• در مورد دنده گردنی چه می دانید؟

  Author

  شاید شنیده باشید که بعضی افراد دنده‌ی گردنی داشته باشند . آیا می‌دانید چرا و چطور؟ ستون فقرات انسان از مهره‌های گردنی شروع شده و تا مهره‌های کمری و ساکروم ادامه دارد. تعداد مهره‌های گردنی 7 عدد است که در بعضی افراد رشد بیش از حد زایده فیبری مهره هفتم در یک یا هر دو طرف منجر به ایجاد دنده‌ای اضافه علاوه بر 12 دنده‌ی قفسه سینه می‌گردد. این ضایعه می‌تواند به صورت یک دنده کامل یا به شکل یک زایده کوچک باشد که به صورت مادرزادی بوجود آمده است.

 • BMI یا اندکس توده بدنی

  Author

  یا فکر می‌کنید چاق هستید یا اضافه وزن دارید؟
  حتما تاکنون این نام را شنیده‌اید و حتی از آن استفاده هم کرده‌اید بخصوص کسانی که به تناسب اندام  اهمیت می‌دهند این واژه برایشان آشناست. اما BMI درواقع چیست وچه کاربردی دارد؟

 • No file selected.

  چرا شما به پروتئین‌ها نیاز دارید؟

  Author

  پروتئین‌ها دارای استفاده‌های زیادی در بدن شما هستند. آنها قسمت مهمی از ساختمان بافتهایی مثل پوست و کلاژن هستند که در بافت همبندی مانند تاندون‌ها و لیگامان ها دیده می‌شوند. خون برای ساختن گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و بسیاری از اجزاء موجود در پلاسما به پروتئین ها نیاز دارد. سیستم ایمنی بدن شما نیز به پروتئین‌ها متکی می‌باشد و از پروتئین‌ها برای ساختن آنتی بادی‌ها و گلبول های سفیدی که با بیماریها می جنگند استفاده می‌کند.

 • میگرن

  Author

  سردرد یکی از بیماری‌های اصلی ناتوان‌کننده در انسان است بطوریکه از هر 10 نفر، 9 نفر حتماً در طول زندگیشان یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند. سردردها می‌توانند یا به خودی خود یک بیماری باشند یا به عنوان یک علامت ثانویه در بیماری‌های دیگر مشاهده می‌شوند، از جمله شایعترین و مهمترین سردردهای اولیه، میگرن می‌باشد.

موارد خاص در فشار خون

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

بعضی از افراد و بعضی از وضعیت‌های خاص پزشکی نیازمند توجهات ویژه‌ای برای فشار خون هستند. بنابراین در این موارد باید داروی صحیح و مناسب تجویز گردد. افرادی که نیازمند توجهات خاص هستند شامل خانم‌های حامله، افراد سالخورده، بچه‌ها و کسانی که بیماری‌های دیگری دارند یا داروهای دیگری مصرف می‌کنند، می‌باشند.

حاملگی

در هنگام حامگی، فشار خون معمولا ثابت باقی می‌ماند یا کمی پایین می‌آید. بعضی خانم‌ها متوجه می‌شوند که فشار خونشان در حین حاملگی بالا رفته است، اما این وضعیت به این دلیل است که آنها قبل از حاملگی، فشار خونشان را اندازه‌گیری نکرده بودند و تازه در این زمان به بالا بودن فشار خون خود پی برده‌اند. این بالا بودن فشار خون، بنابراین ربطی به حامگی آنها ندارد. نحوه کنترل این فشار خون همانند بقیه افرد می‌باشد. با این حال در انتخاب دارو باید پزشک نکاتی را رعایت نماید.

در حدود 25 درصد خانم‌هایی که اولین حاملگی شان را می‌‎گذرانند، در سه ماه آخر بارداریشان، فشار خونشان کمی بالا می‌رود. اگر این خانم‌ها هیچگونه مشکل کلیوی نداشته و در آزمایش ادراشان، پروتئین دیده نشود، نیازی به درمان دارویی برای پایین آوردن فشار خونشان ندارند، اما باید کاملا تحت نظر باشند.آسم

آسم

همیشه باید به خاطر داشته باشید که اگردچار آسم یا اختلالات تنفسی هستید، هرگز از داروهای بتابلوکر ( مثل پروپرانولول، آتنولول و آلپرنولول) استفاده نکنید، اما در مورد مصرف سایر داروهای ضد فشار خون مشکلی وجود ندارد.

آنژین قلبی

اگر شما به آنژین قلبی دچار هستید، میزان کلسترول خونتان باید اندازه گیری شود و اگر لازم باشد باید داروهای پایین آورنده کلسترول خون مصرف نمایید. داروهای بتابلوکر ممکن است به ویژه در کم کردن موارد حمله‌های آنژین قلبی مفید باشند.

سکته قلبی

در افرادی که قبلا سکته قلبی کرده اند مصرف داروهای پایین آورنده چربی خون برای کم کردن میزان کلسترول خون مفید می‌باشد و از خطر دچار شدن به سکته‌های قلبی بعدی می کاهد. داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین و داروهای بتابلوکر ممکن است در این موارد بهتر باشند زیرا به غیر از اینکه فشار خون را پایین می‌آورند باعث می‌شوند که قلب آرام تر کار کند و صدمه کمتری به عضلات قلب وارد آید.افسردگی

افسردگی

اگر شما از وجود فشار خون بالا دچار افسردگی و اضطراب شده اید، لازم است به اطلاعتان رسانده شود که درمان با داروهای ضد فشار خون، بزرگترین موفقیت پزشکی در طی پنجاه سال اخیر می‌باشد، زیرا باعث کاهش تعداد زیادی از موارد سکته‌های قلبی و سکته‌های مغزی شده است.

مرض قند ( دیابت)

پر فشاری خون در افرادی که دچار دیابت هستند نسبت به سایر افراد بیشتر دیده می‌شود . به غیر از اینکه شما باید قند خون خود را به خوبی کنترل نمایید باید از چاق شدن جلوگیری نموده، سطح کلسترول خونتان را اندازه گرفته و در صورت بالا بودن درمان نمایید و همچنین فشار خونتان را هم شدیدا کنترل کنید.افراد سالخورده

فشار خون در کودکان

بالا رفتن فشار خون در کودکان نادر است و معمولا با بیماری‌های زمینه‌ای کلیوی در آنها دیده می‌شود. بچه‌های چاق و بچه‌هایی که در خانواده‌شان سابقه پرفشاری خون وجود دارد ممکن است دارای فشار خون کمی بالا باشند.

افراد سالخورده

همچنان که سن شما بیشتر می‌شود فشار خون شما افزایش یافته و خطر سکته قلبی و سکته مغزی هم متناست با آن بالا می‌رود. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که درمان با داروهای ضد فشار خون در افراد سالخورده هم موثربوده و می‌تواند به میزان زیادی از سکته‌های قلبی و مغزی کم نماید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی