• No file selected.

  از واریس چه می‌دانید؟

  Author

   

  حتما تاکنون در مورد واریس چیزهایی شنیده‌اید و ممکن است اطلاعاتی داشته باشید. در این مطلب سعی می‌شود اطلاعات دقیق‌تری در مورد آن به شما داده شود. واریس چیست و چه عواملی سبب بروزآن می‌شوند؟ برای جلوگیری، بهترین کار چیست؟

 • No file selected.

  وقتی خم می‌شوید زانوهایتان را خم نمایید.

  Author

  کسی که وارد نیست وقتی می‌خواهد چیزی را از زمین بردارد زانوهایش را خم نمی‌کند، بالا تنه به خصوص سر را کاملا جلو می‌برد. در این حالت ماهیچه‌های شخص باید جهت ایجاد تعادل در مقابل نیروی جاذبه‌ای زمین بسیار فعال باشند. وقتی همان شخص به حالت عادی برگشت می بینییم که صورتش قرمز شده، خون در مغزش جمع شده و کمرش به درد آمده است.

 • No file selected.

  سندرم خستگی مزمن

  Author

  سندرم خستگی مزمن نام اختلالی است که با خستگی ناتوان کننده همراه با شکایات گوناگون  گوارشی، جسمی وعصبی بروز می‌کند.

 • No file selected.

  مهمان ناخوانده را بیرون کنید

  Author

  در هر خیابان شلوغی که قدم بزنید متوجه خواهید شد که مردم اطرافتان همه شانه‌های خود را تا گوش‌ها بالا کشیده‌اند. این که چرا ما به چنین حرکتی دست می‌زنیم تقریبا ناشناخته است اما به هر حال همه ناگهان کشف می‌کنیم که شانه‌هایمان مهمان ناخوانده‌ی گوش‌ها شده‌اند و این تجربه‌ی شایع است.

زگیل چیست؟

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

زگیل چیست؟

در هر سن و سالی باشید به احتمال خیلی زیاد دچار زگیل شده‌اید. یک ضایعه پوستی احتمالا روی دستتان که بعد از مدتی شاید خود به خود خوب شده است. اما در رابطه با زگیل چه می‌دانید؟

زگیل یا وارت در حقیقت یک بیماری ویروسی است و شایعترین شکل بالینی ویروس پاپیلومای انسانی است. بیشترین شیوع این ضایعه در سطوح مخاطی یا پوستی عمدتا در دستها، پاها، صورت و ناحیه تناسلی است. این ویروس تایپهای مختلفی داشته و هرکدام از انواع آن می‌توانند مسئول بروز شکل خاصی باشند.

زگیل‌ها عمدتا در سنین پایین دیده می‌شوند و با افزایش سن به دلیل مقاومتی که به ویروس وجود دارد از بروز آن کاسته می‌شود. ضایعات زگیل در اثر تماس با مواد آلوده و یا با تماس با فرد مبتلا گسترش می‌یابند و البته در افراد مختلف دوره بیماری متفاوت است. دربرخی ممکن است خود به خود بهبود یابد و در برخی دیگر شاید مقاوم باشد و نیاز به درمان داشته باشد.

زگیل‌ها اشکال مختلفی دارند و شایعترین آنها عبارتند از:

زگیل معمولی

این نوع که شاید بسیاری از کودکان را مبتلا کند معمولا دردستها رخ داده و به شکل یک یا چند ضایعه توپر و بدون درد تظاهر می‌کند. البته در ضایعات عمقی تر یا وقتی روی مفصل باشد درد هم دارد. رنگ آن می‌تواند به رنگ پوست یا تیره تر باشد.

زگیل مسطح

این نوع اغلب متعدد و با سطح صاف  ممکن است در صورت یا پشت دستها ایجاد شود.

زگیل پلانتار

دلیل نام گذاری این نوع، محل آن می‌باشد که عمدتا درکف پا به شکل مشخص و با سطح خشن و اغلب دردناک دیده می‌شوند.

زگیل تناسلیزگیل

این شکل هم شاید در اثر تماس جنسی منتقل شود و در نواحی تناسلی به شکل منفرد یا متعدد دیده می‌شود. گاهی این ضایعات پایه دار بوده، ترشح چرکی داشته و سطح مر طوبی دارند.


زگیل‌ها معمولا خود محدود شونده هستند ولی می‌توان در درمان آنها از روشهای موضعی حاوی سالیسیلیک اسید استفاده کرد. در برخی موارد هم از کرایو تراپی و الکترو دسیکاسیون استفاده می‌شود. درمان زگیلهای تناسلی کمی مشکلتر است و شامل درمانهای اختصاصی موضعی هم می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.4/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی