• No file selected.

  وقتی خم می‌شوید زانوهایتان را خم نمایید.

  Author

  کسی که وارد نیست وقتی می‌خواهد چیزی را از زمین بردارد زانوهایش را خم نمی‌کند، بالا تنه به خصوص سر را کاملا جلو می‌برد. در این حالت ماهیچه‌های شخص باید جهت ایجاد تعادل در مقابل نیروی جاذبه‌ای زمین بسیار فعال باشند. وقتی همان شخص به حالت عادی برگشت می بینییم که صورتش قرمز شده، خون در مغزش جمع شده و کمرش به درد آمده است.

 • میگرن

  Author

  سردرد یکی از بیماری‌های اصلی ناتوان‌کننده در انسان است بطوریکه از هر 10 نفر، 9 نفر حتماً در طول زندگیشان یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند. سردردها می‌توانند یا به خودی خود یک بیماری باشند یا به عنوان یک علامت ثانویه در بیماری‌های دیگر مشاهده می‌شوند، از جمله شایعترین و مهمترین سردردهای اولیه، میگرن می‌باشد.

 • No file selected.

  ویتامین‌ها و انسان

  Author

  کشف ویتامینها سبب تغییر شیوه تغذیه انسان شد. مردم پی بردند که تنها پرخوری کافی نیست. اگر غذایی که سیر می‌کند ویتامین نداشته باشد برای تندرستی زیان‌آور خواهد بود. بنابراین مردم به خوردن غذاهایی که به طور یقین در آنها ویتامین با ارزشی وجود داشته باشد روی آوردند.

 • No file selected.

  مهمان ناخوانده را بیرون کنید

  Author

  در هر خیابان شلوغی که قدم بزنید متوجه خواهید شد که مردم اطرافتان همه شانه‌های خود را تا گوش‌ها بالا کشیده‌اند. این که چرا ما به چنین حرکتی دست می‌زنیم تقریبا ناشناخته است اما به هر حال همه ناگهان کشف می‌کنیم که شانه‌هایمان مهمان ناخوانده‌ی گوش‌ها شده‌اند و این تجربه‌ی شایع است.

روی

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

روی

آیا می‌دانید روی دومین ماده معدنی کمیاب بدن است؟ روی یکی از عناصر مهم بدن انسان است که کافی بودن آن در طول دوره‌‌های رشد و برای ترمیم بافتی بسیار حائز اهمیت است. آیا می‌دانید روی در چه چیزهایی یافت می‌شود؟

با توجه به اهمیت این عنصر حیاتی و در صورت داشتن تغذیه نا مناسب و غلط می‌توان با بکارگیری مکمل‌های روی از کمبود این ماده در بدن جلوگیری کرد و از عوارض وخیم آن پیشگیری کرد.
علایم ناشی از کمبود روی شامل بی اشتهایی، اختلالات ایمنی و کاهش رشد می‌باشد. در صورت شدت یافتن این کمبود پوست زبر، التهاب پوست و شب کوری، اسهال و ریزش مو و ترس از نور (فتوفوبی) رخ می‌دهد. همچنین نوعی بیماری ارثی در شیرخواران وجود دارد که در آن شیرخوار پس از گرفته شدن از شیر در فاصله زمانی 2 تا 4 هفته دچار علایم درماتیت دهان و مقعد، ریزش مو و کاهش شدید رشد می‌گردد و علت این بیماری یک نقص ناشناخته در جذب روی از بدن است.
برخی افراد مانند شیرخواران و کودکان ، مادران شیرده و خانمهای باردار، بیماران کلیوی و کبدی، مبتلایان به دیابت و بیماران دچار عفونتهای مزمن و سرطانی‌ها نیازمند مقدار بیشتری از روی نسبت به افراد سالم هستند. یکی از مهمترین دلایل کمبود روی در بدن، کمبود دریافت از طریق مواد غذایی است. استفاده از برخی داروها مانند آنتی بیوتیکها، داروهای ضد بارداری و کورتون هم می‌تواند مانع از جذب روی ماده غذایی شده و سبب کمبود آن گردد.
بهترین منابع غذایی روی غذاهای حیوانی می‌باشد از جمله شیر مادرکه روی آن به راحتی جذب می‌شود. غلات کامل و سبزیجات هم میزان متوسطی روی دارند.
منابع روی
مقدار روی بدن نزدیک به نیمی از مقدار آهن بدن است و همین نکته نشان دهنده‌ی اهمیت وجود روی در بدن انسان است. کارکردهای فیزیولوژیکی که روی دارد شامل رشد و نموطبیعی، بلوغ جنسی و فعالیت سیستم ایمنی می‌باشد. یکی از بیشترین ذخایر روی دربدن درپوست می‌باشد و به همین جهت نقش مهمی در بهبود ضایعات پوستی، اگزما و جلوگیری ازضایعات دیگر پوستی دارد. روی در بسیاری از وا کنشهای شیمیایی بدن نقش بسزایی داشته و به همین جهت در سلامتی و طول عمر انسان تاثیرگذار است. در ساختمان 200 آنزیم بدن شرکت دارد و جزو آنتی اکسیدان‌های قوی مثل ویتامین C,E می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (14 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی