• آکنه (قسمت دوم)

  Author

  در قسمت اول راجع به بروز آکنه و دلایل آن توضیحاتی داده شد. در تشریح علل اصلی بروز آکنه، افزایش فعالیت غدد سباسه از عوامل موثر به شمار می‌آید. غدد سباسه در سرتاسر بدن غیر از کف دست و پا وجود دارند.

 • No file selected.

  چه کسانی دچار بیماریهای قلبی می‌شوند؟

  Author

  تعداد افرادی که به بیماری قلبی دچار هستند در کشورهای مختلف، فرق می‌کند. این بیماری در کشورهای پیشرفته اروپایی، آمریکایی و استرالیا از شیوع زیادی برخوردار است اما در کشورهای عقب مانده جهان سوم تعداد افراد مبتلا به بیماری کرونری قلب بسیار کمتر می‌باشد.

دندان قروچه

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

در مورد دندان قروچه چه می‌دانید؟

به ساییده شدن ناخواسته و شدید دندانها بر روی هم عمدتا در هنگام خواب، دندان قروچه گفته می‌شود.خود بیمار معمولا از این حالت آگاهی ندارد ومعمولا هم اتاقی یا همراه بیمار متوجه این موضوع شده و وقتی که صدای بلند ساییده شدن دندانها را می‌شنود بیمار را از این حالت آگاه می‌کند.

در بسیاری از موارد هم دندانپزشک براساس وجود شواهد تخریب مینا و عاج دندان پی به وجود این مسئله می‌برد. جالب است بدانید که از هر 100 نفر ممکن است بین 10 تا 20 نفر دچار این مشکل باشند.

از بین دلایل فرضی بری این حالت می‌توان به مکانیسم‌های روانی، مکانیسم‌های عصبی مرکزی و اختلالات دندانی مانند جفت نشدن دندانها و جفت شدن نامناسب دندانها اشاره کرد.

از عوارض شدید دندان قروچه می توان به کاهش شنوایی، تخریب آرواره و حتی تغییر شکل ظاهری صورت اشاره کرد.

دندان قروچهبا توجه به مختصر بودن این حالت، معمولا درمانی نیاز ندارد ولی در موارد آسیب شدیدتر ممکن است از محافظ پلاستیکی دندان برای جلوگیری ازآسیب بیشتر استفاده کرد ضمنا در مواردی که اضطراب و استرس مسبب قضیه باشد بایستی روان درمانی مد نظر قرار گیرد.

جلوگیری از مصرف نوشابه سیاه، الکل و چای و قهوه ممکن است از تشدید این حالت پیشگیری کند. جلوگیری از خوردن مداد، قلم و آدامس هم کمک کننده است.

در بعضی کودکان در زمان از رویش دندانهای دائم هم ممکن است دندان قروچه ایجاد شود. کمک به کاهش اضطراب کودک در کاهش علایم موثر است استفاده از آب هم برای جلوگیری از کم آبی مفید است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.8/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی