• میگرن

  Author

  سردرد یکی از بیماری‌های اصلی ناتوان‌کننده در انسان است بطوریکه از هر 10 نفر، 9 نفر حتماً در طول زندگیشان یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند. سردردها می‌توانند یا به خودی خود یک بیماری باشند یا به عنوان یک علامت ثانویه در بیماری‌های دیگر مشاهده می‌شوند، از جمله شایعترین و مهمترین سردردهای اولیه، میگرن می‌باشد.

 • No file selected.

  ویتامین ث c "اسید اسکوربیک"

  Author

   

  ویتامین c‌ به حفظ و نگهداری پوست کمک می‌کند. همچنین این ویتامین به جذب بهتر آهن در روده کوچک کمک می‌نماید. افرادی که به اندازه کافی ویتامین ث به دست نمی‌آورند دچار بیماری به نام "اسکوروی" می‌شوند.

 • No file selected.

  حرکات دهان و فک

  Author

  عضلات فک ما به شکلی طراحی شده اند که به طور غیر اردادی موجب بسته شدن دهان می‌گردند. برخی متخصصان تخمین زده اند نیرویی که موجب بسته ماندن دهان می‌گردد حدود 242 کیلوگرم است.

اختلالات شخصیت (بخش دوم)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

در بخش اول تعریفی راجع به شخصیت و انواع کلی اختلالات آن ارائه کردیم. در ادامه چند نوع از مهمترین اختلالات را بررسی می‌کنیم.

در تقسیم بندی انواع اختلالات شخصیت، دسته اول با نام گروه نا متعارف و عجیب و غریب شناخته می‌شود. یکی از اصلی ترین زیر گروههای این گروه، اختلال شخصیت پارانوئید نام دارد.

اختلال پارانوئید

پارانویا در لغت به معنای بدبینی و بد گمانی است. ویژگی اصلی این افراد بدبینی مفرط است که در کنار شکاک بودن منجر به احساس بی اعتمادی در بین آنان و رابطه ی مبتنی بر بی اعتمادی نسبت به دیگران می‌شود. این افراد غالبا حساس، عصبانی، پرخاشگر و حسود هستند و دائما در پی بهانه می‌باشند و ممکن است نسبت به همسران خود احساس بدبینی یا حسادت مرضی داشته باشند.

این اختلال در مردان شایعتر است و ممکن است از هر 100 نفر در یک یا دو نفر دیده شود.

این افراد رفتار دیگران در قبال خود را تحقیر آمیز و تهدید آمیز تلقی می‌کنند. به وفاداری  همسران خود شک داشته و با رفتار رسمی و خشک خود احساسات خود را مخفی می‌کنند.

سیر بیماری معمولا در تمام عمر ادامه دارد ولی روان درمانی توسط متخصص روانپزشکی می تواند موثر باشد.


اختلالات شخصیتاختلال شخصیت اسکیزوئید

نوع دیگری از این گروه افرادی هستند با سبک منزوی و عدم تمایل برای برخوردهای اجتماعی و خیالپردازی مفرط.

این اختلال شایعتر از پارانوئید است و باز هم در مردان بیشتر. این افراد غالبا افراد درونگرا و غیر عادی و منزوی تلقی می شوند. روابط خانوادگی این افراد هم غیر مستحکم است. شیفته حیوانات و اشیای بی جان هم هستند. در هر دوی این اختلالات ژنتیک نقش اساسی دارد.

در بخش بعدی سایر این اختلالات را توضیح می‌دهیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.6/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

اطلاعات عمومی