• اختلالات خواب- قسمت دوم

  Author

  در بخش نخست اهمیت یک خواب خوب مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به اینکه  چه مقدار خواب نیاز داریم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  نظر متخصصان و کارشناسان در رابطه با میزان خواب برای کسب سلامتی حداکثر تغییر پذیر است و البته این مسئله به نیازهای شخصی و سن هر فرد هم وابسته است. انجمن طب خواب آمریکا می گوید بیشتر بزرگسالان حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند که به آرامش برسند. بنیاد ملی خواب هم 7 تا 9 ساعت را مفید می داند. مطالعه اخیر نشان می‌دهد 6 ساعت خواب هم در شب می‌تواند کافی باشد اما خواب بیش از 9 ساعت می‌تواند به اندازه ی بی‌خوابی مضر باشد.

 • No file selected.

  یوگا

  Author

  امروزه یوگا را در بسیاری از موارد درست به کار نمی برند مردم فکر می کنند یوگا کج کردن اندام های بدن یا یک نوع ژیمناستیک است.

 • No file selected.

  ویتامین‌ها و انسان

  Author

  کشف ویتامینها سبب تغییر شیوه تغذیه انسان شد. مردم پی بردند که تنها پرخوری کافی نیست. اگر غذایی که سیر می‌کند ویتامین نداشته باشد برای تندرستی زیان‌آور خواهد بود. بنابراین مردم به خوردن غذاهایی که به طور یقین در آنها ویتامین با ارزشی وجود داشته باشد روی آوردند.

زگیل چیست؟

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

زگیل چیست؟

در هر سن و سالی باشید به احتمال خیلی زیاد دچار زگیل شده‌اید. یک ضایعه پوستی احتمالا روی دستتان که بعد از مدتی شاید خود به خود خوب شده است. اما در رابطه با زگیل چه می‌دانید؟

زگیل یا وارت در حقیقت یک بیماری ویروسی است و شایعترین شکل بالینی ویروس پاپیلومای انسانی است. بیشترین شیوع این ضایعه در سطوح مخاطی یا پوستی عمدتا در دستها، پاها، صورت و ناحیه تناسلی است. این ویروس تایپهای مختلفی داشته و هرکدام از انواع آن می‌توانند مسئول بروز شکل خاصی باشند.

زگیل‌ها عمدتا در سنین پایین دیده می‌شوند و با افزایش سن به دلیل مقاومتی که به ویروس وجود دارد از بروز آن کاسته می‌شود. ضایعات زگیل در اثر تماس با مواد آلوده و یا با تماس با فرد مبتلا گسترش می‌یابند و البته در افراد مختلف دوره بیماری متفاوت است. دربرخی ممکن است خود به خود بهبود یابد و در برخی دیگر شاید مقاوم باشد و نیاز به درمان داشته باشد.

زگیل‌ها اشکال مختلفی دارند و شایعترین آنها عبارتند از:

زگیل معمولی

این نوع که شاید بسیاری از کودکان را مبتلا کند معمولا دردستها رخ داده و به شکل یک یا چند ضایعه توپر و بدون درد تظاهر می‌کند. البته در ضایعات عمقی تر یا وقتی روی مفصل باشد درد هم دارد. رنگ آن می‌تواند به رنگ پوست یا تیره تر باشد.

زگیل مسطح

این نوع اغلب متعدد و با سطح صاف  ممکن است در صورت یا پشت دستها ایجاد شود.

زگیل پلانتار

دلیل نام گذاری این نوع، محل آن می‌باشد که عمدتا درکف پا به شکل مشخص و با سطح خشن و اغلب دردناک دیده می‌شوند.

زگیل تناسلیزگیل

این شکل هم شاید در اثر تماس جنسی منتقل شود و در نواحی تناسلی به شکل منفرد یا متعدد دیده می‌شود. گاهی این ضایعات پایه دار بوده، ترشح چرکی داشته و سطح مر طوبی دارند.


زگیل‌ها معمولا خود محدود شونده هستند ولی می‌توان در درمان آنها از روشهای موضعی حاوی سالیسیلیک اسید استفاده کرد. در برخی موارد هم از کرایو تراپی و الکترو دسیکاسیون استفاده می‌شود. درمان زگیلهای تناسلی کمی مشکلتر است و شامل درمانهای اختصاصی موضعی هم می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.4/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

اطلاعات عمومی