• زگیل چیست؟

  Author

  در هر سن و سالی باشید به احتمال خیلی زیاد دچار زگیل شده‌اید. یک ضایعه پوستی احتمالا روی دستتان که بعد از مدتی شاید خود به خود خوب شده است. اما در رابطه با زگیل چه می‌دانید؟

 • No file selected.

  فک

  Author

  بعضی از افراد عصبی هستند و بدنشان را ناخود آگاه سفت نگه میدارند. زمانی که خسته می شوند عضلات آن ها چقدر منقبض میشود.

 • No file selected.

  چه کسانی دچار بیماریهای قلبی می‌شوند؟

  Author

  تعداد افرادی که به بیماری قلبی دچار هستند در کشورهای مختلف، فرق می‌کند. این بیماری در کشورهای پیشرفته اروپایی، آمریکایی و استرالیا از شیوع زیادی برخوردار است اما در کشورهای عقب مانده جهان سوم تعداد افراد مبتلا به بیماری کرونری قلب بسیار کمتر می‌باشد.

 • No file selected.

  حرکات دهان و فک

  Author

  عضلات فک ما به شکلی طراحی شده اند که به طور غیر اردادی موجب بسته شدن دهان می‌گردند. برخی متخصصان تخمین زده اند نیرویی که موجب بسته ماندن دهان می‌گردد حدود 242 کیلوگرم است.

چند نکته در مورد خال ها

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

چند نکته در مورد خال ها

خال در واقع یک تومور خوش خیم ملانوسیتی است اما این بدین معنی نیست که هیچوقت بدخیم نمی‌شوند و نباید پیگیری شوند.

خالهای ملانوسیتی انواع مادرزادی و اکتسابی دارند. خال ملانوسیتی در واقع یک تجمع از سلولهای تولید کننده ملانین در بین لایه های پوست می‌باشد. انواع اکتسابی این خالها بر اساس محل قرارگیریشان در پوست به 3 نوع جانکشنال، مرکب و داخل درمی تقسیم می‌شوند. این خالها احتمال دارد بعد از بلوغ یا حاملگی ایجاد شوند.

در دوران کودکی بیشتر خالها از نوع جانکشنال هستند یعنی در واقع در محل اتصال اپیدرم و درم هستند. این نوع در طی سالهای بعدی تبدیل به خال مرکب می‌شوند. خال جانکشنال معمولا دارای رنگ قهوه‌ای روشن تا حتی سیاه هستند و بیشتر در کف دست و پا و ناحیه کمر و لگن دیده می‌شوند. خالهای مرکب بیشتر در تنه دیده می‌شوند وممکن است در زمان بلوغ موهای زبر و تیره‌ای هم داشته باشند. اما خالهای داخل درمی معمولا به صورت برجستگیهای کروی و نرمی که رنگ روشن‌تر دارند و به تدریج ممکن است گوشتی شوند دیده می‌شوند.

بیشتر خالهای ملانوسیتی اکتسابی خوش خیم هستند و نیاز به پیگیری ندارند اما بایستی بعضی نکات را در مورد تمامی خالها مد نظر داشت. اگر خالی در طی دوران بزرگسالی رشد کند و تغییر اندازه دهد حتما باید برداشته شود. برخی نماها در خالها هم بایستی به عنوان احتمال بدخیمی در نظر گرفته شود مانند عدم قرینگی و نا منظمی حاشیه ضایعه، یکنواخت نبودن رنگ و چند رنگی بودن خال و اندازه بزرگ (معمولا بالای 7-8 میلیمتر). در این شرایط باید خال برداشته شود و از لحاظ بافت شناسی مورد ارزیابی قرار گیرد. در شرایطی که خال ایجاد مشکلات زیبایی بکند و خود بیمار خواستار برداشتن باشد هم این کار انجام می‌شود. انواع دیگری از خالها هم مانند انواع مادرزادی و انواع بدخیم مانند ملانوم وجود دارند که در آینده به آنها می‌پردازیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (7 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی