• No file selected.

  گانگلیون ساده چیست؟

  Author

   

  گانگلیون برجستگی نرمی در اطراف مفاصل و غلاف رباطهاست. در واقع یکی از شایعترین برجستگیهای کیستیک در بدن، گانگلیون است و در پشت مچ دست از همه جا شایعتر.

 • No file selected.

  کلسترول

  Author

  کلسترول در بدن برای ساختن هورمون‌های استروئیدی، نمکهای صفراوی و نگهداری ساختمان غشاهای سلولی بکار می‌رود. با این حال بالا رفتن میزان کلسترول خون باعث افزایش  خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب در افراد می‌گردد.

 • No file selected.

  زونا چیست؟

  Author

  در مطلب آبله مرغان راجع به بیماری و نحوه بروز آن توضیح داده شد اما آیا می‌دانستید که ویروس مسبب بیماری، می‌تواند منجر به بیماری زونا شود. اگر علاقه مندید تا بیشتر در مورد این بیماری بدانید، این مطلب را بخوانید.

 • No file selected.

  سندرم خستگی مزمن

  Author

  سندرم خستگی مزمن نام اختلالی است که با خستگی ناتوان کننده همراه با شکایات گوناگون  گوارشی، جسمی وعصبی بروز می‌کند.

فشارخون چیست؟

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

منظور از فشارخون که پزشکان بیان می‌‎کنند، مقدار فشاری است که در رگ‌های بزرگ خون توسط تلمبه‌ای به نام قلب ایجاد می‌شود. به طور کلی هر چه فشارخون شما پایین‌تر باشد، شما در طولانی مدت سالمتر خواهید بود مگر در موارد بسیار نادر.

سیستم گردش خون

اکسیژنی که در هوای موجود در ریه‌ها قرار دارد توسط خون برداشته می‌شود. اکنون خونی که دارای اکسیژن است وارد قلب می‌شود و قلب هم مانند یک تلمبه این خون را به همه قسمت‌های بدن از طریق رگ‌هایی به نام شریان می‌فرستد. رگ های بزرگ به شاخه‌های کوچک تقسیم می‌شوند. این شاخه‌های کوچک هم به شاخه‌های کوچک تر و باز هم کوچک تر انشعاب پیدا می‌کنند و در نهایت شبکه‌ای از رگ‌های کوچک  به نام مویرگ‌ها را پدید می‌آورند. این شبکه مویرگ‌ها از کنار تمام سلول‌های بدن عبور کرده و به سلول‌ها اکسیژن می‌رسانند تا سلول‌ها هم از این طریق بتوانند انرژی مورد نیاز را تامین نمایند. وقتی خون، اکسیژن خود را به سلول‌ها می‌دهد و بدون اکسیژن می‌شود از طریق رگ هایی به نام ورید به قلب بر می‌گردد. قلب دوباره این خون بدون اکسیژن را به ریه‌ها می‌رساند تا از آنجا اکسیژن به دست آورد.

در طی هر ضربان قلب، عضلات قلب منقبض شده تا خون را به همه جای بدن برسانند. فشاری که در حین انقباض قلب تولید می‌شود دارای حداکثر فشار است که به آن فشار سیستولیک (یا ماگزیموم) می‌گویند. سپس عضلات قلب شل و منبسط شده و فشار به حداقل می‌رسد که به آن فشار دیاستولیک (یا مینیموم) گفته می‌شود.اندازه گیری فشارخون

اندازه‌گیری فشارخون

اکثر مردم حداقل یک بار فشار خونشان توسط پزشک یا پرستار اندازه گیری شده است. شما ممکن است فشارخونتان را توسط دستگاهی که خریده اید اندازه گرفته باشید.

