• No file selected.

  از واریس چه می‌دانید؟

  Author

   

  حتما تاکنون در مورد واریس چیزهایی شنیده‌اید و ممکن است اطلاعاتی داشته باشید. در این مطلب سعی می‌شود اطلاعات دقیق‌تری در مورد آن به شما داده شود. واریس چیست و چه عواملی سبب بروزآن می‌شوند؟ برای جلوگیری، بهترین کار چیست؟

 • ویتیلیگو چیست؟

  Author

  تاکنون افرادی را در اطرافتان دیده اید که پوست بدنشان دچار تغییر رنگ به صورت لکه‌های کم رنگ و پررنگ شده است؟ به این بیماری ویتیلیگو یا برص می‌گویند. در مورد این بیماری پوستی چه می‌دانید؟

 • No file selected.

  فک

  Author

  بعضی از افراد عصبی هستند و بدنشان را ناخود آگاه سفت نگه میدارند. زمانی که خسته می شوند عضلات آن ها چقدر منقبض میشود.

رماتیسم مفصلی ( آرتریت روماتوئید )

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

رماتیسم مفصلی ( آرتریت روماتوئید )

شاید در خیلی از اطرافیانتان دیده یا شنیده باشید که دچار رماتیسم می‌باشند اما این را باید درنظر داشته باشید که هر درد در مفاصل را نمی‌توان بیماری رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید نامید. با خواندن این مطلب با این بیماری آشنا می‌شوید.

آرتریت روماتوئید بیماری است که می‌تواند همه گروههای سنی از شیرخواران تا افراد مسن را گرفتار کند اما از همه بیشتر در خانمها و در سنین 40 به بالا دیده می‌شود. در آقایان هم با افزایش سن شیوع بیماری افزایش می‌یابد. از هر 100 نفر بین 1 تا 2 نفر در طول زندگی می‌توانند به این بیماری مبتلا گردند.

زمینه ژنتیکی قوی در این بیماری وجود دارد بدین معنی که ابتلا به این بیماری نیازمند انتقال ژن‌های بسیاری است. اتفاق اصلی که در این بیماری می‌افتد، در سینوویوم که جزئی از مفصل است رخ می‌دهد.

التهاب و تخریب سینوویوم و متعاقب آن تشکیل پانوس باعث محدود شدن فضای مفصلی و تخریب استخوان جدار مفصل می‌شود. مواد آنزیمی بسیاری که از سلولهای التهابی بدن ترشح می‌شوند، مسبب این حوادث هستند.

اما اگر می‌خواهید بدانید که آرتریت روماتوئید چه علائمی دارد باید مد نظر داشته باشید که این بیماری عمدتا مفاصل کوچک دست و پا و مفاصل مچ دست و پا را گرفتار می‌کند. مفاصل زانو، ران، شانه‌ها  و مهره‌های گردنی هم ممکن است درگیر شوند. مفاصلی که درگیر می‌شوند در معاینه، حساس هستند و حتی ممکن است گرمتر از سایر نقاط باشند. مفاصل مبتلا شده دارای مایع شده اند. یکی از بیشترین موارد آزاردهنده بیماری برای بیمار مبتلا، خشکی صبحگاهی است که در اغلب موارد طولانی مدت بوده و باعث می‌شود که صیح بعد از بیدار شدن از خواب، بدترین زمان روز برای مبتلایان باشد. کمی فعالیت بعد از بیدار شدن، می‌تواند از این حالت بیمار بکاهد و باعث بهبودی این خشکی شود.

مزمن شدن بیماری و ادامه فعالیت تخریبی آن در طول چند سال باعث تغییرات تخریبی مفاصل به صورت برگشت ناپذیر می‌شود و مفاصل بدن بخصوص دست ها را دچار تغییرات بدشکلی می‌کند.یکی از این تغییرات در مفاصل بین بندهای انگشتان اتفاق می‌افتد بدین صورت که بندهای انگشتان دست شکل گردن قو به خود می گیرد. حتی در گردن هم ممکن است این تغییرات باعث فشار به نخاع شود. در برخی بیماران، ضایعات پوستی مثل زخم هم ممکن است رخ دهد.رماتیسم مفصلی

در این بیماران ممکن است تمام قسمتهای آزمایشگاهی نرمال باشد اما در اغلب موارد فاکتورهای التهابی خون بالا هستند و برخی مارکرهای اختصاصی هم به تایید تشخیص کمک می‌کنند.

بیماری که چنین علایمی دارد بایستی با مراجعه به پزشک، تحت درمان قرار گیرد. درمان بایستی در جهت کاهش درد و ناراحتی و جلوگیری از تخریب مفاصل باشد. درمان‌ها شامل درمان غیر دارویی و دارویی است. درمان غیر دارویی بصورت کار درمانی، استراحت دادن به مفصل مبتلا ، کاهش وزن و استفاده از وسایل کمکی مانند عصا می‌باشد. اما مسکن‌های غیر استروئیدی هم در مراحل اولیه بیشترین داروهای مصرفی در آرتریت روماتوئید می‌باشند. در موارد شدید و در حملات بیماری کورتون و داروی تعدیل کننده ایمنی با نظر پزشک بایستی تجویز شوند. در مواردی که تخریب دایمی مفصل رخ دهد احتمال جراحی و تعویض کامل مفصل بخصوص در مفاصل ران و زانو باید مدنظر قرار گیرد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.2/5 امتیازهای داده شده (9 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی