• No file selected.

  ماساژ شانه‌ها

  Author

   

  اغلب ما در برابر بیشتر مسئولیت‌های که داریم - چه مربوط به شغلمان و چه مراقبت از خانواده یا فقط  یافتن راه حلی برای زندگی- ترجیح می‌دهیم بگوییم : " برای انجام این کار خیلی خسته‌ام". می‌توان این جمله را بدین عبارت ترجمه کرد: تنش در شانه‌ها.

 • زگیل چیست؟

  Author

  در هر سن و سالی باشید به احتمال خیلی زیاد دچار زگیل شده‌اید. یک ضایعه پوستی احتمالا روی دستتان که بعد از مدتی شاید خود به خود خوب شده است. اما در رابطه با زگیل چه می‌دانید؟

 • اختلالات خواب- قسمت دوم

  Author

  در بخش نخست اهمیت یک خواب خوب مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به اینکه  چه مقدار خواب نیاز داریم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  نظر متخصصان و کارشناسان در رابطه با میزان خواب برای کسب سلامتی حداکثر تغییر پذیر است و البته این مسئله به نیازهای شخصی و سن هر فرد هم وابسته است. انجمن طب خواب آمریکا می گوید بیشتر بزرگسالان حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند که به آرامش برسند. بنیاد ملی خواب هم 7 تا 9 ساعت را مفید می داند. مطالعه اخیر نشان می‌دهد 6 ساعت خواب هم در شب می‌تواند کافی باشد اما خواب بیش از 9 ساعت می‌تواند به اندازه ی بی‌خوابی مضر باشد.

 • No file selected.

  میاستنی گراو را بشناسید

  Author

  در مقاله بیماری لوپوس به وجود برخی بیماریها در بدن انسان بر پایه فعالیت سیستم  ایمنی اشاره کردیم . یکی از این بیماریها که با توجه به ذات بیماریهای اتوایمیون در خانمها شایعتر است، میاستنی گراو نام دارد اما میاستنی گراو چیست؟

بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت اسید)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت اسید)

سوزش سر دل، برگشت اسید، ریفلکس معده، آیا تا به حال گریبانگیر شما شده اند؟

خیلی از شماها حتما تا کنون نام این بیماری را شنیده‌اید و یا در اطرافیانتان کسی را دیده‌اید که از آن رنج می‌برد. دانستن چند نکته در رابطه با آن که یکی از شایعترین ناراحتی‌های بشر است خالی از لطف نیست.

این بیماری شایعترین اختلال مری است و حتما می‌دانید که مری در واقع راه ارتباطی بین دهان و معده است. درانتهای مری دریچه ای تحت عنوان اسفنکتر تحتانی مری قرار دارد که درگیری اصلی دراین بیماری در همین محل است. افزایش شل شدن‌های موقتی این اسفنکتر یکی از اصلی‌ترین اختلالات منجر به برگشت اسید است. برگشت اسید و غذا از طریق همین اسفنکتر باعث علایم و ناراحتی بیمار می‌شود. از عوامل زمینه‌ساز بیماری، چاقی و استفاده از غذاهای پرچرب است.


نشانه های بیماری
سوزش سردل اصلی‌ترین علامت این بیماری است. اگر این علامت وجود داشته باشد تا حدود زیادی تشخیص قطعی است. ممکن است همراه آن برگشت مایع تلخ تا دهان و افزایش بزاق در بیماران وجود داشته باشد. بعضی از بیماران هم با علایمی مثل سرفه‌های مزمن، تغییر صدا، دردسینه، گلودرد و آسم مراجعه می‌کنند. در اینگونه بیماران شاید نیاز به بررسی‌های بیشتری جهت تشخیص بیماری باشد. این بیماری می‌تواند شایعترین علت درد غیر قلبی سینه باشد.

Gastroesophageal - MIDOONESTI.COMتشخیص این بیماری معمولا بر اساس شرح حال بیمار و علایم بیمار است، اما در مواردی که بیمار علایم غیرمعمول داشته باشد و تشخیص آشکارنباشد بنا بر نظر پزشک از اقدامات دیگر مثل بررسی 24 ساعته میزان اسیدیته استفاده می‌شود. در بسیاری ازموارد هم برای بررسی عوارض آن از آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی استفاده می‌شود.

اما آنچه که تشخیص و درمان به موقع این بیماری را ضروری می‌کند پیشگیری از عوارض احتمالی آن است که می‌تواند موجب عواقب ناخوشایندی شود. یکی ازاین عوارض مری بارت نام دارد که در واقع سرآغاز نوعی از سرطان مری است.

در درمان این بیماری قدم اول که می‌تواند بسیار موثر واقع شود تغییردر شیوه زندگیست که نه تنها در درمان این بیماری بلکه برای هر فرد سالمی هم نیاز است که رعایت شود.

اقدامات ساده ای که باید رعایت کرد

 • پرهیز از خوردن غذا یا مایعات دو ساعت مانده به خواب
 • پرهیز از خوردن غذاهای چرب یا ادویه دار و نوشابه
 • قطع سیگار و مصرف الکل
 • کاستن از وزن در افراد چاق
 • بالا بردن سر تخت خواب

درمانهای دارویی پرمصرفی دربین بیماران وجود دارد که درصورت عدم تغییر و بهبودی در بیماران تحت نظر پزشک باید بطور مرتب مصرف شوند. ضمن اینکه بیمارانی که بالای سنین 40-45 سال هستند و یا با علایم غیر معمول مراجعه می‌کنند باید ازهمان ابتدا تحت ارزیابی‌های تشخیصی دقیق قرار بگیرند تا سایر بیماری‌های محتمل از نظر دور نماند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی