• کمر درد

  Author

  در هر سن و سالی که باشید به احتمال زیاد تاکنون درد کمر را تجربه کرده‌اید. اما آیا می‌دانید که چه کمردردی را حتما باید جدی گرفت؟

  براساس کتب رفرنس پزشکی معمولا 5 نوع کمردرد وجود دارد که عبارتند از: کمر درد موضعی، ارجاعی به پشت، مربوط به ستون مهره، رادیکولر و اسپاسم عضلانی. هر کدام از این انواع ویژگی‌هایی دارند که می‌تواند در تشخیص علت کمک کننده باشد. مثلا کمر درد مربوط به مهره‌ها ممکن است به اندام تحتانی ارجاع گردد یا کمردرد رادیکولر دردی تیزبوده که به پاها تیر می‌کشد.

 • No file selected.

  فیبرها

  Author

  به فیبرها اصطلاحا " پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای" یا NSP  می‌گویند. فیبرها جزء اصلی دیواره اصلی سلولی گیاهان را تشکیل می‌دهند و به آنزیمهای گوارشی که باعث هضم غذا می‌شوند مقاوم هستند.

 • سنگ‌ های صفراوی

  Author

  یکی از شایعترین بیماری‌های انسان در طول زندگی، ابتلا به سنگ‌های صفراوی است. در بسیاری از موارد ممکن است این سنگها  علامتدار نشوند  ولی میزان بروز واقعی آن شاید به 3 نفر در هر 10 نفر هم برسد.

 • No file selected.

  وقتی خم می‌شوید زانوهایتان را خم نمایید.

  Author

  کسی که وارد نیست وقتی می‌خواهد چیزی را از زمین بردارد زانوهایش را خم نمی‌کند، بالا تنه به خصوص سر را کاملا جلو می‌برد. در این حالت ماهیچه‌های شخص باید جهت ایجاد تعادل در مقابل نیروی جاذبه‌ای زمین بسیار فعال باشند. وقتی همان شخص به حالت عادی برگشت می بینییم که صورتش قرمز شده، خون در مغزش جمع شده و کمرش به درد آمده است.

اختلالات شخصیت (بخش اول)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

 

شخصیت یعنی چه؟ چه تعریفی از شخصیت دارید؟ به نظر شما شخصیت پدیده‌ای ثابت است یا تغییر پذیر؟ دراین مطلب سعی می‌شود اطلاعات مفیدی درباره اختلالات شخصیت  داده شود و در چند قسمت درباره برخی از مهمترین‌ها توضیح داده شود.

شخصیت در واقع یک واژه کلی است و برای توصیف الگوهای بارز رفتاری فرد در پاسخ به تجربیات ذهنی یا بیرونی فرد به کار می‌روند.

بر اساس کتب معتبر روانپزشکی، اختلالات شخصیت در سه گروه عمده قابل تقسیم است اما این نکته را به یاد داشته باشید که هرگز به صرف وجود یک یا چند علامت در خود یا اطرافیان برچسب اختلال خاصی را نزنید و تشخیص حقیقی این اختلال فقط بر عهده متخصص روانپزشکی است.اختلالات شخصیت


اولین گروه از این اختلالات با نام گروه عجیب و غیر متعارف معروف هستند که خود  شامل چند نوع شخصیت پارانوئید، اسکیزوئید و اسکیزوتایپال می‌باشند. مشخصه اصلی این گروه خیالپردازی و تفکر رویا گونه است.

گروه دوم با نام اختلالات هیجانی و نمایشی معروف هستند. این گروه شامل گروه خودشیفته، ضد اجتماعی و مرزی می‌باشند. مشخصه اصلی این افراد حرکات با تظاهر و ابراز هیجانات کاذب و رفتارهای اغواگرایانه است.

گروه دیگری هم به عنوان گروه اضطرابی شهرت دارند و شامل زیر گروههای وابسته، وسواسی جبری و دوری گزین می‌باشند. دلهره و وابستگی می‌تواند در بسیاری از این افراد دیده شود.

البته اختلالات شخصیت دیگری هم وجود دارند که در دسته خاصی قرار نمی‌گیرند مانند اختلال شخصیت افسرده، دیگرآزار و منفعل.

در قسمت بعدی چند نوع از مهمترین اختلالات شخصیت توضیح داده می‌شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت