• سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

  Author

  شاید بسیاری از افراد باشند که علایمی نظیر درد شکمی و یا تغییر عادات گوارشی در دوره‌‌هایی از روز و یا به دنبال برخی تنش‌های روحی داشته باشند. عمده این افراد در واقع مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر هستند. اما به واقع IBS  چیست؟

 • No file selected.

  ویتامین ث c "اسید اسکوربیک"

  Author

   

  ویتامین c‌ به حفظ و نگهداری پوست کمک می‌کند. همچنین این ویتامین به جذب بهتر آهن در روده کوچک کمک می‌نماید. افرادی که به اندازه کافی ویتامین ث به دست نمی‌آورند دچار بیماری به نام "اسکوروی" می‌شوند.

 • رماتیسم مفصلی ( آرتریت روماتوئید )

  Author

  شاید در خیلی از اطرافیانتان دیده یا شنیده باشید که دچار رماتیسم می‌باشند اما این را باید درنظر داشته باشید که هر درد در مفاصل را نمی‌توان بیماری رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید نامید. با خواندن این مطلب با این بیماری آشنا می‌شوید.

کسانی که سرفه می‌کنند بخوانند

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

کسانی که سرفه می‌کنند بخوانند

سرفه چیست؟ سرفه یک بازدم انفجاری و در واقع یک مکانیسم دفاعیست که برای پاک نمودن مجاری هوایی از ترشحات و مواد خارجی به صورت ارادی یا نا آگاهانه اتفاق می‌افتد.

سرفه می‌تواند تظاهر طیف وسیعی از بیماریها از بیماریهای ساده تا خطر ناک باشد. آنهم به این دلیل است که هر عاملی که موجب التهاب، فشار به راه هوایی یا انقباض آن شود می‌تواند سرفه ایجاد کند.
اما بر اساس مدت زمان سرفه می‌توان بسیاری از علل آن را بررسی کرد. سرفه‌های کمتر از 3 هفته که تحت عنوان سرفه‌های حاد طبقه بندی می‌شوند اغلب به دلیل عفونتهای ساده دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرما خوردگی ویروسی یا سینوزیت یا حتی حساسیت به یک ماده غذایی یا آلرژن می‌باشند گرچه می‌توانند نشانه اختلالات شدید مانند پنومونی یا حتی نارسایی قلب باشند. به یاد داشته باشید که طبیعتا در این بیماریهای شدید مثل پنومونی (ذات الریه) علایم دیگری مانند تب هم وجود دارند.حتی مصرف نوعی از داروهای ضد فشار خون (ACE I) هم می‌تواند باعث سرفه شود.
اما شمایی که سرفه می‌کنید، اگر بالای 3 هفته است که سرفه تان ادامه دارد، دچار سرفه مزمن شده‌اید. این سرفه مزمن هم مثل نوع حاد می‌تواند نشانگر بسیاری از بیماریها باشد که بر اساس شرایط هر فرد متفاوت است.
اگر شما فرد سیگاری هستید و سن بالایی دارید این سرفه می‌تواند نشانه بیماری انسدادی مزمن ریه باشد و حتی اگر با علایم کاهش وزن محسوس و کاهش شدید عملکرد ریه تان باشد شاید نشانه سرطان ریه!
اما اگر فرد جوان یا میانسال غیر سیگاری هستید جدا از احتمال عفونتهای مزمن باکتریال ریه شاید دچار یکی از بیماریهای زیر باشید:
•    ترشح خلف بینی (PND)
•    آسم
•     ریفلاکس معده به مری
در بسیاری از افراد می توان با توجه به شرح حال مناسب به تشخیص  رسید. اما عکس ساده سینه و آزمون خلط و ارزیابی عملکرد ریوی (اسپیرومتری) هم در ادامه راه کمک حال پزشک هستند.
پس اگر بیماری هستید که دچار سرفه طولانی مدت شده اید در صورتیکه خیلی سن بالا نداشته باشید و سیگار هم نمی‌کشید به احتمال بسیار زیاد دچار بیماری ترشح پشت حلق یا آسم و یا ریفلاکس هستید. هر یک از این بیماریها ممکن است علایم دیگری داشته باشند مثلا در ریفلاکس اسید سوزش جناغ و ترش کردن وجود دارد یا در آسم دوره های تنگی نفس حمله‌ای.
با مراجعه به موقع به پزشک می‌توانید برای هر کدام از این بیماریها تحت درمان مناسب قرار بگیرید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (12 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی