• No file selected.

  فشارخون چیست؟

  Author

  منظور از فشارخون که پزشکان بیان می‌‎کنند، مقدار فشاری است که در رگ‌های بزرگ خون توسط تلمبه‌ای به نام قلب ایجاد می‌شود. به طور کلی هر چه فشارخون شما پایین‌تر باشد، شما در طولانی مدت سالمتر خواهید بود مگر در موارد بسیار نادر.

 • میگرن

  Author

  سردرد یکی از بیماری‌های اصلی ناتوان‌کننده در انسان است بطوریکه از هر 10 نفر، 9 نفر حتماً در طول زندگیشان یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند. سردردها می‌توانند یا به خودی خود یک بیماری باشند یا به عنوان یک علامت ثانویه در بیماری‌های دیگر مشاهده می‌شوند، از جمله شایعترین و مهمترین سردردهای اولیه، میگرن می‌باشد.

 • سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

  Author

  ممکن است برای خیلی از شما پیش آمده باشد که متوجه زردی چشم یا پوست کسی یا حتی خودتان شده باشید.برای اینکه بفهمیم این زردی چیست چه کنیم؟و در چه شرایطی باید پیگیری کنیم؟

 • No file selected.

  ویتامین ث c "اسید اسکوربیک"

  Author

   

  ویتامین c‌ به حفظ و نگهداری پوست کمک می‌کند. همچنین این ویتامین به جذب بهتر آهن در روده کوچک کمک می‌نماید. افرادی که به اندازه کافی ویتامین ث به دست نمی‌آورند دچار بیماری به نام "اسکوروی" می‌شوند.

زگیل چیست؟

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

زگیل چیست؟

در هر سن و سالی باشید به احتمال خیلی زیاد دچار زگیل شده‌اید. یک ضایعه پوستی احتمالا روی دستتان که بعد از مدتی شاید خود به خود خوب شده است. اما در رابطه با زگیل چه می‌دانید؟

زگیل یا وارت در حقیقت یک بیماری ویروسی است و شایعترین شکل بالینی ویروس پاپیلومای انسانی است. بیشترین شیوع این ضایعه در سطوح مخاطی یا پوستی عمدتا در دستها، پاها، صورت و ناحیه تناسلی است. این ویروس تایپهای مختلفی داشته و هرکدام از انواع آن می‌توانند مسئول بروز شکل خاصی باشند.

زگیل‌ها عمدتا در سنین پایین دیده می‌شوند و با افزایش سن به دلیل مقاومتی که به ویروس وجود دارد از بروز آن کاسته می‌شود. ضایعات زگیل در اثر تماس با مواد آلوده و یا با تماس با فرد مبتلا گسترش می‌یابند و البته در افراد مختلف دوره بیماری متفاوت است. دربرخی ممکن است خود به خود بهبود یابد و در برخی دیگر شاید مقاوم باشد و نیاز به درمان داشته باشد.

زگیل‌ها اشکال مختلفی دارند و شایعترین آنها عبارتند از:

زگیل معمولی

این نوع که شاید بسیاری از کودکان را مبتلا کند معمولا دردستها رخ داده و به شکل یک یا چند ضایعه توپر و بدون درد تظاهر می‌کند. البته در ضایعات عمقی تر یا وقتی روی مفصل باشد درد هم دارد. رنگ آن می‌تواند به رنگ پوست یا تیره تر باشد.

زگیل مسطح

این نوع اغلب متعدد و با سطح صاف  ممکن است در صورت یا پشت دستها ایجاد شود.

زگیل پلانتار

دلیل نام گذاری این نوع، محل آن می‌باشد که عمدتا درکف پا به شکل مشخص و با سطح خشن و اغلب دردناک دیده می‌شوند.

زگیل تناسلیزگیل

این شکل هم شاید در اثر تماس جنسی منتقل شود و در نواحی تناسلی به شکل منفرد یا متعدد دیده می‌شود. گاهی این ضایعات پایه دار بوده، ترشح چرکی داشته و سطح مر طوبی دارند.


زگیل‌ها معمولا خود محدود شونده هستند ولی می‌توان در درمان آنها از روشهای موضعی حاوی سالیسیلیک اسید استفاده کرد. در برخی موارد هم از کرایو تراپی و الکترو دسیکاسیون استفاده می‌شود. درمان زگیلهای تناسلی کمی مشکلتر است و شامل درمانهای اختصاصی موضعی هم می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.4/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی