• No file selected.

  کف پای صاف

  Author

   

  حتما در بین دوستان یا اطرافیان شنیده‌اید که برخی دچار کف پای صاف هستند یا شاید اصلا خودتان هم کف پای صاف دارید. این اختلال به خصوص شاید برای پسران در سن سربازی جذابیت هم داشته باشد، اما در رابطه با علل آن چه می‌دانید و آیا درمانی برای آن وجود دارد؟

 • No file selected.

  گانگلیون ساده چیست؟

  Author

   

  گانگلیون برجستگی نرمی در اطراف مفاصل و غلاف رباطهاست. در واقع یکی از شایعترین برجستگیهای کیستیک در بدن، گانگلیون است و در پشت مچ دست از همه جا شایعتر.

رینیت آلرژیک

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

رینیت آلرژیک

رینیت بیماریست که با آبریزش بینی، عطسه، خارش و علایم احتقانی بروز می‌کند. بسیاری از افراد را دیده‌اید که از علایم حساسیتی و عوارض ناشی از آن رنج می‌برند. در واقع بسیاری از آنان دچار رینیت آلرژیک هستند.

رینیت آلرژیک نوعی واکنش حساسیتی است که با واسطه IgE رخ می‌دهد. علت این بیماری را می‌توان در استعداد ژنتیکی و تماس با آلرژنها جستجو کرد. این نوع رینیت در افراد مختلف به اشکال متفاوتی دیده می‌شود. در برخی به صورت فصلی در اثر گرده‌های گیاهی و با الگوی فصلی تظاهر دارد. در برخی دیگر به شکل دایمی و به خاطر آلرژنهای موجود در فضاهای بسته دیده می‌شود و در افرادی دیگر به شکل دوره‌ای در زمانهایی که تماس متناوب با آلرژنها مانند حشرات دارند دیده می‌شود.

این بیماری می‌تواند در 15 تا حتی 25% افراد جامعه دیده شود و در نوجوانان شایعتر است. علایم مشخصه بیماری شامل حملات عطسه و سرفه به همراه خارش چشمها و گوشها و سقف دهان و ترشح مایع شفاف از بینی و گاهی خشونت صدا به خاطر ترشح پشت بینی می‌باشد. احتمال بروز دیگر بیماریهای حساسیتی مانند اگزما و آسم در این بیماران بیشتر است. از اصطلاح سلام آلرژیک در توصیف خارش مکرر بینی و مالش دادن با دست در این بیماران استفاده می‌شود.

پزشکان جهت تشخیص قطعی از تستهای پوستی آلرژی و یا تست آلرژی سرمی استفاده می‌کنند. اما همانطور که اشاره شد رینیت می‌تواند علل دیگری هم داشته باشد. مثلا در اثر آناتومیک مانند بزرگی آدنویید (لوزه) یا پولیپ بینی ممکن است این علایم ایجاد گردد. نوع دیگر رینیت ناشی از عوامل عفونی مانند سرماخوردگی و به علت ویروسهاست. گاهی وجود جسم خارجی در بینی هم منجر به ترشح چرکی  یکطرفه می‌شود.

در مورد روش درمان، اساس آن پرهیز از مواجهه با ماده آلرژن است. علاوه بر آن با نظر پزشک و با توجه به شدت بیماری از کورتیکواستروییدهای داخل بینی به عنوان اصلی ترین داروها استفاده می‌شود. داروهای دیگر شامل آنتی هیستامین هاست که جهت رفع علایم آبریزش و عطسه به وفور مصرف می‌شود. اما اگر پرهیز از محرک ها و درمانهای دارویی مختلف به نتیجه نرسند از روشی موسوم به ایمنوتراپی استفاده می‌شود. دراین روش درواقع با تزریق ماده آلرژن به بیمار حساسیت زدایی می‌شود. درنهایت بار دیگر توجه به این نکته ضروریست که اصلی‌ترین روش پیشگیری این بیماری حذف آلرژنها و دوری ازآنان است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی