• No file selected.

  استفاده از فن بیهوشی

  Author

  با این که عملهای جراحی از دوران باستان انجام شده است اما همیشه دو محدویت عمده سد راه مهارت جراحان بوده است. نخستین محدودیت مربوط به میزان و طول مدت دردی بود که بیمار می توانست تحمل کند. دومین مسئله میزای بالای مرگ و میر ناشی از عفونتهای پس از عملهای جراحی بود. نخستین مانع با معرفی ماده بیهوشی "اتر" در دهه 1840 برطرف شد و بر دومین مشکل نیز با ساختن سولفونامیدها و بعدها پنیسیلین و سایر آنتی بیوتیکها در اواسط دهه 1930 غلبه شد.

 • No file selected.

  سینوزیت و درمان آن

  Author

   

  همانطور که حتما می‌دانید، سینوس‌ها حفراتی هوادار در اطراف بینی و در ناحیه پیشانی می‌باشند که در صورتی که به سبب عفونت دچار ترشحات چرکی شوند بیماری سینوزیت  ایجاد می‌گردد. پس در واقع سینوزیت یعنی عفونت سینوسهای اطراف بینی.

 • No file selected.

  حرکات دهان و فک

  Author

  عضلات فک ما به شکلی طراحی شده اند که به طور غیر اردادی موجب بسته شدن دهان می‌گردند. برخی متخصصان تخمین زده اند نیرویی که موجب بسته ماندن دهان می‌گردد حدود 242 کیلوگرم است.

 • روی

  Author

  آیا می‌دانید روی دومین ماده معدنی کمیاب بدن است؟ روی یکی از عناصر مهم بدن انسان است که کافی بودن آن در طول دوره‌‌های رشد و برای ترمیم بافتی بسیار حائز اهمیت است. آیا می‌دانید روی در چه چیزهایی یافت می‌شود؟

بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت اسید)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت اسید)

سوزش سر دل، برگشت اسید، ریفلکس معده، آیا تا به حال گریبانگیر شما شده اند؟

خیلی از شماها حتما تا کنون نام این بیماری را شنیده‌اید و یا در اطرافیانتان کسی را دیده‌اید که از آن رنج می‌برد. دانستن چند نکته در رابطه با آن که یکی از شایعترین ناراحتی‌های بشر است خالی از لطف نیست.

این بیماری شایعترین اختلال مری است و حتما می‌دانید که مری در واقع راه ارتباطی بین دهان و معده است. درانتهای مری دریچه ای تحت عنوان اسفنکتر تحتانی مری قرار دارد که درگیری اصلی دراین بیماری در همین محل است. افزایش شل شدن‌های موقتی این اسفنکتر یکی از اصلی‌ترین اختلالات منجر به برگشت اسید است. برگشت اسید و غذا از طریق همین اسفنکتر باعث علایم و ناراحتی بیمار می‌شود. از عوامل زمینه‌ساز بیماری، چاقی و استفاده از غذاهای پرچرب است.


نشانه های بیماری
سوزش سردل اصلی‌ترین علامت این بیماری است. اگر این علامت وجود داشته باشد تا حدود زیادی تشخیص قطعی است. ممکن است همراه آن برگشت مایع تلخ تا دهان و افزایش بزاق در بیماران وجود داشته باشد. بعضی از بیماران هم با علایمی مثل سرفه‌های مزمن، تغییر صدا، دردسینه، گلودرد و آسم مراجعه می‌کنند. در اینگونه بیماران شاید نیاز به بررسی‌های بیشتری جهت تشخیص بیماری باشد. این بیماری می‌تواند شایعترین علت درد غیر قلبی سینه باشد.

Gastroesophageal - MIDOONESTI.COMتشخیص این بیماری معمولا بر اساس شرح حال بیمار و علایم بیمار است، اما در مواردی که بیمار علایم غیرمعمول داشته باشد و تشخیص آشکارنباشد بنا بر نظر پزشک از اقدامات دیگر مثل بررسی 24 ساعته میزان اسیدیته استفاده می‌شود. در بسیاری ازموارد هم برای بررسی عوارض آن از آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی استفاده می‌شود.

اما آنچه که تشخیص و درمان به موقع این بیماری را ضروری می‌کند پیشگیری از عوارض احتمالی آن است که می‌تواند موجب عواقب ناخوشایندی شود. یکی ازاین عوارض مری بارت نام دارد که در واقع سرآغاز نوعی از سرطان مری است.

در درمان این بیماری قدم اول که می‌تواند بسیار موثر واقع شود تغییردر شیوه زندگیست که نه تنها در درمان این بیماری بلکه برای هر فرد سالمی هم نیاز است که رعایت شود.

اقدامات ساده ای که باید رعایت کرد

 • پرهیز از خوردن غذا یا مایعات دو ساعت مانده به خواب
 • پرهیز از خوردن غذاهای چرب یا ادویه دار و نوشابه
 • قطع سیگار و مصرف الکل
 • کاستن از وزن در افراد چاق
 • بالا بردن سر تخت خواب

درمانهای دارویی پرمصرفی دربین بیماران وجود دارد که درصورت عدم تغییر و بهبودی در بیماران تحت نظر پزشک باید بطور مرتب مصرف شوند. ضمن اینکه بیمارانی که بالای سنین 40-45 سال هستند و یا با علایم غیر معمول مراجعه می‌کنند باید ازهمان ابتدا تحت ارزیابی‌های تشخیصی دقیق قرار بگیرند تا سایر بیماری‌های محتمل از نظر دور نماند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

اطلاعات عمومی