• No file selected.

  نشاسته‌ها

  Author

  غذاهای نشاسته‌ای قسمت مهمی از رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. در بعضی از نقاط جهان غذاهای نشانسته دار تا 80 درصد کل انرژی رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. در بریتانیا حدود 24 درصد کل انرژی از مواد نشاسته دار به دست می‌آید.

 • No file selected.

  نخستین ویتامین

  Author

   

  در مقاله قبلی در مورد بیماری اسکوربوت و بریبری و راهکارهایی که پزشکان  برای درمان آن پیدا کرده بودند آشنا شدیم، در این مقاله می‌خواهیم بدانیم نخستین ویتامین چه بوده و در کدام کشور و چگونه کشف شده است؟

 • رماتیسم مفصلی ( آرتریت روماتوئید )

  Author

  شاید در خیلی از اطرافیانتان دیده یا شنیده باشید که دچار رماتیسم می‌باشند اما این را باید درنظر داشته باشید که هر درد در مفاصل را نمی‌توان بیماری رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید نامید. با خواندن این مطلب با این بیماری آشنا می‌شوید.

 • اختلالات خواب- قسمت دوم

  Author

  در بخش نخست اهمیت یک خواب خوب مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به اینکه  چه مقدار خواب نیاز داریم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  نظر متخصصان و کارشناسان در رابطه با میزان خواب برای کسب سلامتی حداکثر تغییر پذیر است و البته این مسئله به نیازهای شخصی و سن هر فرد هم وابسته است. انجمن طب خواب آمریکا می گوید بیشتر بزرگسالان حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند که به آرامش برسند. بنیاد ملی خواب هم 7 تا 9 ساعت را مفید می داند. مطالعه اخیر نشان می‌دهد 6 ساعت خواب هم در شب می‌تواند کافی باشد اما خواب بیش از 9 ساعت می‌تواند به اندازه ی بی‌خوابی مضر باشد.

پرفشاری خون یا فشار خون بالا چیست؟

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

اگر فشار خون شما همیشه بالاتر از 90/160 (16 روی 9) می‌باشد شما مبتلا به پرفشاری خون یا فشار خون بالا هستید.

اندازه‌گیری فشارخون یکی از مهمترین راه‌های پیشگویی سلامت فرد در آینده ( امید به زندگی) می‌باشد. هر چه فشار خون بیشتر باشد خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف در فرد بیشتر می‌باشد.حتی افرادی که فشار خونشان در حد میانگین افراد جامعه است نسبت به افرادی که فشار خونشان از حد میانگین پایین تر است بیشتر دچار بیماری قلبی می‌شوند.

اگر فشار خون شما بالاتر از 90/160  می‌باشد و اگر شما دارای چند عامل خطر دیگر برای ابتلا به بیماری قلبی مثل بالا بودن کلسترول خون، استعمال دخانیات و سابقه فامیلی ابتلا به بیماری قلبی هستید بنابراین درمان فشار خونتان ارزشش را خواهد داشت. از سوی دیگر برای بعضی از افراد جوان که فشار خونشان فقط  کمی بالا است درمان دارویی برای پایین آوردن فشار خون ارزش کمتری دارد و بهتر است درمان دارویی را به بعد موکول کنند. با این حال اهمیت دارد که این افراد فشار خونشان را هر 6 ماه یک بار کنترل نمایند.

به بیماری پر فشاری خون اصطلاحا قاتل بی سرو صدا گفته می‌شود زیرا معمولا تا زمانی که فرد را به مراحل پایان بیماری برساند هیچگونه علامتی ایجاد نمی‌کند.

اثرات دراز مدت بالا بودن فشار خون

فشار خون بالا گرچه اثرات دراز مدت خطرناکی در بالا بودن فشار خون وجود دارد اما باید تاکید نمود که تمام این عوارض را می‌توان با درمان فشار خون پیشگیری نمود.

•    قلب، عضله‌ای است که خودش هم به خون نیاز دارد. خونرسانی به خود عضله قلب توسط شریان‌های کرونری انجام می‌شود اگر این شریان‌های کرونری باریک شوند خون نمی‌تواند به اندازه کافی به عضله قلب برسد بنابراین وقتی قلب نیاز دارد که کار بیشتری انجام دهد مثلا وقتی شما از پله های یک ساختمان بالا می‌روید عضله قلب نمی‌تواند بر حسب نیازش مقدار بیشتری خون و اکسیژن دریافت نماید. در این حالت در قفسه سینه احساس درد ایجاد می‌شود که اصطلاحا به آن "ایسکمی میوکارد" یا "آنژین قلبی" گفته می‌شود.

•    اگر یک شریان کرونری باریک شود و سپس یک لخته خون هم در آن تشکیل گردد قسمتی از عضله قلب که آن شریان به آن قسمت خونرسانی می‌کرد از بین خواهد رفت. این وضعیت را اصطلاحا یک "ترومبوز کرونری" یا یک "سکته قلبی" می نامند.

•    اگر در طی چند سال بر اثر بالا بودن فشار خون شریان‌ها باریک شده و از انعطاف پذیری آنها کاسته شود و سفت و سخت گردند برای قلب مشکل خواهد بود که خون را به تمام نقاط بدن تلمبه کند این فشار زیادی که بر قلب تحمیل می‌گردد در نهایت باعث صدمه به آن شده و قلب را دچار نارسایی می‌کند. در نتیجه در ریه‌ها آب جمع می‌شود و باعث تنگی نفس می‌شود. این وضعیت را اصطلاحا "نارسایی احتقانی قلب" یا به طور ساده تر "نارسایی قلبی" می‌نامند.

فشار خون بالا •    باریک شدن شریانی که خون و اکسیژن را به مغز می‌رساند می تواند منجر به از دست رفتن موقتی عملکرد قسمتی از مغز شود که آن شریان به آن قسمت خونرسانی می‌کرد. این وضعیت را اصطلاحا "حمله ایسکمیک موقت یا TIA "می نامند. بسته شدن دائمی شریان توسط یک لخته خون باعث از بین رفتن قسمتی از مغز می‌شود که آن شریان مسئول خونرسانی به آن قسمت بود و موجب سکته مغزی می‌گردد.

•    رگ های کوچک پاها هم می‌تواند آسیب دیده و سبب شوند که خون کافی به پاها نرسد در این حالت در هنگام راه رفتن در عضلات ساق پاها درد ایجاد می‌شود.

•    رگ های کوچک داخل چشم ها هم ممکن است بر اثر پرفشاری خون آسیب ببیند گرچه این وضعیت ممکن است تا وقتی که آسیب شدید به آنها وارد نشده مشخص نباشد به ندرت در فشار خون هایی خیلی بالا ممکن است در اثر خونریزی رگ‌ها به شبکیه چشم آسیب وارد اید این وضعیت را اصطلاحا "پرفشاری خون بدخیم" می‌نامند گرچه با درمان مناسب نتیجه خیلی خوبی عاید بیمار خواهد شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.3/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی

پزشکی و سلامت