• No file selected.

  میاستنی گراو را بشناسید

  Author

  در مقاله بیماری لوپوس به وجود برخی بیماریها در بدن انسان بر پایه فعالیت سیستم  ایمنی اشاره کردیم . یکی از این بیماریها که با توجه به ذات بیماریهای اتوایمیون در خانمها شایعتر است، میاستنی گراو نام دارد اما میاستنی گراو چیست؟
 • چه بودیم و چه شدیم؟

  Author

  همه می‌دانیم نوزادی که به دنیا می‌آید هیچ کدام از تواناییهای کلامی، فکری و رفتاری حال حاضر ما را ندارد. اما شاید برایتان جالب باشد که این روند تکاملی و ترتیبی به چه صورت اتفاق می‌افتد و هرکدام از این تواناییهای به ظاهر ساده در چه زمانی از توان یک نوزاد بر می‌آید ؟شاید خیلی از شماها که به تازگی صاحب یک فرزند شیرین یا خواهر و برادر شده‌اید دوست داشته باشید تا بدانید این نوزاد به ترتیب صاحب کدام عملکردها خواهد شد؟

 • No file selected.

  ویتامینها

  Author

  ویتامینها چیستند و اگر به بدن نرسند، چه روی خواهد داد؟

  ویتامینها موادی هستند که بدن به آنها نیاز دارد و اگر به بدن نرسند، انسان بیمار می‌شود. همه ما می‌دانیم که سبب بسیاری از بیماریها میکروب است. پزشکان هم تا صد سال پیش تصور می‌کردند که اسکوربوت، بریبری، راشیتیسم، شبکوری و بسیاری از بیماریهای دیگر به سبب وجود میکروبهاست. اما پژوهشهای بعدی نشان داد که سبب بعضی از بیماریها کمبود برخی مواد در غذاهاست. کمبود هر ماده سبب نوعی بیماری می‌شود. مردم روزگار ما به اهمیت ویتامینها پی برده‌اند و چون به اندازه مناسب از آنها استفاده می‌کنند، سالمتر و بیشتر عمر می‌کنند.

 • No file selected.

  چرا شما به پروتئین‌ها نیاز دارید؟

  Author

  پروتئین‌ها دارای استفاده‌های زیادی در بدن شما هستند. آنها قسمت مهمی از ساختمان بافتهایی مثل پوست و کلاژن هستند که در بافت همبندی مانند تاندون‌ها و لیگامان ها دیده می‌شوند. خون برای ساختن گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و بسیاری از اجزاء موجود در پلاسما به پروتئین ها نیاز دارد. سیستم ایمنی بدن شما نیز به پروتئین‌ها متکی می‌باشد و از پروتئین‌ها برای ساختن آنتی بادی‌ها و گلبول های سفیدی که با بیماریها می جنگند استفاده می‌کند.

سنگ‌ های صفراوی

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

سنگ‌ های صفراوی

یکی از شایعترین بیماری‌های انسان در طول زندگی، ابتلا به سنگ‌های صفراوی است. در بسیاری از موارد ممکن است این سنگها  علامتدار نشوند  ولی میزان بروز واقعی آن شاید به 3 نفر در هر 10 نفر هم برسد.

فاکتورهای خاصی ممکن است احتمال سنگ صفراوی را بالا ببرند این عوامل عبارتند از:

1- چاقی

2- دوران بارداری

3- برخی جراحی‌ها مانند جراحی معده و برداشتن روده باریک

4- ابتلا به برخی بیماریهای خون مانند تالاسمی و بیماری سیکل سل


سنگ‌های صفراوی می توانند به دو شکل کلسترولی و سنگهای پیگمانی ایجاد شوند. برخی عفونتهای باکتریایی در ایجاد سنگهای پیگمانی دخیل هستند.

اشباع بیش از حد صفرا بوسیله کلسترول هم مکانیسم اصلی تشکیل سنگهای کلسترولی است.

علایم بالینی اصلی سنگ صفراوی در بیماران علامتدار شامل درد کولیکی است. درد کولیکی دردی ثابت در ناحیه راست فوقانی شکم یا بالای ناف است که تا 5-4 ساعت طول می کشد و معمولا ناگهانی و پس از صرف غذای چرب ایجاد می‌شود. در برخی افراد همین سنگ صفرا می‌تواند علایم غیر مرتبط با غذا خوردن مانند نفخ شکم داشته باشد. این نکته را باید در نظر داشت که در کسی که دچار چنین دردهایی می‌شود باید بیماری‌های دیگر مثل زخم معده و روده ، رفلاکس معده به مری و فتق‌های دیواره شکم و بیماری‌های کبدی و سنگ‌های کلیه هم زیر نظر قرار بگیرند. تظاهراتی که عنوان شد تحت نام کوله سیستیت مزمن طبقه‌بندی می‌شود و در صورت اثبات سنگ کیسه صفرا توسط سونوگرافی نیاز به عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا دارد.

اما گاهی اوقات این تظاهرات می‌تواند به صورت حاد و ناگهانی رخ دهد و درواقع در نوع حاد کوله سیستیت درد شدید تر از نوع مزمن ایجاد می‌شود و همراه علایم تب و تهوع و استفراغ و بی اشتهایی است. در معاینه، ناحیه راست فوقانی شکم حساسیت دارد. این نوع از بیماری  التهابی کیسه صفرا هم توسط سونوگرافی تشخیص داده می‌شود. در این شرایط  بستری در بیمارستان و تجویز مایعات و ضد درد و عمل جراحی اورِژانس وضعیت بیمار را مطلوب تر می‌کند.

سنگ‌های صفراوینوع دیگر از بیماری‌های التهابی کیسه صفرا، کلانژیت حاد نام دارد که توسط تریاد ( علایم 3 گانه ) شارکو تشخیص داده می‌شود. این بیماری شامل تب، درد اپیگاستر (بالای ناف) و زردی است که در 2/3 بیماران این 3 علامت با هم اتفاق می‌افتد و در واقع شامل عفونت بالا رونده ناشی از انسداد مجاری صفراوی توسط سنگ کیسه صفرا است. خانم‌های مسن به احتمال بالاتری مبتلا به این نوع التهاب می‌شوند. در این شرایط هم بایستی بصورت اورژانس رفع انسداد مجازی صفراوی صورت بگیرد.

پس اگر دچار دردهایی ثابت در ناحیه راست فوقانی شکم و در محدوده کبد یا ناحیه معده خود بدنبال مصرف غذای چرب یا در هنگام شب می‌شوید بایستی با مراجعه به پزشک از لحاظ احتمال سنگ صفرا مورد ارزیابی قرار بگیرید.

رعایت رژیم غذایی سالم و کم چرب  و تحرک و ورزش منظم در سنین جوانی و میانسالی می‌تواند از بروز سنگ کیسه صفرا بکاهد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.8/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت