• سرطان های پوست را بشناسید ( بخش اول)

  Author

  با توجه به اینکه پوست بدن سطح وسیعی را تشکیل داده بدخیمی‌های پوست جزو شایعترین و گاهی خطرناکترین سرطانها به حساب می‌آیند. در این مطلب ملانوما که یکی از بدخیم ترین سرطانهای پوست است معرفی می‌شود.

 • No file selected.

  نخستین ویتامین

  Author

   

  در مقاله قبلی در مورد بیماری اسکوربوت و بریبری و راهکارهایی که پزشکان  برای درمان آن پیدا کرده بودند آشنا شدیم، در این مقاله می‌خواهیم بدانیم نخستین ویتامین چه بوده و در کدام کشور و چگونه کشف شده است؟

 • No file selected.

  ویتامینها

  Author

  ویتامینها چیستند و اگر به بدن نرسند، چه روی خواهد داد؟

  ویتامینها موادی هستند که بدن به آنها نیاز دارد و اگر به بدن نرسند، انسان بیمار می‌شود. همه ما می‌دانیم که سبب بسیاری از بیماریها میکروب است. پزشکان هم تا صد سال پیش تصور می‌کردند که اسکوربوت، بریبری، راشیتیسم، شبکوری و بسیاری از بیماریهای دیگر به سبب وجود میکروبهاست. اما پژوهشهای بعدی نشان داد که سبب بعضی از بیماریها کمبود برخی مواد در غذاهاست. کمبود هر ماده سبب نوعی بیماری می‌شود. مردم روزگار ما به اهمیت ویتامینها پی برده‌اند و چون به اندازه مناسب از آنها استفاده می‌کنند، سالمتر و بیشتر عمر می‌کنند.

احساس ناراحتی در قفسه سینه

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

در هر سن و سالی که باشید حتما دچار احساس ناراحتی در قفسه سینه خود شده‌اید، خواه به شکل درد یا احساس ضربان قلب و یا احساس تنگی نفس. اما باید دانست که چه علایمی به نفع بیماری مهم قلبی است یا نیازمند پیگیری و چه علایمی شاید فقط نشانگر یک درد ساده عضلانی. در واقع احساس ناراحتی در قفسه سینه یکی از شایعترین علل مراجعه به پزشکان است. اگر دوست دارید بیشتر از انواع این ناراحتی‌ها آگاه شوید ادامه مطلب را بخوانید.

همانطور که گفته شد بسیاری از بیماریها می‌توانند علایمی در قفسه سینه ایجاد کنند اما شاید مهمترین آنها برای تشخیص، بیماریهای قلبی باشند چرا که نیازمند ارزیابی جدی می‌باشند. اما درد قلبی چه ویژگیهایی دارد؟

دردهای تیپیک قلبی در نتیجه اختلال خونرسانی یا به اصطلاح ایسکمی ایجاد می‌شوند. طبیعتا این دردها در افراد مسن تر بیشتر ایجاد می‌شوند اما نمی‌توان در افراد جوان هم این تشخیص‌ها را کاملا کنار گذاشت. با  توجه به شدت این اختلال ممکن است درد قلبی به 3 صورت تظاهر کند. شاید شایعترین فرم درد قلبی که به آن آنژین صدری گفته می‌شود دردی است با مشخصات زیر:احساس ناراحتی در قفسه سینه

•    بین 2-3 تا 10 دقیقه طول می‌کشد و توصیف درد بیمار به شکل فشارنده یا تیز و خنجری ممکن  است باشد.


•    محل درد معمولا در پشت جناغ سینه است و ممکن است به گردن، بازو و بین شانه‌ها انتشار یابد.


•    فعالیت جسمی مانند ورزش و تپش قلب ممکن است باعث شروع درد و شدت یافتن آن شوند.


•    استراحت و نیتروگلیسرین زیرزبانی باعث رفع علایم می‌شوند.

شکل شدیدتر آنژین صدری به صورت آنژِین ناپایدار نام‌گذاری می‌شود که درد به همان کیفیت ولی شدیدتر و طولانی‌تر است و مدت درد 10-20 دقیقه طول می‌کشد. در صورتیکه اختلال خونرسانی با شدت بیشتری اتفاق بیفتد فرد ممکن است دچار انفارکتوس و به اصطلاح سکته قلبی گردد. این بیماری قطعا با تغییرات نوار قلبی و اختلال عملکرد قلب همراه است.

بیماریهای قلبی دیگری مانند بیماریهای آئورت، پریکاردیت و بیماریهای عروق ریوی هم با علایم درد قفسه سینه، تنگی نفس و اختلالات صداهای قلبی بروز می‌کنند.

احساس ناراحتی در قفسه سینه

 

بسیاری از بیماریهای گوارشی مانند بیماری ریفلاکس و زخم‌های معده، سرفه‌های مزمن، بیماریهای ریوی مانند پنومونی و علل عصبی عضلانی مانند دیسک گردنی، آرتروز و حتی کوفتگی عضلانی به دنبال ضربه یا ورزش هم می‌توانند سبب درد سینه شوند. بیماریهای غدد مانند پرکاری تیروئید هم می‌تواند با تپش قلب همراه باشد.

اگر به هر دلیلی دچار درد و یا ناراحتی در قفسه سینه خود هستید که تکرار شونده و بدون توجیه مشخصی است و اگر نوع دردتان شبیه به دردی است که در مورد بیماریهای قلبی شرح آن رفت، باید با مراجعه به پزشک مورد ارزیابی قرار بگیرید. اگر دردتان شبیه به درد بیماریهای گوارشی و همراه سوزش سر دل و سایر علایم باشد هم بایستی به دنبال درمان آن باشید. دردهای مربوط به بیماریهای مفصلی هم در مقاله آرتروز شرح داده شده است و نیازمند درمان حمایتی و ضد درد است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی