زیرزبانی باعث رفع علایم می‌شوند.

شکل شدیدتر آنژین صدری به صورت آنژِین ناپایدار نام‌گذاری می‌شود که درد به همان کیفیت ولی شدیدتر و طولانی‌تر است و مدت درد 10-20 دقیقه طول می‌کشد. در صورتیکه اختلال خونرسانی با شدت بیشتری اتفاق بیفتد فرد ممکن است دچار انفارکتوس و به اصطلاح سکته قلبی گردد. این بیماری قطعا با تغییرات نوار قلبی و اختلال عملکرد قلب همراه است.

بیماریهای قلبی دیگری مانند بیماریهای آئورت، پریکاردیت و بیماریهای عروق ریوی هم با علایم درد قفسه سینه، تنگی نفس و اختلالات صداهای قلبی بروز می‌کنند.

احساس ناراحتی در قفسه سینه

 

بسیاری از بیماریهای گوارشی مانند بیماری ریفلاکس و زخم‌های معده، سرفه‌های مزمن، بیماریهای ریوی مانند پنومونی و علل عصبی عضلانی مانند دیسک گردنی، آرتروز و حتی کوفتگی عضلانی به دنبال ضربه یا ورزش هم می‌توانند سبب درد سینه شوند. بیماریهای غدد مانند پرکاری تیروئید هم می‌تواند با تپش قلب همراه باشد.

اگر به هر دلیلی دچار درد و یا ناراحتی در قفسه سینه خود هستید که تکرار شونده و بدون توجیه مشخصی است و اگر نوع دردتان شبیه به دردی است که در مورد بیماریهای قلبی شرح آن رفت، باید با مراجعه به پزشک مورد ارزیابی قرار بگیرید. اگر دردتان شبیه به درد بیماریهای گوارشی و همراه سوزش سر دل و سایر علایم باشد هم بایستی به دنبال درمان آن باشید. دردهای مربوط به بیماریهای مفصلی هم در مقاله آرتروز شرح داده شده است و نیازمند درمان حمایتی و ضد درد است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی