• No file selected.

  موارد خاص در فشار خون

  Author

  بعضی از افراد و بعضی از وضعیت‌های خاص پزشکی نیازمند توجهات ویژه‌ای برای فشار خون هستند. بنابراین در این موارد باید داروی صحیح و مناسب تجویز گردد. افرادی که نیازمند توجهات خاص هستند شامل خانم‌های حامله، افراد سالخورده، بچه‌ها و کسانی که بیماری‌های دیگری دارند یا داروهای دیگری مصرف می‌کنند، می‌باشند.

 • No file selected.

  سندرم خستگی مزمن

  Author

  سندرم خستگی مزمن نام اختلالی است که با خستگی ناتوان کننده همراه با شکایات گوناگون  گوارشی، جسمی وعصبی بروز می‌کند.

 • No file selected.

  چه کسانی دچار بیماریهای قلبی می‌شوند؟

  Author

  تعداد افرادی که به بیماری قلبی دچار هستند در کشورهای مختلف، فرق می‌کند. این بیماری در کشورهای پیشرفته اروپایی، آمریکایی و استرالیا از شیوع زیادی برخوردار است اما در کشورهای عقب مانده جهان سوم تعداد افراد مبتلا به بیماری کرونری قلب بسیار کمتر می‌باشد.

 • نکاتی در مورد بیماری لوپوس (SLE)

  Author

  در بدن انسان‌ها سیستم ایمنی نقش بسیاری در نحوه بروز بیماریها و بهبودی پس از آن دارد اما گاهی همین سیستم ایمنی و اختلال در کارکرد آن می‌تواند منجر به بروز بیماریهای موسوم به بیماریهای اتوایمیون (Auto immune) گردد. یکی از این بیمارها، لوپوس می‌باشد.

احساس ناراحتی در قفسه سینه

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

در هر سن و سالی که باشید حتما دچار احساس ناراحتی در قفسه سینه خود شده‌اید، خواه به شکل درد یا احساس ضربان قلب و یا احساس تنگی نفس. اما باید دانست که چه علایمی به نفع بیماری مهم قلبی است یا نیازمند پیگیری و چه علایمی شاید فقط نشانگر یک درد ساده عضلانی. در واقع احساس ناراحتی در قفسه سینه یکی از شایعترین علل مراجعه به پزشکان است. اگر دوست دارید بیشتر از انواع این ناراحتی‌ها آگاه شوید ادامه مطلب را بخوانید.

همانطور که گفته شد بسیاری از بیماریها می‌توانند علایمی در قفسه سینه ایجاد کنند اما شاید مهمترین آنها برای تشخیص، بیماریهای قلبی باشند چرا که نیازمند ارزیابی جدی می‌باشند. اما درد قلبی چه ویژگیهایی دارد؟

دردهای تیپیک قلبی در نتیجه اختلال خونرسانی یا به اصطلاح ایسکمی ایجاد می‌شوند. طبیعتا این دردها در افراد مسن تر بیشتر ایجاد می‌شوند اما نمی‌توان در افراد جوان هم این تشخیص‌ها را کاملا کنار گذاشت. با  توجه به شدت این اختلال ممکن است درد قلبی به 3 صورت تظاهر کند. شاید شایعترین فرم درد قلبی که به آن آنژین صدری گفته می‌شود دردی است با مشخصات زیر:احساس ناراحتی در قفسه سینه

•    بین 2-3 تا 10 دقیقه طول می‌کشد و توصیف درد بیمار به شکل فشارنده یا تیز و خنجری ممکن  است باشد.


•    محل درد معمولا در پشت جناغ سینه است و ممکن است به گردن، بازو و بین شانه‌ها انتشار یابد.


•    فعالیت جسمی مانند ورزش و تپش قلب ممکن است باعث شروع درد و شدت یافتن آن شوند.


•    استراحت و نیتروگلیسرین زیرزبانی باعث رفع علایم می‌شوند.

شکل شدیدتر آنژین صدری به صورت آنژِین ناپایدار نام‌گذاری می‌شود که درد به همان کیفیت ولی شدیدتر و طولانی‌تر است و مدت درد 10-20 دقیقه طول می‌کشد. در صورتیکه اختلال خونرسانی با شدت بیشتری اتفاق بیفتد فرد ممکن است دچار انفارکتوس و به اصطلاح سکته قلبی گردد. این بیماری قطعا با تغییرات نوار قلبی و اختلال عملکرد قلب همراه است.

بیماریهای قلبی دیگری مانند بیماریهای آئورت، پریکاردیت و بیماریهای عروق ریوی هم با علایم درد قفسه سینه، تنگی نفس و اختلالات صداهای قلبی بروز می‌کنند.

احساس ناراحتی در قفسه سینه

 

بسیاری از بیماریهای گوارشی مانند بیماری ریفلاکس و زخم‌های معده، سرفه‌های مزمن، بیماریهای ریوی مانند پنومونی و علل عصبی عضلانی مانند دیسک گردنی، آرتروز و حتی کوفتگی عضلانی به دنبال ضربه یا ورزش هم می‌توانند سبب درد سینه شوند. بیماریهای غدد مانند پرکاری تیروئید هم می‌تواند با تپش قلب همراه باشد.

اگر به هر دلیلی دچار درد و یا ناراحتی در قفسه سینه خود هستید که تکرار شونده و بدون توجیه مشخصی است و اگر نوع دردتان شبیه به دردی است که در مورد بیماریهای قلبی شرح آن رفت، باید با مراجعه به پزشک مورد ارزیابی قرار بگیرید. اگر دردتان شبیه به درد بیماریهای گوارشی و همراه سوزش سر دل و سایر علایم باشد هم بایستی به دنبال درمان آن باشید. دردهای مربوط به بیماریهای مفصلی هم در مقاله آرتروز شرح داده شده است و نیازمند درمان حمایتی و ضد درد است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی