• No file selected.

  احساس ناراحتی در قفسه سینه

  Author

  در هر سن و سالی که باشید حتما دچار احساس ناراحتی در قفسه سینه خود شده‌اید، خواه به شکل درد یا احساس ضربان قلب و یا احساس تنگی نفس. اما باید دانست که چه علایمی به نفع بیماری مهم قلبی است یا نیازمند پیگیری و چه علایمی شاید فقط نشانگر یک درد ساده عضلانی. در واقع احساس ناراحتی در قفسه سینه یکی از شایعترین علل مراجعه به پزشکان است. اگر دوست دارید بیشتر از انواع این ناراحتی‌ها آگاه شوید ادامه مطلب را بخوانید.

 • No file selected.

  ویتامین‌ها و انسان

  Author

  کشف ویتامینها سبب تغییر شیوه تغذیه انسان شد. مردم پی بردند که تنها پرخوری کافی نیست. اگر غذایی که سیر می‌کند ویتامین نداشته باشد برای تندرستی زیان‌آور خواهد بود. بنابراین مردم به خوردن غذاهایی که به طور یقین در آنها ویتامین با ارزشی وجود داشته باشد روی آوردند.

سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

ممکن است برای خیلی از شما پیش آمده باشد که متوجه زردی چشم یا پوست کسی یا حتی خودتان شده باشید.برای اینکه بفهمیم این زردی چیست چه کنیم؟و در چه شرایطی باید پیگیری کنیم؟

از تجزیه گلبولهای قرمز خون بیلی روبین تولید می‌شود. افزایش این ماده در اثر عوامل مختلف می‌تواند منجر به بروز زردی شود. سندرم ژیلبرت هم یکی از این علل و در واقع بی دردسر ترین آنهاست.
این سندرم یک افزایش بیلی روبین از نوع غیر کنژوگه و خفیف است که همراه عملکرد نرمال و تستهای کبدی عادیست. این بیماری یک بیماری شایع است به طوریکه از حدود هر 11 تا 12 نفر ممکن است یک نفر دچار آن باشد. علت اصلی بیماری نقص در فعالیت آنزیم گلوکورونیل ترانسفراز (تبدیل کننده نوع غیر محلول بیلی روبین به نوع محلول) می‌باشد. این بیماری در هر دو جنس ممکن است دیده شود ولی در مردان شایعتر است   و تا سنین جوانی تشخیص داده می‌شود.
تظاهر اصلی بیماری بروز زردی به ویژه در  چشمها می‌باشد که البته در شرایط خاصی دیده می‌شود. به دنبال ورزش شدید، گرسنگی، بی خوابی ،  تنشهای عصبی و گاهی عفونتهای ساده مثل سرماخوردگی فرد یا اطرافیانش ممکن است متوجه زردی چشم و تا حدودی پوست بیمار شوند. با توجه به اینکه زردی می‌تواند نشانه بیماریهای مهم کبدی باشد در تمام افراد با این شرح حال باید تستهای بررسی خون و ارزیابی عملکرد کبد صورت بگیرد تا تشخیص های مهم در نظر باشد. اما در صورتیکه این تستها طبیعی باشند و سونوگرافی کبد هم نرمال باشد فرد مبتلا به سندرم ژیلبرت  تلقی می‌شود . این بیماری نیاز به درمان خاصی ندارد و فقط رعایت برخی نکات مانند پرهیز از گرسنگی و کم خوابی و مصرف مایعات می‌تواند از بروز حملات زردی کم کند.
پس اگر جزو افرادی هستید که در بعضی شرایط مانند گرسنگی یا کم خوابی متوجه زردی در چشم یا پوست خود می‌شوید  حتما با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشهایی که برایتان در نظر گرفته می‌شود بیماریهای مهم کبدی را ارزیابی کرده و در صورتیکه تشخیص ژیلبرت داده شد نگرانی خاصی نداشته باشید. البته باز هم این نکته را در ذهن داشته باشید که بروز زردی ممکن است نشانه بسیاری از بیماریهای کبدی مانند هپاتیت ها و بیماریهای مهم صفراوی باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (12 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی