• کمر درد

  Author

  در هر سن و سالی که باشید به احتمال زیاد تاکنون درد کمر را تجربه کرده‌اید. اما آیا می‌دانید که چه کمردردی را حتما باید جدی گرفت؟

  براساس کتب رفرنس پزشکی معمولا 5 نوع کمردرد وجود دارد که عبارتند از: کمر درد موضعی، ارجاعی به پشت، مربوط به ستون مهره، رادیکولر و اسپاسم عضلانی. هر کدام از این انواع ویژگی‌هایی دارند که می‌تواند در تشخیص علت کمک کننده باشد. مثلا کمر درد مربوط به مهره‌ها ممکن است به اندام تحتانی ارجاع گردد یا کمردرد رادیکولر دردی تیزبوده که به پاها تیر می‌کشد.

 • No file selected.

  کم کردن عاقلانه وزن

  Author

  برای اینکه وزن خود را کم نمایید شما باید از غذاهای دارای فیبر زیاد و کم چربی در رژیم غذایی تان استفاده نمایید. وقتی که وزن شما کاهش پیدا کرد و BMI  شما به زیر 30 رسید شما باید از یک رژیم متعادل که کالری آن زیاد نباشد استفاده کنید.

 • No file selected.

  سینوزیت و درمان آن

  Author

   

  همانطور که حتما می‌دانید، سینوس‌ها حفراتی هوادار در اطراف بینی و در ناحیه پیشانی می‌باشند که در صورتی که به سبب عفونت دچار ترشحات چرکی شوند بیماری سینوزیت  ایجاد می‌گردد. پس در واقع سینوزیت یعنی عفونت سینوسهای اطراف بینی.

اختلالات خواب- قسمت دوم

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

اختلالات خواب- قسمت دوم

در بخش نخست اهمیت یک خواب خوب مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به اینکه  چه مقدار خواب نیاز داریم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نظر متخصصان و کارشناسان در رابطه با میزان خواب برای کسب سلامتی حداکثر تغییر پذیر است و البته این مسئله به نیازهای شخصی و سن هر فرد هم وابسته است. انجمن طب خواب آمریکا می گوید بیشتر بزرگسالان حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند که به آرامش برسند. بنیاد ملی خواب هم 7 تا 9 ساعت را مفید می داند. مطالعه اخیر نشان می‌دهد 6 ساعت خواب هم در شب می‌تواند کافی باشد اما خواب بیش از 9 ساعت می‌تواند به اندازه ی بی‌خوابی مضر باشد.

دکتر چارلز  نورولوژیست  در اوهایو و محققانش بر روی 10564 نفر این تحقیق را اعمال وشگفت زده شدند از اینکه خواب بالای 9 ساعت ارتباط نزدیکی با کیفیت پایین زندگی داشته و علائم افسردگی را افزایش می‌دهد.

البته بدیهی است که کودکان و نوجوانان به زمان بیشتر (9 ساعت) نیاز دارند.

بسیاری از مردم خواب را یک پروسه ی غیر فعال می‌دانند که در آن مغز خاموش می‌شود در حالیکه خواب یک پروسه ی فعال است که کل بدن و مغز را درگیر می‌کند.

وقتی ما می‌خوابیم مراحل مختلف خواب را طی یک سیکل پشت سر می‌گذاریم و این سیکل مجددا تکرار می‌شود. یکی از این مراحل REM نام دارد. این مرحله ارتباط زیادی با یادگیری مهارتهای عقلی دارد.

در این مرحله مناطقی از مغز که مرتبط با یادگیری است تحریک می‌شود. کودکان بسیاری از زمان خواب خود در این مرحله می‌باشند. در تحقیق اخیر هم چنین نشان داده شد که ماده ی آدنوزین که می‌تواند گیجی به همراه داشته باشد در طی بیداری در خون تجمع یافته  و در زمان خواب و در طی آن کاهش می‌یابد.

