• کلسترول

  Author شایان منصوری

  کلسترول در بدن برای ساختن هورمون‌های استروئیدی، نمکهای صفراوی و نگهداری ساختمان غشاهای سلولی بکار می‌رود. با این حال بالا رفتن میزان کلسترول خون باعث افزایش  خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب در افراد می‌گردد.

 • درمان بدون دارو برای افراد مبتلا به پرفشاری خون

  Author صنم سرایی

  درمان بدون دارو عبارتست از تغییر در نحوه زندگی و رژیم غذایی که توسط پزشک برای پایین آوردن فشار خون به ما توصیه می‌شود. بعضی از این تغییرات ممکن است برای شما انجامش سخت باشد. با این حال هر چقدر که این تغییرات برای شما سخت باشد اما ارزشش را خواهد داشت. اگر شما در انجام این تغییرات موفق شوید فشار خون شما ممکن است بدون استفاده از دارو به وضعیت طبیعی برگردد. راه‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید به خودتان کمک کنید و به حالت بهتری تغییر کنید.

 • بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت اسید)

  Author رامیز کامرانی

  سوزش سر دل، برگشت اسید، ریفلکس معده، آیا تا به حال گریبانگیر شما شده اند؟

  خیلی از شماها حتما تا کنون نام این بیماری را شنیده‌اید و یا در اطرافیانتان کسی را دیده‌اید که از آن رنج می‌برد. دانستن چند نکته در رابطه با آن که یکی از شایعترین ناراحتی‌های بشر است خالی از لطف نیست.

سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

نویسنده: رامیز کامرانی, يكشنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۰, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت, تعداد بازدیدها 6839,

سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

ممکن است برای خیلی از شما پیش آمده باشد که متوجه زردی چشم یا پوست کسی یا حتی خودتان شده باشید.برای اینکه بفهمیم این زردی چیست چه کنیم؟و در چه شرایطی باید پیگیری کنیم؟

از تجزیه گلبولهای قرمز خون بیلی روبین تولید می‌شود. افزایش این ماده در اثر عوامل مختلف می‌تواند منجر به بروز زردی شود. سندرم ژیلبرت هم یکی از این علل و در واقع بی دردسر ترین آنهاست.
این سندرم یک افزایش بیلی روبین از نوع غیر کنژوگه و خفیف است که همراه عملکرد نرمال و تستهای کبدی عادیست. این بیماری یک بیماری شایع است به طوریکه از حدود هر 11 تا 12 نفر ممکن است یک نفر دچار آن باشد. علت اصلی بیماری نقص در فعالیت آنزیم گلوکورونیل ترانسفراز (تبدیل کننده نوع غیر محلول بیلی روبین به نوع محلول) می‌باشد. این بیماری در هر دو جنس ممکن است دیده شود ولی در مردان شایعتر است   و تا سنین جوانی تشخیص داده می‌شود.
تظاهر اصلی بیماری بروز زردی به ویژه در  چشمها می‌باشد که البته در شرایط خاصی دیده می‌شود. به دنبال ورزش شدید، گرسنگی، بی خوابی ،  تنشهای عصبی و گاهی عفونتهای ساده مثل سرماخوردگی فرد یا اطرافیانش ممکن است متوجه زردی چشم و تا حدودی پوست بیمار شوند. با توجه به اینکه زردی می‌تواند نشانه بیماریهای مهم کبدی باشد در تمام افراد با این شرح حال باید تستهای بررسی خون و ارزیابی عملکرد کبد صورت بگیرد تا تشخیص های مهم در نظر باشد. اما در صورتیکه این تستها طبیعی باشند و سونوگرافی کبد هم نرمال باشد فرد مبتلا به سندرم ژیلبرت  تلقی می‌شود . این بیماری نیاز به درمان خاصی ندارد و فقط رعایت برخی نکات مانند پرهیز از گرسنگی و کم خوابی و مصرف مایعات می‌تواند از بروز حملات زردی کم کند.
پس اگر جزو افرادی هستید که در بعضی شرایط مانند گرسنگی یا کم خوابی متوجه زردی در چشم یا پوست خود می‌شوید  حتما با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشهایی که برایتان در نظر گرفته می‌شود بیماریهای مهم کبدی را ارزیابی کرده و در صورتیکه تشخیص ژیلبرت داده شد نگرانی خاصی نداشته باشید. البته باز هم این نکته را در ذهن داشته باشید که بروز زردی ممکن است نشانه بسیاری از بیماریهای کبدی مانند هپاتیت ها و بیماریهای مهم صفراوی باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (12 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

پزشکی و سلامت