گرچه بهترین و ایده آل ترین روش اندازه‌گیری فشار خون اندازه‌گیری واقعی فشار موجود در شریانهای بزرگ می‌باشد اما واضح است که این کار نیاز به تخصص و به کار بردن سوزن‌های مختلف دارد. با این حال می‌توان انعکاس دقیقی از فشاری که در رگ های بزرگ تلمبه می‌شود را از راه ساده تری به دست آورد. این راه ساده چیزی نیست جز استفاده از یک دستگاه فشارخون پزشکی که در مطلب پزشکان وجود دارد و امروزه بسیاری از مردم هم در خانه هایشان از آن استفاده می‌کنند. برای استفاده از این دستگاه ابتدا باید کاف یا بازوبند آن به دور بازو پیچیده می‌شود سپس تلمبه مخصوص این بازوبند باد می‌شود تا جریان خون به طور موقت در بازو قطع گردد سپس پزشک گوشی خود را روی شریان و زیر بازوبند قرار می‌دهد سپس به آهستگی پیچ خروج هوا را باز می‌کند تا باد بازوبند کم کم خالی شود. در طی این مدت پزشک با گوشی خود صدای بازگشت مجدد جریان خون به بازوی شما را گوش می‌دهد اولین صدایی که شنیده می‌شود منطبق با فشار سیستولیک شما می‌باشد. بعد از چند ضربان صداها قطع می‌گردند. لحظه ای که صداها قطع می‌شوند منطبق است با فشار دیاستولیک یا فشار مینیموم شما.

صداهایی که پزشک می‌شنود در اثر جریان خون موجود در شریان جلوی مفصل آرنج پدید می‌آید. به این صداها صداهای کوروتکوف گفته می‌شود که به افتخار پزشک ارتش روسیه نیکلای کوروتکوف نام‌گذاری شده است. او در سال 1905 یعنی حدود صد سال پیش روشی برای شنیدن این صداها ابداع کرد.اندازه گیری فشارخون

درجه جیوه ای که در دستگاه فشارسنج وجود دارد این امکان را به ما می‌دهد که بتوانیم مقدار سیستولیک و دیاستولیک را اندازه گیری و یادداشت نماییم. فشاری که در بازوبند بکار برده می‌شود را توسط میلیمتر جیوه اندازه‌گیری می‌کنند یعنی جیوه در درون شیشه ای به سمت بالا تلمبه زده می‌شود.

واضح است که از آنجایی که این روش اندازه گیری فشارخون یک روش غیر مستقیم است نمی‌تواند به طور دقیق اندازه فشارخون را به ما اعلام کند حتی گاهی اوقات عدد به دست آمده خیلی از عدد واقعی متفاوت است مخصوصا در افرادی که دارای بازوهای بزرگی هستند.

اخیرا دستگاه‌های کوچک و الکتریکی برای اندازه‌گیری فشارخون ساخته شده است که از جیوه استفاده نمی‌کنند. گرچه بسیاری از این دستگاههای جدید نسبت به دستگاه‌هایی که با جیوه کار می‌کند دقت کافی ندارند و تعداد کمی از آنها توسط انجمن فشارخون بریتانیا تایید شده است. با وجود اینکه این دستگاه‌ها از ستون جیوه برای اندازه‌گیری فشارخون استفاده نمی‌کنند اما هنوز هم عدد بدست آمده را به صورت میلیمتر جیوه اعلام می‌کنند.اندازه گیری فشارخون

اساس کار این دستگاه‌ها مانند هم می‌باشند و تفاوت اندکی در طرز کار آنها وجود دارد. معمولا پزشک از شما می‌خواهد که بنشینید و بازوبند به قسمت بالای بازو و در سطح قلب شما بسته می‌شود. اهمیت زیادی دارد که شما تا آنجا که امکان دارد به حالت شل و آرام قرار داشته باشید و ساعد خود را روی میز قرار دهید. اگر ساعد خود را از روی زمین بلند کنید عدد بیشتری برای فشارخون شما اشتباها خوانده می‌شود.

فشار خون هر کسی بسیار متغییر است و اگر احساس اضطراب یا استرس داشته باشید ممکن است فشار خون شما بالاتر برود بنابراین در هنگام اندازه‌گیری فشارخون سعی کنید که آرام و شل باشید. در مقاله بعدی به اثرات بالا بودن فشار خون در دراز مدت اشاره خواهد شد.

این مقاله  و مقالات بعدی از کتاب "فشارخون" نوشته "پروفسور دی جی بیورز" و ترجمه "دکتر فرهاد همت خواه" اقتباس شده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.2/5 امتیازهای داده شده (9 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی