• میگرن

  Author

  سردرد یکی از بیماری‌های اصلی ناتوان‌کننده در انسان است بطوریکه از هر 10 نفر، 9 نفر حتماً در طول زندگیشان یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند. سردردها می‌توانند یا به خودی خود یک بیماری باشند یا به عنوان یک علامت ثانویه در بیماری‌های دیگر مشاهده می‌شوند، از جمله شایعترین و مهمترین سردردهای اولیه، میگرن می‌باشد.

 • No file selected.

  ویتامین‌ها و انسان

  Author

  کشف ویتامینها سبب تغییر شیوه تغذیه انسان شد. مردم پی بردند که تنها پرخوری کافی نیست. اگر غذایی که سیر می‌کند ویتامین نداشته باشد برای تندرستی زیان‌آور خواهد بود. بنابراین مردم به خوردن غذاهایی که به طور یقین در آنها ویتامین با ارزشی وجود داشته باشد روی آوردند.

 • No file selected.

  آرنج تنیس بازان

  Author

  آیا تاکنون چنین اسمی شنیده اید؟ شاید برایتان جالب باشد که بیماری به این نام وجود دارد. اگر دوست دارید بیشتر بدانید ادامه مطلب را بخوانید.

درمان بدون دارو برای افراد مبتلا به پرفشاری خون

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

درمان بدون دارو عبارتست از تغییر در نحوه زندگی و رژیم غذایی که توسط پزشک برای پایین آوردن فشار خون به ما توصیه می‌شود. بعضی از این تغییرات ممکن است برای شما انجامش سخت باشد. با این حال هر چقدر که این تغییرات برای شما سخت باشد اما ارزشش را خواهد داشت. اگر شما در انجام این تغییرات موفق شوید فشار خون شما ممکن است بدون استفاده از دارو به وضعیت طبیعی برگردد. راه‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید به خودتان کمک کنید و به حالت بهتری تغییر کنید.

کاهش مصرف نمک

پزشک شما احتمالا توصیه خواهد کرد که مقدار نمک مصرفی روزانه تان را کم نمایید. در انگلستان مردها روزانه حدود 10 گرم و خانمها حدود 7 گرم نمک مصرف می‌کنند.

فقط حدود یک گرم از نمک مصرفی روزانه از طریق نمکی که در سفره یا در آشپزخانه در غذا ریخته می‌شود وارد بدن می‌شود. بقیه نمکی که در روز مصرف می‌کنیم (حدود 9 گرم دیگر) از طریق غذاهای آماده‌ای که می‌خوریم مثل همبرگر، سوسیس، چیپس و غذاهای کنسروی وارد بدن ما می‌شود.

شما می‌توانید با استفاده نکردن از نمک در سرسفره و در آشپزخانه از مقدار نمک روزانه‌تان کم نمایید. همچنین بجای استفاده از غذاهای آماده و کنسروی سعی کنید که از گوشت تازه، میوه و سبزیجات تازه استفاده نمایید. کاهش مصرف نمکاستفاده از ادویه‌جات برای خوش طعم کردن غذا اشکالی ندارد زیرا در آنها نمک وجود ندارد. عادت کردن به غذاهای کم نمک در ابتدا مشکل است اما به تدریج به آنها عادت خواهید کرد به طوری که بعد از یک ماه ترجیح خواهید داد که همیشه غذای کم نمک مصرف نمایید.در آن موقع اگر شما یک غذای  با نمک معمولی که قبلا مصرف می‌کردید بخورید به نظر شما آن غذا خیلی شور خواهد بود.

کنترل کردن وزن

به ازای هر یک کیلوگرمی که از وزن شما کم می‌شود یک میلیمتر جیوه هم از فشار خون شما کاسته می‌شود بنابراین اگر فشار خون شما فقط کمی بالا است می‌توانید با کم کردن وزنتان فشار خونتان را به حالت طبیعی برسانید. کم کردن وزن آسان نخواهد بود مگر اینکه توصیه‌های پزشکان را گوش کرده و خودتان انگیزه کافی داشته باشید.

انجام تمرینات ورزشی

بررسی‌های دانشمندان ثابت کرده است که تمرینات منظم ورزشی می‌تواند باعث پایین آمدن فشار خون شود. تمرینات ورزشی باید ابتدا به میزان کم انجام شود و به تدریج افزایش یابد. هیچگاه نباید کسانی که تا بحال ورزش نکرده‌اند ابتدا ورزش‌های سخت را انجام دهند. بهتر است که برای خودتان برنامه ورزشی بنویسید و کم کم به شدت تمرینات بیفزایید. هر نوعی از ورزش که انتخاب کنید خوب خواهد بود به شرطی که خودتان را زیاد خسته نکنید.

انجام تمرینت ورزشیمصرف پتاسیم

گرچه شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد که وجود مقادیر زیاد پتاسیم در رژیم غذایی می‌تواند سبب کاهش فشار خون شود اما شما نباید با خوردن نمک‌های پتاسیم یا قرص‌های پتاسیم این کار را انجام دهید. در عوض شما می‌توانید با خوردن میوه و سبزی‌های تازه نمک مصرفی‌تان، سبب شوید که پتاسیم رژیم غذایی‌تان افزایش یابد.

مشاوره در مورد استرس و فشار عصبی

شواهد خیلی کمی وجود دارد که استرس مزمن و طولانی مدت بتواند باعث افزایش فشار خون گردد. با این حال، افردی وجود دارند که دچار پرفشاری خون بوده و برای علل گوناگون در معرض استرس و فشار عصبی قرار دارند مثلا دچار اضطراب و نگرانی در محل کار هستند یا مشکلات شخصی دارند یا اصلا بدون هیچ علتی همیشه در اضطراب و نگرانی هستند. اگر شما هم جزو این افراد هستید مشاوره یا روان شناس یا روان پزشک می‌تواند به کاهش استرس کمک کرده و در نتیجه فشار خونتان پایین بیاید.

روش‌های مختلفی مثل یوگا، بیوفیدبک و ریلاکسیشن وجود دارند که از فشارهای عصبی انسان می‌کاهند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی