• مرکز بدن، شکم

  Author شایان منصوری

  با وجود این که شکم ارتباط  بسیار نزدیکی با اصلی ترین نیازهای ما دارد، بی حفاظ ترین و آسیب پذیرترین عضو بدن است.

 • سینوزیت و درمان آن

  Author رامیز کامرانی

   

  همانطور که حتما می‌دانید، سینوس‌ها حفراتی هوادار در اطراف بینی و در ناحیه پیشانی می‌باشند که در صورتی که به سبب عفونت دچار ترشحات چرکی شوند بیماری سینوزیت  ایجاد می‌گردد. پس در واقع سینوزیت یعنی عفونت سینوسهای اطراف بینی.

 • علل ایجاد پرفشاری خون

  Author صنم سرایی

  در 95 درصد موارد هیچ علت خاصی در ایجاد پرفشاری خون یافت نمی‌شود به همین دلیل به این نوع از پرفشاری خون، اولیه اطلاق می‌گردد. در 5 درصد باقیمانده یک علت زمینه‌ای در بروز پرفشاری خون دیده می‌شود در این موارد افراد مبتلا به پرفشاری خون دارای مشکلی در کلیه یا غدد فوق کلیه (آدرنال) می‌باشند. به این نوع از پرفشاری خون، ثانویه گفته می‌شود.

روی

نویسنده: رامیز کامرانی, سه شنبه, ۰۵ مهر ۱۳۹۰, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت, تعداد بازدیدها 6213,

روی

آیا می‌دانید روی دومین ماده معدنی کمیاب بدن است؟ روی یکی از عناصر مهم بدن انسان است که کافی بودن آن در طول دوره‌‌های رشد و برای ترمیم بافتی بسیار حائز اهمیت است. آیا می‌دانید روی در چه چیزهایی یافت می‌شود؟

با توجه به اهمیت این عنصر حیاتی و در صورت داشتن تغذیه نا مناسب و غلط می‌توان با بکارگیری مکمل‌های روی از کمبود این ماده در بدن جلوگیری کرد و از عوارض وخیم آن پیشگیری کرد.
علایم ناشی از کمبود روی شامل بی اشتهایی، اختلالات ایمنی و کاهش رشد می‌باشد. در صورت شدت یافتن این کمبود پوست زبر، التهاب پوست و شب کوری، اسهال و ریزش مو و ترس از نور (فتوفوبی) رخ می‌دهد. همچنین نوعی بیماری ارثی در شیرخواران وجود دارد که در آن شیرخوار پس از گرفته شدن از شیر در فاصله زمانی 2 تا 4 هفته دچار علایم درماتیت دهان و مقعد، ریزش مو و کاهش شدید رشد می‌گردد و علت این بیماری یک نقص ناشناخته در جذب روی از بدن است.
برخی افراد مانند شیرخواران و کودکان ، مادران شیرده و خانمهای باردار، بیماران کلیوی و کبدی، مبتلایان به دیابت و بیماران دچار عفونتهای مزمن و سرطانی‌ها نیازمند مقدار بیشتری از روی نسبت به افراد سالم هستند. یکی از مهمترین دلایل کمبود روی در بدن، کمبود دریافت از طریق مواد غذایی است. استفاده از برخی داروها مانند آنتی بیوتیکها، داروهای ضد بارداری و کورتون هم می‌تواند مانع از جذب روی ماده غذایی شده و سبب کمبود آن گردد.
بهترین منابع غذایی روی غذاهای حیوانی می‌باشد از جمله شیر مادرکه روی آن به راحتی جذب می‌شود. غلات کامل و سبزیجات هم میزان متوسطی روی دارند.
منابع روی
مقدار روی بدن نزدیک به نیمی از مقدار آهن بدن است و همین نکته نشان دهنده‌ی اهمیت وجود روی در بدن انسان است. کارکردهای فیزیولوژیکی که روی دارد شامل رشد و نموطبیعی، بلوغ جنسی و فعالیت سیستم ایمنی می‌باشد. یکی از بیشترین ذخایر روی دربدن درپوست می‌باشد و به همین جهت نقش مهمی در بهبود ضایعات پوستی، اگزما و جلوگیری ازضایعات دیگر پوستی دارد. روی در بسیاری از وا کنشهای شیمیایی بدن نقش بسزایی داشته و به همین جهت در سلامتی و طول عمر انسان تاثیرگذار است. در ساختمان 200 آنزیم بدن شرکت دارد و جزو آنتی اکسیدان‌های قوی مثل ویتامین C,E می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (14 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی