• فشارخون چیست؟

  Author صنم سرایی

  منظور از فشارخون که پزشکان بیان می‌‎کنند، مقدار فشاری است که در رگ‌های بزرگ خون توسط تلمبه‌ای به نام قلب ایجاد می‌شود. به طور کلی هر چه فشارخون شما پایین‌تر باشد، شما در طولانی مدت سالمتر خواهید بود مگر در موارد بسیار نادر.

 • کوآنزیمها و ویتامینها

  Author صنم سرایی

  چرا بدن به مقدار بسیار کمی از ویتامینها نیازمند است؟ بدن با این مقدار کم چه کار می‌تواند بکند؟ اگر بدن می‌تواند با این مقدار کم زندگی کند، چرا بدون آن نمی‌تواند؟

 • چه بودیم و چه شدیم؟

  Author رامیز کامرانی

  همه می‌دانیم نوزادی که به دنیا می‌آید هیچ کدام از تواناییهای کلامی، فکری و رفتاری حال حاضر ما را ندارد. اما شاید برایتان جالب باشد که این روند تکاملی و ترتیبی به چه صورت اتفاق می‌افتد و هرکدام از این تواناییهای به ظاهر ساده در چه زمانی از توان یک نوزاد بر می‌آید ؟شاید خیلی از شماها که به تازگی صاحب یک فرزند شیرین یا خواهر و برادر شده‌اید دوست داشته باشید تا بدانید این نوزاد به ترتیب صاحب کدام عملکردها خواهد شد؟

آکنه (قسمت دوم)

نویسنده: رامیز کامرانی, دوشنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۰, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت, تعداد بازدیدها 4773,

آکنه (قسمت دوم)

در قسمت اول راجع به بروز آکنه و دلایل آن توضیحاتی داده شد. در تشریح علل اصلی بروز آکنه، افزایش فعالیت غدد سباسه از عوامل موثر به شمار می‌آید. غدد سباسه در سرتاسر بدن غیر از کف دست و پا وجود دارند.

این غدد در دوران کودکی کوچکند و بعد بلوغ تحت تاثیر هورمونها بزرگتر می‌شوند. در افراد آکنه‌دار، سلولهای غدد سباسه مواد چرب تولید می‌کنند.  فعالیت این غدد در افراد با ترشح هورمونهای آندروژنی در ارتباط می‌باشد. این مسئله یعنی عدم تعادل هورمونی و بالاتر بودن سطح آندروژنها در زنان بارزتر است. هر چه تولید سبوم بیشتر باشد بیماری شدید تر است. از عوامل موثر دیگر پوشش میکروبی غیر طبیعی پوست است که برخی از انواع آنان نقش غیر قابل انکاری در ایجاد آکنه دارند.

درمان
هدف از درمان به حداقل رساندن علایم بالینی است ضمن اینکه با توجه به گروه سنی درگیر این بیماری باید از درمانهای خودسرانه و بدون مشورت پزشک اجتناب کرد چرا که ممکن است باعث بروز عوارض ناخواسته شوند. آنچه مشخص است عواقب روانی بیمار در مواقع درگیری شدید مانند اضطراب و افسردگی و انزوای اجتماعی ضرورت درمان صحیح را ایجاب می‌کند.
از دو روش درمان موضعی و سیستمیک می‌توان استفاده کرد. درمان موضعی با وجود کم اثر بودن بهترین درمان است چرا که از عوارض درمان سیستمیک پیشگیری می‌شود. اما چند نکته در رابطه با این جوشها را حتما در نظر بگیرید:

•     هرگز در مواقع ابتلا جوشها را دستکاری نکنید.
•     سعی کنید تا حد امکان و در شرایط سخت آرامش خود را حفظ کنید.
•    مصرف میوه ها و سبزیجات مانند هویج، گوجه فرنگی و اسفناج را بیشتر کرده و از مصرف غذاهای چرب و شیرینی  و تخم مرغ و سس ها تا حد امکان جلوگیری کنید.
•    ورزش را همیشه در نظر داشته باشید.
•    همواره پوست صورت و بدن خود را تمیز نگه دارید.
•    مصرف مواد آرایشی را تا حد امکان محدود کنید.
•    در مواقع شدید بودن بیماری، تحت نظر پزشک، داروهای موضعی و سیستمیک و آنتی بیوتیک‌ها تجویز می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.6/5 امتیازهای داده شده (9 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

کسب و کار

علم و فناوری

پزشکی و سلامت