• سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

  Author

  ممکن است برای خیلی از شما پیش آمده باشد که متوجه زردی چشم یا پوست کسی یا حتی خودتان شده باشید.برای اینکه بفهمیم این زردی چیست چه کنیم؟و در چه شرایطی باید پیگیری کنیم؟

 • No file selected.

  علل ایجاد پرفشاری خون

  Author

  در 95 درصد موارد هیچ علت خاصی در ایجاد پرفشاری خون یافت نمی‌شود به همین دلیل به این نوع از پرفشاری خون، اولیه اطلاق می‌گردد. در 5 درصد باقیمانده یک علت زمینه‌ای در بروز پرفشاری خون دیده می‌شود در این موارد افراد مبتلا به پرفشاری خون دارای مشکلی در کلیه یا غدد فوق کلیه (آدرنال) می‌باشند. به این نوع از پرفشاری خون، ثانویه گفته می‌شود.

 • سرطان های پوست را بشناسید ( بخش اول)

  Author

  با توجه به اینکه پوست بدن سطح وسیعی را تشکیل داده بدخیمی‌های پوست جزو شایعترین و گاهی خطرناکترین سرطانها به حساب می‌آیند. در این مطلب ملانوما که یکی از بدخیم ترین سرطانهای پوست است معرفی می‌شود.

سنگهای کلیه (بخش دوم)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

سنگهای کلیه (بخش دوم)

در بخش اول راجع به نحوه تشکیل سنگ و راههای پیشگیری کلی سنگهای کلیوی صحبت کردیم. به طور کلی سنگها در مردان شایعترند و سن شایع ، سن 35 تا 40 سالگیست. کسی که مبتلا به سنگ کلیه می‌شود به احتمال بالایی مجددا دچار سنگ می‌شود پس آگاهی از جنس سنگ می‌تواند در پیگیری بیمار کمک کننده باشد.

شایعترین سنگها از جنس کلسیمی هستند و مکانیسم‌های مختلفی در باب تشکیل این سنگ وجود دارد مثل جذب زیاد کلسیم از راه گوارشی یا به دلیل بیماریهای کلیوی و همچنین پرکاری پارا تیروئید. در برخی موارد هم دفع بیش از حد اگزالات در شرایطی باعث افزایش احتمال تولید سنگهای کلسیمی می‌شوند.

اما در هیچکدام از این انواع نیازی به محدودیت شدید کلسیم رژیم غذایی نیست. ولی در موارد مربوط  به اگزالات، محدودیت مصرف برخی مواد مانند نوشابه سیاه، قهوه، چای پر رنگ و شکلات می‌تواند مو ثر باشد.

نوع دیگری از سنگها، سنگهای اسید اوریکی می‌باشند و باید بدانید تنها سنگی که با درمان طبی حل می‌شود این نوع سنگ است. برای پیشگیری از سنگهای اسید اوریکی بایستی مصرف مایعات فراوان همراه با قلیایی کردن ادرار به وسیله دارو تحت نظر پزشک صورت گیرد.

سنگهای عفونی به دلیل عفونتهای ادراری مکرر و غالبا در زنان رخ می دهند. این نوع سنگها معمولا بسیار بزرگ بوده و مکررا عود می‌کنند.

نوع دیگری از سنگها، سنگهای سیستئینی نام دارند. این بیماران دچار دفع زیاد سیستئین هستند. این سنگها هم معمولا عود می‌کنند و به درمان سنگ شکنی هم مقاوم هستند.

در این نوع سنگها هم مصرف زیاد مایعات ضروریست.

سنگهای کلیه انواع دیگری از سنگها هم با شیوع کمتر وجود دارند. اما کسیکه دچار سنگ می‌شود بعد از بار دوم نیاز به ارزیابی متابولیک از لحاظ جنس سنگ و اختلالات زمینه‌ای دارد.

در سنگهای دوطرفه و متعدد و در بچه‌ها و همراه عفونت ادراری هم لازم است سنگها پیگیری شوند.

بسیاری از سنگها امکان دفع خود به خودی دارند و درمان شامل تحرک بیشتر و مصرف فراوان مایع و فرصت دادن به سنگ است اما در موارد سایز سنگ بالای 5- 6 میلیمتر  ممکن است نیاز به روشهای سنگ شکنی از طریق امواج شوک از خارج بدن باشد. در موارد سنگهای بزرگتر و مقاوم هم ممکن است عمل جراحی نیاز باشد. این را هم باید در نظر داشته باشید که سنگها فقط محدود به کلیه نیستند و ممکن است در حالبها و یا مثانه هم دیده شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.7/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت