• آکنه (قسمت دوم)

  Author

  در قسمت اول راجع به بروز آکنه و دلایل آن توضیحاتی داده شد. در تشریح علل اصلی بروز آکنه، افزایش فعالیت غدد سباسه از عوامل موثر به شمار می‌آید. غدد سباسه در سرتاسر بدن غیر از کف دست و پا وجود دارند.

 • No file selected.

  لوزه سوم

  Author

   

  شاید خیلی از شما که این مطلب را می‌خوانید نام لوزه سوم را شنیده باشید. اگر علاقه مندید تا بیشتر در مورد این نام بدانید این مطلب را بخوانید.

 • No file selected.

  از واریس چه می‌دانید؟

  Author

   

  حتما تاکنون در مورد واریس چیزهایی شنیده‌اید و ممکن است اطلاعاتی داشته باشید. در این مطلب سعی می‌شود اطلاعات دقیق‌تری در مورد آن به شما داده شود. واریس چیست و چه عواملی سبب بروزآن می‌شوند؟ برای جلوگیری، بهترین کار چیست؟

اختلالات شخصیت (بخش دوم)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

در بخش اول تعریفی راجع به شخصیت و انواع کلی اختلالات آن ارائه کردیم. در ادامه چند نوع از مهمترین اختلالات را بررسی می‌کنیم.

در تقسیم بندی انواع اختلالات شخصیت، دسته اول با نام گروه نا متعارف و عجیب و غریب شناخته می‌شود. یکی از اصلی ترین زیر گروههای این گروه، اختلال شخصیت پارانوئید نام دارد.

اختلال پارانوئید

پارانویا در لغت به معنای بدبینی و بد گمانی است. ویژگی اصلی این افراد بدبینی مفرط است که در کنار شکاک بودن منجر به احساس بی اعتمادی در بین آنان و رابطه ی مبتنی بر بی اعتمادی نسبت به دیگران می‌شود. این افراد غالبا حساس، عصبانی، پرخاشگر و حسود هستند و دائما در پی بهانه می‌باشند و ممکن است نسبت به همسران خود احساس بدبینی یا حسادت مرضی داشته باشند.

این اختلال در مردان شایعتر است و ممکن است از هر 100 نفر در یک یا دو نفر دیده شود.

این افراد رفتار دیگران در قبال خود را تحقیر آمیز و تهدید آمیز تلقی می‌کنند. به وفاداری  همسران خود شک داشته و با رفتار رسمی و خشک خود احساسات خود را مخفی می‌کنند.

سیر بیماری معمولا در تمام عمر ادامه دارد ولی روان درمانی توسط متخصص روانپزشکی می تواند موثر باشد.


اختلالات شخصیتاختلال شخصیت اسکیزوئید

نوع دیگری از این گروه افرادی هستند با سبک منزوی و عدم تمایل برای برخوردهای اجتماعی و خیالپردازی مفرط.

این اختلال شایعتر از پارانوئید است و باز هم در مردان بیشتر. این افراد غالبا افراد درونگرا و غیر عادی و منزوی تلقی می شوند. روابط خانوادگی این افراد هم غیر مستحکم است. شیفته حیوانات و اشیای بی جان هم هستند. در هر دوی این اختلالات ژنتیک نقش اساسی دارد.

در بخش بعدی سایر این اختلالات را توضیح می‌دهیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.6/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی