• No file selected.

  فک

  Author

  بعضی از افراد عصبی هستند و بدنشان را ناخود آگاه سفت نگه میدارند. زمانی که خسته می شوند عضلات آن ها چقدر منقبض میشود.

 • اضطراب و انواع آن (بخش اول)

  Author

  آیا شما بیش از حد می‌ترسید؟ آیا از شی یا موقعیت خاصی بیش از دیگران هراس دارید؟ اگر این طور است شاید با خواندن این مطلب از شدت این هراس خود آگاه شوید. در این مطلب سعی می کنیم که انواع طبیعی و غیر طبیعی اضطراب را بشناسیم.

 • BMI یا اندکس توده بدنی

  Author

  یا فکر می‌کنید چاق هستید یا اضافه وزن دارید؟
  حتما تاکنون این نام را شنیده‌اید و حتی از آن استفاده هم کرده‌اید بخصوص کسانی که به تناسب اندام  اهمیت می‌دهند این واژه برایشان آشناست. اما BMI درواقع چیست وچه کاربردی دارد؟

اختلالات شخصیت (بخش دوم)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

در بخش اول تعریفی راجع به شخصیت و انواع کلی اختلالات آن ارائه کردیم. در ادامه چند نوع از مهمترین اختلالات را بررسی می‌کنیم.

در تقسیم بندی انواع اختلالات شخصیت، دسته اول با نام گروه نا متعارف و عجیب و غریب شناخته می‌شود. یکی از اصلی ترین زیر گروههای این گروه، اختلال شخصیت پارانوئید نام دارد.

اختلال پارانوئید

پارانویا در لغت به معنای بدبینی و بد گمانی است. ویژگی اصلی این افراد بدبینی مفرط است که در کنار شکاک بودن منجر به احساس بی اعتمادی در بین آنان و رابطه ی مبتنی بر بی اعتمادی نسبت به دیگران می‌شود. این افراد غالبا حساس، عصبانی، پرخاشگر و حسود هستند و دائما در پی بهانه می‌باشند و ممکن است نسبت به همسران خود احساس بدبینی یا حسادت مرضی داشته باشند.

این اختلال در مردان شایعتر است و ممکن است از هر 100 نفر در یک یا دو نفر دیده شود.

این افراد رفتار دیگران در قبال خود را تحقیر آمیز و تهدید آمیز تلقی می‌کنند. به وفاداری  همسران خود شک داشته و با رفتار رسمی و خشک خود احساسات خود را مخفی می‌کنند.

سیر بیماری معمولا در تمام عمر ادامه دارد ولی روان درمانی توسط متخصص روانپزشکی می تواند موثر باشد.


اختلالات شخصیتاختلال شخصیت اسکیزوئید

نوع دیگری از این گروه افرادی هستند با سبک منزوی و عدم تمایل برای برخوردهای اجتماعی و خیالپردازی مفرط.

این اختلال شایعتر از پارانوئید است و باز هم در مردان بیشتر. این افراد غالبا افراد درونگرا و غیر عادی و منزوی تلقی می شوند. روابط خانوادگی این افراد هم غیر مستحکم است. شیفته حیوانات و اشیای بی جان هم هستند. در هر دوی این اختلالات ژنتیک نقش اساسی دارد.

در بخش بعدی سایر این اختلالات را توضیح می‌دهیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.6/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی