• No file selected.

  زونا چیست؟

  Author

  در مطلب آبله مرغان راجع به بیماری و نحوه بروز آن توضیح داده شد اما آیا می‌دانستید که ویروس مسبب بیماری، می‌تواند منجر به بیماری زونا شود. اگر علاقه مندید تا بیشتر در مورد این بیماری بدانید، این مطلب را بخوانید.

 • چه بودیم و چه شدیم؟

  Author

  همه می‌دانیم نوزادی که به دنیا می‌آید هیچ کدام از تواناییهای کلامی، فکری و رفتاری حال حاضر ما را ندارد. اما شاید برایتان جالب باشد که این روند تکاملی و ترتیبی به چه صورت اتفاق می‌افتد و هرکدام از این تواناییهای به ظاهر ساده در چه زمانی از توان یک نوزاد بر می‌آید ؟شاید خیلی از شماها که به تازگی صاحب یک فرزند شیرین یا خواهر و برادر شده‌اید دوست داشته باشید تا بدانید این نوزاد به ترتیب صاحب کدام عملکردها خواهد شد؟

 • No file selected.

  ویتامینها

  Author

  ویتامینها چیستند و اگر به بدن نرسند، چه روی خواهد داد؟

  ویتامینها موادی هستند که بدن به آنها نیاز دارد و اگر به بدن نرسند، انسان بیمار می‌شود. همه ما می‌دانیم که سبب بسیاری از بیماریها میکروب است. پزشکان هم تا صد سال پیش تصور می‌کردند که اسکوربوت، بریبری، راشیتیسم، شبکوری و بسیاری از بیماریهای دیگر به سبب وجود میکروبهاست. اما پژوهشهای بعدی نشان داد که سبب بعضی از بیماریها کمبود برخی مواد در غذاهاست. کمبود هر ماده سبب نوعی بیماری می‌شود. مردم روزگار ما به اهمیت ویتامینها پی برده‌اند و چون به اندازه مناسب از آنها استفاده می‌کنند، سالمتر و بیشتر عمر می‌کنند.

 • No file selected.

  کلسترول

  Author

  کلسترول در بدن برای ساختن هورمون‌های استروئیدی، نمکهای صفراوی و نگهداری ساختمان غشاهای سلولی بکار می‌رود. با این حال بالا رفتن میزان کلسترول خون باعث افزایش  خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب در افراد می‌گردد.

چند نکته در مورد خال ها

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

چند نکته در مورد خال ها

خال در واقع یک تومور خوش خیم ملانوسیتی است اما این بدین معنی نیست که هیچوقت بدخیم نمی‌شوند و نباید پیگیری شوند.

خالهای ملانوسیتی انواع مادرزادی و اکتسابی دارند. خال ملانوسیتی در واقع یک تجمع از سلولهای تولید کننده ملانین در بین لایه های پوست می‌باشد. انواع اکتسابی این خالها بر اساس محل قرارگیریشان در پوست به 3 نوع جانکشنال، مرکب و داخل درمی تقسیم می‌شوند. این خالها احتمال دارد بعد از بلوغ یا حاملگی ایجاد شوند.

در دوران کودکی بیشتر خالها از نوع جانکشنال هستند یعنی در واقع در محل اتصال اپیدرم و درم هستند. این نوع در طی سالهای بعدی تبدیل به خال مرکب می‌شوند. خال جانکشنال معمولا دارای رنگ قهوه‌ای روشن تا حتی سیاه هستند و بیشتر در کف دست و پا و ناحیه کمر و لگن دیده می‌شوند. خالهای مرکب بیشتر در تنه دیده می‌شوند وممکن است در زمان بلوغ موهای زبر و تیره‌ای هم داشته باشند. اما خالهای داخل درمی معمولا به صورت برجستگیهای کروی و نرمی که رنگ روشن‌تر دارند و به تدریج ممکن است گوشتی شوند دیده می‌شوند.

بیشتر خالهای ملانوسیتی اکتسابی خوش خیم هستند و نیاز به پیگیری ندارند اما بایستی بعضی نکات را در مورد تمامی خالها مد نظر داشت. اگر خالی در طی دوران بزرگسالی رشد کند و تغییر اندازه دهد حتما باید برداشته شود. برخی نماها در خالها هم بایستی به عنوان احتمال بدخیمی در نظر گرفته شود مانند عدم قرینگی و نا منظمی حاشیه ضایعه، یکنواخت نبودن رنگ و چند رنگی بودن خال و اندازه بزرگ (معمولا بالای 7-8 میلیمتر). در این شرایط باید خال برداشته شود و از لحاظ بافت شناسی مورد ارزیابی قرار گیرد. در شرایطی که خال ایجاد مشکلات زیبایی بکند و خود بیمار خواستار برداشتن باشد هم این کار انجام می‌شود. انواع دیگری از خالها هم مانند انواع مادرزادی و انواع بدخیم مانند ملانوم وجود دارند که در آینده به آنها می‌پردازیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (7 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت