• No file selected.

  درمان بدون دارو برای افراد مبتلا به پرفشاری خون

  Author

  درمان بدون دارو عبارتست از تغییر در نحوه زندگی و رژیم غذایی که توسط پزشک برای پایین آوردن فشار خون به ما توصیه می‌شود. بعضی از این تغییرات ممکن است برای شما انجامش سخت باشد. با این حال هر چقدر که این تغییرات برای شما سخت باشد اما ارزشش را خواهد داشت. اگر شما در انجام این تغییرات موفق شوید فشار خون شما ممکن است بدون استفاده از دارو به وضعیت طبیعی برگردد. راه‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید به خودتان کمک کنید و به حالت بهتری تغییر کنید.

 • سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

  Author

  ممکن است برای خیلی از شما پیش آمده باشد که متوجه زردی چشم یا پوست کسی یا حتی خودتان شده باشید.برای اینکه بفهمیم این زردی چیست چه کنیم؟و در چه شرایطی باید پیگیری کنیم؟

 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

  Author

  شاید بسیاری از افراد باشند که علایمی نظیر درد شکمی و یا تغییر عادات گوارشی در دوره‌‌هایی از روز و یا به دنبال برخی تنش‌های روحی داشته باشند. عمده این افراد در واقع مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر هستند. اما به واقع IBS  چیست؟

اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)

 

آیا تا کنون شنیده‌اید که در مورد برخی کودکان از لفظ بیش فعال یا کم توجه استفاده می‌شود؟ به واقع  این اختلال چیست؟

ADHD یک اختلال عصبی رفتاری است که با علایم کم توجهی، بیش فعالی و تکانشگری همراه است. این بیماری را می‌توان ترکیبی ازعوامل ژنتیکی، ساختاری و محیطی دانست. شیوع این بیماری در برخی خانواده‌ها بیشتر است اما هنوز ژن مشخصی برای آن کشف نشده است. این اختلال در کودکان سنین مدرسه در حدود 8 درصد بروز دارد و البته در پسران 2 تا 3 برابر دختران دیده می‌شود. در کودکان عقب مانده ذهنی و در صدمات ناشی از زایمان شاید بیشتر دیده شود.
معیارهای تشخیصی این بیماری به صورت اختلال در هر یک از 2 بخش بیش فعالی و کم توجهی یا هر دو طبقه بندی می‌شود. در زمینه بیش فعالی تکان دادن بیش از حد دستها و پاها، دویدن زیاد و به اصطلاح از در و دیوار بالا رفتن، بازیگوشی کودکاننداشتن آرامش و صحبت کردن بیش از اندازه، مزاحم حرف دیگران شدن و صبر نداشتن و در بخش کم توجهی عدم توجه به جزییات، گوش ندادن به صحبت، انجام ندادن کارها به طور کامل، گم کردن وسایل و اختلال در سازماندهی کارها مواردی است که اگر در یک دوره 6 ماهه طول کشیده باشد و در چند محیط مثل خانه و مدرسه تکرار شود و در زمینه اضطراب یا اختلال خلق و شخصیت نباشد می‌تواند ما را به این تشخیص برساند.
علایمی که گفته شد در بسیاری از بیماران در سنین مدرسه و تا نوجوانی بروز می‌کند. معمولا هیچ اختلال آزمایشگاهی خاصی دیده نمی‌شود. در درمان این کودکان از رویکردهای رفتاری و داروهای محرک استفاده می‌شود. عوارض این بیماری در آینده کودکان می‌تواند شامل عدم موفقیت  تحصیلی و اعتماد به نفس پایین باشد. بنابراین لزوم پیگیری و تشخیص به موقع توسط پزشک و حمایت پدر و مادر بسیار روشن و حیاتیست.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی