• No file selected.

  نخستین ویتامین

  Author

   

  در مقاله قبلی در مورد بیماری اسکوربوت و بریبری و راهکارهایی که پزشکان  برای درمان آن پیدا کرده بودند آشنا شدیم، در این مقاله می‌خواهیم بدانیم نخستین ویتامین چه بوده و در کدام کشور و چگونه کشف شده است؟

 • No file selected.

  کلسترول

  Author

  کلسترول در بدن برای ساختن هورمون‌های استروئیدی، نمکهای صفراوی و نگهداری ساختمان غشاهای سلولی بکار می‌رود. با این حال بالا رفتن میزان کلسترول خون باعث افزایش  خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب در افراد می‌گردد.

 • No file selected.

  ویتامینها

  Author

  ویتامینها چیستند و اگر به بدن نرسند، چه روی خواهد داد؟

  ویتامینها موادی هستند که بدن به آنها نیاز دارد و اگر به بدن نرسند، انسان بیمار می‌شود. همه ما می‌دانیم که سبب بسیاری از بیماریها میکروب است. پزشکان هم تا صد سال پیش تصور می‌کردند که اسکوربوت، بریبری، راشیتیسم، شبکوری و بسیاری از بیماریهای دیگر به سبب وجود میکروبهاست. اما پژوهشهای بعدی نشان داد که سبب بعضی از بیماریها کمبود برخی مواد در غذاهاست. کمبود هر ماده سبب نوعی بیماری می‌شود. مردم روزگار ما به اهمیت ویتامینها پی برده‌اند و چون به اندازه مناسب از آنها استفاده می‌کنند، سالمتر و بیشتر عمر می‌کنند.

 • No file selected.

  ستون فقرات ( بخش اول)

  Author

  اگر وزنه‌ای بر سر یک سیم خمیده آویزان نماییم، سیم بازهم خمیده تر می‌شود. ستون فقرات هم به همین  صورت مثل سیم خمیده عمل می‌کند. یعنی اگر مرکز ثقل ستون فقرات از یک نقطه تحت فشار قرار گیرد و به طرف پایین کشیده شود خمیدگی کم و ضعیف به خمیدگی شدیدتر تبدیل می‌گردد.

سینوزیت و درمان آن

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

 

همانطور که حتما می‌دانید، سینوس‌ها حفراتی هوادار در اطراف بینی و در ناحیه پیشانی می‌باشند که در صورتی که به سبب عفونت دچار ترشحات چرکی شوند بیماری سینوزیت  ایجاد می‌گردد. پس در واقع سینوزیت یعنی عفونت سینوسهای اطراف بینی.

قبلا در مقاله رینیت آلرژیک در مورد آلرژی و بیماران مربوط به آن توضیح داده شد. باید بدانید که سینوزیت هم اغلب در زمینه رینیت آلرژیک و یا سرماخوردگی‌ها پدید می‌آید.

سینوزیت می‌تواند به شکل حاد یا مزمن بروز کند. تکرار سینوزیت در یک دوره زمانی مشخص احتمال بیماریهای ایمنی زمینه‌ای یا نقایص آناتومیک را مطرح می‌کند.

مهمترین عاملی که باعث ابتلای به سینوزیت می‌شود در تمامی سنین، سرماخوردگی است. اما بیمار سینوزیتی چه علایمی دارد؟

•    گرفتگی بینی و تو دماغی صحبت کردن سینوزیت

•   ترشح چرکی یک یا دوطرفه از بینی به صورت مداوم

•   سرفه بویژه در شب

•    درد و تورم روی سینوسهای اطراف بینی و پیشانی

•    سر درد

معمولا سینوزیت به دنبال یک سرماخوردگی طول کشیده که تبدیل به عفونت باکتریال شده ایجاد می‌گردد و در نتیجه به جهت داشتن عامل باکتریایی نیازمند درمان آنتی بیوتیکی است. اما غیر از سرماخوردگی عوامل خطر دیگری هم ممکن است فرد را مستعد بیماری سینوزیت کنند. این عوامل عبارتند از:

•   اختلال ایمنیسینوزیت

•    بیماری فیبروز کیستیک

•   پولیپهای بینی

•    عفونتهای مزمن مانند ایدز

•    سندرم مژکهای بدون تحرک

•   جسم خارجی بینی

 

سینوزیت

 

در ارزیابی بیماری سینوزیت گرفتن گرافی ساده از سینوسها می‌تواند کمک کننده باشد. درصورتیکه برای شما مشابه چنین حالتی بیش از چند بار تکرار شده و نیازمند درمان  کامل آنتی بیوتیکی شده‌اید، شما احتمال زیاد دچار سینوزیت مزمن هستید و بایستی با مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی، ارزیابی کامل سینوس ها از شما به عمل بیاید و در صورتیکه دچار نقایص آناتومیک باشید ممکن است حتی نیازمند اعمال جراحی به  خصوصی بر روی سینوس‌ها باشید. بسیاری از علایم سینوزیتها معمولا با این عمل ها بر طرف می‌شوند.

در صورتیکه سینوزیت شما در زمینه آلرژی باشد، اجتناب از آلرژنها می‌تواند اساس پیشگیری باشد. ضمنا استفاده از اسپری‌های کورتون دار و ضد حساسیت و شستشوی مکرر سینوسها و بینی با نظر پزشک، می تواند در درمان اثر بسزایی داشته باشد.

سینوزیت‌ها در صورت عدم درمان صحیح ممکن است عوارضی هم داشته باشند. این عوارض ممکن است حتی به اشکال خطرناکی مانند سلولیت اربیت یا حتی آبسه مغزی و عفونتهای مغز هم بروز کند.

درمان سینوزیت‌های بدون عارضه ممکن است با آنتی بیوتیک‌های ساده مانند آموکسی سیلین انجام گیرد اما در موارد تکرارشونده و در صورت عارضه دار شدن تیاز به درمانهای پیچیده تری می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.4/5 امتیازهای داده شده (7 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی