• در مورد دنده گردنی چه می دانید؟

  Author

  شاید شنیده باشید که بعضی افراد دنده‌ی گردنی داشته باشند . آیا می‌دانید چرا و چطور؟ ستون فقرات انسان از مهره‌های گردنی شروع شده و تا مهره‌های کمری و ساکروم ادامه دارد. تعداد مهره‌های گردنی 7 عدد است که در بعضی افراد رشد بیش از حد زایده فیبری مهره هفتم در یک یا هر دو طرف منجر به ایجاد دنده‌ای اضافه علاوه بر 12 دنده‌ی قفسه سینه می‌گردد. این ضایعه می‌تواند به صورت یک دنده کامل یا به شکل یک زایده کوچک باشد که به صورت مادرزادی بوجود آمده است.

 • نکاتی در مورد بیماری لوپوس (SLE)

  Author

  در بدن انسان‌ها سیستم ایمنی نقش بسیاری در نحوه بروز بیماریها و بهبودی پس از آن دارد اما گاهی همین سیستم ایمنی و اختلال در کارکرد آن می‌تواند منجر به بروز بیماریهای موسوم به بیماریهای اتوایمیون (Auto immune) گردد. یکی از این بیمارها، لوپوس می‌باشد.

 • No file selected.

  نشاسته‌ها

  Author

  غذاهای نشاسته‌ای قسمت مهمی از رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. در بعضی از نقاط جهان غذاهای نشانسته دار تا 80 درصد کل انرژی رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. در بریتانیا حدود 24 درصد کل انرژی از مواد نشاسته دار به دست می‌آید.

 • آکنه (قسمت دوم)

  Author

  در قسمت اول راجع به بروز آکنه و دلایل آن توضیحاتی داده شد. در تشریح علل اصلی بروز آکنه، افزایش فعالیت غدد سباسه از عوامل موثر به شمار می‌آید. غدد سباسه در سرتاسر بدن غیر از کف دست و پا وجود دارند.

سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

ممکن است برای خیلی از شما پیش آمده باشد که متوجه زردی چشم یا پوست کسی یا حتی خودتان شده باشید.برای اینکه بفهمیم این زردی چیست چه کنیم؟و در چه شرایطی باید پیگیری کنیم؟

از تجزیه گلبولهای قرمز خون بیلی روبین تولید می‌شود. افزایش این ماده در اثر عوامل مختلف می‌تواند منجر به بروز زردی شود. سندرم ژیلبرت هم یکی از این علل و در واقع بی دردسر ترین آنهاست.
این سندرم یک افزایش بیلی روبین از نوع غیر کنژوگه و خفیف است که همراه عملکرد نرمال و تستهای کبدی عادیست. این بیماری یک بیماری شایع است به طوریکه از حدود هر 11 تا 12 نفر ممکن است یک نفر دچار آن باشد. علت اصلی بیماری نقص در فعالیت آنزیم گلوکورونیل ترانسفراز (تبدیل کننده نوع غیر محلول بیلی روبین به نوع محلول) می‌باشد. این بیماری در هر دو جنس ممکن است دیده شود ولی در مردان شایعتر است   و تا سنین جوانی تشخیص داده می‌شود.
تظاهر اصلی بیماری بروز زردی به ویژه در  چشمها می‌باشد که البته در شرایط خاصی دیده می‌شود. به دنبال ورزش شدید، گرسنگی، بی خوابی ،  تنشهای عصبی و گاهی عفونتهای ساده مثل سرماخوردگی فرد یا اطرافیانش ممکن است متوجه زردی چشم و تا حدودی پوست بیمار شوند. با توجه به اینکه زردی می‌تواند نشانه بیماریهای مهم کبدی باشد در تمام افراد با این شرح حال باید تستهای بررسی خون و ارزیابی عملکرد کبد صورت بگیرد تا تشخیص های مهم در نظر باشد. اما در صورتیکه این تستها طبیعی باشند و سونوگرافی کبد هم نرمال باشد فرد مبتلا به سندرم ژیلبرت  تلقی می‌شود . این بیماری نیاز به درمان خاصی ندارد و فقط رعایت برخی نکات مانند پرهیز از گرسنگی و کم خوابی و مصرف مایعات می‌تواند از بروز حملات زردی کم کند.
پس اگر جزو افرادی هستید که در بعضی شرایط مانند گرسنگی یا کم خوابی متوجه زردی در چشم یا پوست خود می‌شوید  حتما با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشهایی که برایتان در نظر گرفته می‌شود بیماریهای مهم کبدی را ارزیابی کرده و در صورتیکه تشخیص ژیلبرت داده شد نگرانی خاصی نداشته باشید. البته باز هم این نکته را در ذهن داشته باشید که بروز زردی ممکن است نشانه بسیاری از بیماریهای کبدی مانند هپاتیت ها و بیماریهای مهم صفراوی باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (12 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

علم و فناوری