• No file selected.

  اضطراب و افسردگی بعد از یک سکته قلبی

  Author

  هر کسی بعد از یک سکته قلبی دچار نگرانی‌هایی خواهد شد و با وجود توصیه‌های مثبت و امیدوارکننده‌ای که از سوی پزشکان ، پرستاران و اطرافیان به او گفته می‌شود ، این نگرانی‌ها ممکن است ادامه یابند. آنها از این موضوع نگران هستند که دوباره دچار سکته قلبی شوند. طبیعی است که هر کسی نسبت به خودش و خانواده‌اش نگرانی‌هایی داشته باشد، حتی اگر مشکل باشد که علت این نگرانی‌ها را بر زبان بیاورد. وقوع یک سکته قلبی می‌تواند ضربه شدیدی به اعتماد به نفس فرد وارد کند، بخصوص اگر قبلا دچار بیماریهای سختی نشده باشد و در چنین مواقعی فرد به آسانی می تواند دچار افسردگی گردد.

 • چه بودیم و چه شدیم؟

  Author

  همه می‌دانیم نوزادی که به دنیا می‌آید هیچ کدام از تواناییهای کلامی، فکری و رفتاری حال حاضر ما را ندارد. اما شاید برایتان جالب باشد که این روند تکاملی و ترتیبی به چه صورت اتفاق می‌افتد و هرکدام از این تواناییهای به ظاهر ساده در چه زمانی از توان یک نوزاد بر می‌آید ؟شاید خیلی از شماها که به تازگی صاحب یک فرزند شیرین یا خواهر و برادر شده‌اید دوست داشته باشید تا بدانید این نوزاد به ترتیب صاحب کدام عملکردها خواهد شد؟

 • No file selected.

  حرکات دهان و فک

  Author

  عضلات فک ما به شکلی طراحی شده اند که به طور غیر اردادی موجب بسته شدن دهان می‌گردند. برخی متخصصان تخمین زده اند نیرویی که موجب بسته ماندن دهان می‌گردد حدود 242 کیلوگرم است.

 • سنگهای کلیه (بخش دوم)

  Author

  در بخش اول راجع به نحوه تشکیل سنگ و راههای پیشگیری کلی سنگهای کلیوی صحبت کردیم. به طور کلی سنگها در مردان شایعترند و سن شایع ، سن 35 تا 40 سالگیست. کسی که مبتلا به سنگ کلیه می‌شود به احتمال بالایی مجددا دچار سنگ می‌شود پس آگاهی از جنس سنگ می‌تواند در پیگیری بیمار کمک کننده باشد.

رینیت آلرژیک

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

رینیت آلرژیک

رینیت بیماریست که با آبریزش بینی، عطسه، خارش و علایم احتقانی بروز می‌کند. بسیاری از افراد را دیده‌اید که از علایم حساسیتی و عوارض ناشی از آن رنج می‌برند. در واقع بسیاری از آنان دچار رینیت آلرژیک هستند.

رینیت آلرژیک نوعی واکنش حساسیتی است که با واسطه IgE رخ می‌دهد. علت این بیماری را می‌توان در استعداد ژنتیکی و تماس با آلرژنها جستجو کرد. این نوع رینیت در افراد مختلف به اشکال متفاوتی دیده می‌شود. در برخی به صورت فصلی در اثر گرده‌های گیاهی و با الگوی فصلی تظاهر دارد. در برخی دیگر به شکل دایمی و به خاطر آلرژنهای موجود در فضاهای بسته دیده می‌شود و در افرادی دیگر به شکل دوره‌ای در زمانهایی که تماس متناوب با آلرژنها مانند حشرات دارند دیده می‌شود.

این بیماری می‌تواند در 15 تا حتی 25% افراد جامعه دیده شود و در نوجوانان شایعتر است. علایم مشخصه بیماری شامل حملات عطسه و سرفه به همراه خارش چشمها و گوشها و سقف دهان و ترشح مایع شفاف از بینی و گاهی خشونت صدا به خاطر ترشح پشت بینی می‌باشد. احتمال بروز دیگر بیماریهای حساسیتی مانند اگزما و آسم در این بیماران بیشتر است. از اصطلاح سلام آلرژیک در توصیف خارش مکرر بینی و مالش دادن با دست در این بیماران استفاده می‌شود.

پزشکان جهت تشخیص قطعی از تستهای پوستی آلرژی و یا تست آلرژی سرمی استفاده می‌کنند. اما همانطور که اشاره شد رینیت می‌تواند علل دیگری هم داشته باشد. مثلا در اثر آناتومیک مانند بزرگی آدنویید (لوزه) یا پولیپ بینی ممکن است این علایم ایجاد گردد. نوع دیگر رینیت ناشی از عوامل عفونی مانند سرماخوردگی و به علت ویروسهاست. گاهی وجود جسم خارجی در بینی هم منجر به ترشح چرکی  یکطرفه می‌شود.

در مورد روش درمان، اساس آن پرهیز از مواجهه با ماده آلرژن است. علاوه بر آن با نظر پزشک و با توجه به شدت بیماری از کورتیکواستروییدهای داخل بینی به عنوان اصلی ترین داروها استفاده می‌شود. داروهای دیگر شامل آنتی هیستامین هاست که جهت رفع علایم آبریزش و عطسه به وفور مصرف می‌شود. اما اگر پرهیز از محرک ها و درمانهای دارویی مختلف به نتیجه نرسند از روشی موسوم به ایمنوتراپی استفاده می‌شود. دراین روش درواقع با تزریق ماده آلرژن به بیمار حساسیت زدایی می‌شود. درنهایت بار دیگر توجه به این نکته ضروریست که اصلی‌ترین روش پیشگیری این بیماری حذف آلرژنها و دوری ازآنان است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی