• اختلالات خواب- قسمت اول

  Author

  خواب خوب شبانه چیزی است که برای همه ما ارزشمند است. تجربه به ما می‌گوید که خواب خوب می‌تواند باعث تازگی و شادابی جسم و عملکرد بهتر ما شود و ارتباط مستقیم با سلامتی بخصوص در کودکان دارد اما هنوز هم بسیاری از ما از مشکلات آن رنج می‌بریم. از نظر انجمن جهانی طب خواب، در مجموع تا 45 درصد افراد جهان در طول زندگی از مشکلات خواب رنج می‌برند.

 • No file selected.

  علل ایجاد پرفشاری خون

  Author

  در 95 درصد موارد هیچ علت خاصی در ایجاد پرفشاری خون یافت نمی‌شود به همین دلیل به این نوع از پرفشاری خون، اولیه اطلاق می‌گردد. در 5 درصد باقیمانده یک علت زمینه‌ای در بروز پرفشاری خون دیده می‌شود در این موارد افراد مبتلا به پرفشاری خون دارای مشکلی در کلیه یا غدد فوق کلیه (آدرنال) می‌باشند. به این نوع از پرفشاری خون، ثانویه گفته می‌شود.

 • No file selected.

  ویتامین E (توکوفرول)

  Author

   

  ویتامین ایی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، یعنی از حمله مواد شیمیایی به نام "رادیکالهای آزاد" به سلولهای  بدن جلوگیری می کند.

 • No file selected.

  مهمان ناخوانده را بیرون کنید

  Author

  در هر خیابان شلوغی که قدم بزنید متوجه خواهید شد که مردم اطرافتان همه شانه‌های خود را تا گوش‌ها بالا کشیده‌اند. این که چرا ما به چنین حرکتی دست می‌زنیم تقریبا ناشناخته است اما به هر حال همه ناگهان کشف می‌کنیم که شانه‌هایمان مهمان ناخوانده‌ی گوش‌ها شده‌اند و این تجربه‌ی شایع است.

اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)

 

آیا تا کنون شنیده‌اید که در مورد برخی کودکان از لفظ بیش فعال یا کم توجه استفاده می‌شود؟ به واقع  این اختلال چیست؟

ADHD یک اختلال عصبی رفتاری است که با علایم کم توجهی، بیش فعالی و تکانشگری همراه است. این بیماری را می‌توان ترکیبی ازعوامل ژنتیکی، ساختاری و محیطی دانست. شیوع این بیماری در برخی خانواده‌ها بیشتر است اما هنوز ژن مشخصی برای آن کشف نشده است. این اختلال در کودکان سنین مدرسه در حدود 8 درصد بروز دارد و البته در پسران 2 تا 3 برابر دختران دیده می‌شود. در کودکان عقب مانده ذهنی و در صدمات ناشی از زایمان شاید بیشتر دیده شود.
معیارهای تشخیصی این بیماری به صورت اختلال در هر یک از 2 بخش بیش فعالی و کم توجهی یا هر دو طبقه بندی می‌شود. در زمینه بیش فعالی تکان دادن بیش از حد دستها و پاها، دویدن زیاد و به اصطلاح از در و دیوار بالا رفتن، بازیگوشی کودکاننداشتن آرامش و صحبت کردن بیش از اندازه، مزاحم حرف دیگران شدن و صبر نداشتن و در بخش کم توجهی عدم توجه به جزییات، گوش ندادن به صحبت، انجام ندادن کارها به طور کامل، گم کردن وسایل و اختلال در سازماندهی کارها مواردی است که اگر در یک دوره 6 ماهه طول کشیده باشد و در چند محیط مثل خانه و مدرسه تکرار شود و در زمینه اضطراب یا اختلال خلق و شخصیت نباشد می‌تواند ما را به این تشخیص برساند.
علایمی که گفته شد در بسیاری از بیماران در سنین مدرسه و تا نوجوانی بروز می‌کند. معمولا هیچ اختلال آزمایشگاهی خاصی دیده نمی‌شود. در درمان این کودکان از رویکردهای رفتاری و داروهای محرک استفاده می‌شود. عوارض این بیماری در آینده کودکان می‌تواند شامل عدم موفقیت  تحصیلی و اعتماد به نفس پایین باشد. بنابراین لزوم پیگیری و تشخیص به موقع توسط پزشک و حمایت پدر و مادر بسیار روشن و حیاتیست.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

اطلاعات عمومی