• بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت اسید)

  Author

  سوزش سر دل، برگشت اسید، ریفلکس معده، آیا تا به حال گریبانگیر شما شده اند؟

  خیلی از شماها حتما تا کنون نام این بیماری را شنیده‌اید و یا در اطرافیانتان کسی را دیده‌اید که از آن رنج می‌برد. دانستن چند نکته در رابطه با آن که یکی از شایعترین ناراحتی‌های بشر است خالی از لطف نیست.

 • رینیت آلرژیک

  Author

  رینیت بیماریست که با آبریزش بینی، عطسه، خارش و علایم احتقانی بروز می‌کند. بسیاری از افراد را دیده‌اید که از علایم حساسیتی و عوارض ناشی از آن رنج می‌برند. در واقع بسیاری از آنان دچار رینیت آلرژیک هستند.

موارد خاص در فشار خون

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

بعضی از افراد و بعضی از وضعیت‌های خاص پزشکی نیازمند توجهات ویژه‌ای برای فشار خون هستند. بنابراین در این موارد باید داروی صحیح و مناسب تجویز گردد. افرادی که نیازمند توجهات خاص هستند شامل خانم‌های حامله، افراد سالخورده، بچه‌ها و کسانی که بیماری‌های دیگری دارند یا داروهای دیگری مصرف می‌کنند، می‌باشند.

حاملگی

در هنگام حامگی، فشار خون معمولا ثابت باقی می‌ماند یا کمی پایین می‌آید. بعضی خانم‌ها متوجه می‌شوند که فشار خونشان در حین حاملگی بالا رفته است، اما این وضعیت به این دلیل است که آنها قبل از حاملگی، فشار خونشان را اندازه‌گیری نکرده بودند و تازه در این زمان به بالا بودن فشار خون خود پی برده‌اند. این بالا بودن فشار خون، بنابراین ربطی به حامگی آنها ندارد. نحوه کنترل این فشار خون همانند بقیه افرد می‌باشد. با این حال در انتخاب دارو باید پزشک نکاتی را رعایت نماید.

در حدود 25 درصد خانم‌هایی که اولین حاملگی شان را می‌‎گذرانند، در سه ماه آخر بارداریشان، فشار خونشان کمی بالا می‌رود. اگر این خانم‌ها هیچگونه مشکل کلیوی نداشته و در آزمایش ادراشان، پروتئین دیده نشود، نیازی به درمان دارویی برای پایین آوردن فشار خونشان ندارند، اما باید کاملا تحت نظر باشند.آسم

آسم

همیشه باید به خاطر داشته باشید که اگردچار آسم یا اختلالات تنفسی هستید، هرگز از داروهای بتابلوکر ( مثل پروپرانولول، آتنولول و آلپرنولول) استفاده نکنید، اما در مورد مصرف سایر داروهای ضد فشار خون مشکلی وجود ندارد.

آنژین قلبی

اگر شما به آنژین قلبی دچار هستید، میزان کلسترول خونتان باید اندازه گیری شود و اگر لازم باشد باید داروهای پایین آورنده کلسترول خون مصرف نمایید. داروهای بتابلوکر ممکن است به ویژه در کم کردن موارد حمله‌های آنژین قلبی مفید باشند.

سکته قلبی

در افرادی که قبلا سکته قلبی کرده اند مصرف داروهای پایین آورنده چربی خون برای کم کردن میزان کلسترول خون مفید می‌باشد و از خطر دچار شدن به سکته‌های قلبی بعدی می کاهد. داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین و داروهای بتابلوکر ممکن است در این موارد بهتر باشند زیرا به غیر از اینکه فشار خون را پایین می‌آورند باعث می‌شوند که قلب آرام تر کار کند و صدمه کمتری به عضلات قلب وارد آید.افسردگی

افسردگی

اگر شما از وجود فشار خون بالا دچار افسردگی و اضطراب شده اید، لازم است به اطلاعتان رسانده شود که درمان با داروهای ضد فشار خون، بزرگترین موفقیت پزشکی در طی پنجاه سال اخیر می‌باشد، زیرا باعث کاهش تعداد زیادی از موارد سکته‌های قلبی و سکته‌های مغزی شده است.

مرض قند ( دیابت)

پر فشاری خون در افرادی که دچار دیابت هستند نسبت به سایر افراد بیشتر دیده می‌شود . به غیر از اینکه شما باید قند خون خود را به خوبی کنترل نمایید باید از چاق شدن جلوگیری نموده، سطح کلسترول خونتان را اندازه گرفته و در صورت بالا بودن درمان نمایید و همچنین فشار خونتان را هم شدیدا کنترل کنید.افراد سالخورده

فشار خون در کودکان

بالا رفتن فشار خون در کودکان نادر است و معمولا با بیماری‌های زمینه‌ای کلیوی در آنها دیده می‌شود. بچه‌های چاق و بچه‌هایی که در خانواده‌شان سابقه پرفشاری خون وجود دارد ممکن است دارای فشار خون کمی بالا باشند.

افراد سالخورده

همچنان که سن شما بیشتر می‌شود فشار خون شما افزایش یافته و خطر سکته قلبی و سکته مغزی هم متناست با آن بالا می‌رود. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که درمان با داروهای ضد فشار خون در افراد سالخورده هم موثربوده و می‌تواند به میزان زیادی از سکته‌های قلبی و مغزی کم نماید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی