• اختلالات خواب- قسمت دوم

    Author

    در بخش نخست اهمیت یک خواب خوب مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به اینکه  چه مقدار خواب نیاز داریم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

    نظر متخصصان و کارشناسان در رابطه با میزان خواب برای کسب سلامتی حداکثر تغییر پذیر است و البته این مسئله به نیازهای شخصی و سن هر فرد هم وابسته است. انجمن طب خواب آمریکا می گوید بیشتر بزرگسالان حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند که به آرامش برسند. بنیاد ملی خواب هم 7 تا 9 ساعت را مفید می داند. مطالعه اخیر نشان می‌دهد 6 ساعت خواب هم در شب می‌تواند کافی باشد اما خواب بیش از 9 ساعت می‌تواند به اندازه ی بی‌خوابی مضر باشد.

اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)

 

آیا تا کنون شنیده‌اید که در مورد برخی کودکان از لفظ بیش فعال یا کم توجه استفاده می‌شود؟ به واقع  این اختلال چیست؟

ADHD یک اختلال عصبی رفتاری است که با علایم کم توجهی، بیش فعالی و تکانشگری همراه است. این بیماری را می‌توان ترکیبی ازعوامل ژنتیکی، ساختاری و محیطی دانست. شیوع این بیماری در برخی خانواده‌ها بیشتر است اما هنوز ژن مشخصی برای آن کشف نشده است. این اختلال در کودکان سنین مدرسه در حدود 8 درصد بروز دارد و البته در پسران 2 تا 3 برابر دختران دیده می‌شود. در کودکان عقب مانده ذهنی و در صدمات ناشی از زایمان شاید بیشتر دیده شود.
معیارهای تشخیصی این بیماری به صورت اختلال در هر یک از 2 بخش بیش فعالی و کم توجهی یا هر دو طبقه بندی می‌شود. در زمینه بیش فعالی تکان دادن بیش از حد دستها و پاها، دویدن زیاد و به اصطلاح از در و دیوار بالا رفتن، بازیگوشی کودکاننداشتن آرامش و صحبت کردن بیش از اندازه، مزاحم حرف دیگران شدن و صبر نداشتن و در بخش کم توجهی عدم توجه به جزییات، گوش ندادن به صحبت، انجام ندادن کارها به طور کامل، گم کردن وسایل و اختلال در سازماندهی کارها مواردی است که اگر در یک دوره 6 ماهه طول کشیده باشد و در چند محیط مثل خانه و مدرسه تکرار شود و در زمینه اضطراب یا اختلال خلق و شخصیت نباشد می‌تواند ما را به این تشخیص برساند.
علایمی که گفته شد در بسیاری از بیماران در سنین مدرسه و تا نوجوانی بروز می‌کند. معمولا هیچ اختلال آزمایشگاهی خاصی دیده نمی‌شود. در درمان این کودکان از رویکردهای رفتاری و داروهای محرک استفاده می‌شود. عوارض این بیماری در آینده کودکان می‌تواند شامل عدم موفقیت  تحصیلی و اعتماد به نفس پایین باشد. بنابراین لزوم پیگیری و تشخیص به موقع توسط پزشک و حمایت پدر و مادر بسیار روشن و حیاتیست.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی