• No file selected.

  علل ایجاد پرفشاری خون

  Author

  در 95 درصد موارد هیچ علت خاصی در ایجاد پرفشاری خون یافت نمی‌شود به همین دلیل به این نوع از پرفشاری خون، اولیه اطلاق می‌گردد. در 5 درصد باقیمانده یک علت زمینه‌ای در بروز پرفشاری خون دیده می‌شود در این موارد افراد مبتلا به پرفشاری خون دارای مشکلی در کلیه یا غدد فوق کلیه (آدرنال) می‌باشند. به این نوع از پرفشاری خون، ثانویه گفته می‌شود.

 • No file selected.

  اضطراب و افسردگی بعد از یک سکته قلبی

  Author

  هر کسی بعد از یک سکته قلبی دچار نگرانی‌هایی خواهد شد و با وجود توصیه‌های مثبت و امیدوارکننده‌ای که از سوی پزشکان ، پرستاران و اطرافیان به او گفته می‌شود ، این نگرانی‌ها ممکن است ادامه یابند. آنها از این موضوع نگران هستند که دوباره دچار سکته قلبی شوند. طبیعی است که هر کسی نسبت به خودش و خانواده‌اش نگرانی‌هایی داشته باشد، حتی اگر مشکل باشد که علت این نگرانی‌ها را بر زبان بیاورد. وقوع یک سکته قلبی می‌تواند ضربه شدیدی به اعتماد به نفس فرد وارد کند، بخصوص اگر قبلا دچار بیماریهای سختی نشده باشد و در چنین مواقعی فرد به آسانی می تواند دچار افسردگی گردد.

 • No file selected.

  پایین آوردن کلسترول

  Author

  انواع مختلفی از چربی‌ها در خون وجود دارد که معروف ترین آنها کلسترول می‌باشد. اما نوع دیگری از چربی‌ها هم وجود دارد که به آن "تری گلیسیرید" گفته می‌شود و نقش مهمی در بروز بیماری کرونری قلب دارد.

اضطراب و انواع آن (بخش اول)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

اضطراب و انواع آن (بخش اول)

آیا شما بیش از حد می‌ترسید؟ آیا از شی یا موقعیت خاصی بیش از دیگران هراس دارید؟ اگر این طور است شاید با خواندن این مطلب از شدت این هراس خود آگاه شوید. در این مطلب سعی می کنیم که انواع طبیعی و غیر طبیعی اضطراب را بشناسیم.

بسیاری از ما در شرایط  و موقعیتهای مختلف زندگی مانند امتحانات، بیماریهای جسمی، انتظار و صبر برای چیزی که دوست داریم اتفاق بیفتد و... دچار اضطراب و استرس می شویم و این امری کاملا طبیعی است اما چه وقتی این اضطراب یک بیماری تلقی می‌شود؟

اضطراب زمانی بیماری محسوب می‌شود که موجب اختلال کارکرد عادی فرد شود و یا متناسب با عامل اضطراب آور خود نباشد و یا زمانی اتفاق بیفتد که اصلا عامل اضطراب آوری وجود نداشته باشد. آیا این همان ترس است؟ جواب منفی است چرا که ترس یک پاسخ مناسب به یک تهدید مشخص است در حالیکه در اضطراب بیمار گونه، هرگز این چنین نیست.

اختلالات اضطرابی همراه علایم  مشخص جسمانی بروز می‌کنند که شاید بسیاری از آنان را در اضطرابهای طبیعی و خفیف هم تجربه کرده باشیم مانند لرزیدن، تنگی نفس، طپش قلب، گرگرفتگی، سردی دستها و... اما در موارد شدیدتر اختلالات شدید جسمی و روانشناختی مانند بی‌خوابی و احساس وحشت هم اتفاق می‌افتد.

انواع متفاوتی از بیماریهای اضطرابی در رفرنسهای روانپزشکی عنوان شده اند که در ادامه به چند موردشان می‌پردازیم. این را هم در نظر داشته باشید که اختلالات اضطرابی در خانمها شیوع بیشتری دارد.

-       فوبی اختصاصی ( simple phobia)

فوبی در واقع یک ترس غیر منطقی از یک وضعیت یا موقعیت خاص است مثلا ترس از ارتفاع یا از یک حیوان خاص یا از خون و.....

در این شرایط و در مواجهه با عامل ترس آور فرد دچار اضطراب بسیار شدید شده و سعی می کند تا حد امکان از این موقعیت دوری کند. در این فوبی فرد از غیر طبیعی بودن این ترس خود آگاه است. این نوع فوبی بسیار شایع است و شاید از هر 4 تا 5 نفر یک نفر این گونه رفتار کند.

-       فوبی اجتماعی ( social phobia )

در این شرایط فرد بیمار یک ترس غیر منطقی از موقعیت‌های اجتماعی مختلف دارد مثلا از غذا خوردن در جمع چند نفر یا حرف زدن در جمع یا حتی استفاده از سرویسهای بهداشتی عمومی حذر دارد. هم در مردان و هم در زنان رخ داده و فرد می‌داند که ترسش غیر منطقی است.

-       اختلال پانیک

شاید خیلی از شما نام این اختلال روانشناختی را شنیده باشید. این اختلال در واقع با حملات اضطراب و ترس خود به خود مشخص می‌شود که در آن فرد دچار علایم جسمی مانند لرز و طپش قلب و گرفتگی سینه و همراه با احساس مرگ شده و در طی زمانی حدود 10 تا 15 دقیقه بهتر می‌شود. فردی که این حالت را تجربه می‌کند همواره نگران وقوع مجدد این شرایط است واین نگرانی بر شدت اختلال می‌افزاید.

-       آگورافوبیااضطراب

ترس از حضور در مکانهای شلوغ مانند مترو یا فضاهای باز خارج از منزل ممکن است باعث دوری فرد از این موقعیت‌ها گردد یا باعث ناراحتی شدید فرد باشد. در مواردی ممکن است این حالت همراه با اختلال پانیک باشد. در بین اختلالات اضطرابی آگورافوبیا شاید مقاومترین در برابر درمان باشد.

انواع مهم دیگری از اختلالات اضطرابی مانند اختلال وسواس جبری و اختلال فشار روانی بعد از حادثه نیز وجود دارند که در مطلب بعدی به بیان ویژگیهای این اختلالات اضطرابی پرداخته و در مورد سیر کلی این بیماریها هم صحبت می‌کنیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.8/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی