• آکنه (قسمت دوم)

  Author

  در قسمت اول راجع به بروز آکنه و دلایل آن توضیحاتی داده شد. در تشریح علل اصلی بروز آکنه، افزایش فعالیت غدد سباسه از عوامل موثر به شمار می‌آید. غدد سباسه در سرتاسر بدن غیر از کف دست و پا وجود دارند.

 • No file selected.

  علل ایجاد پرفشاری خون

  Author

  در 95 درصد موارد هیچ علت خاصی در ایجاد پرفشاری خون یافت نمی‌شود به همین دلیل به این نوع از پرفشاری خون، اولیه اطلاق می‌گردد. در 5 درصد باقیمانده یک علت زمینه‌ای در بروز پرفشاری خون دیده می‌شود در این موارد افراد مبتلا به پرفشاری خون دارای مشکلی در کلیه یا غدد فوق کلیه (آدرنال) می‌باشند. به این نوع از پرفشاری خون، ثانویه گفته می‌شود.

 • No file selected.

  درمان بدون دارو برای افراد مبتلا به پرفشاری خون

  Author

  درمان بدون دارو عبارتست از تغییر در نحوه زندگی و رژیم غذایی که توسط پزشک برای پایین آوردن فشار خون به ما توصیه می‌شود. بعضی از این تغییرات ممکن است برای شما انجامش سخت باشد. با این حال هر چقدر که این تغییرات برای شما سخت باشد اما ارزشش را خواهد داشت. اگر شما در انجام این تغییرات موفق شوید فشار خون شما ممکن است بدون استفاده از دارو به وضعیت طبیعی برگردد. راه‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید به خودتان کمک کنید و به حالت بهتری تغییر کنید.

 • No file selected.

  ویتامین E (توکوفرول)

  Author

   

  ویتامین ایی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، یعنی از حمله مواد شیمیایی به نام "رادیکالهای آزاد" به سلولهای  بدن جلوگیری می کند.

اضطراب و انواع آن (بخش اول)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

اضطراب و انواع آن (بخش اول)

آیا شما بیش از حد می‌ترسید؟ آیا از شی یا موقعیت خاصی بیش از دیگران هراس دارید؟ اگر این طور است شاید با خواندن این مطلب از شدت این هراس خود آگاه شوید. در این مطلب سعی می کنیم که انواع طبیعی و غیر طبیعی اضطراب را بشناسیم.

بسیاری از ما در شرایط  و موقعیتهای مختلف زندگی مانند امتحانات، بیماریهای جسمی، انتظار و صبر برای چیزی که دوست داریم اتفاق بیفتد و... دچار اضطراب و استرس می شویم و این امری کاملا طبیعی است اما چه وقتی این اضطراب یک بیماری تلقی می‌شود؟

اضطراب زمانی بیماری محسوب می‌شود که موجب اختلال کارکرد عادی فرد شود و یا متناسب با عامل اضطراب آور خود نباشد و یا زمانی اتفاق بیفتد که اصلا عامل اضطراب آوری وجود نداشته باشد. آیا این همان ترس است؟ جواب منفی است چرا که ترس یک پاسخ مناسب به یک تهدید مشخص است در حالیکه در اضطراب بیمار گونه، هرگز این چنین نیست.

اختلالات اضطرابی همراه علایم  مشخص جسمانی بروز می‌کنند که شاید بسیاری از آنان را در اضطرابهای طبیعی و خفیف هم تجربه کرده باشیم مانند لرزیدن، تنگی نفس، طپش قلب، گرگرفتگی، سردی دستها و... اما در موارد شدیدتر اختلالات شدید جسمی و روانشناختی مانند بی‌خوابی و احساس وحشت هم اتفاق می‌افتد.

انواع متفاوتی از بیماریهای اضطرابی در رفرنسهای روانپزشکی عنوان شده اند که در ادامه به چند موردشان می‌پردازیم. این را هم در نظر داشته باشید که اختلالات اضطرابی در خانمها شیوع بیشتری دارد.

-       فوبی اختصاصی ( simple phobia)

فوبی در واقع یک ترس غیر منطقی از یک وضعیت یا موقعیت خاص است مثلا ترس از ارتفاع یا از یک حیوان خاص یا از خون و.....

در این شرایط و در مواجهه با عامل ترس آور فرد دچار اضطراب بسیار شدید شده و سعی می کند تا حد امکان از این موقعیت دوری کند. در این فوبی فرد از غیر طبیعی بودن این ترس خود آگاه است. این نوع فوبی بسیار شایع است و شاید از هر 4 تا 5 نفر یک نفر این گونه رفتار کند.

-       فوبی اجتماعی ( social phobia )

در این شرایط فرد بیمار یک ترس غیر منطقی از موقعیت‌های اجتماعی مختلف دارد مثلا از غذا خوردن در جمع چند نفر یا حرف زدن در جمع یا حتی استفاده از سرویسهای بهداشتی عمومی حذر دارد. هم در مردان و هم در زنان رخ داده و فرد می‌داند که ترسش غیر منطقی است.

-       اختلال پانیک

شاید خیلی از شما نام این اختلال روانشناختی را شنیده باشید. این اختلال در واقع با حملات اضطراب و ترس خود به خود مشخص می‌شود که در آن فرد دچار علایم جسمی مانند لرز و طپش قلب و گرفتگی سینه و همراه با احساس مرگ شده و در طی زمانی حدود 10 تا 15 دقیقه بهتر می‌شود. فردی که این حالت را تجربه می‌کند همواره نگران وقوع مجدد این شرایط است واین نگرانی بر شدت اختلال می‌افزاید.

-       آگورافوبیااضطراب

ترس از حضور در مکانهای شلوغ مانند مترو یا فضاهای باز خارج از منزل ممکن است باعث دوری فرد از این موقعیت‌ها گردد یا باعث ناراحتی شدید فرد باشد. در مواردی ممکن است این حالت همراه با اختلال پانیک باشد. در بین اختلالات اضطرابی آگورافوبیا شاید مقاومترین در برابر درمان باشد.

انواع مهم دیگری از اختلالات اضطرابی مانند اختلال وسواس جبری و اختلال فشار روانی بعد از حادثه نیز وجود دارند که در مطلب بعدی به بیان ویژگیهای این اختلالات اضطرابی پرداخته و در مورد سیر کلی این بیماریها هم صحبت می‌کنیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.8/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت