• No file selected.

  فک

  Author

  بعضی از افراد عصبی هستند و بدنشان را ناخود آگاه سفت نگه میدارند. زمانی که خسته می شوند عضلات آن ها چقدر منقبض میشود.

 • No file selected.

  احساس ناراحتی در قفسه سینه

  Author

  در هر سن و سالی که باشید حتما دچار احساس ناراحتی در قفسه سینه خود شده‌اید، خواه به شکل درد یا احساس ضربان قلب و یا احساس تنگی نفس. اما باید دانست که چه علایمی به نفع بیماری مهم قلبی است یا نیازمند پیگیری و چه علایمی شاید فقط نشانگر یک درد ساده عضلانی. در واقع احساس ناراحتی در قفسه سینه یکی از شایعترین علل مراجعه به پزشکان است. اگر دوست دارید بیشتر از انواع این ناراحتی‌ها آگاه شوید ادامه مطلب را بخوانید.

 • No file selected.

  درمان بدون دارو برای افراد مبتلا به پرفشاری خون

  Author

  درمان بدون دارو عبارتست از تغییر در نحوه زندگی و رژیم غذایی که توسط پزشک برای پایین آوردن فشار خون به ما توصیه می‌شود. بعضی از این تغییرات ممکن است برای شما انجامش سخت باشد. با این حال هر چقدر که این تغییرات برای شما سخت باشد اما ارزشش را خواهد داشت. اگر شما در انجام این تغییرات موفق شوید فشار خون شما ممکن است بدون استفاده از دارو به وضعیت طبیعی برگردد. راه‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید به خودتان کمک کنید و به حالت بهتری تغییر کنید.

 • No file selected.

  قلب چگونه کار می‌کند؟

  Author

  قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند. در حدود 100/000  بار در روز قلب ضربان می‌کند. برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد نیاز دارد که توسط شریانهای کرونری به عضله خودش هم خونرسانی مناسبی صورت پذیرد.

دندان قروچه

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

در مورد دندان قروچه چه می‌دانید؟

به ساییده شدن ناخواسته و شدید دندانها بر روی هم عمدتا در هنگام خواب، دندان قروچه گفته می‌شود.خود بیمار معمولا از این حالت آگاهی ندارد ومعمولا هم اتاقی یا همراه بیمار متوجه این موضوع شده و وقتی که صدای بلند ساییده شدن دندانها را می‌شنود بیمار را از این حالت آگاه می‌کند.

در بسیاری از موارد هم دندانپزشک براساس وجود شواهد تخریب مینا و عاج دندان پی به وجود این مسئله می‌برد. جالب است بدانید که از هر 100 نفر ممکن است بین 10 تا 20 نفر دچار این مشکل باشند.

از بین دلایل فرضی بری این حالت می‌توان به مکانیسم‌های روانی، مکانیسم‌های عصبی مرکزی و اختلالات دندانی مانند جفت نشدن دندانها و جفت شدن نامناسب دندانها اشاره کرد.

از عوارض شدید دندان قروچه می توان به کاهش شنوایی، تخریب آرواره و حتی تغییر شکل ظاهری صورت اشاره کرد.

دندان قروچهبا توجه به مختصر بودن این حالت، معمولا درمانی نیاز ندارد ولی در موارد آسیب شدیدتر ممکن است از محافظ پلاستیکی دندان برای جلوگیری ازآسیب بیشتر استفاده کرد ضمنا در مواردی که اضطراب و استرس مسبب قضیه باشد بایستی روان درمانی مد نظر قرار گیرد.

جلوگیری از مصرف نوشابه سیاه، الکل و چای و قهوه ممکن است از تشدید این حالت پیشگیری کند. جلوگیری از خوردن مداد، قلم و آدامس هم کمک کننده است.

در بعضی کودکان در زمان از رویش دندانهای دائم هم ممکن است دندان قروچه ایجاد شود. کمک به کاهش اضطراب کودک در کاهش علایم موثر است استفاده از آب هم برای جلوگیری از کم آبی مفید است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.8/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی