آکنه (قسمت دوم)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

آکنه (قسمت دوم)

در قسمت اول راجع به بروز آکنه و دلایل آن توضیحاتی داده شد. در تشریح علل اصلی بروز آکنه، افزایش فعالیت غدد سباسه از عوامل موثر به شمار می‌آید. غدد سباسه در سرتاسر بدن غیر از کف دست و پا وجود دارند.

این غدد در دوران کودکی کوچکند و بعد بلوغ تحت تاثیر هورمونها بزرگتر می‌شوند. در افراد آکنه‌دار، سلولهای غدد سباسه مواد چرب تولید می‌کنند.  فعالیت این غدد در افراد با ترشح هورمونهای آندروژنی در ارتباط می‌باشد. این مسئله یعنی عدم تعادل هورمونی و بالاتر بودن سطح آندروژنها در زنان بارزتر است. هر چه تولید سبوم بیشتر باشد بیماری شدید تر است. از عوامل موثر دیگر پوشش میکروبی غیر طبیعی پوست است که برخی از انواع آنان نقش غیر قابل انکاری در ایجاد آکنه دارند.

درمان
هدف از درمان به حداقل رساندن علایم بالینی است ضمن اینکه با توجه به گروه سنی درگیر این بیماری باید از درمانهای خودسرانه و بدون مشورت پزشک اجتناب کرد چرا که ممکن است باعث بروز عوارض ناخواسته شوند. آنچه مشخص است عواقب روانی بیمار در مواقع درگیری شدید مانند اضطراب و افسردگی و انزوای اجتماعی ضرورت درمان صحیح را ایجاب می‌کند.
از دو روش درمان موضعی و سیستمیک می‌توان استفاده کرد. درمان موضعی با وجود کم اثر بودن بهترین درمان است چرا که از عوارض درمان سیستمیک پیشگیری می‌شود. اما چند نکته در رابطه با این جوشها را حتما در نظر بگیرید:

•     هرگز در مواقع ابتلا جوشها را دستکاری نکنید.
•     سعی کنید تا حد امکان و در شرایط سخت آرامش خود را حفظ کنید.
•    مصرف میوه ها و سبزیجات مانند هویج، گوجه فرنگی و اسفناج را بیشتر کرده و از مصرف غذاهای چرب و شیرینی  و تخم مرغ و سس ها تا حد امکان جلوگیری کنید.
•    ورزش را همیشه در نظر داشته باشید.
•    همواره پوست صورت و بدن خود را تمیز نگه دارید.
•    مصرف مواد آرایشی را تا حد امکان محدود کنید.
•    در مواقع شدید بودن بیماری، تحت نظر پزشک، داروهای موضعی و سیستمیک و آنتی بیوتیک‌ها تجویز می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.6/5 امتیازهای داده شده (9 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی