• No file selected.

  کم کردن عاقلانه وزن

  Author

  برای اینکه وزن خود را کم نمایید شما باید از غذاهای دارای فیبر زیاد و کم چربی در رژیم غذایی تان استفاده نمایید. وقتی که وزن شما کاهش پیدا کرد و BMI  شما به زیر 30 رسید شما باید از یک رژیم متعادل که کالری آن زیاد نباشد استفاده کنید.

 • اضطراب و انواع آن (بخش اول)

  Author

  آیا شما بیش از حد می‌ترسید؟ آیا از شی یا موقعیت خاصی بیش از دیگران هراس دارید؟ اگر این طور است شاید با خواندن این مطلب از شدت این هراس خود آگاه شوید. در این مطلب سعی می کنیم که انواع طبیعی و غیر طبیعی اضطراب را بشناسیم.

 • No file selected.

  قلب چگونه کار می‌کند؟

  Author

  قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند. در حدود 100/000  بار در روز قلب ضربان می‌کند. برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد نیاز دارد که توسط شریانهای کرونری به عضله خودش هم خونرسانی مناسبی صورت پذیرد.

 • No file selected.

  استفاده از فن بیهوشی

  Author

  با این که عملهای جراحی از دوران باستان انجام شده است اما همیشه دو محدویت عمده سد راه مهارت جراحان بوده است. نخستین محدودیت مربوط به میزان و طول مدت دردی بود که بیمار می توانست تحمل کند. دومین مسئله میزای بالای مرگ و میر ناشی از عفونتهای پس از عملهای جراحی بود. نخستین مانع با معرفی ماده بیهوشی "اتر" در دهه 1840 برطرف شد و بر دومین مشکل نیز با ساختن سولفونامیدها و بعدها پنیسیلین و سایر آنتی بیوتیکها در اواسط دهه 1930 غلبه شد.

اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)

 

آیا تا کنون شنیده‌اید که در مورد برخی کودکان از لفظ بیش فعال یا کم توجه استفاده می‌شود؟ به واقع  این اختلال چیست؟

ADHD یک اختلال عصبی رفتاری است که با علایم کم توجهی، بیش فعالی و تکانشگری همراه است. این بیماری را می‌توان ترکیبی ازعوامل ژنتیکی، ساختاری و محیطی دانست. شیوع این بیماری در برخی خانواده‌ها بیشتر است اما هنوز ژن مشخصی برای آن کشف نشده است. این اختلال در کودکان سنین مدرسه در حدود 8 درصد بروز دارد و البته در پسران 2 تا 3 برابر دختران دیده می‌شود. در کودکان عقب مانده ذهنی و در صدمات ناشی از زایمان شاید بیشتر دیده شود.
معیارهای تشخیصی این بیماری به صورت اختلال در هر یک از 2 بخش بیش فعالی و کم توجهی یا هر دو طبقه بندی می‌شود. در زمینه بیش فعالی تکان دادن بیش از حد دستها و پاها، دویدن زیاد و به اصطلاح از در و دیوار بالا رفتن، بازیگوشی کودکاننداشتن آرامش و صحبت کردن بیش از اندازه، مزاحم حرف دیگران شدن و صبر نداشتن و در بخش کم توجهی عدم توجه به جزییات، گوش ندادن به صحبت، انجام ندادن کارها به طور کامل، گم کردن وسایل و اختلال در سازماندهی کارها مواردی است که اگر در یک دوره 6 ماهه طول کشیده باشد و در چند محیط مثل خانه و مدرسه تکرار شود و در زمینه اضطراب یا اختلال خلق و شخصیت نباشد می‌تواند ما را به این تشخیص برساند.
علایمی که گفته شد در بسیاری از بیماران در سنین مدرسه و تا نوجوانی بروز می‌کند. معمولا هیچ اختلال آزمایشگاهی خاصی دیده نمی‌شود. در درمان این کودکان از رویکردهای رفتاری و داروهای محرک استفاده می‌شود. عوارض این بیماری در آینده کودکان می‌تواند شامل عدم موفقیت  تحصیلی و اعتماد به نفس پایین باشد. بنابراین لزوم پیگیری و تشخیص به موقع توسط پزشک و حمایت پدر و مادر بسیار روشن و حیاتیست.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی