• No file selected.

  ویتامینها

  Author

  ویتامینها چیستند و اگر به بدن نرسند، چه روی خواهد داد؟

  ویتامینها موادی هستند که بدن به آنها نیاز دارد و اگر به بدن نرسند، انسان بیمار می‌شود. همه ما می‌دانیم که سبب بسیاری از بیماریها میکروب است. پزشکان هم تا صد سال پیش تصور می‌کردند که اسکوربوت، بریبری، راشیتیسم، شبکوری و بسیاری از بیماریهای دیگر به سبب وجود میکروبهاست. اما پژوهشهای بعدی نشان داد که سبب بعضی از بیماریها کمبود برخی مواد در غذاهاست. کمبود هر ماده سبب نوعی بیماری می‌شود. مردم روزگار ما به اهمیت ویتامینها پی برده‌اند و چون به اندازه مناسب از آنها استفاده می‌کنند، سالمتر و بیشتر عمر می‌کنند.

 • زگیل چیست؟

  Author

  در هر سن و سالی باشید به احتمال خیلی زیاد دچار زگیل شده‌اید. یک ضایعه پوستی احتمالا روی دستتان که بعد از مدتی شاید خود به خود خوب شده است. اما در رابطه با زگیل چه می‌دانید؟

 • No file selected.

  ویتامین‌ها و انسان

  Author

  کشف ویتامینها سبب تغییر شیوه تغذیه انسان شد. مردم پی بردند که تنها پرخوری کافی نیست. اگر غذایی که سیر می‌کند ویتامین نداشته باشد برای تندرستی زیان‌آور خواهد بود. بنابراین مردم به خوردن غذاهایی که به طور یقین در آنها ویتامین با ارزشی وجود داشته باشد روی آوردند.

 • No file selected.

  ویتامین E (توکوفرول)

  Author

   

  ویتامین ایی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، یعنی از حمله مواد شیمیایی به نام "رادیکالهای آزاد" به سلولهای  بدن جلوگیری می کند.

اختلالات شخصیت (بخش اول)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

 

شخصیت یعنی چه؟ چه تعریفی از شخصیت دارید؟ به نظر شما شخصیت پدیده‌ای ثابت است یا تغییر پذیر؟ دراین مطلب سعی می‌شود اطلاعات مفیدی درباره اختلالات شخصیت  داده شود و در چند قسمت درباره برخی از مهمترین‌ها توضیح داده شود.

شخصیت در واقع یک واژه کلی است و برای توصیف الگوهای بارز رفتاری فرد در پاسخ به تجربیات ذهنی یا بیرونی فرد به کار می‌روند.

بر اساس کتب معتبر روانپزشکی، اختلالات شخصیت در سه گروه عمده قابل تقسیم است اما این نکته را به یاد داشته باشید که هرگز به صرف وجود یک یا چند علامت در خود یا اطرافیان برچسب اختلال خاصی را نزنید و تشخیص حقیقی این اختلال فقط بر عهده متخصص روانپزشکی است.اختلالات شخصیت


اولین گروه از این اختلالات با نام گروه عجیب و غیر متعارف معروف هستند که خود  شامل چند نوع شخصیت پارانوئید، اسکیزوئید و اسکیزوتایپال می‌باشند. مشخصه اصلی این گروه خیالپردازی و تفکر رویا گونه است.

گروه دوم با نام اختلالات هیجانی و نمایشی معروف هستند. این گروه شامل گروه خودشیفته، ضد اجتماعی و مرزی می‌باشند. مشخصه اصلی این افراد حرکات با تظاهر و ابراز هیجانات کاذب و رفتارهای اغواگرایانه است.

گروه دیگری هم به عنوان گروه اضطرابی شهرت دارند و شامل زیر گروههای وابسته، وسواسی جبری و دوری گزین می‌باشند. دلهره و وابستگی می‌تواند در بسیاری از این افراد دیده شود.

البته اختلالات شخصیت دیگری هم وجود دارند که در دسته خاصی قرار نمی‌گیرند مانند اختلال شخصیت افسرده، دیگرآزار و منفعل.

در قسمت بعدی چند نوع از مهمترین اختلالات شخصیت توضیح داده می‌شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

اطلاعات عمومی