• No file selected.

  آزمایش‌های تشخیصی فشار خون

  Author

  اگر مشخص شد که شما دچار پرفشاری خون هستید پزشک شما معاینات و آزمایشهای بیشتری از شما به عمل خواهد آورد این آزمایشها شامل آزمایش خون ، آزمایش ادرار و گرفتن نوار قلبی خواهند بود. در موارد شدیدتر پرفشاری خون ممکن است بیمار به تخصص‌های بالاتر ارجاع داده شود.

 • No file selected.

  احساس ناراحتی در قفسه سینه

  Author

  در هر سن و سالی که باشید حتما دچار احساس ناراحتی در قفسه سینه خود شده‌اید، خواه به شکل درد یا احساس ضربان قلب و یا احساس تنگی نفس. اما باید دانست که چه علایمی به نفع بیماری مهم قلبی است یا نیازمند پیگیری و چه علایمی شاید فقط نشانگر یک درد ساده عضلانی. در واقع احساس ناراحتی در قفسه سینه یکی از شایعترین علل مراجعه به پزشکان است. اگر دوست دارید بیشتر از انواع این ناراحتی‌ها آگاه شوید ادامه مطلب را بخوانید.

 • No file selected.

  استفاده از فن بیهوشی

  Author

  با این که عملهای جراحی از دوران باستان انجام شده است اما همیشه دو محدویت عمده سد راه مهارت جراحان بوده است. نخستین محدودیت مربوط به میزان و طول مدت دردی بود که بیمار می توانست تحمل کند. دومین مسئله میزای بالای مرگ و میر ناشی از عفونتهای پس از عملهای جراحی بود. نخستین مانع با معرفی ماده بیهوشی "اتر" در دهه 1840 برطرف شد و بر دومین مشکل نیز با ساختن سولفونامیدها و بعدها پنیسیلین و سایر آنتی بیوتیکها در اواسط دهه 1930 غلبه شد.

اختلالات شخصیت (بخش دوم)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

در بخش اول تعریفی راجع به شخصیت و انواع کلی اختلالات آن ارائه کردیم. در ادامه چند نوع از مهمترین اختلالات را بررسی می‌کنیم.

در تقسیم بندی انواع اختلالات شخصیت، دسته اول با نام گروه نا متعارف و عجیب و غریب شناخته می‌شود. یکی از اصلی ترین زیر گروههای این گروه، اختلال شخصیت پارانوئید نام دارد.

اختلال پارانوئید

پارانویا در لغت به معنای بدبینی و بد گمانی است. ویژگی اصلی این افراد بدبینی مفرط است که در کنار شکاک بودن منجر به احساس بی اعتمادی در بین آنان و رابطه ی مبتنی بر بی اعتمادی نسبت به دیگران می‌شود. این افراد غالبا حساس، عصبانی، پرخاشگر و حسود هستند و دائما در پی بهانه می‌باشند و ممکن است نسبت به همسران خود احساس بدبینی یا حسادت مرضی داشته باشند.

این اختلال در مردان شایعتر است و ممکن است از هر 100 نفر در یک یا دو نفر دیده شود.

این افراد رفتار دیگران در قبال خود را تحقیر آمیز و تهدید آمیز تلقی می‌کنند. به وفاداری  همسران خود شک داشته و با رفتار رسمی و خشک خود احساسات خود را مخفی می‌کنند.

سیر بیماری معمولا در تمام عمر ادامه دارد ولی روان درمانی توسط متخصص روانپزشکی می تواند موثر باشد.


اختلالات شخصیتاختلال شخصیت اسکیزوئید

نوع دیگری از این گروه افرادی هستند با سبک منزوی و عدم تمایل برای برخوردهای اجتماعی و خیالپردازی مفرط.

این اختلال شایعتر از پارانوئید است و باز هم در مردان بیشتر. این افراد غالبا افراد درونگرا و غیر عادی و منزوی تلقی می شوند. روابط خانوادگی این افراد هم غیر مستحکم است. شیفته حیوانات و اشیای بی جان هم هستند. در هر دوی این اختلالات ژنتیک نقش اساسی دارد.

در بخش بعدی سایر این اختلالات را توضیح می‌دهیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.6/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی