• ویتیلیگو چیست؟

  Author

  تاکنون افرادی را در اطرافتان دیده اید که پوست بدنشان دچار تغییر رنگ به صورت لکه‌های کم رنگ و پررنگ شده است؟ به این بیماری ویتیلیگو یا برص می‌گویند. در مورد این بیماری پوستی چه می‌دانید؟

 • نکاتی در مورد بیماری لوپوس (SLE)

  Author

  در بدن انسان‌ها سیستم ایمنی نقش بسیاری در نحوه بروز بیماریها و بهبودی پس از آن دارد اما گاهی همین سیستم ایمنی و اختلال در کارکرد آن می‌تواند منجر به بروز بیماریهای موسوم به بیماریهای اتوایمیون (Auto immune) گردد. یکی از این بیمارها، لوپوس می‌باشد.

 • روی

  Author

  آیا می‌دانید روی دومین ماده معدنی کمیاب بدن است؟ روی یکی از عناصر مهم بدن انسان است که کافی بودن آن در طول دوره‌‌های رشد و برای ترمیم بافتی بسیار حائز اهمیت است. آیا می‌دانید روی در چه چیزهایی یافت می‌شود؟

 • No file selected.

  نخستین ویتامین

  Author

   

  در مقاله قبلی در مورد بیماری اسکوربوت و بریبری و راهکارهایی که پزشکان  برای درمان آن پیدا کرده بودند آشنا شدیم، در این مقاله می‌خواهیم بدانیم نخستین ویتامین چه بوده و در کدام کشور و چگونه کشف شده است؟

اختلالات شخصیت (بخش اول)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

 

شخصیت یعنی چه؟ چه تعریفی از شخصیت دارید؟ به نظر شما شخصیت پدیده‌ای ثابت است یا تغییر پذیر؟ دراین مطلب سعی می‌شود اطلاعات مفیدی درباره اختلالات شخصیت  داده شود و در چند قسمت درباره برخی از مهمترین‌ها توضیح داده شود.

شخصیت در واقع یک واژه کلی است و برای توصیف الگوهای بارز رفتاری فرد در پاسخ به تجربیات ذهنی یا بیرونی فرد به کار می‌روند.

بر اساس کتب معتبر روانپزشکی، اختلالات شخصیت در سه گروه عمده قابل تقسیم است اما این نکته را به یاد داشته باشید که هرگز به صرف وجود یک یا چند علامت در خود یا اطرافیان برچسب اختلال خاصی را نزنید و تشخیص حقیقی این اختلال فقط بر عهده متخصص روانپزشکی است.اختلالات شخصیت


اولین گروه از این اختلالات با نام گروه عجیب و غیر متعارف معروف هستند که خود  شامل چند نوع شخصیت پارانوئید، اسکیزوئید و اسکیزوتایپال می‌باشند. مشخصه اصلی این گروه خیالپردازی و تفکر رویا گونه است.

گروه دوم با نام اختلالات هیجانی و نمایشی معروف هستند. این گروه شامل گروه خودشیفته، ضد اجتماعی و مرزی می‌باشند. مشخصه اصلی این افراد حرکات با تظاهر و ابراز هیجانات کاذب و رفتارهای اغواگرایانه است.

گروه دیگری هم به عنوان گروه اضطرابی شهرت دارند و شامل زیر گروههای وابسته، وسواسی جبری و دوری گزین می‌باشند. دلهره و وابستگی می‌تواند در بسیاری از این افراد دیده شود.

البته اختلالات شخصیت دیگری هم وجود دارند که در دسته خاصی قرار نمی‌گیرند مانند اختلال شخصیت افسرده، دیگرآزار و منفعل.

در قسمت بعدی چند نوع از مهمترین اختلالات شخصیت توضیح داده می‌شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی