• آرتروز( استئو آرتریت)

  Author

  قطعا برای افراد جوانی که این مطلب را می‌خوانند واژه آرتروز واژه نا شناخته‌ای نیست اما برای اینکه در آینده این درد ناتوان کننده را مثل بسیاری از سالمندان تجربه نکنیم، دانستن چند نکته از این بیماری شاید موجب پیشگیری از آن شود.

 • آکنه (قسمت دوم)

  Author

  در قسمت اول راجع به بروز آکنه و دلایل آن توضیحاتی داده شد. در تشریح علل اصلی بروز آکنه، افزایش فعالیت غدد سباسه از عوامل موثر به شمار می‌آید. غدد سباسه در سرتاسر بدن غیر از کف دست و پا وجود دارند.

 • No file selected.

  کف پای صاف

  Author

   

  حتما در بین دوستان یا اطرافیان شنیده‌اید که برخی دچار کف پای صاف هستند یا شاید اصلا خودتان هم کف پای صاف دارید. این اختلال به خصوص شاید برای پسران در سن سربازی جذابیت هم داشته باشد، اما در رابطه با علل آن چه می‌دانید و آیا درمانی برای آن وجود دارد؟

 • کمر درد

  Author

  در هر سن و سالی که باشید به احتمال زیاد تاکنون درد کمر را تجربه کرده‌اید. اما آیا می‌دانید که چه کمردردی را حتما باید جدی گرفت؟

  براساس کتب رفرنس پزشکی معمولا 5 نوع کمردرد وجود دارد که عبارتند از: کمر درد موضعی، ارجاعی به پشت، مربوط به ستون مهره، رادیکولر و اسپاسم عضلانی. هر کدام از این انواع ویژگی‌هایی دارند که می‌تواند در تشخیص علت کمک کننده باشد. مثلا کمر درد مربوط به مهره‌ها ممکن است به اندام تحتانی ارجاع گردد یا کمردرد رادیکولر دردی تیزبوده که به پاها تیر می‌کشد.

آکنه (قسمت دوم)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

آکنه (قسمت دوم)

در قسمت اول راجع به بروز آکنه و دلایل آن توضیحاتی داده شد. در تشریح علل اصلی بروز آکنه، افزایش فعالیت غدد سباسه از عوامل موثر به شمار می‌آید. غدد سباسه در سرتاسر بدن غیر از کف دست و پا وجود دارند.

این غدد در دوران کودکی کوچکند و بعد بلوغ تحت تاثیر هورمونها بزرگتر می‌شوند. در افراد آکنه‌دار، سلولهای غدد سباسه مواد چرب تولید می‌کنند.  فعالیت این غدد در افراد با ترشح هورمونهای آندروژنی در ارتباط می‌باشد. این مسئله یعنی عدم تعادل هورمونی و بالاتر بودن سطح آندروژنها در زنان بارزتر است. هر چه تولید سبوم بیشتر باشد بیماری شدید تر است. از عوامل موثر دیگر پوشش میکروبی غیر طبیعی پوست است که برخی از انواع آنان نقش غیر قابل انکاری در ایجاد آکنه دارند.

درمان
هدف از درمان به حداقل رساندن علایم بالینی است ضمن اینکه با توجه به گروه سنی درگیر این بیماری باید از درمانهای خودسرانه و بدون مشورت پزشک اجتناب کرد چرا که ممکن است باعث بروز عوارض ناخواسته شوند. آنچه مشخص است عواقب روانی بیمار در مواقع درگیری شدید مانند اضطراب و افسردگی و انزوای اجتماعی ضرورت درمان صحیح را ایجاب می‌کند.
از دو روش درمان موضعی و سیستمیک می‌توان استفاده کرد. درمان موضعی با وجود کم اثر بودن بهترین درمان است چرا که از عوارض درمان سیستمیک پیشگیری می‌شود. اما چند نکته در رابطه با این جوشها را حتما در نظر بگیرید:

•     هرگز در مواقع ابتلا جوشها را دستکاری نکنید.
•     سعی کنید تا حد امکان و در شرایط سخت آرامش خود را حفظ کنید.
•    مصرف میوه ها و سبزیجات مانند هویج، گوجه فرنگی و اسفناج را بیشتر کرده و از مصرف غذاهای چرب و شیرینی  و تخم مرغ و سس ها تا حد امکان جلوگیری کنید.
•    ورزش را همیشه در نظر داشته باشید.
•    همواره پوست صورت و بدن خود را تمیز نگه دارید.
•    مصرف مواد آرایشی را تا حد امکان محدود کنید.
•    در مواقع شدید بودن بیماری، تحت نظر پزشک، داروهای موضعی و سیستمیک و آنتی بیوتیک‌ها تجویز می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.6/5 امتیازهای داده شده (9 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت