• سنگهای کلیه (بخش اول)

  Author

  شاید تاکنون کسی را دیده باشید که دچار درد سنگ کلیه باشد. در برخی موارد درد سنگ کلیه جزو بدترین دردهاست و بیمار دچارآن از شدت درد رنج بسیاری می‌کشد. آیا راهی برای پیشگیری از ابتلا به سنگهای کلیه وجود دارد؟

 • بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت اسید)

  Author

  سوزش سر دل، برگشت اسید، ریفلکس معده، آیا تا به حال گریبانگیر شما شده اند؟

  خیلی از شماها حتما تا کنون نام این بیماری را شنیده‌اید و یا در اطرافیانتان کسی را دیده‌اید که از آن رنج می‌برد. دانستن چند نکته در رابطه با آن که یکی از شایعترین ناراحتی‌های بشر است خالی از لطف نیست.

 • No file selected.

  درمان بدون دارو برای افراد مبتلا به پرفشاری خون

  Author

  درمان بدون دارو عبارتست از تغییر در نحوه زندگی و رژیم غذایی که توسط پزشک برای پایین آوردن فشار خون به ما توصیه می‌شود. بعضی از این تغییرات ممکن است برای شما انجامش سخت باشد. با این حال هر چقدر که این تغییرات برای شما سخت باشد اما ارزشش را خواهد داشت. اگر شما در انجام این تغییرات موفق شوید فشار خون شما ممکن است بدون استفاده از دارو به وضعیت طبیعی برگردد. راه‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید به خودتان کمک کنید و به حالت بهتری تغییر کنید.

سنگهای کلیه (بخش دوم)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

سنگهای کلیه (بخش دوم)

در بخش اول راجع به نحوه تشکیل سنگ و راههای پیشگیری کلی سنگهای کلیوی صحبت کردیم. به طور کلی سنگها در مردان شایعترند و سن شایع ، سن 35 تا 40 سالگیست. کسی که مبتلا به سنگ کلیه می‌شود به احتمال بالایی مجددا دچار سنگ می‌شود پس آگاهی از جنس سنگ می‌تواند در پیگیری بیمار کمک کننده باشد.

شایعترین سنگها از جنس کلسیمی هستند و مکانیسم‌های مختلفی در باب تشکیل این سنگ وجود دارد مثل جذب زیاد کلسیم از راه گوارشی یا به دلیل بیماریهای کلیوی و همچنین پرکاری پارا تیروئید. در برخی موارد هم دفع بیش از حد اگزالات در شرایطی باعث افزایش احتمال تولید سنگهای کلسیمی می‌شوند.

اما در هیچکدام از این انواع نیازی به محدودیت شدید کلسیم رژیم غذایی نیست. ولی در موارد مربوط  به اگزالات، محدودیت مصرف برخی مواد مانند نوشابه سیاه، قهوه، چای پر رنگ و شکلات می‌تواند مو ثر باشد.

نوع دیگری از سنگها، سنگهای اسید اوریکی می‌باشند و باید بدانید تنها سنگی که با درمان طبی حل می‌شود این نوع سنگ است. برای پیشگیری از سنگهای اسید اوریکی بایستی مصرف مایعات فراوان همراه با قلیایی کردن ادرار به وسیله دارو تحت نظر پزشک صورت گیرد.

سنگهای عفونی به دلیل عفونتهای ادراری مکرر و غالبا در زنان رخ می دهند. این نوع سنگها معمولا بسیار بزرگ بوده و مکررا عود می‌کنند.

نوع دیگری از سنگها، سنگهای سیستئینی نام دارند. این بیماران دچار دفع زیاد سیستئین هستند. این سنگها هم معمولا عود می‌کنند و به درمان سنگ شکنی هم مقاوم هستند.

در این نوع سنگها هم مصرف زیاد مایعات ضروریست.

سنگهای کلیه انواع دیگری از سنگها هم با شیوع کمتر وجود دارند. اما کسیکه دچار سنگ می‌شود بعد از بار دوم نیاز به ارزیابی متابولیک از لحاظ جنس سنگ و اختلالات زمینه‌ای دارد.

در سنگهای دوطرفه و متعدد و در بچه‌ها و همراه عفونت ادراری هم لازم است سنگها پیگیری شوند.

بسیاری از سنگها امکان دفع خود به خودی دارند و درمان شامل تحرک بیشتر و مصرف فراوان مایع و فرصت دادن به سنگ است اما در موارد سایز سنگ بالای 5- 6 میلیمتر  ممکن است نیاز به روشهای سنگ شکنی از طریق امواج شوک از خارج بدن باشد. در موارد سنگهای بزرگتر و مقاوم هم ممکن است عمل جراحی نیاز باشد. این را هم باید در نظر داشته باشید که سنگها فقط محدود به کلیه نیستند و ممکن است در حالبها و یا مثانه هم دیده شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.7/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی