• No file selected.

  اضطراب و افسردگی بعد از یک سکته قلبی

  Author

  هر کسی بعد از یک سکته قلبی دچار نگرانی‌هایی خواهد شد و با وجود توصیه‌های مثبت و امیدوارکننده‌ای که از سوی پزشکان ، پرستاران و اطرافیان به او گفته می‌شود ، این نگرانی‌ها ممکن است ادامه یابند. آنها از این موضوع نگران هستند که دوباره دچار سکته قلبی شوند. طبیعی است که هر کسی نسبت به خودش و خانواده‌اش نگرانی‌هایی داشته باشد، حتی اگر مشکل باشد که علت این نگرانی‌ها را بر زبان بیاورد. وقوع یک سکته قلبی می‌تواند ضربه شدیدی به اعتماد به نفس فرد وارد کند، بخصوص اگر قبلا دچار بیماریهای سختی نشده باشد و در چنین مواقعی فرد به آسانی می تواند دچار افسردگی گردد.

 • No file selected.

  قلب چگونه کار می‌کند؟

  Author

  قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند. در حدود 100/000  بار در روز قلب ضربان می‌کند. برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد نیاز دارد که توسط شریانهای کرونری به عضله خودش هم خونرسانی مناسبی صورت پذیرد.

 • No file selected.

  میاستنی گراو را بشناسید

  Author

  در مقاله بیماری لوپوس به وجود برخی بیماریها در بدن انسان بر پایه فعالیت سیستم  ایمنی اشاره کردیم . یکی از این بیماریها که با توجه به ذات بیماریهای اتوایمیون در خانمها شایعتر است، میاستنی گراو نام دارد اما میاستنی گراو چیست؟
 • رماتیسم مفصلی ( آرتریت روماتوئید )

  Author

  شاید در خیلی از اطرافیانتان دیده یا شنیده باشید که دچار رماتیسم می‌باشند اما این را باید درنظر داشته باشید که هر درد در مفاصل را نمی‌توان بیماری رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید نامید. با خواندن این مطلب با این بیماری آشنا می‌شوید.

علل ایجاد پرفشاری خون

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

در 95 درصد موارد هیچ علت خاصی در ایجاد پرفشاری خون یافت نمی‌شود به همین دلیل به این نوع از پرفشاری خون، اولیه اطلاق می‌گردد. در 5 درصد باقیمانده یک علت زمینه‌ای در بروز پرفشاری خون دیده می‌شود در این موارد افراد مبتلا به پرفشاری خون دارای مشکلی در کلیه یا غدد فوق کلیه (آدرنال) می‌باشند. به این نوع از پرفشاری خون، ثانویه گفته می‌شود.

عوامل مختلفی در بروز پرفشاری خون دخیل هستند:

وراثت

وراثت نقش مهمی در ایجاد پرفشاری خون  بازی می‌کند به طوری که در بعضی خانواده‌ها این مشکل بیشتر دیده می‌شود. فشار خون تمایل دارد با افزایش سن بیشتر شود اما این امر عمدتا به علت تغییر در نحوه زندگی افراد است. بسیاری از مردم وقتی سنشان بیشتر می‌شود تحرکشان کمتر شده و وزنشان افزایش می‌یابد. کاهش فعالیت و افزایش وزن دو عاملی هستند که به بالا رفتن فشار خون کمک می‌کنند به علاوه در افرادی که عادت به خوردن غذاهای پرنمک و شور دارند با افزایش سن فشار خونشان بالاتر می‌رود.

نژاد

نژاد افراد نیز نقش مهمی در بروز پرفشاری خون دارد مثلا افراد سیاه پوست افریقایی که در کشورهای غربی زندگی می‌کنند شیوع پرفشاری خون در آنها بیشتر از سفید پوستان است.

علل ایجاد پرفشاری خونعوامل مرتبط به نحوه زندگی

همان طور که گفته شد پرفشاری خون به ژنتیک و توارث و نیز نحوه زندگی افراد بستگی دارد. در تحقیقاتی که بین دو قلوهای یکسان انجام شده و نیز دوقلوهایی که هر کدام از بچه‌ها در خانواده‌های جدا به صورت  فرزندخوانده بزرگ شده‌اند دیده شده که در خانواده‌هایی که از رژیم غذایی مناسبی برخورداربوده‌اند با وجود اینکه از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به فشارخون بوده‌اند اما دچار این وضعیت نشده‌اند بنابراین می‌توان گفت که نیمی از علل پرفشاری خون در افراد به عوامل ژنتیکی و ارثی و نیمی دیگر به عوامل تغذیه‌ای و رژیمی بستگی دارد.

مصرف نمک

مصرف نمک اثر مستقیمی بر روی فشار خون دارد. نشان داده شده است که بالا رفتن فشار خون همزمان با بالا رفتن سن در جواممع شهرنشینی دیده می‌شود، نتیجه مصرف مقادیر زیاد نمک می‌باشد.

وزن

افراد چاق نسبت به افراد لاغر فشار خون بیشتری دارند این امر تا حدودی به این علت است که بدن افراد چاق مجبور به سوزاندن کالری‌های اضافی که مصرف می‌کنند کار بیشتری انجام می‌دهد همچنین افراد چاق علاقه دارند که بیشتر از حد طبیعی نمک مصرف کنند.

علل ایجاد پرفشاری خون

الکل

مصرف الکل بر روی فشار خون اثر دارد و به طور کلی هر چه بیشتر الکل مصرف شود فشار خون هم بالاتر خواهد رفت افرادی که زیاد مشروب می‌خورند دارای فشار خون بالاتری بوده و خطر سکته مغزی در آنها زیاد است.

استرس

استرس می‌تواند در کوتاه مدت فشار خون را بالاتر ببرد اما در بالا بردن فشار خون در درازمدت نقش چندانی ندارد. روش‌ها و تکنیک‌های آرام سازی و ریلکسیشن ممکن است کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد اما احتمالا در کنترل فشار خون واقعی کافی نخواهند بود.

ارتباط بین استرس و فشار خون مبهم و گیج کننده است و بسیاری از تحقیقات اولیه  در این مورد با استانداردهای امروزی مطابقت ندارد شکی وجود ندارد که تحریکات استرس زا می‌توانند باعث بالا بردن فشار خون شوند. برای مثال شما خبر بد و ناراحت کننده را بشنوید فشار خون شما ممکن است بالا برود همچنین در محیط های پر سر و صدا نیز فشار خون بالا می‌رود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی

اطلاعات عمومی