خواب نا کافی می‌تواند در ارتباط با بیماریهای دیابت و قلبی عروقی، چاقی و افسردگی باشد و کلا هر بیماری مزمنی می‌تواند اختلال خواب ایجاد کند. فقدان خواب و کم خوابی هم می‌تواند منجر به حوادث جاده‌ای و ماشینی که همواره در حال اتفاق افتادن است شود.

روشهای بهبود خواب شبانه

با وجود تمام مسائل مرتبط با تکنولوژی که پیشتر ذکر شد درزندگی  تمامی انسانها استرسهای عمومی زندگی و کار، مسئولیت خانه و خانواده، نگرانی از دست دادن کار و موقعیت اجتماعی و تطابق با بیماریها می‌تواند فرد را در رسیدن به یک خواب خوب دچار مشکل کند. آنچه مسلم است اینست که ما بایستی دیدگاه خود به خواب را تغییر داده و آن را به عنوان یک فاکتور مورد نیاز سلامتی تلقی کنیم.

1-بازیابی فاکتورهای تاثیرگذار

اولین کار در جهت رسیدن به یک خواب خوب ارزیابی عوامل موثر چه مثبت چه منفی در خوابتان می‌باشد مثل اثر ورزش خوب یا بر عکس خوردن چای یا قهوه یا الکل در شب. این کار را می‌توان در یک دوره 2 هفته‌ای انجام داد. این اولین چیزی است که پزشک شما از شما می‌خواهد.خواب

2-تلاش جهت رسیدن به یک روتین

باید سعی بر این باشد که هر شب در یک ساعت مشخص بتوانید بخوابید و در یک ساعت معین هم بیدار شوید حتی در روزهای تعطیل. این مسئله به شما کمک میکند به یک سیکل منظم برسید. اگر نیاز به تایمر برای بیدار شدن دارید شب زودتر بخوابید.

3-خواب روزانه را محدود کنید

خواب کوتاه روزانه یک طراوتبخش بزرگ بدن است بخصوص در افراد مسن اما فراموش نکنید که می‌تواند سیکل خواب بیداری را بهم بزند. اگر عادت به این نوع خواب دارید سعی کنید آن را بسیار کوتاه کنید و در ساعات اولیه ظهر باشد. (20 تا 30 دقیقه)

4-از خوردن و آشامیدن زیاد قبل خواب بپرهیزید

این جمله را در ذهن داشته باشید که صبحانه مانند یک پادشاه و نهار مثل یک شاهزاده و شام مانند یک بینواست. هرگز قبل خواب شام سنگین نخورید و حداقل 2 ساعت قبل خواب یک غذای سبک خورده و اگر از سوزش سردل رنج می‌برید از مصرف چای و نوشابه و مواد سرخ کردنی و محرک بپرهیزید.

5- محل خواب خود را مناسب کنید

اتاق خواب خود را تاریک، خنک و آرام نگه دارید. این ایده آل ترین محیط برای خواب شماست. تلفن همراه خود را خاموش کنید. بسیاری از افراد عادت دارند با دیدن تلویزیون به خواب می‌روند. در یک زمان 2 هفته‌ای سعی کنید این عادت را فراموش کرده و به تاثیر شگرف آن پی ببرید. سعی کنید صداهای آزار دهنده محیطتان را حذف کنید. اگر به راحتی با نور از خواب بیدار می‌شوید استفاده از یک پوشاننده چشم می‌تواند کمک‌کننده باشد.

6-حتما صبح زود ورزش کنید

تمرینات ورزشی صبح می‌تواند بر روی کیفیت خواب ما بسیار تاثیر گذار باشد. تحقیق اخیر پزشکان نشان داده ورزش صبحگاهی بسیار مفید تر از ورزش عصرگاهی است.

جهت بهبود خواب کودکان هم باید به ساعت خواب، نوع تغذیه، نوع لباس و تشویق کودکان سنین مدرسه برای به خواب رفتن مستقل توجه کرد.

در این مقاله سعی شد تا بسیار مختصر به مشکلات خواب اشاره شود. بدیهی است اگر مشکلات شما با بکارگیری این روشهای ساده بر طرف نشد یا فراتر از این مسائل بود باید با پزشک خود در میان بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی