• آرتروز( استئو آرتریت)

  Author

  قطعا برای افراد جوانی که این مطلب را می‌خوانند واژه آرتروز واژه نا شناخته‌ای نیست اما برای اینکه در آینده این درد ناتوان کننده را مثل بسیاری از سالمندان تجربه نکنیم، دانستن چند نکته از این بیماری شاید موجب پیشگیری از آن شود.

 • زگیل چیست؟

  Author

  در هر سن و سالی باشید به احتمال خیلی زیاد دچار زگیل شده‌اید. یک ضایعه پوستی احتمالا روی دستتان که بعد از مدتی شاید خود به خود خوب شده است. اما در رابطه با زگیل چه می‌دانید؟

 • No file selected.

  استفاده از فن بیهوشی

  Author

  با این که عملهای جراحی از دوران باستان انجام شده است اما همیشه دو محدویت عمده سد راه مهارت جراحان بوده است. نخستین محدودیت مربوط به میزان و طول مدت دردی بود که بیمار می توانست تحمل کند. دومین مسئله میزای بالای مرگ و میر ناشی از عفونتهای پس از عملهای جراحی بود. نخستین مانع با معرفی ماده بیهوشی "اتر" در دهه 1840 برطرف شد و بر دومین مشکل نیز با ساختن سولفونامیدها و بعدها پنیسیلین و سایر آنتی بیوتیکها در اواسط دهه 1930 غلبه شد.

اختلالات شخصیت (بخش اول)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

 

شخصیت یعنی چه؟ چه تعریفی از شخصیت دارید؟ به نظر شما شخصیت پدیده‌ای ثابت است یا تغییر پذیر؟ دراین مطلب سعی می‌شود اطلاعات مفیدی درباره اختلالات شخصیت  داده شود و در چند قسمت درباره برخی از مهمترین‌ها توضیح داده شود.

شخصیت در واقع یک واژه کلی است و برای توصیف الگوهای بارز رفتاری فرد در پاسخ به تجربیات ذهنی یا بیرونی فرد به کار می‌روند.

بر اساس کتب معتبر روانپزشکی، اختلالات شخصیت در سه گروه عمده قابل تقسیم است اما این نکته را به یاد داشته باشید که هرگز به صرف وجود یک یا چند علامت در خود یا اطرافیان برچسب اختلال خاصی را نزنید و تشخیص حقیقی این اختلال فقط بر عهده متخصص روانپزشکی است.اختلالات شخصیت


اولین گروه از این اختلالات با نام گروه عجیب و غیر متعارف معروف هستند که خود  شامل چند نوع شخصیت پارانوئید، اسکیزوئید و اسکیزوتایپال می‌باشند. مشخصه اصلی این گروه خیالپردازی و تفکر رویا گونه است.

گروه دوم با نام اختلالات هیجانی و نمایشی معروف هستند. این گروه شامل گروه خودشیفته، ضد اجتماعی و مرزی می‌باشند. مشخصه اصلی این افراد حرکات با تظاهر و ابراز هیجانات کاذب و رفتارهای اغواگرایانه است.

گروه دیگری هم به عنوان گروه اضطرابی شهرت دارند و شامل زیر گروههای وابسته، وسواسی جبری و دوری گزین می‌باشند. دلهره و وابستگی می‌تواند در بسیاری از این افراد دیده شود.

البته اختلالات شخصیت دیگری هم وجود دارند که در دسته خاصی قرار نمی‌گیرند مانند اختلال شخصیت افسرده، دیگرآزار و منفعل.

در قسمت بعدی چند نوع از مهمترین اختلالات شخصیت توضیح داده می‌شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی