• No file selected.

  ویتامینها

  Author

  ویتامینها چیستند و اگر به بدن نرسند، چه روی خواهد داد؟

  ویتامینها موادی هستند که بدن به آنها نیاز دارد و اگر به بدن نرسند، انسان بیمار می‌شود. همه ما می‌دانیم که سبب بسیاری از بیماریها میکروب است. پزشکان هم تا صد سال پیش تصور می‌کردند که اسکوربوت، بریبری، راشیتیسم، شبکوری و بسیاری از بیماریهای دیگر به سبب وجود میکروبهاست. اما پژوهشهای بعدی نشان داد که سبب بعضی از بیماریها کمبود برخی مواد در غذاهاست. کمبود هر ماده سبب نوعی بیماری می‌شود. مردم روزگار ما به اهمیت ویتامینها پی برده‌اند و چون به اندازه مناسب از آنها استفاده می‌کنند، سالمتر و بیشتر عمر می‌کنند.

 • No file selected.

  درمان آلرژی با رژیم غذایی

  Author

  هر کسی که به وجود یک آلرژی غذایی مشکوک باشد باید با مراجعه به یک متخصص تغذیه مشکلش تشخیص داده شده و درمان گردد. تشخیص یک آلرژی غذایی اغلب براساس حذف مواد حساسیت زا "آلرژی‌ها" از رژیم غذایی صورت می‌گیرد.

 • کمر درد

  Author

  در هر سن و سالی که باشید به احتمال زیاد تاکنون درد کمر را تجربه کرده‌اید. اما آیا می‌دانید که چه کمردردی را حتما باید جدی گرفت؟

  براساس کتب رفرنس پزشکی معمولا 5 نوع کمردرد وجود دارد که عبارتند از: کمر درد موضعی، ارجاعی به پشت، مربوط به ستون مهره، رادیکولر و اسپاسم عضلانی. هر کدام از این انواع ویژگی‌هایی دارند که می‌تواند در تشخیص علت کمک کننده باشد. مثلا کمر درد مربوط به مهره‌ها ممکن است به اندام تحتانی ارجاع گردد یا کمردرد رادیکولر دردی تیزبوده که به پاها تیر می‌کشد.

سنگهای کلیه (بخش دوم)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

سنگهای کلیه (بخش دوم)

در بخش اول راجع به نحوه تشکیل سنگ و راههای پیشگیری کلی سنگهای کلیوی صحبت کردیم. به طور کلی سنگها در مردان شایعترند و سن شایع ، سن 35 تا 40 سالگیست. کسی که مبتلا به سنگ کلیه می‌شود به احتمال بالایی مجددا دچار سنگ می‌شود پس آگاهی از جنس سنگ می‌تواند در پیگیری بیمار کمک کننده باشد.

شایعترین سنگها از جنس کلسیمی هستند و مکانیسم‌های مختلفی در باب تشکیل این سنگ وجود دارد مثل جذب زیاد کلسیم از راه گوارشی یا به دلیل بیماریهای کلیوی و همچنین پرکاری پارا تیروئید. در برخی موارد هم دفع بیش از حد اگزالات در شرایطی باعث افزایش احتمال تولید سنگهای کلسیمی می‌شوند.

اما در هیچکدام از این انواع نیازی به محدودیت شدید کلسیم رژیم غذایی نیست. ولی در موارد مربوط  به اگزالات، محدودیت مصرف برخی مواد مانند نوشابه سیاه، قهوه، چای پر رنگ و شکلات می‌تواند مو ثر باشد.

نوع دیگری از سنگها، سنگهای اسید اوریکی می‌باشند و باید بدانید تنها سنگی که با درمان طبی حل می‌شود این نوع سنگ است. برای پیشگیری از سنگهای اسید اوریکی بایستی مصرف مایعات فراوان همراه با قلیایی کردن ادرار به وسیله دارو تحت نظر پزشک صورت گیرد.

سنگهای عفونی به دلیل عفونتهای ادراری مکرر و غالبا در زنان رخ می دهند. این نوع سنگها معمولا بسیار بزرگ بوده و مکررا عود می‌کنند.

نوع دیگری از سنگها، سنگهای سیستئینی نام دارند. این بیماران دچار دفع زیاد سیستئین هستند. این سنگها هم معمولا عود می‌کنند و به درمان سنگ شکنی هم مقاوم هستند.

در این نوع سنگها هم مصرف زیاد مایعات ضروریست.

سنگهای کلیه انواع دیگری از سنگها هم با شیوع کمتر وجود دارند. اما کسیکه دچار سنگ می‌شود بعد از بار دوم نیاز به ارزیابی متابولیک از لحاظ جنس سنگ و اختلالات زمینه‌ای دارد.

در سنگهای دوطرفه و متعدد و در بچه‌ها و همراه عفونت ادراری هم لازم است سنگها پیگیری شوند.

بسیاری از سنگها امکان دفع خود به خودی دارند و درمان شامل تحرک بیشتر و مصرف فراوان مایع و فرصت دادن به سنگ است اما در موارد سایز سنگ بالای 5- 6 میلیمتر  ممکن است نیاز به روشهای سنگ شکنی از طریق امواج شوک از خارج بدن باشد. در موارد سنگهای بزرگتر و مقاوم هم ممکن است عمل جراحی نیاز باشد. این را هم باید در نظر داشته باشید که سنگها فقط محدود به کلیه نیستند و ممکن است در حالبها و یا مثانه هم دیده شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.7/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی