• No file selected.

  کوآنزیمها و ویتامینها

  Author

  چرا بدن به مقدار بسیار کمی از ویتامینها نیازمند است؟ بدن با این مقدار کم چه کار می‌تواند بکند؟ اگر بدن می‌تواند با این مقدار کم زندگی کند، چرا بدون آن نمی‌تواند؟

 • No file selected.

  آزمایش‌های تشخیصی فشار خون

  Author

  اگر مشخص شد که شما دچار پرفشاری خون هستید پزشک شما معاینات و آزمایشهای بیشتری از شما به عمل خواهد آورد این آزمایشها شامل آزمایش خون ، آزمایش ادرار و گرفتن نوار قلبی خواهند بود. در موارد شدیدتر پرفشاری خون ممکن است بیمار به تخصص‌های بالاتر ارجاع داده شود.

 • No file selected.

  ویتامین ب یک B1 "تیامین"

  Author

  ویتامین ب یک به تجزیه کربوهیدراتها، چربی و الکل در بدن کمک می‌کند. افراد دچار کمبود ویتامین ب یک به بیماری بری بری مبتلا می‌شوند و از آنجایی که بدن آنها نمی‌تواند کربوهیدراتها و چربی‌ها را بخوبی تجزیه نماید دچار مشکلات قلبی و عصبی می‌شوند.

 • No file selected.

  آشنایی با لیزر

  Author

  لیزر نوعی از نور یا به عبارت بهتر یک نور مهار شده است، درخشانتر از هرچه که در طبیعت می‌توان یافت. از نظر علمی این امکان وجود دارد که با تولید نور قوی‌ای از لیزر، هر ماده موجود بر روی زمین را در کسری از ثانیه به بخار تبدیل نمود.

سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

ممکن است برای خیلی از شما پیش آمده باشد که متوجه زردی چشم یا پوست کسی یا حتی خودتان شده باشید.برای اینکه بفهمیم این زردی چیست چه کنیم؟و در چه شرایطی باید پیگیری کنیم؟

از تجزیه گلبولهای قرمز خون بیلی روبین تولید می‌شود. افزایش این ماده در اثر عوامل مختلف می‌تواند منجر به بروز زردی شود. سندرم ژیلبرت هم یکی از این علل و در واقع بی دردسر ترین آنهاست.
این سندرم یک افزایش بیلی روبین از نوع غیر کنژوگه و خفیف است که همراه عملکرد نرمال و تستهای کبدی عادیست. این بیماری یک بیماری شایع است به طوریکه از حدود هر 11 تا 12 نفر ممکن است یک نفر دچار آن باشد. علت اصلی بیماری نقص در فعالیت آنزیم گلوکورونیل ترانسفراز (تبدیل کننده نوع غیر محلول بیلی روبین به نوع محلول) می‌باشد. این بیماری در هر دو جنس ممکن است دیده شود ولی در مردان شایعتر است   و تا سنین جوانی تشخیص داده می‌شود.
تظاهر اصلی بیماری بروز زردی به ویژه در  چشمها می‌باشد که البته در شرایط خاصی دیده می‌شود. به دنبال ورزش شدید، گرسنگی، بی خوابی ،  تنشهای عصبی و گاهی عفونتهای ساده مثل سرماخوردگی فرد یا اطرافیانش ممکن است متوجه زردی چشم و تا حدودی پوست بیمار شوند. با توجه به اینکه زردی می‌تواند نشانه بیماریهای مهم کبدی باشد در تمام افراد با این شرح حال باید تستهای بررسی خون و ارزیابی عملکرد کبد صورت بگیرد تا تشخیص های مهم در نظر باشد. اما در صورتیکه این تستها طبیعی باشند و سونوگرافی کبد هم نرمال باشد فرد مبتلا به سندرم ژیلبرت  تلقی می‌شود . این بیماری نیاز به درمان خاصی ندارد و فقط رعایت برخی نکات مانند پرهیز از گرسنگی و کم خوابی و مصرف مایعات می‌تواند از بروز حملات زردی کم کند.
پس اگر جزو افرادی هستید که در بعضی شرایط مانند گرسنگی یا کم خوابی متوجه زردی در چشم یا پوست خود می‌شوید  حتما با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشهایی که برایتان در نظر گرفته می‌شود بیماریهای مهم کبدی را ارزیابی کرده و در صورتیکه تشخیص ژیلبرت داده شد نگرانی خاصی نداشته باشید. البته باز هم این نکته را در ذهن داشته باشید که بروز زردی ممکن است نشانه بسیاری از بیماریهای کبدی مانند هپاتیت ها و بیماریهای مهم صفراوی باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (12 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت