• No file selected.

  کم کردن عاقلانه وزن

  Author

  برای اینکه وزن خود را کم نمایید شما باید از غذاهای دارای فیبر زیاد و کم چربی در رژیم غذایی تان استفاده نمایید. وقتی که وزن شما کاهش پیدا کرد و BMI  شما به زیر 30 رسید شما باید از یک رژیم متعادل که کالری آن زیاد نباشد استفاده کنید.

 • اختلالات خواب- قسمت اول

  Author

  خواب خوب شبانه چیزی است که برای همه ما ارزشمند است. تجربه به ما می‌گوید که خواب خوب می‌تواند باعث تازگی و شادابی جسم و عملکرد بهتر ما شود و ارتباط مستقیم با سلامتی بخصوص در کودکان دارد اما هنوز هم بسیاری از ما از مشکلات آن رنج می‌بریم. از نظر انجمن جهانی طب خواب، در مجموع تا 45 درصد افراد جهان در طول زندگی از مشکلات خواب رنج می‌برند.

 • No file selected.

  درمان آلرژی با رژیم غذایی

  Author

  هر کسی که به وجود یک آلرژی غذایی مشکوک باشد باید با مراجعه به یک متخصص تغذیه مشکلش تشخیص داده شده و درمان گردد. تشخیص یک آلرژی غذایی اغلب براساس حذف مواد حساسیت زا "آلرژی‌ها" از رژیم غذایی صورت می‌گیرد.

 • No file selected.

  ستون فقرات ( بخش اول)

  Author

  اگر وزنه‌ای بر سر یک سیم خمیده آویزان نماییم، سیم بازهم خمیده تر می‌شود. ستون فقرات هم به همین  صورت مثل سیم خمیده عمل می‌کند. یعنی اگر مرکز ثقل ستون فقرات از یک نقطه تحت فشار قرار گیرد و به طرف پایین کشیده شود خمیدگی کم و ضعیف به خمیدگی شدیدتر تبدیل می‌گردد.

احساس ناراحتی در قفسه سینه

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

در هر سن و سالی که باشید حتما دچار احساس ناراحتی در قفسه سینه خود شده‌اید، خواه به شکل درد یا احساس ضربان قلب و یا احساس تنگی نفس. اما باید دانست که چه علایمی به نفع بیماری مهم قلبی است یا نیازمند پیگیری و چه علایمی شاید فقط نشانگر یک درد ساده عضلانی. در واقع احساس ناراحتی در قفسه سینه یکی از شایعترین علل مراجعه به پزشکان است. اگر دوست دارید بیشتر از انواع این ناراحتی‌ها آگاه شوید ادامه مطلب را بخوانید.

همانطور که گفته شد بسیاری از بیماریها می‌توانند علایمی در قفسه سینه ایجاد کنند اما شاید مهمترین آنها برای تشخیص، بیماریهای قلبی باشند چرا که نیازمند ارزیابی جدی می‌باشند. اما درد قلبی چه ویژگیهایی دارد؟

دردهای تیپیک قلبی در نتیجه اختلال خونرسانی یا به اصطلاح ایسکمی ایجاد می‌شوند. طبیعتا این دردها در افراد مسن تر بیشتر ایجاد می‌شوند اما نمی‌توان در افراد جوان هم این تشخیص‌ها را کاملا کنار گذاشت. با  توجه به شدت این اختلال ممکن است درد قلبی به 3 صورت تظاهر کند. شاید شایعترین فرم درد قلبی که به آن آنژین صدری گفته می‌شود دردی است با مشخصات زیر:احساس ناراحتی در قفسه سینه

•    بین 2-3 تا 10 دقیقه طول می‌کشد و توصیف درد بیمار به شکل فشارنده یا تیز و خنجری ممکن  است باشد.


•    محل درد معمولا در پشت جناغ سینه است و ممکن است به گردن، بازو و بین شانه‌ها انتشار یابد.


•    فعالیت جسمی مانند ورزش و تپش قلب ممکن است باعث شروع درد و شدت یافتن آن شوند.


•    استراحت و نیتروگلیسرین زیرزبانی باعث رفع علایم می‌شوند.

شکل شدیدتر آنژین صدری به صورت آنژِین ناپایدار نام‌گذاری می‌شود که درد به همان کیفیت ولی شدیدتر و طولانی‌تر است و مدت درد 10-20 دقیقه طول می‌کشد. در صورتیکه اختلال خونرسانی با شدت بیشتری اتفاق بیفتد فرد ممکن است دچار انفارکتوس و به اصطلاح سکته قلبی گردد. این بیماری قطعا با تغییرات نوار قلبی و اختلال عملکرد قلب همراه است.

بیماریهای قلبی دیگری مانند بیماریهای آئورت، پریکاردیت و بیماریهای عروق ریوی هم با علایم درد قفسه سینه، تنگی نفس و اختلالات صداهای قلبی بروز می‌کنند.

احساس ناراحتی در قفسه سینه

 

بسیاری از بیماریهای گوارشی مانند بیماری ریفلاکس و زخم‌های معده، سرفه‌های مزمن، بیماریهای ریوی مانند پنومونی و علل عصبی عضلانی مانند دیسک گردنی، آرتروز و حتی کوفتگی عضلانی به دنبال ضربه یا ورزش هم می‌توانند سبب درد سینه شوند. بیماریهای غدد مانند پرکاری تیروئید هم می‌تواند با تپش قلب همراه باشد.

اگر به هر دلیلی دچار درد و یا ناراحتی در قفسه سینه خود هستید که تکرار شونده و بدون توجیه مشخصی است و اگر نوع دردتان شبیه به دردی است که در مورد بیماریهای قلبی شرح آن رفت، باید با مراجعه به پزشک مورد ارزیابی قرار بگیرید. اگر دردتان شبیه به درد بیماریهای گوارشی و همراه سوزش سر دل و سایر علایم باشد هم بایستی به دنبال درمان آن باشید. دردهای مربوط به بیماریهای مفصلی هم در مقاله آرتروز شرح داده شده است و نیازمند درمان حمایتی و ضد درد است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی