• میگرن

  Author

  سردرد یکی از بیماری‌های اصلی ناتوان‌کننده در انسان است بطوریکه از هر 10 نفر، 9 نفر حتماً در طول زندگیشان یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند. سردردها می‌توانند یا به خودی خود یک بیماری باشند یا به عنوان یک علامت ثانویه در بیماری‌های دیگر مشاهده می‌شوند، از جمله شایعترین و مهمترین سردردهای اولیه، میگرن می‌باشد.

 • No file selected.

  درمان آلرژی با رژیم غذایی

  Author

  هر کسی که به وجود یک آلرژی غذایی مشکوک باشد باید با مراجعه به یک متخصص تغذیه مشکلش تشخیص داده شده و درمان گردد. تشخیص یک آلرژی غذایی اغلب براساس حذف مواد حساسیت زا "آلرژی‌ها" از رژیم غذایی صورت می‌گیرد.

 • No file selected.

  کم کردن عاقلانه وزن

  Author

  برای اینکه وزن خود را کم نمایید شما باید از غذاهای دارای فیبر زیاد و کم چربی در رژیم غذایی تان استفاده نمایید. وقتی که وزن شما کاهش پیدا کرد و BMI  شما به زیر 30 رسید شما باید از یک رژیم متعادل که کالری آن زیاد نباشد استفاده کنید.

چند نکته در مورد خال ها

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

چند نکته در مورد خال ها

خال در واقع یک تومور خوش خیم ملانوسیتی است اما این بدین معنی نیست که هیچوقت بدخیم نمی‌شوند و نباید پیگیری شوند.

خالهای ملانوسیتی انواع مادرزادی و اکتسابی دارند. خال ملانوسیتی در واقع یک تجمع از سلولهای تولید کننده ملانین در بین لایه های پوست می‌باشد. انواع اکتسابی این خالها بر اساس محل قرارگیریشان در پوست به 3 نوع جانکشنال، مرکب و داخل درمی تقسیم می‌شوند. این خالها احتمال دارد بعد از بلوغ یا حاملگی ایجاد شوند.

در دوران کودکی بیشتر خالها از نوع جانکشنال هستند یعنی در واقع در محل اتصال اپیدرم و درم هستند. این نوع در طی سالهای بعدی تبدیل به خال مرکب می‌شوند. خال جانکشنال معمولا دارای رنگ قهوه‌ای روشن تا حتی سیاه هستند و بیشتر در کف دست و پا و ناحیه کمر و لگن دیده می‌شوند. خالهای مرکب بیشتر در تنه دیده می‌شوند وممکن است در زمان بلوغ موهای زبر و تیره‌ای هم داشته باشند. اما خالهای داخل درمی معمولا به صورت برجستگیهای کروی و نرمی که رنگ روشن‌تر دارند و به تدریج ممکن است گوشتی شوند دیده می‌شوند.

بیشتر خالهای ملانوسیتی اکتسابی خوش خیم هستند و نیاز به پیگیری ندارند اما بایستی بعضی نکات را در مورد تمامی خالها مد نظر داشت. اگر خالی در طی دوران بزرگسالی رشد کند و تغییر اندازه دهد حتما باید برداشته شود. برخی نماها در خالها هم بایستی به عنوان احتمال بدخیمی در نظر گرفته شود مانند عدم قرینگی و نا منظمی حاشیه ضایعه، یکنواخت نبودن رنگ و چند رنگی بودن خال و اندازه بزرگ (معمولا بالای 7-8 میلیمتر). در این شرایط باید خال برداشته شود و از لحاظ بافت شناسی مورد ارزیابی قرار گیرد. در شرایطی که خال ایجاد مشکلات زیبایی بکند و خود بیمار خواستار برداشتن باشد هم این کار انجام می‌شود. انواع دیگری از خالها هم مانند انواع مادرزادی و انواع بدخیم مانند ملانوم وجود دارند که در آینده به آنها می‌پردازیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (7 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی