• No file selected.

  آزمایش‌های تشخیصی فشار خون

  Author

  اگر مشخص شد که شما دچار پرفشاری خون هستید پزشک شما معاینات و آزمایشهای بیشتری از شما به عمل خواهد آورد این آزمایشها شامل آزمایش خون ، آزمایش ادرار و گرفتن نوار قلبی خواهند بود. در موارد شدیدتر پرفشاری خون ممکن است بیمار به تخصص‌های بالاتر ارجاع داده شود.

 • No file selected.

  ویتامین E (توکوفرول)

  Author

   

  ویتامین ایی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، یعنی از حمله مواد شیمیایی به نام "رادیکالهای آزاد" به سلولهای  بدن جلوگیری می کند.

 • No file selected.

  ستون فقرات ( بخش اول)

  Author

  اگر وزنه‌ای بر سر یک سیم خمیده آویزان نماییم، سیم بازهم خمیده تر می‌شود. ستون فقرات هم به همین  صورت مثل سیم خمیده عمل می‌کند. یعنی اگر مرکز ثقل ستون فقرات از یک نقطه تحت فشار قرار گیرد و به طرف پایین کشیده شود خمیدگی کم و ضعیف به خمیدگی شدیدتر تبدیل می‌گردد.

اختلالات شخصیت (بخش اول)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

 

شخصیت یعنی چه؟ چه تعریفی از شخصیت دارید؟ به نظر شما شخصیت پدیده‌ای ثابت است یا تغییر پذیر؟ دراین مطلب سعی می‌شود اطلاعات مفیدی درباره اختلالات شخصیت  داده شود و در چند قسمت درباره برخی از مهمترین‌ها توضیح داده شود.

شخصیت در واقع یک واژه کلی است و برای توصیف الگوهای بارز رفتاری فرد در پاسخ به تجربیات ذهنی یا بیرونی فرد به کار می‌روند.

بر اساس کتب معتبر روانپزشکی، اختلالات شخصیت در سه گروه عمده قابل تقسیم است اما این نکته را به یاد داشته باشید که هرگز به صرف وجود یک یا چند علامت در خود یا اطرافیان برچسب اختلال خاصی را نزنید و تشخیص حقیقی این اختلال فقط بر عهده متخصص روانپزشکی است.اختلالات شخصیت


اولین گروه از این اختلالات با نام گروه عجیب و غیر متعارف معروف هستند که خود  شامل چند نوع شخصیت پارانوئید، اسکیزوئید و اسکیزوتایپال می‌باشند. مشخصه اصلی این گروه خیالپردازی و تفکر رویا گونه است.

گروه دوم با نام اختلالات هیجانی و نمایشی معروف هستند. این گروه شامل گروه خودشیفته، ضد اجتماعی و مرزی می‌باشند. مشخصه اصلی این افراد حرکات با تظاهر و ابراز هیجانات کاذب و رفتارهای اغواگرایانه است.

گروه دیگری هم به عنوان گروه اضطرابی شهرت دارند و شامل زیر گروههای وابسته، وسواسی جبری و دوری گزین می‌باشند. دلهره و وابستگی می‌تواند در بسیاری از این افراد دیده شود.

البته اختلالات شخصیت دیگری هم وجود دارند که در دسته خاصی قرار نمی‌گیرند مانند اختلال شخصیت افسرده، دیگرآزار و منفعل.

در قسمت بعدی چند نوع از مهمترین اختلالات شخصیت توضیح داده می‌شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی