• No file selected.

  ویتامین‌ها و انسان

  Author

  کشف ویتامینها سبب تغییر شیوه تغذیه انسان شد. مردم پی بردند که تنها پرخوری کافی نیست. اگر غذایی که سیر می‌کند ویتامین نداشته باشد برای تندرستی زیان‌آور خواهد بود. بنابراین مردم به خوردن غذاهایی که به طور یقین در آنها ویتامین با ارزشی وجود داشته باشد روی آوردند.

 • No file selected.

  نخستین ویتامین

  Author

   

  در مقاله قبلی در مورد بیماری اسکوربوت و بریبری و راهکارهایی که پزشکان  برای درمان آن پیدا کرده بودند آشنا شدیم، در این مقاله می‌خواهیم بدانیم نخستین ویتامین چه بوده و در کدام کشور و چگونه کشف شده است؟

 • No file selected.

  کم کردن عاقلانه وزن

  Author

  برای اینکه وزن خود را کم نمایید شما باید از غذاهای دارای فیبر زیاد و کم چربی در رژیم غذایی تان استفاده نمایید. وقتی که وزن شما کاهش پیدا کرد و BMI  شما به زیر 30 رسید شما باید از یک رژیم متعادل که کالری آن زیاد نباشد استفاده کنید.

 • رینیت آلرژیک

  Author

  رینیت بیماریست که با آبریزش بینی، عطسه، خارش و علایم احتقانی بروز می‌کند. بسیاری از افراد را دیده‌اید که از علایم حساسیتی و عوارض ناشی از آن رنج می‌برند. در واقع بسیاری از آنان دچار رینیت آلرژیک هستند.

سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

ممکن است برای خیلی از شما پیش آمده باشد که متوجه زردی چشم یا پوست کسی یا حتی خودتان شده باشید.برای اینکه بفهمیم این زردی چیست چه کنیم؟و در چه شرایطی باید پیگیری کنیم؟

از تجزیه گلبولهای قرمز خون بیلی روبین تولید می‌شود. افزایش این ماده در اثر عوامل مختلف می‌تواند منجر به بروز زردی شود. سندرم ژیلبرت هم یکی از این علل و در واقع بی دردسر ترین آنهاست.
این سندرم یک افزایش بیلی روبین از نوع غیر کنژوگه و خفیف است که همراه عملکرد نرمال و تستهای کبدی عادیست. این بیماری یک بیماری شایع است به طوریکه از حدود هر 11 تا 12 نفر ممکن است یک نفر دچار آن باشد. علت اصلی بیماری نقص در فعالیت آنزیم گلوکورونیل ترانسفراز (تبدیل کننده نوع غیر محلول بیلی روبین به نوع محلول) می‌باشد. این بیماری در هر دو جنس ممکن است دیده شود ولی در مردان شایعتر است   و تا سنین جوانی تشخیص داده می‌شود.
تظاهر اصلی بیماری بروز زردی به ویژه در  چشمها می‌باشد که البته در شرایط خاصی دیده می‌شود. به دنبال ورزش شدید، گرسنگی، بی خوابی ،  تنشهای عصبی و گاهی عفونتهای ساده مثل سرماخوردگی فرد یا اطرافیانش ممکن است متوجه زردی چشم و تا حدودی پوست بیمار شوند. با توجه به اینکه زردی می‌تواند نشانه بیماریهای مهم کبدی باشد در تمام افراد با این شرح حال باید تستهای بررسی خون و ارزیابی عملکرد کبد صورت بگیرد تا تشخیص های مهم در نظر باشد. اما در صورتیکه این تستها طبیعی باشند و سونوگرافی کبد هم نرمال باشد فرد مبتلا به سندرم ژیلبرت  تلقی می‌شود . این بیماری نیاز به درمان خاصی ندارد و فقط رعایت برخی نکات مانند پرهیز از گرسنگی و کم خوابی و مصرف مایعات می‌تواند از بروز حملات زردی کم کند.
پس اگر جزو افرادی هستید که در بعضی شرایط مانند گرسنگی یا کم خوابی متوجه زردی در چشم یا پوست خود می‌شوید  حتما با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشهایی که برایتان در نظر گرفته می‌شود بیماریهای مهم کبدی را ارزیابی کرده و در صورتیکه تشخیص ژیلبرت داده شد نگرانی خاصی نداشته باشید. البته باز هم این نکته را در ذهن داشته باشید که بروز زردی ممکن است نشانه بسیاری از بیماریهای کبدی مانند هپاتیت ها و بیماریهای مهم صفراوی باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (12 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی