• بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت اسید)

  Author

  سوزش سر دل، برگشت اسید، ریفلکس معده، آیا تا به حال گریبانگیر شما شده اند؟

  خیلی از شماها حتما تا کنون نام این بیماری را شنیده‌اید و یا در اطرافیانتان کسی را دیده‌اید که از آن رنج می‌برد. دانستن چند نکته در رابطه با آن که یکی از شایعترین ناراحتی‌های بشر است خالی از لطف نیست.

 • No file selected.

  نشاسته‌ها

  Author

  غذاهای نشاسته‌ای قسمت مهمی از رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. در بعضی از نقاط جهان غذاهای نشانسته دار تا 80 درصد کل انرژی رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. در بریتانیا حدود 24 درصد کل انرژی از مواد نشاسته دار به دست می‌آید.

علل ایجاد پرفشاری خون

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

در 95 درصد موارد هیچ علت خاصی در ایجاد پرفشاری خون یافت نمی‌شود به همین دلیل به این نوع از پرفشاری خون، اولیه اطلاق می‌گردد. در 5 درصد باقیمانده یک علت زمینه‌ای در بروز پرفشاری خون دیده می‌شود در این موارد افراد مبتلا به پرفشاری خون دارای مشکلی در کلیه یا غدد فوق کلیه (آدرنال) می‌باشند. به این نوع از پرفشاری خون، ثانویه گفته می‌شود.

عوامل مختلفی در بروز پرفشاری خون دخیل هستند:

وراثت

وراثت نقش مهمی در ایجاد پرفشاری خون  بازی می‌کند به طوری که در بعضی خانواده‌ها این مشکل بیشتر دیده می‌شود. فشار خون تمایل دارد با افزایش سن بیشتر شود اما این امر عمدتا به علت تغییر در نحوه زندگی افراد است. بسیاری از مردم وقتی سنشان بیشتر می‌شود تحرکشان کمتر شده و وزنشان افزایش می‌یابد. کاهش فعالیت و افزایش وزن دو عاملی هستند که به بالا رفتن فشار خون کمک می‌کنند به علاوه در افرادی که عادت به خوردن غذاهای پرنمک و شور دارند با افزایش سن فشار خونشان بالاتر می‌رود.

نژاد

نژاد افراد نیز نقش مهمی در بروز پرفشاری خون دارد مثلا افراد سیاه پوست افریقایی که در کشورهای غربی زندگی می‌کنند شیوع پرفشاری خون در آنها بیشتر از سفید پوستان است.

علل ایجاد پرفشاری خونعوامل مرتبط به نحوه زندگی

همان طور که گفته شد پرفشاری خون به ژنتیک و توارث و نیز نحوه زندگی افراد بستگی دارد. در تحقیقاتی که بین دو قلوهای یکسان انجام شده و نیز دوقلوهایی که هر کدام از بچه‌ها در خانواده‌های جدا به صورت  فرزندخوانده بزرگ شده‌اند دیده شده که در خانواده‌هایی که از رژیم غذایی مناسبی برخورداربوده‌اند با وجود اینکه از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به فشارخون بوده‌اند اما دچار این وضعیت نشده‌اند بنابراین می‌توان گفت که نیمی از علل پرفشاری خون در افراد به عوامل ژنتیکی و ارثی و نیمی دیگر به عوامل تغذیه‌ای و رژیمی بستگی دارد.

مصرف نمک

مصرف نمک اثر مستقیمی بر روی فشار خون دارد. نشان داده شده است که بالا رفتن فشار خون همزمان با بالا رفتن سن در جواممع شهرنشینی دیده می‌شود، نتیجه مصرف مقادیر زیاد نمک می‌باشد.

وزن

افراد چاق نسبت به افراد لاغر فشار خون بیشتری دارند این امر تا حدودی به این علت است که بدن افراد چاق مجبور به سوزاندن کالری‌های اضافی که مصرف می‌کنند کار بیشتری انجام می‌دهد همچنین افراد چاق علاقه دارند که بیشتر از حد طبیعی نمک مصرف کنند.

علل ایجاد پرفشاری خون

الکل

مصرف الکل بر روی فشار خون اثر دارد و به طور کلی هر چه بیشتر الکل مصرف شود فشار خون هم بالاتر خواهد رفت افرادی که زیاد مشروب می‌خورند دارای فشار خون بالاتری بوده و خطر سکته مغزی در آنها زیاد است.

استرس

استرس می‌تواند در کوتاه مدت فشار خون را بالاتر ببرد اما در بالا بردن فشار خون در درازمدت نقش چندانی ندارد. روش‌ها و تکنیک‌های آرام سازی و ریلکسیشن ممکن است کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد اما احتمالا در کنترل فشار خون واقعی کافی نخواهند بود.

ارتباط بین استرس و فشار خون مبهم و گیج کننده است و بسیاری از تحقیقات اولیه  در این مورد با استانداردهای امروزی مطابقت ندارد شکی وجود ندارد که تحریکات استرس زا می‌توانند باعث بالا بردن فشار خون شوند. برای مثال شما خبر بد و ناراحت کننده را بشنوید فشار خون شما ممکن است بالا برود همچنین در محیط های پر سر و صدا نیز فشار خون بالا می‌رود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی

علم و فناوری