• میگرن

  Author

  سردرد یکی از بیماری‌های اصلی ناتوان‌کننده در انسان است بطوریکه از هر 10 نفر، 9 نفر حتماً در طول زندگیشان یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند. سردردها می‌توانند یا به خودی خود یک بیماری باشند یا به عنوان یک علامت ثانویه در بیماری‌های دیگر مشاهده می‌شوند، از جمله شایعترین و مهمترین سردردهای اولیه، میگرن می‌باشد.

 • No file selected.

  ویتامینها

  Author

  ویتامینها چیستند و اگر به بدن نرسند، چه روی خواهد داد؟

  ویتامینها موادی هستند که بدن به آنها نیاز دارد و اگر به بدن نرسند، انسان بیمار می‌شود. همه ما می‌دانیم که سبب بسیاری از بیماریها میکروب است. پزشکان هم تا صد سال پیش تصور می‌کردند که اسکوربوت، بریبری، راشیتیسم، شبکوری و بسیاری از بیماریهای دیگر به سبب وجود میکروبهاست. اما پژوهشهای بعدی نشان داد که سبب بعضی از بیماریها کمبود برخی مواد در غذاهاست. کمبود هر ماده سبب نوعی بیماری می‌شود. مردم روزگار ما به اهمیت ویتامینها پی برده‌اند و چون به اندازه مناسب از آنها استفاده می‌کنند، سالمتر و بیشتر عمر می‌کنند.

 • No file selected.

  قلب چگونه کار می‌کند؟

  Author

  قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند. در حدود 100/000  بار در روز قلب ضربان می‌کند. برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد نیاز دارد که توسط شریانهای کرونری به عضله خودش هم خونرسانی مناسبی صورت پذیرد.

 • No file selected.

  آلرژی‌های غذایی

  Author

  آلرژی‌های غذایی و عدم تحمل به بعضی از غذاها دارای علایم مشابهی هستند اما مکانیزمهای مختلفی باعث بروز آنها می‌شود. آلرژی‌های غذایی بر اثر واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن به غذاها و نیز عمل اسیدها و آنزیمهای معده و اثنی عشر از اکثر این پاسخهای آلرژیک جلوگیری می‌کند.

رینیت آلرژیک

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

رینیت آلرژیک

رینیت بیماریست که با آبریزش بینی، عطسه، خارش و علایم احتقانی بروز می‌کند. بسیاری از افراد را دیده‌اید که از علایم حساسیتی و عوارض ناشی از آن رنج می‌برند. در واقع بسیاری از آنان دچار رینیت آلرژیک هستند.

رینیت آلرژیک نوعی واکنش حساسیتی است که با واسطه IgE رخ می‌دهد. علت این بیماری را می‌توان در استعداد ژنتیکی و تماس با آلرژنها جستجو کرد. این نوع رینیت در افراد مختلف به اشکال متفاوتی دیده می‌شود. در برخی به صورت فصلی در اثر گرده‌های گیاهی و با الگوی فصلی تظاهر دارد. در برخی دیگر به شکل دایمی و به خاطر آلرژنهای موجود در فضاهای بسته دیده می‌شود و در افرادی دیگر به شکل دوره‌ای در زمانهایی که تماس متناوب با آلرژنها مانند حشرات دارند دیده می‌شود.

این بیماری می‌تواند در 15 تا حتی 25% افراد جامعه دیده شود و در نوجوانان شایعتر است. علایم مشخصه بیماری شامل حملات عطسه و سرفه به همراه خارش چشمها و گوشها و سقف دهان و ترشح مایع شفاف از بینی و گاهی خشونت صدا به خاطر ترشح پشت بینی می‌باشد. احتمال بروز دیگر بیماریهای حساسیتی مانند اگزما و آسم در این بیماران بیشتر است. از اصطلاح سلام آلرژیک در توصیف خارش مکرر بینی و مالش دادن با دست در این بیماران استفاده می‌شود.

پزشکان جهت تشخیص قطعی از تستهای پوستی آلرژی و یا تست آلرژی سرمی استفاده می‌کنند. اما همانطور که اشاره شد رینیت می‌تواند علل دیگری هم داشته باشد. مثلا در اثر آناتومیک مانند بزرگی آدنویید (لوزه) یا پولیپ بینی ممکن است این علایم ایجاد گردد. نوع دیگر رینیت ناشی از عوامل عفونی مانند سرماخوردگی و به علت ویروسهاست. گاهی وجود جسم خارجی در بینی هم منجر به ترشح چرکی  یکطرفه می‌شود.

در مورد روش درمان، اساس آن پرهیز از مواجهه با ماده آلرژن است. علاوه بر آن با نظر پزشک و با توجه به شدت بیماری از کورتیکواستروییدهای داخل بینی به عنوان اصلی ترین داروها استفاده می‌شود. داروهای دیگر شامل آنتی هیستامین هاست که جهت رفع علایم آبریزش و عطسه به وفور مصرف می‌شود. اما اگر پرهیز از محرک ها و درمانهای دارویی مختلف به نتیجه نرسند از روشی موسوم به ایمنوتراپی استفاده می‌شود. دراین روش درواقع با تزریق ماده آلرژن به بیمار حساسیت زدایی می‌شود. درنهایت بار دیگر توجه به این نکته ضروریست که اصلی‌ترین روش پیشگیری این بیماری حذف آلرژنها و دوری ازآنان است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی