• روی

  Author

  آیا می‌دانید روی دومین ماده معدنی کمیاب بدن است؟ روی یکی از عناصر مهم بدن انسان است که کافی بودن آن در طول دوره‌‌های رشد و برای ترمیم بافتی بسیار حائز اهمیت است. آیا می‌دانید روی در چه چیزهایی یافت می‌شود؟

 • No file selected.

  علل ایجاد پرفشاری خون

  Author

  در 95 درصد موارد هیچ علت خاصی در ایجاد پرفشاری خون یافت نمی‌شود به همین دلیل به این نوع از پرفشاری خون، اولیه اطلاق می‌گردد. در 5 درصد باقیمانده یک علت زمینه‌ای در بروز پرفشاری خون دیده می‌شود در این موارد افراد مبتلا به پرفشاری خون دارای مشکلی در کلیه یا غدد فوق کلیه (آدرنال) می‌باشند. به این نوع از پرفشاری خون، ثانویه گفته می‌شود.

 • No file selected.

  وقتی خم می‌شوید زانوهایتان را خم نمایید.

  Author

  کسی که وارد نیست وقتی می‌خواهد چیزی را از زمین بردارد زانوهایش را خم نمی‌کند، بالا تنه به خصوص سر را کاملا جلو می‌برد. در این حالت ماهیچه‌های شخص باید جهت ایجاد تعادل در مقابل نیروی جاذبه‌ای زمین بسیار فعال باشند. وقتی همان شخص به حالت عادی برگشت می بینییم که صورتش قرمز شده، خون در مغزش جمع شده و کمرش به درد آمده است.

موارد خاص در فشار خون

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

بعضی از افراد و بعضی از وضعیت‌های خاص پزشکی نیازمند توجهات ویژه‌ای برای فشار خون هستند. بنابراین در این موارد باید داروی صحیح و مناسب تجویز گردد. افرادی که نیازمند توجهات خاص هستند شامل خانم‌های حامله، افراد سالخورده، بچه‌ها و کسانی که بیماری‌های دیگری دارند یا داروهای دیگری مصرف می‌کنند، می‌باشند.

حاملگی

در هنگام حامگی، فشار خون معمولا ثابت باقی می‌ماند یا کمی پایین می‌آید. بعضی خانم‌ها متوجه می‌شوند که فشار خونشان در حین حاملگی بالا رفته است، اما این وضعیت به این دلیل است که آنها قبل از حاملگی، فشار خونشان را اندازه‌گیری نکرده بودند و تازه در این زمان به بالا بودن فشار خون خود پی برده‌اند. این بالا بودن فشار خون، بنابراین ربطی به حامگی آنها ندارد. نحوه کنترل این فشار خون همانند بقیه افرد می‌باشد. با این حال در انتخاب دارو باید پزشک نکاتی را رعایت نماید.

در حدود 25 درصد خانم‌هایی که اولین حاملگی شان را می‌‎گذرانند، در سه ماه آخر بارداریشان، فشار خونشان کمی بالا می‌رود. اگر این خانم‌ها هیچگونه مشکل کلیوی نداشته و در آزمایش ادراشان، پروتئین دیده نشود، نیازی به درمان دارویی برای پایین آوردن فشار خونشان ندارند، اما باید کاملا تحت نظر باشند.آسم

آسم

همیشه باید به خاطر داشته باشید که اگردچار آسم یا اختلالات تنفسی هستید، هرگز از داروهای بتابلوکر ( مثل پروپرانولول، آتنولول و آلپرنولول) استفاده نکنید، اما در مورد مصرف سایر داروهای ضد فشار خون مشکلی وجود ندارد.

آنژین قلبی

اگر شما به آنژین قلبی دچار هستید، میزان کلسترول خونتان باید اندازه گیری شود و اگر لازم باشد باید داروهای پایین آورنده کلسترول خون مصرف نمایید. داروهای بتابلوکر ممکن است به ویژه در کم کردن موارد حمله‌های آنژین قلبی مفید باشند.

سکته قلبی

در افرادی که قبلا سکته قلبی کرده اند مصرف داروهای پایین آورنده چربی خون برای کم کردن میزان کلسترول خون مفید می‌باشد و از خطر دچار شدن به سکته‌های قلبی بعدی می کاهد. داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین و داروهای بتابلوکر ممکن است در این موارد بهتر باشند زیرا به غیر از اینکه فشار خون را پایین می‌آورند باعث می‌شوند که قلب آرام تر کار کند و صدمه کمتری به عضلات قلب وارد آید.افسردگی

افسردگی

اگر شما از وجود فشار خون بالا دچار افسردگی و اضطراب شده اید، لازم است به اطلاعتان رسانده شود که درمان با داروهای ضد فشار خون، بزرگترین موفقیت پزشکی در طی پنجاه سال اخیر می‌باشد، زیرا باعث کاهش تعداد زیادی از موارد سکته‌های قلبی و سکته‌های مغزی شده است.

مرض قند ( دیابت)

پر فشاری خون در افرادی که دچار دیابت هستند نسبت به سایر افراد بیشتر دیده می‌شود . به غیر از اینکه شما باید قند خون خود را به خوبی کنترل نمایید باید از چاق شدن جلوگیری نموده، سطح کلسترول خونتان را اندازه گرفته و در صورت بالا بودن درمان نمایید و همچنین فشار خونتان را هم شدیدا کنترل کنید.افراد سالخورده

فشار خون در کودکان

بالا رفتن فشار خون در کودکان نادر است و معمولا با بیماری‌های زمینه‌ای کلیوی در آنها دیده می‌شود. بچه‌های چاق و بچه‌هایی که در خانواده‌شان سابقه پرفشاری خون وجود دارد ممکن است دارای فشار خون کمی بالا باشند.

افراد سالخورده

همچنان که سن شما بیشتر می‌شود فشار خون شما افزایش یافته و خطر سکته قلبی و سکته مغزی هم متناست با آن بالا می‌رود. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که درمان با داروهای ضد فشار خون در افراد سالخورده هم موثربوده و می‌تواند به میزان زیادی از سکته‌های قلبی و مغزی کم نماید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی

علم و فناوری

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی