• کلسترول

  Author شایان منصوری

  کلسترول در بدن برای ساختن هورمون‌های استروئیدی، نمکهای صفراوی و نگهداری ساختمان غشاهای سلولی بکار می‌رود. با این حال بالا رفتن میزان کلسترول خون باعث افزایش  خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب در افراد می‌گردد.

 • سنگهای کلیه (بخش دوم)

  Author رامیز کامرانی

  در بخش اول راجع به نحوه تشکیل سنگ و راههای پیشگیری کلی سنگهای کلیوی صحبت کردیم. به طور کلی سنگها در مردان شایعترند و سن شایع ، سن 35 تا 40 سالگیست. کسی که مبتلا به سنگ کلیه می‌شود به احتمال بالایی مجددا دچار سنگ می‌شود پس آگاهی از جنس سنگ می‌تواند در پیگیری بیمار کمک کننده باشد.

 • سنگهای کلیه (بخش اول)

  Author رامیز کامرانی

  شاید تاکنون کسی را دیده باشید که دچار درد سنگ کلیه باشد. در برخی موارد درد سنگ کلیه جزو بدترین دردهاست و بیمار دچارآن از شدت درد رنج بسیاری می‌کشد. آیا راهی برای پیشگیری از ابتلا به سنگهای کلیه وجود دارد؟

بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت اسید)

نویسنده: رامیز کامرانی, يكشنبه, ۲۸ بهمن -۲, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت, تعداد بازدیدها 6280,

بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت اسید)

سوزش سر دل، برگشت اسید، ریفلکس معده، آیا تا به حال گریبانگیر شما شده اند؟

خیلی از شماها حتما تا کنون نام این بیماری را شنیده‌اید و یا در اطرافیانتان کسی را دیده‌اید که از آن رنج می‌برد. دانستن چند نکته در رابطه با آن که یکی از شایعترین ناراحتی‌های بشر است خالی از لطف نیست.

این بیماری شایعترین اختلال مری است و حتما می‌دانید که مری در واقع راه ارتباطی بین دهان و معده است. درانتهای مری دریچه ای تحت عنوان اسفنکتر تحتانی مری قرار دارد که درگیری اصلی دراین بیماری در همین محل است. افزایش شل شدن‌های موقتی این اسفنکتر یکی از اصلی‌ترین اختلالات منجر به برگشت اسید است. برگشت اسید و غذا از طریق همین اسفنکتر باعث علایم و ناراحتی بیمار می‌شود. از عوامل زمینه‌ساز بیماری، چاقی و استفاده از غذاهای پرچرب است.


نشانه های بیماری
سوزش سردل اصلی‌ترین علامت این بیماری است. اگر این علامت وجود داشته باشد تا حدود زیادی تشخیص قطعی است. ممکن است همراه آن برگشت مایع تلخ تا دهان و افزایش بزاق در بیماران وجود داشته باشد. بعضی از بیماران هم با علایمی مثل سرفه‌های مزمن، تغییر صدا، دردسینه، گلودرد و آسم مراجعه می‌کنند. در اینگونه بیماران شاید نیاز به بررسی‌های بیشتری جهت تشخیص بیماری باشد. این بیماری می‌تواند شایعترین علت درد غیر قلبی سینه باشد.

Gastroesophageal - MIDOONESTI.COMتشخیص این بیماری معمولا بر اساس شرح حال بیمار و علایم بیمار است، اما در مواردی که بیمار علایم غیرمعمول داشته باشد و تشخیص آشکارنباشد بنا بر نظر پزشک از اقدامات دیگر مثل بررسی 24 ساعته میزان اسیدیته استفاده می‌شود. در بسیاری ازموارد هم برای بررسی عوارض آن از آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی استفاده می‌شود.

اما آنچه که تشخیص و درمان به موقع این بیماری را ضروری می‌کند پیشگیری از عوارض احتمالی آن است که می‌تواند موجب عواقب ناخوشایندی شود. یکی ازاین عوارض مری بارت نام دارد که در واقع سرآغاز نوعی از سرطان مری است.

در درمان این بیماری قدم اول که می‌تواند بسیار موثر واقع شود تغییردر شیوه زندگیست که نه تنها در درمان این بیماری بلکه برای هر فرد سالمی هم نیاز است که رعایت شود.

اقدامات ساده ای که باید رعایت کرد

 • پرهیز از خوردن غذا یا مایعات دو ساعت مانده به خواب
 • پرهیز از خوردن غذاهای چرب یا ادویه دار و نوشابه
 • قطع سیگار و مصرف الکل
 • کاستن از وزن در افراد چاق
 • بالا بردن سر تخت خواب

درمانهای دارویی پرمصرفی دربین بیماران وجود دارد که درصورت عدم تغییر و بهبودی در بیماران تحت نظر پزشک باید بطور مرتب مصرف شوند. ضمن اینکه بیمارانی که بالای سنین 40-45 سال هستند و یا با علایم غیر معمول مراجعه می‌کنند باید ازهمان ابتدا تحت ارزیابی‌های تشخیصی دقیق قرار بگیرند تا سایر بیماری‌های محتمل از نظر دور نماند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

کسب و کار