• No file selected.

  اضطراب و افسردگی بعد از یک سکته قلبی

  Author

  هر کسی بعد از یک سکته قلبی دچار نگرانی‌هایی خواهد شد و با وجود توصیه‌های مثبت و امیدوارکننده‌ای که از سوی پزشکان ، پرستاران و اطرافیان به او گفته می‌شود ، این نگرانی‌ها ممکن است ادامه یابند. آنها از این موضوع نگران هستند که دوباره دچار سکته قلبی شوند. طبیعی است که هر کسی نسبت به خودش و خانواده‌اش نگرانی‌هایی داشته باشد، حتی اگر مشکل باشد که علت این نگرانی‌ها را بر زبان بیاورد. وقوع یک سکته قلبی می‌تواند ضربه شدیدی به اعتماد به نفس فرد وارد کند، بخصوص اگر قبلا دچار بیماریهای سختی نشده باشد و در چنین مواقعی فرد به آسانی می تواند دچار افسردگی گردد.

 • No file selected.

  وقتی خم می‌شوید زانوهایتان را خم نمایید.

  Author

  کسی که وارد نیست وقتی می‌خواهد چیزی را از زمین بردارد زانوهایش را خم نمی‌کند، بالا تنه به خصوص سر را کاملا جلو می‌برد. در این حالت ماهیچه‌های شخص باید جهت ایجاد تعادل در مقابل نیروی جاذبه‌ای زمین بسیار فعال باشند. وقتی همان شخص به حالت عادی برگشت می بینییم که صورتش قرمز شده، خون در مغزش جمع شده و کمرش به درد آمده است.

 • No file selected.

  سندرم خستگی مزمن

  Author

  سندرم خستگی مزمن نام اختلالی است که با خستگی ناتوان کننده همراه با شکایات گوناگون  گوارشی، جسمی وعصبی بروز می‌کند.

سنگهای کلیه (بخش دوم)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

سنگهای کلیه (بخش دوم)

در بخش اول راجع به نحوه تشکیل سنگ و راههای پیشگیری کلی سنگهای کلیوی صحبت کردیم. به طور کلی سنگها در مردان شایعترند و سن شایع ، سن 35 تا 40 سالگیست. کسی که مبتلا به سنگ کلیه می‌شود به احتمال بالایی مجددا دچار سنگ می‌شود پس آگاهی از جنس سنگ می‌تواند در پیگیری بیمار کمک کننده باشد.

شایعترین سنگها از جنس کلسیمی هستند و مکانیسم‌های مختلفی در باب تشکیل این سنگ وجود دارد مثل جذب زیاد کلسیم از راه گوارشی یا به دلیل بیماریهای کلیوی و همچنین پرکاری پارا تیروئید. در برخی موارد هم دفع بیش از حد اگزالات در شرایطی باعث افزایش احتمال تولید سنگهای کلسیمی می‌شوند.

اما در هیچکدام از این انواع نیازی به محدودیت شدید کلسیم رژیم غذایی نیست. ولی در موارد مربوط  به اگزالات، محدودیت مصرف برخی مواد مانند نوشابه سیاه، قهوه، چای پر رنگ و شکلات می‌تواند مو ثر باشد.

نوع دیگری از سنگها، سنگهای اسید اوریکی می‌باشند و باید بدانید تنها سنگی که با درمان طبی حل می‌شود این نوع سنگ است. برای پیشگیری از سنگهای اسید اوریکی بایستی مصرف مایعات فراوان همراه با قلیایی کردن ادرار به وسیله دارو تحت نظر پزشک صورت گیرد.

سنگهای عفونی به دلیل عفونتهای ادراری مکرر و غالبا در زنان رخ می دهند. این نوع سنگها معمولا بسیار بزرگ بوده و مکررا عود می‌کنند.

نوع دیگری از سنگها، سنگهای سیستئینی نام دارند. این بیماران دچار دفع زیاد سیستئین هستند. این سنگها هم معمولا عود می‌کنند و به درمان سنگ شکنی هم مقاوم هستند.

در این نوع سنگها هم مصرف زیاد مایعات ضروریست.

سنگهای کلیه انواع دیگری از سنگها هم با شیوع کمتر وجود دارند. اما کسیکه دچار سنگ می‌شود بعد از بار دوم نیاز به ارزیابی متابولیک از لحاظ جنس سنگ و اختلالات زمینه‌ای دارد.

در سنگهای دوطرفه و متعدد و در بچه‌ها و همراه عفونت ادراری هم لازم است سنگها پیگیری شوند.

بسیاری از سنگها امکان دفع خود به خودی دارند و درمان شامل تحرک بیشتر و مصرف فراوان مایع و فرصت دادن به سنگ است اما در موارد سایز سنگ بالای 5- 6 میلیمتر  ممکن است نیاز به روشهای سنگ شکنی از طریق امواج شوک از خارج بدن باشد. در موارد سنگهای بزرگتر و مقاوم هم ممکن است عمل جراحی نیاز باشد. این را هم باید در نظر داشته باشید که سنگها فقط محدود به کلیه نیستند و ممکن است در حالبها و یا مثانه هم دیده شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.7/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت